Рішення
від 19.03.2024 по справі 451/255/24
РАДЕХІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ

іменем України

(заочне)

19 березня 2024 року

Справа №451/255/24 Провадження № 2/451/171/24

Радехівський районний суд Львівської області

у складі головуючого судді Семенишин О.З.

секретаря судового засідання Федорук І.Б.

розглянув увідкритому судовому засіданні у м. Радехові в залі суду цивільну справу №451/255/24 за позовом ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю «Жищинці Аграр» про розірвання договору оренди земельної ділянки,

у с т а н о в и в:

Стислий виклад позиції позивача та заперечень відповідача

22 лютого 2024 року адвокат АО «Галицька правнича група» Боровець Микола Степанович в інтересах ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Жищинці Аграр» про розірвання договору оренди земельної ділянки.

У позовній заяві зазначив, що у зв`язку з невиконанням Товариством з обмеженою відповідальністю «ЖИЩИНЦІ АГРАР» свого обов`язку щодо виплати орендної плати за використання земельної ділянки на підставі укладеного з позивачем договору оренди земельної ділянки, що порушує права та інтереси позивача на отримання доходу, такий договір оренди земельної ділянки підлягає розірванню. Отож, просить суд: розірвати договір оренди земельної ділянки б/н від 10.11.2023, в якому предметом договору є земельна ділянка кадастровий номер: 4623987200:13:000:0204, загальною площею 0,6868 га, який був укладений між ОСОБА_1 , (РНОКПП: НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ), та Товариством з обмеженою відповідальністю «Жищинці Аграр» (Код ЄДРПОУ: 39929002, місцезнаходження: 32051, Хмельницька обл., Городоцький р-н, село Жищинці, вул. Коцюбинського, будинок 7) (а. с. 4 - 9).

Відповідач Товариство з обмеженою відповідальністю «Жищинці Аграр» правом на подання відзиву на позовну заяву не скористався,

Заяви та клопотання учасників справи

Представник позивача Боровець М.С. подав заяву про розгляд справи у його відсутності та відсутності позивача. Проти винесення заочного рішення не заперечує, позовні вимоги підтримує та просить їх задовольнити (а. с. 23).

Процесуальні дії у справі

Ухвалою судді від 26 лютого 2024 року прийнято до розгляду позовну заяву та відкрито провадження у справі, постановлено розгляд справи проводити в порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін, призначено судове засідання (а. с. 1-2).

У судовезасідання представниквідповідача ТзОВ«Жищинці Аграр»не прибув,про причини неприбуття не повідомив, хоч про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся судом належним чином (а. с. 22).

Згідно із ст. 280 ЦПК України, суд вважає за можливе розглядати справу в заочному порядку, на підставі наявних доказів, які знаходяться у матеріалах справи, чого не заперечив представник позивача.

З урахуванням наведеного, на підставі ч. 4 ст. 223 та ч. 2 ст. 247 ЦПК України розгляд справи проведено без участі сторін, без застосування фіксування судового засідання технічними засобами та на підставі представлених суду доказів.

Фактичні обставини, встановлені судом, з покликанням на докази, на підставі яких встановлені відповідні обставини

10 листопада 2018 року у селі Вузлове Радехівського (тепер Червоноградського) району Львівської області ОСОБА_1 уклав з ТОВ «Жищинці Аграр» Договір оренди земельної ділянки, предметом якого є земельна ділянка з кадастровим номером 4623987200:13:000:0204 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, площа земельної ділянки: 0,6868 га (а. с. 13, а. с. 14 - 15).

27.12.2018 було здійснено державну реєстрацію права оренди земельної ділянки на підставі зазначеного договору в державному реєстрі прав, номер запису про право оренди (в державному реєстрі прав): 29733546, що видно з інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна (а. с. 16).

Станом на день розгляду справи орендна плата позивачам повернута не була, доказів протилежного суду не надано.

Мотивована оцінка наведених сторонами аргументів щодо наявності чи відсутності підстав для задоволення позову

Дослідивши подані учасниками справи документи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов необхідно задовольнити, виходячи з таких міркувань.

Відповідно до статті 124 ЗК України передача землі в оренду здійснюється на підставі цивільно-правової угоди.

Згідно із статтею 1 Закону України «Про оренду землі» оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.

На підставі статті 13 Закону України «Про оренду землі» договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов`язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

У статті 21 Закону України «Про оренду землі» передбачено, що орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі. Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди.

За положеннями статті 24 Закону України «Про оренду землі» орендодавець має право вимагати від орендаря своєчасного внесення орендної плати.

Частиною першою статті 32 Закону України «Про оренду землі» передбачено, що на вимогу однієї зі сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов`язків, передбачених статтями 24 і 25 цього Закону та умовами договору, в разі випадкового знищення чи пошкодження об`єкта оренди, яке істотно перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки, а також на підставах, визначених ЗК України та іншими законами України.

Водночас у пункті д) частини першої статті 141 ЗК України передбачено таку підставу припинення права користування земельною ділянкою як систематична несплата земельного податку або орендної плати.

Отже, згідно зі статтями 13, 21 Закону України «Про оренду землі» основною метою договору оренди земельної ділянки та одним з визначальних прав орендодавця є своєчасне отримання останнім орендної плати у встановленому розмірі. У разі систематичної несплати орендної плати за користування земельною ділянкою, тобто систематичне порушення договору оренди земельної ділянки може бути підставою для розірвання такого договору.

Відповідно до частини другої статті 651 ЦК України договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених законом або договором. Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору.

Аналіз зазначених норм дає підстави для висновку, що вказані положення закону, які регулюють спірні відносини, вимагають саме систематичної (два та більше випадків) несплати орендної плати, передбаченої договором, як підстави для розірвання договору оренди земельної ділянки, що також є істотним порушенням умов договору, оскільки позбавляє позивача можливості отримати гарантовані договором кошти за те, що його земельну ділянку використовує інша особа.

Сплата орендної плати є істотною умовою договору оренди, а позивач не отримав того, на що він розраховував при укладанні договору. Разом з тим, сам факт систематичного порушення договору оренди земельної ділянки щодо сплати орендної плати є підставою для розірвання такого договору, оскільки згідно зі статті 526 ЦК України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Аналогічний правовий висновок викладений у постанові КЦС ВС від 31 липня 2020 року у справі № 479/1073/18.

До подібних висновків дійшов Касаційний цивільний суд у складі Верховного Суду у постановах: від 14 листопада 2018 року у справі N 484/301/18, провадження N 61-39488 св 18; від 14 серпня 2019 року у справі N 484/4135/18, провадження 61-11820 св 19.

Судом установлено, що ТОВ « Жищинці Аграр» не проводили грошової виплати орендної плати ОСОБА_1 до 31 грудня кожного поточного року, а відповідно за 2019, 2020, 2021, 2022, 2023 роки позивач орендну плату не отримував.

Висновки суду

Таким чином, неналежне виконання умов договору, а саме, невиконання обов`язку зі сплати орендної плати є порушенням умов договору оренди земельної ділянки, яке дає право орендодавцю вимагати розірвання такого договору на підставі ст. 526 ЦК України.

У разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема: припинення зобов`язання внаслідок односторонньої відмови від зобов`язання, якщо це встановлено договором або законом, або розірвання договору; а тому суд дійшов висновку, що позовні вимоги щодо дострокового розірвання договорів оренди землі необхідно задовольнити.

Розподіл між сторонами судових витрат.

У позовіній заяві сторона позивача просила суд: судові витрати покласти на позивача, тому суд не вирішує питання розподілу судових витрат.

На підставі ст. 1, 13, 21, 24, 32 Закону України «Про оренду землі», ст. 124, 141 ЗК України, ст. 526, 651 ЦК України, керуючись ст. 4, 12, 13, 19, 81, 82, 83, 89, 211, 223, 247, 259, 263-265, 268, 274, 281-282 ЦПК України, суд,

у х в а л и в:

позов ОСОБА_1 задовольнити.

Розірвати договір оренди земельної ділянки б/н від 10.11.2023, в якому предметом договору є земельна ділянка кадастровий номер: 4623987200:13:000:0204, загальною площею 0,6868 га, який був укладений між ОСОБА_1 , (РНОКПП: НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ), та Товариством з обмеженою відповідальністю «Жищинці Аграр» (Код ЄДРПОУ: 39929002, місцезнаходження: 32051, Хмельницька обл., Городоцький р-н, село Жищинці, вул. Коцюбинського, будинок 7).

Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано відповідачем протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Радехівського районного суду Львівської області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене безпосередньо до Львівського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Сторони та інші учасники у справі.

Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 .

Представник позивача: адвокат Боровець Микола Васильович, юридична адреса: проспект Юності, 39, село Павлів, Червоноградський район, Львівська область, 80250.

Відповідач: Товариство з обмеженою відповідальністю «Жищинці АГРАР», код ЄДРПОУ 39929002, ІПН № 399290022054, місцезнаходження: вулиця Коцюбинського, 7, село Жищинці, Городоцький район, Хмельницька область, 32051.

Головуючий суддяСеменишин О. З.

Рішення суду виготовлене у нарадчій кімнаті 19 березня 2024 року.

СудРадехівський районний суд Львівської області
Дата ухвалення рішення19.03.2024
Оприлюднено21.03.2024
Номер документу117747908
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, з них:

Судовий реєстр по справі —451/255/24

Рішення від 19.03.2024

Цивільне

Радехівський районний суд Львівської області

Семенишин О. З.

Ухвала від 26.02.2024

Цивільне

Радехівський районний суд Львівської області

Семенишин О. З.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні