19.03.2024
Справа № 482/2845/23
Номер провадження 2/482/212/2024
УХВАЛА
Іменем України
19 березня 2024 року місто Нова Одеса
Новоодеський районний суд Миколаївської області у складі: головуючого судді Баранкевич В.О., секретар судового засіданняЛебедьєва А.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовною заявою ОСОБА_1 до товариства з обмеженою відповідальністю «Миколаїв-Сад» про розірвання договору оренди земельної ділянки та стягнення заборгованості по орендній платі.,-
встановив:
Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду із позовом до товариства з обмеженою відповідальністю «Миколаїв-Сад» про розірвання договору оренди земельної ділянки та стягнення заборгованості по орендній платі.
31 січня 2024 року відкрито провадження.
20.02.2024року відпозивача досуду надійшлазаява прозакриття провадженняу справів зв`язкуіз вирішеннямпитання,а самерозірванням договоруоренди тастягнення заборгованостіпо оренднійплаті.Позивач також просить про повернення судового збору.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 255 ЦПК України, суд своєю ухвалою закриває провадження у справі, якщо відсутній предмет спору.
Про закриття провадження у справі суд постановляє ухвалу, а також вирішує питання про розподіл між сторонами судових витрат, повернення судового збору з державного бюджету (ч. 2 ст. 255 ЦПК України).
Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 7 Закону України «Про судовий збір», сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду в разі закриття (припинення) провадження у справі (крім випадків, якщо провадження у справі закрито у зв`язку з відмовою позивача від позову і така відмова визнана судом), у тому числі в апеляційній та касаційній інстанціях.
У своїй постанові від 20.09.2021 року Верховний Суд у складі Об`єднаної палати Касаційного цивільного суду роз`яснив порядок закриття провадження у справі у зв`язку з відсутністю предмета спору, зокрема зазначивши наступне.
Закриття провадження у справі - це форма закінчення розгляду цивільної справи без прийняття судового рішення у зв`язку з виявленням після порушення провадження у справі обставин, з якими закон пов`язує неможливість судового розгляду справи.
Поняття «юридичного спору» має тлумачитися широко, виходячи з підходу Європейського суду з прав людини до тлумачення поняття «спір про право» (пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод). Зокрема, Європейський суд з прав людини зазначає, що відповідно до духу Конвенції поняття «спору про право» має розглядатися не суто технічно, йому слід надавати сутнісного, а не формального значення.
Предмет спору - це об`єкт спірного правовідношення, з приводу якого виник спір. Під предметом позову розуміється певна матеріально-правова вимога позивача до відповідача, стосовно якої позивач просить прийняти судове рішення.
Підстави позову - це обставини, якими позивач обґрунтовує свої вимоги щодо захисту права та охоронюваного законом інтересу.
Тобто, правові підстави позову - це зазначена в позовній заяві нормативно-правова кваліфікація обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги.
З урахуванням викладеного, відсутність предмета спору унеможливлює вирішення справи по суті незалежно від обґрунтованості позову, а відповідно і здійснення ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів осіб.
Прикладами відсутності предмета спору можуть бути дії сторін, чи настання обставин, якщо між сторонами у зв`язку з цим не залишилося неврегульованих питань або самими сторонами врегульовано спірні питання.
Суд закриває провадження у справі у зв`язку з відсутністю предмета спору, якщо предмет спору був відсутній як на час пред`явлення позову, так і на час ухвалення судом першої інстанції судового рішення за умови, якщо між сторонами у зв`язку з цим не залишилося неврегульованих питань.
Як вбачається із матеріалів справи, а саме з квитанції №0.0.33694513311 від 19.12.2023, позивачем ОСОБА_1 сплачено судовий збір за подання позовної заяви до суду в розмірі 1073 грн 60 коп. (одна тисяча сімдесят три грн.,60 коп.)
Згідно ч. 2ст. 133 ЦПК Українирозмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюється законом.
Згідно ч. 2ст. 255 ЦПК України, про закриття провадження у справі суд постановляє ухвалу, а також вирішує питання про розподіл між сторонами судових витрат, повернення судового збору з державного бюджету.
Беручи до уваги те, що на момент звернення до суду існував предмет спору, тож відсутні підстави для повернення судового збору.
Таким чином, виходячи з викладеного, суд вважає за необхідне закрити провадження у справі, у зв`язку із відсутністю предмета спору, та відмовити позивачу в поверненні сплаченої суми судового збору.
Керуючись статтею 255 ЦПК України, п. 5 ч. 1 ст. 7 ЗУ «Про судовий збір», суд,-
постановив:
1.Закрити провадження у цивільній справі №482/2845/23 за позовною заявою ОСОБА_1 до товариства з обмеженою відповідальністю «Миколаїв-Сад» про розірвання договору оренди земельної ділянки та стягнення заборгованості по орендній платі.
2.Відмовити позивачу ОСОБА_1 взадоволенні заяви в частині повернення сплаченого судового збору у справі.
Роз`яснити позивачу, що у відповідності до ч. 2 ст. 256 ЦПК України, у разі закриття провадження у справі повторне звернення до суду з приводу спору між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав не допускається.
Ухвала набирає законної сили після підписання суддею.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Миколаївського апеляційного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Суддя В.О. Баранкевич
Суд | Новоодеський районний суд Миколаївської області |
Дата ухвалення рішення | 19.03.2024 |
Оприлюднено | 20.03.2024 |
Номер документу | 117734939 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них оренди |
Цивільне
Новоодеський районний суд Миколаївської області
Баранкевич В. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні