Справа № 671/28/24
19 березня 2024 року
2/671/178/2024
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
іменем України
19 березня 2024 року м. Волочиськ
Волочиський районний суд Хмельницької області у складі:
головуючого судді Андрущенка О.Ю.,
за участю секретаря судового засідання Ковбасюк Т.П.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Волочиськ цивільну справу за позовом ОСОБА_1 , в інтересах якої діє представник адвокат Мініх Ірина Миколаївна, до фермерського господарства «Золоте Поле ІІ» про розірвання договору оренди земельної ділянки,
встановив:
Позивач звернувся до суду з позовом до відповідача, в якому просив розірвати договір оренди землі від 24.02.2009 № 15, який укладений між ОСОБА_1 та фермерським господарством «Золоте поле ІІ».
В обґрунтування зазначає, що відповідно до державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯЖ № 175275, виданого Волочиською районною державною адміністрацією 18.03.2008 ОСОБА_1 належить на праві приватної власності земельна ділянка з кадастровим номером 6820988600:04:010:0108 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що розташована на території Чернявської сільської ради Волочиського району Хмельницької області площею 2,6474 га.
24.02.2009 позивач уклав з ФГ «Золоте поле ІІ» договір оренди № 15 вказаної вище земельної ділянки.
Відповідно до умов договору оренди земельної ділянки земельна ділянка передана в оренду на строк 10 років зі сплатою орендної плати до 31 грудня поточного року.
18.12.2018 між позивачем та відповідачем укладено додаткову угоду та внесено зміни в договір оренди землі від 24.02.2009 № 15, зокрема, об`єкт оренди визначено за кадастровим номером 6820988600:04:010:0108, нормативну грошову оцінку земельної ділянки визначено в сумі 133732 грн., розмір орендної плати вказано на рівні 8 відсотків від нормативної оцінки земельної ділянки, що становить 10698 грн. 56 коп..
Всупереч положенням договору оренди землі від 24.02.2009 орендар - відповідач у справі, не сплатив позивачці орендну плату за 2022-2023 роки, що є підставою для розірвання договору оренди земельної ділянки від 24.02.2009 № 15.
У зв`язку з чим, позивач змушений звернутися до суду з даним позовом.
Позивач та її представник в судове засідання не з`явилися, представник позивача подала заяву про розгляд справи за їх відсутності.
Представник відповідача в судове засідання не з`явився, відзив на позовну заяву не подав.
Оскільки особи, які беруть участь у справі в судове засідання не з`явились, відповідно до вимог ч. 2 ст. 247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд, дослідивши матеріали справи, вважає позов таким, що підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що відповідно до до державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯЖ № 175275, виданого Волочиською районною державною адміністрацією 18.03.2008 ОСОБА_1 належить на праві приватної власності земельна ділянка з кадастровим номером 6820988600:04:010:0108 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що розташована на території Чернявської сільської ради Волочиського району Хмельницької області площею 2,6474 га.
24.02.2009 між ОСОБА_1 та ФГ «Золоте поле ІІ» укладено договір оренди землі № 15.
Відповідно до даного договору ФГ «Золоте поле ІІ» отримав в оренду на строк 10 років земельну ділянку площею 2,6474 га (п.п. 2, 8 Договору).
Згідно п.п. 9, 11 Договору за користування земельною ділянкою ФГ «Золоте поле ІІ» зобов`язувалося сплачувати ОСОБА_1 орендну плату в розмірі 1439 грн. 49 коп. до 31 грудня поточного року.
18.12.2018 позивачка та відповідач уклали додаткову угоду про внесення змін до Договору оренди землі від 24.02.2009 № 15 в якому визначили нормативну грошову оцінку земельної ділянки в сумі 133732 грн., строк дії договору оренди землі продовжили до 24.02.2029, орендну плату визначили на рівні 8 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки в сумі 10698 грн. 56 коп.
Згідно відомостей з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків про джерела/суми нарахованого доходу, нарахованого (перерахованого) податку та військового збору станом на 26.02.2024 встановлено, що в даних відомостях відсутня інформація про отримання позивачем доходу від відповідача за надання земельної ділянки в оренду у 2022-2023 роках.
Згідно з частиною першою статті 15 ЦК України та частиною першою статті 16 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Подібна норма знайшла закріплення і у ЦПК України. Так, відповідно до частини першої статті 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Відповідно до пункту 1 частини другої статті 11 ЦК України підставами виникнення цивільних прав та обов`язків є договори.
Предметом спору у даній справі є вимога про дострокове розірвання договорів оренди землі, у зв`язку з істотним порушенням їх умов, а саме систематичною несплатою орендної плати, а також повернення земельних ділянок.
За змістом статті 1 Закону України «Про оренду землі», яка кореспондується з положеннями частини першої статті 93 ЗК України, орендою землі є засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Положеннями частини першої статті 2 Закону України «Про оренду землі» визначено, що відносини, пов`язані з орендою землі, регулюються ЗК України, ЦК України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.
За змістом частини першої статті 526 ЦК України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Згідно зі статтею 629 ЦК України договір є обов`язковим для виконання сторонами.
Згідно з частинами першою та другою статті 651 ЦК України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом. Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору.
Згідно зі статтею 13 Закону України «Про оренду землі» договір оренди землі це договір, за яким орендодавець зобов`язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
За змістом статті 15 Закону України «Про оренду землі» істотними умовами договору оренди землі є: об`єкт оренди (кадастровий номер, місце розташування та розмір земельної ділянки); дата укладення та строк дії договору оренди; орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, способу та умов розрахунків, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату. За згодою сторін у договорі оренди землі можуть зазначатися інші умови.
Положеннями статей 21, 22 Закону України «Про оренду землі» передбачено, що орендна плата за землю це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі. Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України). Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди. Орендна плата справляється у грошовій формі. За згодою сторін розрахунки щодо орендної плати за землю можуть здійснюватися у натуральній формі. Розрахунок у натуральній формі має відповідати грошовому еквіваленту вартості товарів за ринковими цінами на дату внесення орендної плати.
Згідно з пунктом 4 частини першої статті 24 Закону України «Про оренду землі» орендодавець має право вимагати у орендаря своєчасного внесення орендної плати.
Відповідно до частини першої статті 32 Закону України «Про оренду землі» на вимогу однієї із сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду, зокрема, в разі невиконання сторонами обов`язків, передбачених статтями 24 і 25 цього Закону та умовами договору.
У пункті «д» частини першої статті 141 ЗК України зазначено, що підставою припинення права користування земельною ділянкою є систематична несплата орендної плати.
Таким чином, законодавство передбачає, як необхідну умову для розірвання договору оренди землі систематичне невиконання умов договору, в тому числі і щодо несплати орендної плати.
Зазначений правовий висновок, викладений у постанові Об`єднаної палати Касаційного цивільного суду Верховного суду від 06 березня 2019 року у справі № 183/262/17 (провадження № 61-41932сво18), від 02 травня 2018 року у справі № 925/549/17.
Верховний Суд у постанові від 07 грудня 2022 року у справі № 479/210/21 дійшов до висновку, що систематична (два та більше випадків) несплата орендної плати, передбаченої договором, є істотним порушенням умов договору та підставою для розірвання такого договору, оскільки позбавляє позивача можливості отримати гарантовані договором кошти за те, що його земельну ділянку використовує інша особа.
За приписами статті 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків встановлених ст. 82 цього Кодексу, тобто тягар доказування лежить на сторонах цивільно-правового спору.
Стаття 76 ЦПК України передбачає, що доказами є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення сторін, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Згідно з частиною 1 статті 80 ЦПК України достатніми є докази, які в своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.
Відповідно до статті 89 ЦПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Отже, тягар доказування обставин у справі лежить на сторонах цивільного процесу, та враховуючи, що відповідачем відзив на позовну заяву не подано, також не подано жодних доказів, які б мали значення для правильного вирішення справи, а з відомостей з Державного реєстру фізичних осіб платників податків про джерела/суми виплачених доходів та утримання податків станом на 26.02.2024 щодо ОСОБА_1 вбачається, що позивач не отримував у 2022-2023 роках доходу від відповідача, отже відповідач не виконує належним чином умови договору оренди землі, а саме систематично, тобто двічі і більше, не виплачує орендну плату, чим порушує її права як власника земельної ділянки.
Крім того, суд звертає увагу, що відповідно до правового висновку Верховного Суду від 04 листопада 2022 року у справі № 131/891/19, сам факт систематичного порушення договору оренди земельної ділянки щодо сплати орендної плати є підставою для розірвання такого договору, незважаючи на те, чи виплачена в подальшому заборгованість, оскільки згідно зі статтею 526 ЦК України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Відтак, судом встановлено порушення ФГ «Золоте поле ІІ» умов договору оренди землі, а саме 2022-2023 роках, що свідчить про систематичність невиконання орендарем своїх обов`язків.
Відповідно до статті 263 ЦПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
З огляду на вищевикладене, на підставі досліджених судом доказів, суд вважає доведеним факт систематичної несплати відповідачем орендної плати за 2020-2023 роки, яка призвела до істотного негативного впливу на інтереси позивача, позбавивши його законних сподівань отримати очікуване в строки та на умовах укладеного договору оренди землі, а тому позовна вимога позивача про розірвання договору оренди землі підлягає задоволенню.
Питання щодо судових витрат судом вирішуються відповідно до положень статті 141 ЦПК України.
За змістом частини першої статті 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
У зв`язку з повним задоволенням позову, з відповідача на користь позивача необхідно стягнути судовий збір у розмірі 1211 грн. 20 коп.
Враховуючи наведене та керуючись статтями 3-5, 7-13, 17, 19, 43, 49, 76-81, 89, 137, 141, 259, 263-265, 273, 354, 355 ЦПК України, суд,
ухвалив:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до фермерського господарства «Золоте Поле ІІ» про розірвання договору оренди землі - задовольнити повністю.
Розірвати договір оренди землі № 15 від 24.02.2009, укладений між ОСОБА_1 та фермерським господарством «Золоте поле ІІ» про оренду земельної ділянки площею 2,6474 га кадастровий номер 6820988600:04:010:0108.
Стягнути з фермерського господарства «Золоте поле ІІ» на користь ОСОБА_1 документально підтверджені витрати по сплаті судового збору в розмірі 1211 грн. 20 коп.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано відповідачем протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку для подання заяви про його перегляд якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення заочне рішення може бути оскаржене в загальному порядку, передбаченому ЦПК України.
Заочне рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Хмельницького апеляційного суду шляхом подачі в 30-денний строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом тридцяти днів з дня його проголошення, не подана заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Реквізити сторін:
Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка проживає за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ;
Представник позивача: Мініх Ірина Миколаївна, РНОКПП НОМЕР_2 , свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю серії ХМ № 000133; місце здійснення адвокатської діяльності: АДРЕСА_2 ;
Відповідач: фермерське господарство «Золоте поле ІІ», код ЄДРПОУ 33233424, місце знаходження: Хмельницька область, Хмельницький район, с. Чернява.
Повний текст виготовлено 20.03.2024.
Суддя
Суд | Волочиський районний суд Хмельницької області |
Дата ухвалення рішення | 19.03.2024 |
Оприлюднено | 21.03.2024 |
Номер документу | 117771367 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, з них: |
Цивільне
Волочиський районний суд Хмельницької області
Андрущенко О. Ю.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні