ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
19.03.2024 м. Івано-ФранківськСправа № 909/53/24
Господарський суд Івано-Франківської області у складі:
судді Рочняк О. В.
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін (без проведення судового засідання) матеріали справи
за позовом: Комунального некомерційного підприємства "Центральна районна лікарня Калуської міської ради Івано-Франківської області"
вул. Медична 6, м. Калуш, Івано-Франківська область, 77312
до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю "Карпатнафтохім"
вул. Промислова, 4 , м. Калуш, Івано-Франківська область, 77306
про стягнення 368 879 грн 28 коп. заборгованості.
ВСТАНОВИВ: Комунальне некомерційне підприємство "Центральна районна лікарня Калуської міської ради Івано-Франківської області" звернулося до Господарського суду Івано-Франківської області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Карпатнафтохім" про стягнення 368 879 грн 28 коп. заборгованості по договору №А2022100209 від 21.09.2022 про надання послуг.
Відповідно до ухвали Господарського суду Івано-Франківської області від 22.01.2024, суд прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив провадження у справі; постановив здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін; встановив сторонам строк для надання відзиву на позов, відповіді на відзив та заперечення.
Сторонам ухвалу про відкриття провадження у справі від 22.01.2024 направлено в їхні електронні кабінети, що відповідає приписам ч.11 ст.242 ГПК України. Копії ухвали доставлено до електронних кабінетів сторін - 24.01.2024, що підтверджується довідками про доставку електронного листа від 15.03.2024.
Відповідно до ч.2 ст.252 ГПК України розгляд справи по суті в порядку спрощеного провадження починається з відкриття першого судового засідання або через тридцять днів з дня відкриття провадження у справі, якщо судове засідання не проводиться.
Частиною 3 статті 252 ГПК України передбачено, що якщо для розгляду справи у порядку спрощеного позовного провадження відповідно до цього Кодексу судове засідання не проводиться, процесуальні дії, строк вчинення яких відповідно до цього Кодексу обмежений першим судовим засіданням у справі, можуть вчинятися протягом тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі.
Згідно з ч.4 ст.240 ГПК України у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення без його проголошення.
Заперечень щодо розгляду справи в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін від учасників справи до суду не надходило.
ПОЗИЦІЇ СТОРІН
Позиція позивача. Позов мотивовано тим, що в порушення договірних зобов`язань, які виникли між сторонами, відповідач не оплатив надані позивачем послуги.
Позиція відповідача. Правом на надання відзиву на позов відповідач не скористався.
Як вбачається із ч. 4 ст. 13 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи не вчиненням нею процесуальних дій.
Враховуючи вищевикладене та керуючись ч. 9 ст. 165 ГПК України, ч. 2 ст. 178 ГПК України, суд вирішує спір за наявними матеріалами справи.
Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, давши оцінку доказам у відповідності до ст. 86 Господарського процесуального кодексу України, які мають значення для справи, суд встановив таке.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ
21.02.2022 між Товариством з обмеженою відповідальністю "Карпатнафтохім" (замовник) та Комунальним некомерційним підприємством "Центральна районна лікарня Калуської міської ради Івано-Франківської області" (виконавець) укладено договір про надання послуг №А2022100209.
Відповідно до п.1.1 договору, предметом договору є організація виконавцем первинної медичної допомоги і планової медичної роботи для працівників ТОВ "Карпатнафтохім" та управління медичними пунктами:
- медпункт №1 - в спеціальному приміщенні виробництва етилену і поліетилену;
- медпункт №2 - в спеціальному приміщенні заводоуправління.
Згідно з п. 2.1 договору, вартість послуг за місяць встановлюється в розмірі 184 439 грн 64 коп. без ПДВ. Загальна сума договору на рік 2 028 836 грн 01 коп.
Вартість послуг виконавця може змінюватися тільки по письмовій згоді сторін, шляхом укладення Додаткової угоди до цього договору (п.2.2 договору).
За змістом п. 3.1 договору, щомісяця до 3-го числа місяця, наступного за звітним, сторони підписують акт приймання-передачі наданих послуг.
В п. 3.3 договору сторони визначили, що оплата замовником за послуги виконавця, що надаються за даним договором, проводиться щомісячно прямими банківськими переказами на п/р виконавця, зазначений в розділі 13 "Банківські реквізити, адреси, підписи сторін" Договору, не пізніше 5-ти банківських днів після підписання сторонами акту приймання-передачі наданих послуг.
Згідно з п. 12.1 договору, договір набирає чинності з моменту підписання його сторонами і діє до 30.12.2022, а в частині розрахунків - до повного виконання зобов`язань.
30.12.2022 Товариство з обмеженою відповідальністю "Карпатнафтохім" (замовник) та Комунальне некомерційне підприємство "Центральна районна лікарня Калуської міської ради Івано-Франківської області" (виконавець) уклали додаткову угоду №1, відповідно до п.1 якої сторони дійшли взаємної згоди внести зміни до тексту договору.
За змістом п.1.1 додаткової угоди, вартість послуг за місяць встановлюється в розмірі 184 439 грн 64 коп. без ПДВ. Загальна сума договору на рік становить 4 242 111 грн 69 коп.
В п. 1.3 додаткової угоди сторони визначили, що договір набирає чинності з моменту підписання його сторонами і діє до 29.12.2023, а в частині розрахунків - до повного виконання зобов`язань.
Відповідно до підписаних та скріплених печатками сторін актів надання медичних послуг № 9 від 30.09.2023 та №10 від 25.10.2023, позивач надав відповідачу медичні послуги на загальну суму 368 879 грн 28 коп.
01.11.2023 позивач надіслав відповідачу лист від 31.10.2023 №2245, в якому повідомив про наявність заборгованості по оплаті наданих послуг в сумі 368 879 грн 28 коп. та про дострокове розірвання договору з ініціативи виконавця.
НОРМИ ПРАВА, ЯКІ ЗАСТОСУВАВ СУД ТА МОТИВИ ЇХ ЗАСТОСУВАННЯ
Із змісту ст. 11 Цивільного кодексу України вбачається, що цивільні права та обов`язки виникають зокрема, з договору.
На підставі господарського договору між суб`єктами господарювання виникають господарські зобов`язання, в силу яких один суб`єкт (зобов`язана сторона, у тому числі боржник) зобов`язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб`єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб`єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку (ст.173, 174 ГК України).
Згідно з положеннями ст. 193 ГК України, суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Не допускаються одностороння відмова від виконання зобов`язань, крім випадків, передбачених законом, а також відмова від виконання або відстрочка виконання з мотиву, що зобов`язання другої сторони за іншим договором не було виконано належним чином.
Частина 1 статті 202 ЦК України визначає, що правочином є дія особи, спрямована на набуття, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків. При цьому, за правилами статті 14 ЦК України, цивільні обов`язки виконуються у межах, встановлених договором або актом цивільного законодавства.
Відповідно до статті 509 ЦК України, зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.
Статтею 525 ЦК України передбачено, що одностороння відмова від виконання зобов`язання не допускається.
Нормами ст. 526 ЦК України встановлено, що зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Приписами статті 530 ЦК України передбачено, що, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом (п. 1 ст. 612 ЦК України).
Відповідно до п. 3.3 договору, оплата замовником за послуги виконавця, що надаються за даним договором, проводиться щомісячно прямими банківськими переказами на п/р виконавця, не пізніше 5-ти банківських днів після підписання сторонами акту приймання-передачі наданих послуг.
За встановлених судом обставин, відповідно до договору про надання послуг №А2022100209 від 21.02.2022, позивач у вересні - жовтні 2023 року надав відповідачу медичні послуги на загальну суму 368 879 грн 28 коп., що підтверджується наявними в матеріалах справи актами надання медичних послуг №9 від 30.09.2023 та №10 від 25.10.2023.
Згідно із ч. 2 ст. 614 ЦК України відсутність своєї вини доводить особа, яка порушила зобов`язання.
Відповідно до ст. 73, 74 ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність чи відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Суд не може збирати докази, що стосуються предмета спору, з власної ініціативи.
Суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів (ч. 1 ст. 86 ГПК України).
Зазначені вище норми процесуального закону спрямовані на реалізацію ст. 13 ГПК України. Згідно з положеннями цієї статті судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.
Відповідач доказів виконання зобов`язань щодо наданих йому медичних послуг за вересень - жовтень 2023 року у розмірі 368 879 грн 28 коп. суду не надав, доводів позивача не спростував.
Враховуючи вищевикладене, позов підлягає до задоволення у повному обсязі.
Судовий збір, відповідно до ст. 129 ГПК України, суд покладає на відповідача.
Керуючись статтями 73, 74, 86, 123, 129, 236-238, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд
УХВАЛИВ:
позов задовольнити.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Карпатнафтохім" (вул. Промислова, 4, м. Калуш, Івано-Франківська область, 77306, код ЄДРПОУ 33129683) на користь Комунального некомерційного підприємства "Центральна районна лікарня Калуської міської ради Івано-Франківської області" (вул. Медична 6, м. Калуш, Івано-Франківська область, 77312, код ЄДРПОУ 33578224) 368 879 (триста шістдесят вісім тисяч вісімсот сімдесят дев`ять) грн 28 коп. заборгованості та 5 533 (п`ять тисяч п`ятсот тридцять три) грн 19 коп. судового збору.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Західного апеляційного господарського суду шляхом подання апеляційної скарги протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Рішення підписано 19.03.2024
Суддя О.В. Рочняк
Суд | Господарський суд Івано-Франківської області |
Дата ухвалення рішення | 19.03.2024 |
Оприлюднено | 21.03.2024 |
Номер документу | 117752903 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань надання послуг |
Господарське
Господарський суд Івано-Франківської області
Рочняк О. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні