Рішення
від 18.03.2024 по справі 755/2113/23
ДНІПРОВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МІСТА КИЄВА

Справа №:755/2113/23

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"18" березня 2024 р. Дніпровський районний суд міста Києва в складі головуючого судді Арапіної Н.Є., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін цивільну справу за позовом Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Шумського 5» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості по членським внескам та цільовим внескам,

в с т а н о в и в :

позивач звернувся до суду із позовом до відповідача про стягнення заборгованості по членським внескам та цільовим внескам. Свої вимоги мотивував тим, що відповідач є власником групи приміщень АДРЕСА_3 . Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Шумського 5» діє на підставі Статуту, який затверджено Загальними зборами Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Шумського 5» (протокол № 3 від 18 грудня 2016 року). Відповідач не в повному обсязі виконує зобов`язання по оплаті послуг з теплопостачання. Згідно розрахунку заборгованості наданих послуг у відповідача виникла заборгованість, яка складається із заборгованості за внесками за централізоване опалення за період з 30 вересня 2018 року по 28 лютого 2022 року у розмірі 18 824,52 грн, інфляційних втрат за період з 04 жовтня 2018 року по 14 лютого 2023 року у розмірі 9 588,67 грн, трьох відсотків річних за період з 04 жовтня 2018 року по 14 лютого 2023 року у розмірі 1 762,26 грн. У зв`язку з чим позивач просить стягнути з відповідача вказану заборгованість та судові витрати.

Ухвалою судді Дніпровського районного суду м. Києва Винниченко Л.М. від 22 лютого 2023 року відкрито провадження по справі, постановлено розгляд справи проводити в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

Розпорядженням керівника апарату Дніпровського районного суду м. Києва № 494 від 05 вересня 2023 року, відповідно до п.п. 2.3, 2.3.4, 2.3.23, 2.3.49, 2.3.52 Засад використання автоматизованої системи документообігу суду призначено повторний автоматичний розподіл вказаної справи.

06 вересня 2023 року в порядку визначеному ст. 14 ЦПК України цивільну справу передано в провадження судді Арапіної Н.Є.

Ухвалою судді Дніпровського районного суду м. Києва Винниченко Л.М. від 07 вересня 2023 року прийнято справу до свого провадження.

Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні фактичні обставини та відповідні правовідносини.

Відповідач ОСОБА_1 є власником групи приміщень АДРЕСА_3 ( а.с. 27).

Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Шумського 5» діє на підставі Статуту, який затверджено Загальними зборами Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Шумського 5» (протокол № 3 від 18 грудня 2016 року) (а.с. 7 зв. - 12).

Протоколом № 6 загальних зборів об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Шумського 5», які відбулися 30 жовтня 2019 року, утворено Фонд фінансування витрат на приєднання будинку до електричних мереж та затверджено його кошторис по доходах та видатках (а.с. 15-26).

Згідно розрахунку заборгованості наданих послуг у відповідача виникла заборгованість, яка складається із заборгованості за внесками за централізоване опалення за період з 30 вересня 2018 року по 28 лютого 2022 року у розмірі 18 824,52 грн, інфляційних втрат за період з 04 жовтня 2018 року по 14 лютого 2023 року у розмірі 9 588,67 грн, трьох відсотків річних за період з 04 жовтня 2018 року по 14 лютого 2023 року у розмірі 1 762,26 грн (а.с.38зв.- 41,43,44-52,53,54- 55,56,57-58, 58 зв.-66,67-73,74-82,83,84).

Позивач просить стягнути з відповідача заборгованість за внесками за централізоване опалення за період з 30 вересня 2018 року по 28 лютого 2022 року у розмірі 18 824,52 грн.

Згідно з п. 4 ст. 129 Конституції України однією з основних засад судочинства є змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Завданнями цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави. (ч. 1 ст. 2 ЦПК України).

Відповідач у встановлений судом строк скористався процесуальним правом подачі відзиву на позовну заяву, в якому проти позову заперечує з огляду на наступне. Відповідача не інформували про проведення письмового опитування стосовно погодження рішення правління по питанню здачі в експлуатацію системи теплопостачання вбудованих нежилих приміщень та фінансування пов`язаних з цим витрат, і згоди на оплату разового внеску у розмірі 5 310 він не давав. Кінцевим строком сплати разового внеску на здачу в експлуатацію системи теплопостачання нежилих приміщень вказано 31 грудня 2019 року, а відтак позивачем пропущено строк позовної давності на звернення до суду. Крім того, належне позивачу на праві власності нежитлове приміщення приєднано до зовнішніх інженерних мереж лише у лютому 2021 року, і відповідач з цього часу належним чином виконував зобов`язання щодо оплати вартості послуг централізованого опалення. Отже, з 30 листопада 2019 року по 04 лютого 2021 року відповідач не отримував послуг з централізованого опалення, у зв`язку з неприєднанням його приміщення до мереж теплопостачання будинку, а відтак не зобов`язаний сплачувати вартість житлово-комунальних послуг, оскільки фактично не користувався ними.

Відповідно до ч. 1 ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Відповідно до ч. 1 ст. 19 ЦПК України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється порядку іншого судочинства.

Правовідносини, що виникають у сфері надання та споживання таких послуг, регулюються як нормами Цивільного кодексу України, так і Законом України «Про житлово-комунальні послуги», а також іншими нормативно-правовими актами у галузі цивільного, житлового законодавства та актів, що регулюють відносини у сфері надання житлово-комунальних послуг.

Відповідно до положення статті 322 ЦК України, власник зобов`язаний утримувати майно, що йому належить, якщо інше не встановлено договором або законом.

Відповідно до ч. 1, 3 ст. 4 ЗУ «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» об`єднання створюється для забезпечення і захисту прав співвласників та дотримання їхніх обов`язків, належного утримання та використання спільного майна, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством та статутними документами. Основна діяльність об`єднання полягає у здійсненні функцій, що забезпечують реалізацію прав співвласників на володіння та користування спільним майном співвласників, належне утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, сприяння співвласникам в отриманні житлово-комунальних та інших послуг належної якості за обґрунтованими цінами та виконання ними своїх зобов`язань, пов`язаних з діяльністю об`єднання.

Статут об`єднання складається відповідно до типового статуту, який затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної житлової політики і політики у сфері житлово-комунального господарства. (ст. 7 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку»).

Відповідно до положень ч .1 ст. 1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» господарська діяльність, спрямована на задоволення потреб фізичної особи щодо забезпечення експлуатації та/або ремонту жилих та нежилих приміщень, будинків і споруд, комплексів будинків і споруд, а також утримання прилеглої до них території є діяльністю з утримання будинків і прибудинкових територій.

Частиною 1 ст. 13 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» передбачено, що у залежності від функціонального призначення житлово-комунальні послуги поділяються на: 1) комунальні послуги (централізоване постачання холодної та гарячої води, водовідведення, газопостачання, централізоване опалення тощо), 2) послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій (прибирання внутрішньобудинкових приміщень та прибудинкової території, санітарно-технічне обслуговування, обслуговування внутрішньобудинкових мереж, освітлення місць загального користування, поточний ремонт тощо), 3) послуги з управління будинком, спорудою або групою будинків (балансоутримання, укладання договорів на виконання послуг9я, контроль виконання умов договору тощо).

Згідно ч. 1 ст. 9 ЗУ «Про житлово-комунальні послуги» споживач здійснює оплату за спожиті житлово-комунальні послуги щомісяця, якщо інший порядок та строки не визначені відповідним договором. Споживач не звільняється від оплати житлово-комунальних послуг, отриманих ним до укладення відповідного договору.

Згідно ст. 10 ЗУ «Про житлово-комунальні послуги» ціни (тарифи) на житлово-комунальні послуги встановлюються за домовленістю сторін, крім випадків, коли відповідно до закону ціни (тарифи) є регульованими. У такому разі ціни (тарифи) встановлюються уповноваженими законом державними органами або органами місцевого самоврядування відповідно до закону. Вартість послуг з управління багатоквартирним будинком визначається за домовленістю сторін, крім випадку обрання управителя органом місцевого самоврядування.

Надання житлово-комунальних послуг здійснюється виключно на договірних засадах. Договори про надання житлово-комунальних послуг укладаються відповідно до типових або примірних договорів, затверджених Кабінетом Міністрів України або іншими уповноваженими законом державними органами відповідно до закону. Такі договори можуть затверджуватися окремо для різних моделей організації договірних відносин (індивідуальний договір та колективний договір про надання комунальних послуг) та для різних категорій споживачів (індивідуальний споживач, колективний споживач) (ч.ч. 1, 2 ст. 12 ЗУ «Про житлово-комунальні послуги»).

Договір про надання комунальної послуги укладається між виконавцем відповідної послуги та споживачем або особою, яка відповідно до договору або закону укладає такий договір в інтересах споживача, або з управителем багатоквартирного будинку з метою постачання електричної енергії для забезпечення функціонування спільного майна багатоквартирного будинку (ч. 1 ст. 13 Закону України «Про житлово-комунальні послуги»).

Договір про надання комунальних послуг укладається строком на один рік. Якщо за один місяць до закінчення зазначеного строку жодна із сторін не повідомить письмово другу сторону про відмову від договору, договір вважається продовженим на черговий однорічний строк (ч. 3 ст. 13 Закону України «Про житлово-комунальні послуги»).

Відповідно до ст. 526 ЦК України, зобов`язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог цього кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Відповідно до ст. 610 ЦК України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).

Відповідно до ч. 1 ст. 612 ЦК України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.

Судом встановлено, що відповідач не виконував зобов`язання по оплаті внесків по опаленню, внаслідок чого утворилася заборгованість у розмірі 18 284,52 грн.

Будь-яких доказів на спростування наданого позивачем розрахунку заборгованості, оскарження рішень загальних зборів позивача відповідач суду не надав, як і не надав доказів щодо належного виконання грошових зобов`язань щодо сплати за надані житлово-комунальні послуги, чим не виконав вимоги ч. 3 ст. 12 ЦПК України відповідно до якої кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Доводи відповідача щодо неправомірного нарахування плати за житлово-комунальні послуги до лютого 2021 року, у зв`язку з тим, що, належне позивачу на праві власності нежитлове приміщення приєднано до зовнішніх інженерних мереж лише у лютому 2021 року, не заслуговують на увагу, оскільки вказані обставини впливають на розміри нарахування та не звільняють відповідача, як власника нерухомого майна, від обов`язку належним чином його утримувати.

Крім того, суд не враховує доводи відповідача щодо пропуску позивачем строку позовної давності з огляду на наступне.

Відповідно до п. 12 Розділу «Прикінцеві та перехідні положення» ЦК України, під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строки, визначені статтями 257, 258, 362, 559, 681, 728, 786, 1293 цього Кодексу, продовжуються на строк дії такого карантину.

Карантин в Україні встановлено з 12 березня 2020 року та відмінено з 30 червня 2023 року.

З урахуванням наведеного суд приходить висновку, що позивачем не пропущено строк позовної давності.

Тому позовні вимоги в частині стягнення з відповідача заборгованості за внесками за централізоване опалення за період з 30 вересня 2018 року по 28 лютого 2022 року у розмірі 18 824,52 грн підлягають задоволенню повністю.

Крім того позивач просить про стягнення з відповідача інфляційних втрат за період з 04 жовтня 2018 року по 14 лютого 2023 року у розмірі 9 588,67 грн, трьох відсотків річних за період з 04 жовтня 2018 року по 14 лютого 2023 року у розмірі 1 762,26 грн

Якщо позичальник своєчасно не повернув суму позики, він зобов`язаний сплатити грошову суму відповідно до статті 625 цього Кодексу (частина перша стаття 1050 ЦК України).

За змістом ч. 2 ст. 625 ЦК України боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Згідно аналізу практики застосування ст. 625 Цивільного кодексу України в цивільному судочинстві, підраховуючи суми стягнень, передбачених ч. 2 ст. 625 ЦК України, суди повинні враховувати, що сума боргу з урахуванням індексу інфляції повинна розраховуватися, виходячи з індексу інфляції за кожний місяць (рік) прострочення, незалежно від того, чи був в певний період індекс інфляції менше одиниці (тобто мала місце не інфляція, а дефляція). Індекси інфляції розраховуються на підставі інформації, опублікованої центральним органом виконавчої влади з питань статистики в газеті «Урядовий кур`єр».

При застосуванні індексу інфляції слід мати на увазі, що він розраховується не на кожну дату місяця, а в середньому на місяць і здійснюється шляхом множення суми заборгованості на момент її виникнення на сукупний індекс інфляції за період прострочення платежу. При цьому сума боргу, яка сплачується з 1 по 15 день відповідного місяця, індексується з врахуванням цього місяця, а якщо сума боргу сплачується з 16 по 31 день місяця, розрахунок починається з наступного місяця. Аналогічно, якщо погашення заборгованості здійснено з 1 по 15 день відповідного місяця, інфляційні втрати розраховуються без врахування цього місяця, а якщо з 16 по 31 день місяця, то інфляційні втрати розраховуються з врахуванням даного місяця.

На відміну від інфляційних збитків, розрахунок трьох процентів річних здійснюється за кожен день прострочення за формулою: сума боргу х 3 % / 365 (кількість днів у році) х кількість днів прострочення.

Враховуючи положення Постанови Кабінету Міністрів України від 05 березня 2022 № 206 «Деякі питання оплати житлово-комунальних послуг в період воєнного стану», суд не вбачає підстав для стягнення з відповідача інфляційних втрат та трьох процентів річних, нарахованих після з 24 лютого 2022 року, оскільки з 24 лютого 2022 року до припинення чи скасування воєнного стану в Україні заборонено їх стягнення.

Отже, у зв`язку з неналежним виконанням зобов`язання щодо сплати комунальних послуг з відповідача підлягають стягненню інфляційні втрати на три відсотки річних за період з 04 жовтня 2018 року по 23 лютого 2022 року.

Здійснивши розрахунок, судом встановлено, що три проценти річних за прострочення виконання зобов`язання щодо оплати вартості послуг за централізоване опалення за період з 04 жовтня 2018 року по 23 лютого 2022 року становлять загальному у розмірі 1 128,56 грн, виходячи з такого розрахунку:

Період заборгованостіСума боргу, грнК-сть днів у періодіСума 3 % річних, грн04.10.2018-23.02.202243101239438,5621.12.2019-23.02.20221 116,1079672,9321.01.2020-23.02.20221 805,00765113,3521.02.2020-23.02.20221 922,37734115,8321.03.2020-23.02.20221 818,86705105,2821.04.2020-23.02.20221 116,1067461,7721.12.2020-23.02.20221 754,7043062,0121.01.2021-23.02.20222 601,0739985,3021.02.2021-23.02.20222 381,7236872,0421.12.2021-23.02.2022371,06651,9821.01.2022-23.02.2022180,79340,51Всього1 128,56 грн

Інфляційні втрати за прострочення виконання зобов`язання щодо оплати вартості послуг за централізоване опалення за період з 04 жовтня 2018 року по 23 лютого 2023 року становлять у загальному розмірі 3 470,62 грн, виходячи з такого розрахунку:

Період заборгованостіСума боргу, грнСукупний індекс інфляції за періодСума інфляційних втрат, грн04.10.2018-23.02.20224310128,59123,2321.12.2019-23.02.20221 116,10118,88210,7221.01.2020-23.02.20221 805,00118,64336,4521.02.2020-23.02.20221 922,37119,00365,2521.03.2020-23.02.20221 818,86118,06328,4921.04.2020-23.02.20221 116,10117,12191,0821.12.2020-23.02.20221 754,70113,23232,1521.01.2021-23.02.20222 601,07111,78306,4121.02.2021-23.02.20222 381,72110,67254,1321.12.2021-23.02.2022371,06102,9210,8321.01.2022-23.02.2022180,79101,602,89Всього3 470,62 грн

Тому вимоги в частині стягнення з відповідача інфляційних втрат та трьох відсотків річних підлягають частковому задоволенню.

При поданні позовної заяви позивачем сплачено судовий збір в сумі 2 684 грн відповідно до Закону України "Про судовий збір" (а.с. 13 зв., 91).

Відповідно до статей 133, 141 ЦПК України з відповідача підлягає стягненню судовий збір на користь позивача в сумі 2 083,45 грн, виходячи з такого розрахунку 23 423,70 грн (сума задоволених позовних вимог) * 100 % / 30 175,46 (ціна позову) * 2 684 грн сплачений судовий збір.

Керуючись ст. 129 Конституції України, статтями 322, 526, 625 ЦК України, ЗУ «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку», Законом України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність", статтями 12, 13, 81, 89, 133, 137, 141, 247, 259, 263, 264-265, 273 ЦПК України, суд,

у х в а л и в :

Позовні вимоги Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Шумського 5» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості по членським внескам та цільовим внескам задовольнити повністю.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_2 , на користь Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Шумського 5», код ЄДРПОУ 40230542, юридична адреса: вул. Шумського Юрія, буд. 5, м. Київ, 02098, заборгованість у загальному розмірі 23 423 (двадцять три тисячі чотириста двадцять три) грн 70 коп, яка складається із заборгованості за внесками за централізоване опалення за період з 30 вересня 2018 року по 28 лютого 2022 року у розмірі 18 824,52 грн, інфляційних втрат за період з 04 жовтня 2018 року по 23 лютого 2022 року у розмірі 3 470,62 грн, трьох відсотків річних за період з 04 жовтня 2018 року по 23 лютого 2022 року у розмірі 1 128,56 грн.

В решті вимог відмовити.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_2 , на користь Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Шумського 5», код ЄДРПОУ 40230542, юридична адреса: вул. Шумського Юрія, буд. 5, м. Київ, 02098, витрати зі сплати судового збору у розмірі 2 083 (дві тисячі вісімдесят три) грн 45 коп.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана безпосередньо до Київського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня проголошення судового рішення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя Н.Є.Арапіна

СудДніпровський районний суд міста Києва
Дата ухвалення рішення18.03.2024
Оприлюднено20.03.2024
Номер документу117721527
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них надання послуг

Судовий реєстр по справі —755/2113/23

Рішення від 18.03.2024

Цивільне

Дніпровський районний суд міста Києва

Арапіна Н. Є.

Ухвала від 07.09.2023

Цивільне

Дніпровський районний суд міста Києва

Арапіна Н. Є.

Ухвала від 22.02.2023

Цивільне

Дніпровський районний суд міста Києва

Виниченко Л. М.

Ухвала від 20.02.2023

Цивільне

Дніпровський районний суд міста Києва

Виниченко Л. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні