Справа № 342/183/24
Провадження № 2/342/219/2024
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 березня 2024 року м. Городенка
Городенківський районний суд Івано-Франківської області в складі:
головуючого судді Федів Л.М.
з участю секретаря судового засідання Матієк І.П.
провівши відкрите підготовче засідання в залі суду в м. Городенка в цивільній справі за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 про визнання права власності на житловий будинок в порядку спадкування,
В С Т А Н О В И В :
Позивач ОСОБА_1 , жителька АДРЕСА_1 , звернулася в суд з позовом до ОСОБА_2 , жительки АДРЕСА_1 , ОСОБА_3 , жителя АДРЕСА_1 , ОСОБА_4 , жительки АДРЕСА_2 , ОСОБА_5 , жительки АДРЕСА_3 , в якому просить визнати за нею право власності на житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами, що знаходяться за адресою: АДРЕСА_1 .
19лютого 2024року відкрито провадження у даній цивільній справі, справу постановлено справу розглядати за правилами загального позовного провадження та витребувано: 1) від Городенківської державної нотаріальної контори Коломийського району Івано-Франківської області, належним чином засвідчені копії спадкових справ, заведених після смерті ОСОБА_6 ,який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 в с.КорнівГороденківського районуІвано-Франківськоїобласті та ОСОБА_7 ,який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 в с.Корнів Городенківськогорайону Івано-Франківськоїобласті;2) відприватного нотаріусаКоломийського районного нотаріального округу Яшана Р.Р. належним чином засвідчену копію спадкової справи, заведену після смерті ОСОБА_8 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 в м.Городенка Коломийського району Івано-Франківської області.
29 лютого 2024 року до суду,на виконанняухвали суду,від приватногонотаріуса Коломийського районного нотаріального округу Яшана Р.Р. надійшла належним чином засвідчена копія спадкової справи № 28/2022 (номер у Спадковому реєстрі № 69181261), заведена після смерті ОСОБА_8 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 в м.Городенка Коломийського району Івано-Франківської області
07 березня 2024 року до суду, на виконання ухвали суду, від Городенківської державної нотаріальної контори Коломийського району Івано-Франківської області надійшла належним чином засвідчена копія спадкової справи № 7/2009 (номер у Спадковому реєстрі № 46175440), заведена після смерті ОСОБА_7 ,який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 в с.Корнів Городенківськогорайону Івано-Франківськоїобласті та повідомлення № 742/0116 від 13 березня 2024 року щодо спадкової справи на ОСОБА_6 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , та зазначено, що документи передані до Івано-Франківського обласного державного нотаріального архіву, вул. М.Мулика, 15 "а", згідно акту приймання-передавання документів (фонд № 14/2022).
Учасники справи в підготовче засідання 18 березня 2024 року не з`явилися.
Позивач ОСОБА_1 до суду подала заяву, в якій просила витребувати у Івано-Франківського обласного нотаріального архіву спадкову справу після смерті ОСОБА_6 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 . Судове засідання 18.03.2024 просила провести за її відсутності.
Передбачених ч.2 статті 198 ЦПК України підстав для відкладення підготовчого засідання судом не встановлено. Згідно вимог ч.2 ст.247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Оглянувши матеріали справи, суд приходить до наступного.
Згідно п.7 ч.2 ст.197 ЦПК України у підготовчому засіданні суд, зокрема, з`ясовує, чи надали сторони докази, на які вони посилаються у позові і відзиві, а також докази, витребувані судом чи причини їх неподання; вирішує питання про проведення огляду письмових, речових і електронних доказів у місці їх знаходження; вирішує питання про витребування додаткових доказів та визначає строки їх подання, вирішує питання про забезпечення доказів, якщо ці питання не були вирішені раніше.
Із позовної заяви слідує, що ОСОБА_1 просить визнати за нею право власності на житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами, що знаходяться за адресою: АДРЕСА_1 .
Копією свідоцтва на право особистої власності на жилий будинок від 18 січня 1990 року, виданого виконавчим комітетом Городенківської районної Ради народних депутатів на підставі рішення цього ж виконкому № 247 від 13 грудня 1989 року, стверджується, що в цілому жилий будинок з принадлежними до нього будівлями та спорудами, який розташований в АДРЕСА_4 дійсно належить колгоспному двору, головою якого є ОСОБА_6 .
АДРЕСА_1 перейменовано на АДРЕСА_1 , що доводиться довідкою № 169, виданою 12.06.2023 Корнівським старостинським округом Чернелицької селищної ради Коломийського району Івано-Франківської області.
Ч.3 ст.5 Цивільного кодексу України (2003 р.) визначено, що якщо цивільні відносини виникли раніше і регулювались актом цивільного законодавства, який втратив чинність, новий акт цивільного законодавства застосовується до прав і обов`язків, що виникли з моменту набрання ним чинності.
Відповідно достатті 120 Цивільного кодексу Української РСР від 18 липня 1963 року № 1540-VI(далі -ЦК УРСР) майно колгоспного двору належить його членам на праві сумісної власності (стаття 112 цього Кодексу).
Виходячи зі змісту цієї статті, кожен член колгоспного двору є учасником спільної сумісної власності на все майно двору незалежно від того, чи брав він участь в його придбанні. Нетривале перебування працездатного члена колгоспного двору у складі двору або незначна участь працею та коштами у веденні господарства можуть бути підставою для зменшення його частини.
Згідно з частиною другоюстатті 123 ЦК УРСРрозмір частки члена двору встановлюється виходячи з рівності часток усіх членів двору, включаючи неповнолітніх і непрацездатних.
15 квітня 1991 року набув чинностіЗакон України від 07 лютого 1991 року № 697-XII «Про власність», яким було передбачено право спільної власності громадян, гарантії захисту права власності, правомірності володіння майном.
Положення статей 17, 18 Закону «Про власність» щодо спільної сумісної власності поширюються на правовідносини, які виникли після введення в дію цього Закону (з 15 квітня 1991 року). До правовідносин, що виникли раніше, застосовується діюче на той час законодавство. Зокрема, спори щодо майна колишнього колгоспного двору, яке було придбане до 15 квітня 1991 року, мають вирішуватися за нормами, що регулювали власність цього двору, а саме:
а) право власності на майно, яке належало колгоспному двору і зберіглося після припинення його існування, мають ті члени двору, котрі до 15 квітня 1991 року не втратили права на частку в його майні. Такими, що втратили це право, вважаються працездатні члени двору, які не менше трьох років підряд до цієї дати не брали участі своєю працею і коштами у веденні спільного господарства двору (в цей строк не включається час перебування на дійсній строковій військовій службі, навчання в учбовому закладі, хвороба);
б) розмір частки члена двору визначається виходячи з рівності часток усіх його членів, включаючи неповнолітніх та непрацездатних. Частку працездатного члена двору може бути зменшено або відмовлено у її виділенні при недовгочасному його перебуванні у складі двору або незначній участі працею чи коштами в господарстві двору. Особам, які вибули з членів двору, але не втратили права на частку в його майні, вона визначається виходячи з того майна двору, яке було на час їх вибуття і яке збереглося.
Отже, всі члени колгоспного двору, які були такими станом на 15 квітня 1991 року, були співвласниками у рівних частках у праві спільної власності на майно колгоспного двору.
Відповідно до роз`яснень, що містяться в п.6 постанови Пленуму Верховного Суду України від 22.12.1995 № 20 «Про судову практику у справах за позовами про захист права приватної власності» право власності на майно, яке належало колгоспному двору і збереглося після припинення його існування, мають ті члени двору, котрі до 15 квітня 1991 року не втратили права на частку в його майні. На витребування частки з майна колишнього колгоспного двору, що збереглося на 15 квітня 1991 року, поширюється загальний трирічний строк позовної давності.
Колгоспні двори, виникнення та існування яких пов`язувалося зі спільним вкладом у створення даного майна членами колгоспного двору, належали до спільної сумісної власності членів колгоспного двору.
Як роз`яснив Пленум Верховного Суду України в п. 13постанови від 24 червня 1983 року № 4 «Про практику розгляду судами України справ про спадкування», та в підпункті «г» пункту 6постанови від 22 грудня 1995 року № 20 «Про судову практику у справах права приватної власності», правиластатті 563 ЦК УРСРпро те, що спадщина на майно колгоспного двору відкривається лише після смерті останнього його члена, поширюється на випадки припинення колгоспного двору лише з цих підстав до 1 липня 1990 року. У разі смерті члена колгоспного двору після 30 червня 1990 року спадщина на відповідну частку майна колгоспного двору відкривається після смерті кожного з його колишніх членів.
Станом на 15 квітня 1991 року в господарстві у АДРЕСА_1 були зареєстровані: голова господарства ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , дружина ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , син ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , невістка ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , онук ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , онука ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_9 , що доводиться довідкою № 165, виданою 12.06.2023 Корнівським старостинським округом Чернелицької селищної ради Коломийського району Івано-Франківської області.
Згідно статті 1226 ЦК Україничастка у праві спільної сумісної власності спадкується на загальних підставах. Суб`єкт права спільної сумісної власності має право заповідати свою частку у праві спільної сумісної власності до її визначення та виділу в натурі.
Голова колгоспного двору (член колгоспного двору) ОСОБА_6 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 в с.Корнів Городенківського району Івано-Франківської області, запис за № 7 від 11.03.1999, що стверджується копією свідоцтва про смерть серія НОМЕР_1 від 11.03.1999.
Член колгоспного двору ОСОБА_7 помер ІНФОРМАЦІЯ_10 с.Корнів Городенківськогорайону Івано-Франківськоїобласті,про щов Книзіреєстрації смертей12серпня 2008року зробленовідповідний актовийзапис за№ 11,що доводиться копією свідоцтва про смерть серія НОМЕР_2 від 12.08.2008.
Член колгоспного двору ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_5 померла ІНФОРМАЦІЯ_11 увіці 81року вм.Городенка Коломийськогорайону Івано-Франківськоїобласті,про що 15жовтня 2021 рокузроблено відповіднийактовий записза №739,що доводиться копією свідоцтва про смерть серія НОМЕР_3 від 15.10.2021.
Внаслідок їх смерті відкрилася спадщина.
Навиконання ухвали,суду надано належним чином засвідчені копії спадкових справ, заведених після смерті ОСОБА_8 ,яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 в м.ГороденкаКоломийського районуІвано-Франківськоїобласті та після смерті ОСОБА_7 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 в с. Корнів Городенківського району Івано-Франківської області.
Однак, на виконання ухвали суду, від Городенківської державної нотаріальної контори Коломийського району Івано-Франківської області надійшло повідомлення № 742/0116 від 13 березня 2024 року щодо спадкової справи на ОСОБА_6 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , та зазначено, що документи передані до Івано-Франківського обласного державного нотаріального архіву, вул. М.Мулика, 15 "а", згідно акту приймання-передавання документів (фонд № 14/2022).
При вирішенні справ про успадкування дослідженню підлягає інформація органів нотаріату про відкриття спадщини та можливого кола спадкоємців. Оскільки данаінформаціястановить нотаріальнутаємницю,тому,з метоювсебічного,повного іоб`єктивногоз`ясуванняобставин справи,є підстави для задоволення клопотання позивача про витребування від Івано-Франківського обласного державного нотаріального архіву належним чином засвідченої копії спадкової справи, заведеної після смерті ОСОБА_6 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 в с.Корнів Городенківського району Івано-Франківської області.
Відповідно до п.4 ч.5 ст.198 ЦПК України суд може оголосити перерву у підготовчому засіданні у разі необхідності, зокрема у випадку витребування нових (додаткових) доказів.
З огляду на вищевикладене, суд приходить до висновку, що наявні підстави для оголошення перерви у підготовчому засіданні.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 189, 196-198, 223, 258, 260-261 ЦПК України, суд,-
П О С Т А Н О В И В :
Клопотання позивача ОСОБА_1 - задовольнити.
Витребувати від Івано-Франківського обласного державного нотаріального архіву (місцезнаходження: Україна, 76018, Івано-Франківська область, Івано-Франківський район, місто Івано-Франківськ, вулиця Мулика Михайла, будинок 15а), у строкдо 03 квітня 2024 року, належним чином засвідчену копію спадкової справи, заведену після смерті ОСОБА_6 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 в с.Корнів Городенківського району Івано-Франківської області.
Особи, які не мають можливості подати доказ, який вимагає суд, взагалі або у встановлені судом строки, зобов`язані повідомити про це суд із зазначенням причин протягом п`яти днів з дня отримання ухвали.
За неповідомлення суду про неможливість подати докази, а також за неподання доказів, у тому числі і з причин, визнаних судом неповажними, винні особи несуть відповідальність, встановлену законом. Притягнення винних осіб до відповідальності не звільняє їх від обов`язку подати суду докази.
Оголосити перерву у підготовчому засіданні до 09 год. 15 хв. 03 квітня 2024 року.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя: Федів Л. М.
Суд | Городенківський районний суд Івано-Франківської області |
Дата ухвалення рішення | 18.03.2024 |
Оприлюднено | 20.03.2024 |
Номер документу | 117739262 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах щодо права власності чи іншого речового права на нерухоме майно (крім землі), з них: про приватну власність, з них: визнання права власності |
Цивільне
Городенківський районний суд Івано-Франківської області
Федів Л. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні