Справа № 694/2357/23
2-о/703/20/24
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 березня 2024 року Смілянський міськрайонний суд Черкаської області в складі:
головуючого-судді Прилуцького В.О.
секретаря судовогозасідання Дегтярь Л.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Сміла цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи: Водяницька сільська рада Звенигородського району Черкаської області, Смілянська міська рада Черкаської області про встановлення факту спільного проживання із спадкодавцем,
встановив:
ОСОБА_1 звернулась до суду із заявою в якій просить встановити юридичний факт, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , проживала разом з нею у житловому будинку АДРЕСА_1 , на час відкриття спадщини.
Свою заяву обґрунтовує тим, що в ІНФОРМАЦІЯ_3 померла її рідна тітка ОСОБА_2 , яка тривалий час проживала спільно з нею у житловому будинку АДРЕСА_1 . Вони проживали однією сім`єю до смерті ОСОБА_2 .
Після померлої відкрилася спадщина на кооперативну квартиру в м.Сміла. Відповідно ст.1266 ЦК України ОСОБА_1 є спадкоємцем за правом представлення після смерті тітки. Проте, при зверненні до нотаріальної контори, нотаріусом заявнику рекомендовано звернутися в суд шляхом встановлення факту проживання однією сім`єю із спадкодавцем, оскільки ним не надано відповідних документів. Встановлення зазначеного факту потрібне йому для реалізації прав спадкоємця, а тому просить задовольнити заяву.
Посилаючись на ці обставини ОСОБА_1 звернулась в суд з заявою і просить встановити факт постійного проживання із спадкодавцем на час відкриття спадщини.
Заявник ОСОБА_1 в судове засідання 18 березня 2024 року не з`явилась, від її представника адвоката Багмет Н.М. до суду надійшла заява в якій вона заявлені вимоги підтримує і просить їх задовольнити, а справу розглянути у її та заявника відсутність. В судовому засіданні , яке відбулося 5 лютого 2024 року вимоги заяви підтримала та просила суд іі задовільнити Також пояснила, що у іі тітки Цегельної були прсихічні захворювання тому вона проживала останні два роки з нею так як інших рідних не було. Раз на місяць тітка іздила в Смілу оплатити комунальні послуги та довідатися до житла. Поховала заявниця іі по місцю свого проживання.
Представник заінтересованої особи Смілянської міської ради та Водяницької сільської ради в судове засідання не з`явились, надали до суду зяви, в яких просили розглядати справу без їх участі.
Суд, дослідивши матеріали справи, встановив такі факти та відповідні їм правовідносини.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_2 в м.Сміла Черкаської області померла ОСОБА_2 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть серія НОМЕР_1 , видане 10 квітня 2023 року.
ОСОБА_2 на день своєї смерті проживала по АДРЕСА_1 і з нею також проживала заявник ОСОБА_1 , що підтверджується актом про встановлення факту проживання від 01 вересня 2023 року, письмовими поясненнями ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 .
Згідно листа заступника начальника відділу Управління обслуговування громадян Відділу обслуговування громадян №7 Головного управління ПФУ в Черкаській області, ОСОБА_1 оформила допомогу на поховання за померлу ОСОБА_2 .
Відповідно до відомостей про реєстрацію місця проживання особи від 05 лютого 2024 року №01-16/127, ОСОБА_2 зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 з 03 жовтня 1979 року та померла ІНФОРМАЦІЯ_2 . На момент смерті разом з померлою зареєстровані особи відсутні.
Відповідно до частини третьої статті 1268 ЦК України спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.
З повідомлення про надання інформації державного нотаріуса Смілянської державної нотаріальної контори від 04 листопада 2023 року №1468/01-16 вбачається, що після смерті ОСОБА_2 з заявами про прийняття/відмову від прийняття спадщини ніхто не звертався, спадкова справа не заводилась.
За змістом п.2 постанови Пленуму Верховного Суду України № 7 від 30 травня 2008 року Про судову практику у справах про спадкування, якщо виникнення права на спадкування залежить від доведення певних фактів, особа може звернутися в суд із заявою про встановлення цих фактів.
Згідно пункту 23 вказаної постанови, якщо постійне проживання особи зі спадкодавцем на час відкриття спадщини не підтверджено відповідними документами, у зв`язку із чим нотаріус відмовив в оформленні спадщини, спадкоємець має право звернутися в суд із заявою саме про встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини.
Виходячи із положень ч.3 ст.1268 ЦК України, проживання повинно бути постійним, тобто носити тривалий характер, і не припинитися перед смертю спадкодавця, що є передумовою прийняття спадщини, якщо спадкоємець не відмовився від спадщини.
Відповідно до ст. 315 ЦПК України в окремому провадженні розглядаються справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, ч.2 ст.315 ЦПК України визначає, що у судовому порядку можуть бути встановлені факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Факт, про встановлення якого просить заявник, має для нього юридичне значення, оскільки це є підставою для реалізації ним своїх прав, як спадкоємця.
Зазначені заявником обставини підтвердили в судовому засіданні, що відбулося 05 лютого 2024 року, свідки ОСОБА_6 , ОСОБА_3 ..
Таким чином, аналізуючи докази по справі в їх сукупності, суд приходить до висновку про доведеність і обгрунтованість заяви, а тому вона підлягає задоволенню.
Керуючись ст. 7, 12, 17, 18, 76, 141, 259, 263-265, 293, 315 ЦПК України,
вирішив:
Заяву ОСОБА_1 , заінтересовані особи: Водяницька сільська рада Звенигородського району Черкаської області, Смілянська міська рада Черкаської області про встановлення факту спільного проживання із спадкодавцем - задовольнити.
Встановити факт, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , проживала разом з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , проживаюча та зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 , у житловому будинку АДРЕСА_1 , на час відкриття спадщини.
Рішення може бути оскаржене до Черкаського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня його проголошення (з дня складання повного тексту).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Головуючий: В. О. Прилуцький
Суд | Смілянський міськрайонний суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 18.03.2024 |
Оприлюднено | 21.03.2024 |
Номер документу | 117756585 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:. |
Цивільне
Смілянський міськрайонний суд Черкаської області
Прилуцький В. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні