Рішення
від 07.03.2024 по справі 286/4000/23
ОВРУЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЖИТОМИРСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 286/4000/23

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 березня 2024 року м. Овруч

Овруцький районний суд Житомирської області в складі:

головуючого судді Гришковець А. Л.

з секретарем Павленко Л. В.,

з участю представника

позивача Хромець А. С. ,

відповідача ОСОБА_2 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом Словечанської сільської ради Коростенського району Житомирської області, як органу опіки та піклування, до ОСОБА_2 про позбавлення батьківських прав , -

В С Т А Н О В И В:

Словечанська сільська рада Коростенського району Житомирської області, як орган опіки та піклування, звернулася до суду із позовною заявою і просить позбавити ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , батьківських прав щодо неповнолітніх та малолітніх дітей: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , та ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , а також стягнути з ОСОБА_2 аліменти на дітей в розмірі 1/2 частини її заробітку (доходу), але не менше 50% прожиткового мінімуму для дітей відповідного віку щомісячно на користь державного закладу, куди будуть влаштовані діти, або особи, яка буде призначена опікуном, законного представника дітей, починаючи з дня звернення до суду і до досягнення старшою дитиною повноліття, мотивуючи тим, що на обліку служби у справах дітей Словечанської сільської ради перебувають діти: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , та ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , жителі с. Листвин Коростенського району Житомирської області, як такі, що перебувають в складних життєвих обставинах. Діти були поставлені на облік служби по причині зловживання матір`ю спиртними напоями та нездійснення належного догляду за дітьми. Троє старших дітей: ОСОБА_3 , ОСОБА_4 та ОСОБА_5 були народжені у шлюбі з ОСОБА_12 . Відповідно до рішення суду від 11.12.2012 шлюб між ОСОБА_12 та ОСОБА_2 було розірвано. Після розлучення ОСОБА_2 народила ще троє діток: ОСОБА_6 , ОСОБА_7 та ОСОБА_8 , відносно яких вона є матір`ю одиначкою. На даний час ОСОБА_2 проживає з співмешканцем ОСОБА_17 , який також зловживає спиртними напоями та періодично між ними вчиняються сварки та бійки, інколи навіть у присутності дітей, що негативно впливає на їх розвиток та психологічний стан.

Неодноразово представниками Служби у справах дітей спільно з фахівцем соціальної роботи КУ «ЦНСП Словечанської сільської ради», дільничним інспектором поліції №1 Коростенського РУП ГУНП в Житомирській області, старостою села Листвин здійснювались візити в дану сім`ю, перевірялись умови проживання дітей. З матір`ю та її співмешканцем проводились профілактично-роз`яснювальні бесіди, під час яких мати часто поводила себе агресивно та не прислуховувалась до порад. Траплялись випадки, коли вони взагалі перебувала на підпитку. У висновках актів обстеження умов проживання дітей часто зазначалось, що мати дітей зловживає спиртними напоями, не приділяє уваги своїм дітям, не створює належних умов для проживання, належним чином не виконує батьківські обов`язки.

Працівниками поліції на ОСОБА_2 складались адміністративні протоколи. Також адміністративні протоколи складались на співмешканця ОСОБА_17 ..

Неодноразово менші діти: ОСОБА_6 , ОСОБА_7 та ОСОБА_8 вилучались із сім`ї та влаштовувались на тимчасове перебування до КНП «Словечанська лікарня Словечанської сільської ради», оскільки на момент відвідування мати дітей перебувала у нетверезому стані та залишати дітей з нею становило б загрозу для їх життя та здоров`я.

До Служби у справах дітей Словечанської сільської ради надходили усні повідомлення в телефонному режимі від жителів села Листвин, що ОСОБА_2 знаходиться в стані алкогольного сп`яніння, а діти без нагляду. Також були випадки, коли самі старші діти: ОСОБА_3 та ОСОБА_5 телефонували та повідомляли, що мати п`є та просили вплинути на неї.

Після того, як менших дітей забирали, тому що старші діти ОСОБА_3 , ОСОБА_4 та ОСОБА_5 проживають з батьком - ОСОБА_18 , який фактично здійснює за ними догляд, ОСОБА_2 переставала вживати алкоголь, приводила житловий будинок до санітарно-гігієнічних норм проживання, створювала умови для дітей та намагалась належним чином виконувати батьківські обов`язки. Їй давався шанс і дітей повертали додому, але то було не надовго і через деякий час вона знову починала зловживати алкоголем в результаті чого знову байдуже ставилась до дітей.

Так, 08.09.2023 до служби зателефонував староста Листвинського старостинського округу та повідомив, що діти: ОСОБА_6 та ОСОБА_7 знаходяться у приміщенні сільської ради с. Листвин, а син ОСОБА_8 залишений у сторонніх осіб, які теж схильні до зловживання алкоголем. Діти відмовляються іти до матері, говорячи, що мати вже декілька днів п`є і вони не хочуть бути з нею.

На момент приїзду діти дійсно знаходились без догляду матері, вони мали неохайний вигляд, повідомили, що ще нічого не їли, просили забрати їх до лікарні.

При зустрічі ОСОБА_2 дійсно перебувала у стані алкогольного сп`яніння. При спілкуванні поводила себе агресивно, не могла контролювати свої емоції: то плакала, то кричала, щоб забирали дітей тільки залишили меншого сина ОСОБА_8 . В будинку була повна антисанітарія.

З метою попередження негативних наслідків для дітей було вирішено їх тимчасово влаштувати до КНП «Словечанська лікарня Словечанської сільської ради».

Питання стану виконання батьківських обов`язків ОСОБА_2 відносно її дітей неодноразово розглядалось на комісії з питань захисту прав дитини виконавчого комітету Словечанської сільської ради, куди запрошувалась і сама ОСОБА_2 . На деякі засідання вона з`являлась, а деякі ігнорувала.

За інформацією фахівця із соціальної роботи КУ «Центр надання соціальних послуг Словечанської сільської ради» сім`я ОСОБА_2 перебувала на обліку та під соціальним супроводом. Основною проблемою сім`ї є зловживання алкоголем, що призводить до неналежного виконання батьківських обов`язків, а саме: діти проживають не завжди в комфортних умовах; у будинку порушені санітарно-гігієнічні норми проживання; діти не завжди чисті та не завжди сплять у ліжках з чистою білизною; не завжди вчасно та нормально харчуються.

Під час роботи з сім`єю фахівцем пропонувалося матері пройти курс лікування від алкогольної залежності, але вона відмовилась, аргументуючи тим, що в змозі самостійно, без лікування, вирішити свою проблему залежності від алкоголю. Бажання покращити свій стан та виправитись, не виявляє.

Згідно характеристики, виданої старостою Листвинського старостинського округу 18.09.2023 за № 821, ОСОБА_2 за час проживання в с. Листвин показала себе різносторонньо. Періодично зловживала спиртними напоями та неналежно виконувала батьківські обов`язки. В період не вживання спиртних напоїв показала себе з позитивної сторони. Підтримувала житло в належному санітарному стані, займалась вихованням дітей. Ніде не працює.

Оскільки, діти: ОСОБА_6 , ОСОБА_7 та ОСОБА_8 в черговий раз були влаштовані на тимчасове перебування до дитячого відділення Словечанської лікарні і вихованням старших дітей ОСОБА_2 теж не займається, про що свідчить характеристика зі школи на сина ОСОБА_5 , постало питання вирішення подальшої долі дітей.

18.09.2023 на комісії з питань захисту прав дитини виконавчого комітету Словечанської сільської ради слухалось питання щодо доцільності або недоцільності позбавлення батьківських прав ОСОБА_2 відносно шести її неповнолітніх та малолітніх дітей. За результатами засідання члени комісії проголосували одноголосно щодо доцільності підготовки необхідних матеріалів до суду щодо позбавлення батьківських прав ОСОБА_2 ..

Зазначені факти, як кожен окремо, так і в їх сукупності, можна розцінювати як ухилення від виховання дітей матір`ю, свідомого нехтування нею своїми обов`язками, що підтверджує відсутність серйозного ставлення відповідача до своїх батьківських обов`язків, а тому позбавлення ОСОБА_2 батьківських прав відповідає інтересам дітей.

Відповідачем відзив на позовну заяву не подавався.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала, з підстав зазначених у позові.

Відповідач в судовому засіданні позовні вимоги не визнає та заперечує щодо задоволення позову. Вона погоджується з тим, що дійсно зловживала алкогольними напоями та не здійснювала належний догляд за дітьми, але вона не мислить життя своє без дітей та має бажання виправитися.

Вислухавши пояснення представника позивача, відповідача, показання свідка, дослідивши письмові докази та заслухавши думку дитини - ОСОБА_5 , суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ч.3 ст. 51 Конституції України сім`я, дитинство, материнство і батьківство охороняються державою.

Згідно з ч.1 ст. 12 Закону України «Про охорону дитинства», ч. 2, 3 ст. 150 та с 180 СК України кожна дитина має право на піклування батьків, а батьки мають право та зобов`язані виховувати дитину, піклуватися про здоров`я, фізичний, духовний та моральний розвиток, матеріально забезпечувати та утримувати її.

Згідно із ч.ч.2, 4 ст. 155 СК України батьківські права не можуть здійснюватися всупереч інтересам дитини. Ухилення батьків від виконання батьківських обов`язків є підставою для покладення на них відповідальності, встановленої законом.

Підстави позбавлення батьківських прав закріплені в ч.1 ст. 164 СК України. Зокрема, п. 2 ч.1 ст. 164 СК України визначено, що мати, батько можуть бути позбавлені судом батьківських прав, якщо вона, він ухиляються від виконання своїх обов`язків щодо виховання дитини.

Тлумачення п. 2 ч.1 ст. 164 СК України дозволяє зробити висновок, що ухилення від виконання своїх обов`язків щодо виховання дитини може бути підставою для позбавлення батьківських прав лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування ними своїми обов`язками.

В п. 16 Постанови від 30.03.2007 року №3 «Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав» Пленум Верховного Суду України роз`яснив, що ухилення батьків від виконання своїх обов`язків має місце, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя, зокрема: не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає на її фізичний розвиток як складову виховання; не спілкуються з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення; не надають дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей; не сприяють засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі; не виявляють інтересу до її внутрішнього світу; не створюють умов для отримання нею освіти.

Зазначені фактори, як кожен окремо, так і в сукупності, можна розцінювати як ухилення від виховання дитини лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування ними своїми обов`язками.

Позбавлення батьківських прав є виключною мірою, яка тягне за собою серйозні правові наслідки як для батька (матері), так і для дитини, що передбачені ст.166 СК України.

Частинами 1,2 ст. 3 Конвенції про права дитини від 20.11.1989, ратифікованої Верховною Радою України 27.02.1991, передбачено, що в усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється якнайкращому забезпеченню інтересів дитини. Дитині забезпечується такий захист і піклування, які необхідні для її благополуччя, беручи до уваги права й обов`язки її батьків, опікунів чи інших осіб, які відповідають за неї за законом.

Стаття 9 Конвенції покладає на держави-учасниці обов`язок забезпечувати те, щоб дитина не розлучалася з батьками всупереч їх бажанню, за винятком випадків, коли компетентні органи згідно з судовим рішенням, визначають відповідно до застосовуваного закону і процедур, що таке розлучення необхідне в якнайкращих інтересах дитини. Таке визначення може бути необхідним у тому чи іншому випадку, наприклад, коли батьки жорстоко поводяться з дитиною або не піклуються про неї, або коли батьки проживають роздільно і необхідно прийняти рішення щодо місця проживання дитини.

Відповідно до ст. 18 Конвенції батьки або у відповідних випадках законні опікуни несуть основну відповідальність за виховання і розвиток дитини. Найкращі інтереси дитини є предметом їх основного піклування.

Аналіз наведених норм права дає підстави для висновку, що права батьків щодо дитини є похідними від прав та інтересів дитини на гармонійний розвиток та належне виховання, й, у першу чергу, повинні бути визначені та враховані інтереси дитини, виходячи із об`єктивних обставин спору, а тільки потім права батьків.

Європейський суд з прав людини у справі «Хант проти України» від 7 грудня 2006 року (заява № 31111/04) наголосив на тому, що питання сімейних відносин має ґрунтуватися на оцінці особистості заявника та його поведінці. Факт заперечення заявником проти позову про позбавлення його батьківських прав також може свідчити про його інтерес до дитини (параграф 57, 58).

Зважаючи на те, що позбавлення батьківських прав є крайнім заходом, суд може у виняткових випадках при доведеності винної поведінки когось із батьків або їх обох з урахуванням її характеру, особи батька і матері, а також інших конкретних обставин справи відмовити в задоволенні позову про позбавлення цих прав. Таким чином, позбавлення батьківських прав допускається лише тоді, коли змінити поведінку батьків у кращу сторону неможливо, і лише при наявності вини у діях батьків. Такого правового висновку дійшов і Верховний Суд у справі № 753/2025/19 (постанова від 6 травня 2020 року).

У справі «Мамчур проти України» (заява № 10383/09) від 16.07.2015 Європейський суд з прав людини зауважував, що оцінка загальної пропорційності будь-якого вжитого заходу, що може спричинити розрив сімейних зв`язків, вимагатиме від судів ретельної оцінки низки факторів та залежно від обставин відповідної справи вони можуть відрізнятися. При цьому основні інтереси дитини є надзвичайно важливими.

При цьому ЄСПЛ зауважив, що при визначенні найкращих інтересів дитини у кожній конкретній справі необхідно враховувати два аспекти: по-перше, інтересам дитини найкраще відповідає збереження її зв`язків із сім`єю, крім випадків, коли сім`я є особливо непридатною або неблагополучною; по-друге, у якнайкращих інтересах дитини є забезпечення її розвитку у безпечному, спокійному та стійкому середовищі, що не є неблагодійним (параграф 76).

В ч. ч. 2,3 ст. 166 СК України законодавець закріпив, що особа, позбавлена батьківських прав, не звільняється від обов`язку щодо утримання дитини.

При задоволенні позову щодо позбавлення батьківських прав суд одночасно приймає рішення про стягнення аліментів на дитину. У разі якщо мати, батько або інші законні представники дитини відмовляються отримувати аліменти від особи, позбавленої батьківських прав, суд приймає рішення про перерахування аліментів на особистий рахунок дитини у відділенні Державного ощадного банку України та зобов`язує матір, батька або інших законних представників дитини відкрити зазначений особистий рахунок у місячний строк з дня набрання законної сили рішенням суду.

Відповідно до ч.2 ст.182 СК України зазначено, що мінімальний розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.

Згідно ч.1 ст.191 СК України аліменти на дитину присуджуються за рішенням суду від дня пред`явлення позову.

Відповідно до ч.ч.1-3 ст. 12 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, визначених законом. Кожна сторона повинна довести ті обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Згідно з ч. ч. 5-6 ст.81 ЦПК України докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.

В ст.89 ЦПК України законодавець закріпив, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Судом встановлено, що відповідач є матір`ю дітей: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , та ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , що підтверджується копіями свідоцтв про народження дітей: серії НОМЕР_1 від 19.03.2008, серії НОМЕР_2 від 03.07.2009, серії НОМЕР_3 від 14.09.2011, серії НОМЕР_4 від 22.12.2014, серії НОМЕР_5 від 10.10.2016, серії НОМЕР_6 від 03.06.2021.

Згідно копій витягів з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про народження від 12.11.2019 відомості про батька ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , та ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , записані відповідно до статті 133 СК України, відомості ж про батька ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , та ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , записані відповідно до ч. 1 ст. 135 СК України (а. с. 24-35).

Наказом служби у справах дітей Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області №10 від 27.01.2016 «Про взяття на облік дітей, які перебувають в складних життєвих обставинах» було взято на облік дітей: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , та ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , жителів с. Листвин Овруцького району Житомирської області, як таких, що перебувають в складних життєвих обставинах по причині ухилення матері від виконання своїх обов`язків з виховання дітей (а. с.39).

27.01.2021, 03.11.2022, 24.01.2023, 22.03.2023, 11.05.2023, 20.06.2023 та 08.09.2023 комісією у складі начальника служби у справах дітей Словечанської сільської ради ОСОБА_26, спеціалістів служби у справах дітей ОСОБА_21 , ОСОБА_22 , фахівця із соціальної роботи КУ «ЦНСП» ОСОБА_23 , медпрацівника - ОСОБА_24 , ДОП СП Коростенського ВП №1 ОСОБА_28, заступника сільського голови ОСОБА_29, старости ОСОБА_25 здійснювалося обстеження умов проживання та виховання дітей в сім`ї ОСОБА_2 (а. с. 11-18).

Згідно актів обстеження сім`ї, яка перебуває в складних життєвих обставинах від 27.01.2021, 03.11.2022 та 24.01.2023 вбачається, що в будинку потрібно покращити санітарний стан житла, їсти наварено, продуктів харчування достатньо, молодший син вже деякий час не відвідує дитячий садочок, з мамою проведено профілактично-роз`яснювальну бесіду.

Відповідно до протоколу №3/22 від 25.07.2022 на засіданні комісії Словечанської сільської ради з питань захисту прав дитини було ухвалено попередити ОСОБА_2 в разі, якщо знову почне зловживати спиртними напоями та від цього будуть страждати діти, службою у справах дітей буде підготовлено необхідний пакет документів до суду про позбавлення її батьківських прав відносно 6-ти дітей. Фахівцю із соціальної роботи КУ «ЦНСП Словечанської сільської ради» сім`ю ОСОБА_2 взяти під соціальний супровід з метою надання комплексу соціальних послуг, спрямованих на допомогу у розв`язанні проблем сім`ї чи особи, що спричинили складні життєві обставини, які вона не може подолати самостійно (а. с. 41-42).

27.02.2023 ОСОБА_2 на ім`я начальника служби у справах дітей ОСОБА_26 було надано розписку, якою вона підтвердила, що усвідомлює, що поводила себе неправильно по відношенню до своїх дітей, зловживала спиртним. На сьогоднішній день пройшла курс лікування від алкогольної інтоксикації і зрозуміла, що її дітям потрібна твереза мати. Буде всіма силами старатись надати належний нагляд та уникати повторних випадків. Їй роз`яснено, що як почне знову вживати спиртне, то будуть готуватись документи до суду (а. с.22).

Копії актів обстеження сім`ї, яка перебуває в складних життєвих обставинах від 22.03.2023, 11.05.2023, 20.06.2023 та 08.09.2023 свідчать, що в будинку не прибрано, порушено санітарно-гігієнічний стан житла, у дітей відсутня постільна білизна, їсти навареного нічого не було, продукти харчування в недостатній кількості, мати перебувала в стані алкогольного сп`яніння та поводила себе агресивно. В будинку прохолодно, а тому з метою недопущення нещасних випадків дітей було поміщено в дитяче відділення Словечанської лікарні разом із біологічним батьком, з матір`ю проведено профілактично-роз`яснювальну бесіду щодо належного виконання батьківських обов`язків. На момент відвідування - 08.09.2023 діти: ОСОБА_6 та ОСОБА_7 перебували в приміщенні сільради та відмовлялися іти додому, пояснюючи, що мама вже декілька днів п`є, не доглядає їх, агресивно відноситься. Діти пояснили, що вони ще нічого не їли та просили забрати їх і завезти до лікарні, де вони вже неодноразово були. Найменший хлопчик - ОСОБА_8 перебував у сторонніх осіб. Старші діти проживають з батьком. Мати дітей перебувала у нетверезому стані, поводила себе агресивно, виражалася нецензурною лайкою. Повідомила, що не заперечує, щоб забирали дітей, тільки залишили ОСОБА_8 . Було вирішено доставити дітей до дитячого відділення Словечанської лікарні, оскільки залишати дітей з матір`ю було небезпечно.

З копії характеристики, виданої 21.09.2023 старостою Листвинського старостинського округу Словечанської сільської ради Коростенського району Житомирської області М. Хилевичем на ОСОБА_2 , вбачається, що остання постійно проживає в с. Листвин, розлучена, має шестеро неповнолітніх дітей, показала себе різносторонньо. Періодично зловживала спиртними напоями та неналежно виконувала батьківські обов`язки, через що її діти перебувають на обліку у службі в справах дітей Словечанської сільської ради, як такі, що опинилися в складних життєвих обставинах. В період невживання спиртних напоїв показала себе з позитивної сторони, підтримувала житло в належному санітарному стані, займалась вихованням дітей. На даний час ніде не працює, знаходиться в декретній відпустці, займається обробітком земельної ділянки. Скарг від жителів на неї не надходило, водночас надходили усні повідомлення від громадян, що вона зловживає спиртними напоями (а. с. 20).

Наказом служби у справах дітей Словечанської сільської ради Коростенського району Житомирської області №33 від 08.09.2023 «Про постановку на облік дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах» було взято на облік дітей: ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , та ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_7 (а. с. 40).

Згідно протоколу №6/23 від 18.09.2023 на засіданні комісії Словечанської сільської ради з питань захисту прав дитини було ухвалено службі у справах дітей Словечанської сільської ради зібрати необхідний пакет документів до суду щодо позбавлення ОСОБА_2 батьківських прав відносно шести дітей, що буде відповідати їх інтересам (а. с. 43-44).

З копії листа-відповіді ВП №1 Коростенського РУП ГУНП в Житомирській області №9999/211/01-2023 від 26.09.2023 вбачається, що в ході перевірки встановлено, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителька АДРЕСА_1 , притягувалась до адміністративної відповідальності за ст. 152 КУпАП 17.01.2023, ст. 176 КУпАП 19.01.2023, ст. 173-2 ч. 1 КУпАП від 10.06.2023 та ст. 183 КУпАП 20.08.2023.

Також, до адміністративної відповідальності притягувався ОСОБА_17 , ІНФОРМАЦІЯ_8 за ч. 1 ст. 173-2 КУпАП 14.02.2023, 24.02.2023, 19.04.2023, 10.06.2023 та ст. 176 КУпАП 20.06.2023 (а. с.45).

Листом обласного центру соціально-психологічної реабілітації дітей «Сонячний дім» Житомирської обласної ради №51 від 15.02.2024 було проінформовано начальника служби у справах дітей Словечанської сільської ради А. Хромець про те, що в центрі з 29.09.2023 перебувають діти: ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , та ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_6 . За період перебування дітей в закладі мати - ОСОБА_2 відвідувала свої дітей 1 раз, а саме - 17.12.2023. Під час зустрічі вона цікавилася у ОСОБА_7 та ОСОБА_6 їх життям, станом здоров`я, приносила солодощі.

Факт невиконання ОСОБА_2 своїх батьківських обов`язків відносно дітей підтвердив в судовому засіданні і свідок, староста Листвинського старостинського округу - ОСОБА_25 , який показав, що ОСОБА_2 постійно проживає в с. Листвин. Вона має шестеро дітей, з яких двоє проживають з батьком, ОСОБА_6 - з дідом, а троє дітей - з нею. По місцю проживання характеризується різносторонньо: як п`є, то за дітьми не дивиться. Її вже подавали на позбавлення батьківських прав, однак тоді вона виправилася і два роки не пила, за дітьми доглядала. Незадовго до засідання у них була швидка, так як у ОСОБА_2 була біла гарячка. Вона в`язала якісь вузли на шторах. Хлопчик ОСОБА_5 казав, що повиливав всю горілку. Вчора, перед засіданням, вони були також п`яні. Служба відвезла ОСОБА_5 до лікарні.

Орган опіки та піклування Словечанської сільської ради надав висновок про доцільність позбавлення батьківських прав ОСОБА_2 , затверджений рішенням виконавчого комітету Словечанської сільської ради Коростенського району Житомирської області №80 від 18.09.2023, з вищевказаних підстав. При цьому, зазначили, що основною проблемою сім`ї є зловживання алкоголем, що призводить до неналежного виконання батьківських прав, а саме: діти проживають не завжди в комфортних умовах; у будинку порушені санітарно-гігієнічні норми проживання; діти не завжди чисті та не завжди сплять у ліжках з чистою білизною; не завжди вчасно та нормально харчуються. Під час роботи з сім`єю фахівцем пропонувалося матері пройти курс лікування від алкогольної залежності, але вона відмовилась, аргументуючи тим, що в змозі самостійно без лікування вирішити свою проблему залежності від алкоголю. Бажання покращити свій стан та виправитись не виявляє, тому на засіданні комісії з питань захисту прав дитини Словечанської сільської ради, члени комісії проголосували одноголосно щодо доцільності підготовки необхідних матеріалів до суду щодо позбавлення ОСОБА_2 батьківських прав.

За положенням ч. 6 ст.19 СК України суд може не погодитися з висновком органу опіки та піклування (про доцільність чи недоцільність позбавлення батьківських прав), якщо він є недостатньо обґрунтованим, суперечить інтересам дитини. Висновок органу опіки та піклування має рекомендаційний характер.

Оцінюючи обставини справи та досліджені докази у ній, суд, надаючи правову оцінку висновку органу опіки та піклування, вважає, що цей висновок є обґрунтованим та відповідає інтересам дітей. При цьому, суд враховує, що відповідачем не заперечуються всі наведені у висновку обставини. Крім того, нею визнається і факт вживання алкоголю перед засіданням після прийняття очисної крапельниці в лікаря, що вказує на нездатність матері на даний час подолати алкогольну залежність та здійснювати належний догляд за своїми дітьми.

Суд приймає до уваги і думку дитини - ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , який в засіданні висловив думку про небажання позбавляти батьківських прав матір - ОСОБА_2 , так як він хоче жити в сім`ї, з братами та сестрами, хоча мати і впадає в запої.

Таким чином, за встановлених обставин та визначеного правового врегулювання, оцінюючи надані докази на підтвердження фактів та спірних правовідносин, норми діючого законодавства, що їх регулюють, суд приходить до висновку, що ОСОБА_2 повторно самоухилилася від виховання своїх неповнолітніх дітей, свідомо нехтує своїми батьківськими обов`язками, добровільно відмовляється від виконання своїх батьківських обов`язків, зловживаючи спиртними напоями, а тому розрив з нею сімейних відносин відповідає інтересам дітей і відповідно до ст. 164 СК України ОСОБА_2 слід позбавити батьківських прав щодо дітей: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , та ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , та стягнути аліменти на їх утримання.

При цьому суд відмічає, що Сімейний кодекс України в статті 169 надає матері та батьку, які позбавлені батьківських прав, право звернутися до суду з позовом про поновлення батьківських прав. В такому випадку суд перевіряє, наскільки змінилася поведінка особи, позбавленої батьківських прав, та обставини, що були підставою для позбавлення батьківських прав, і постановляє рішення відповідно до інтересів дитини.

Від сплати судового збору позивача звільнено на підставі п.14 ч.2 ст.3 Закону України «Про судовий збір», а тому відповідно до ст. 141 ЦПК України з відповідача слід стягнути судовий збір в сумі 2147 грн. 20 коп. в дохід держави.

Керуючись ст.ст.12, 13, 81, 141, 245, 263-265, 268 ЦПК України, суд -

В И Р І Ш И В:

Позов задовольнити.

Позбавити ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_7 , яка проживає за адресою: АДРЕСА_1 , батьківських прав щодо її дітей: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , та ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_7 .

Стягнути з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_7 , яка проживає за адресою: АДРЕСА_1 , аліменти на дітей: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , та ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , у розмірі 1/2 частини з усіх видів її заробітку (доходу), але не менше і не більше встановлених законодавством розмірів для дитини відповідного віку на кожну з дітей, з ІНФОРМАЦІЯ_10 і до досягнення повноліття ОСОБА_3 - ІНФОРМАЦІЯ_9 , в послідуючому за вирахуванням тієї рівної частки, що припадала на дитину, яка досягла повноліття.

Стягнути з ОСОБА_2 судовий збір в розмірі 2147 грн. 20 коп. в дохід держави.

На рішення суду до Житомирського апеляційного суду через Овруцький районний суд Житомирської області може бути подана апеляційна скарга протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи без повідомлення учасників справи, апеляційна скарга може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Суддя: А. Л. Гришковець Повне рішення виготовлено 18.03.2024.

СудОвруцький районний суд Житомирської області
Дата ухвалення рішення07.03.2024
Оприлюднено22.03.2024
Номер документу117754980
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про встановлення батьківства або материнства

Судовий реєстр по справі —286/4000/23

Рішення від 07.03.2024

Цивільне

Овруцький районний суд Житомирської області

Гришковець А. Л.

Рішення від 07.03.2024

Цивільне

Овруцький районний суд Житомирської області

Гришковець А. Л.

Ухвала від 02.02.2024

Цивільне

Овруцький районний суд Житомирської області

Гришковець А. Л.

Ухвала від 20.12.2023

Цивільне

Овруцький районний суд Житомирської області

Гришковець А. Л.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні