Провадження № 2/748/185/24
Єдиний унікальний № 748/5391/23
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
19 лютого 2024 рокум. Чернігів
Чернігівський районний суд Чернігівської області у складі:
головуючого-судді Кухти В.О.,
секретар Крошка І.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Чернігові справу за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 та ОСОБА_3 до ОСОБА_4 , ОСОБА_5 та Михайло-Коцюбинської селищної ради Чернігівського району Чернігівської області Левковицього старостинського округу, про визнання права власності в порядку спадкування за законом, -
В С Т А Н О В И В :
21.12.2023 р. до Чернігівського районного суду Чернігівської області надійшла позовна заява від позивачів до відповідачів, в якій позивачі просять визнати за ОСОБА_1 , ОСОБА_2 та ОСОБА_3 на кожного право власності в порядку спадкування на 1/3 частину житлового буд. АДРЕСА_1 та області з господарськими будівлями та спорудами.
Позивачі мотивують свої вимоги тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла матір спадкоємців - ОСОБА_6 і внаслідок чого відкрилася спадщина на належне їй майно, а саме житловий буд. АДРЕСА_1 . Даний будинок належав ОСОБА_7 , чоловіку спадкодавця, тобто батьку спадкоємців, який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , де спадкоємцем за законом на майно якого була його дружина ОСОБА_6 , яка прийняла спадщину, але не оформила своїх спадкових прав. Позивачі звернулися у встановлений законом строк, як спадкоємці першої черги, до Чернігівської районної державної нотаріальної контори із заявами про прийняття спадщини після смерті матері, але нотаріусом було відмовлено їм у видачі свідоцтв про право на спадщину за законом у зв`язку з відсутністю документа, що посвідчує право власності на майно, в якому була б визначена частка житлового будинку, належна особисто спадкодавцю, бо в житловому будинку разом з померлим ОСОБА_7 , який був головою колгоспного двору, проживали і інші особи, які мають право на частку в майні колгоспного двору. Таким чином, позивачі звертаються з даним позовом до суду, задля визнання права власності в порядку спадкування на три рівні частини житлового будинку з господарськими будівлями зазначеного вище.
Ухвалою судді від 02.01.2024 р. прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито загальне позовне провадження з призначенням підготовчого засідання.
Ухвалою судді від 31.01.2023 р. закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті.
Позивачі в судове засідання не з`явились, надали суду заяви. Позовні вимоги підтримують в повному обсязі та просять їх задовольнити.
Відповідач - ОСОБА_4 в судове засідання не з`явився, повідомлений належним чином.
Відповідач - ОСОБА_5 в судове засідання не з`явилась, повідомлена належним чином.
Відповідач - М.-Коцюбинська селищна рада Чернігівського району та області в судове засідання не забезпечила явку свого представника, надала суду заяву про розгляд справи без її представника. У вирішення справи покладаються на розсуд суду.
Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши обставини справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_2 помер батько спадкоємців по справі ОСОБА_7 , що підтверджується свідоцтвом про смерть Серії НОМЕР_1 , актовий запис № 22 (а.с.8).
Відповідно до відповіді від 13.09.2023 р. № 531 на заяву Чернігівське РБТІ повідомляє, що право власності на житловий будинок з надвірними будівлями, який розташований за адресою: АДРЕСА_1 зареєстровано за ОСОБА_7 згідно свідоцтва про право власності від 01.10.1990 р. в цілому (а.с.24-26).
Згідно із довідкою від 14.08.2023 р. виданою М.-Коцюбинською селищною радою Чернігівського району Чернігівської області Левковицький старостинський округ встановлено, що згідно погосподарського обліку (книга № 04) за 1986-1990 рр. станом на 01.07.1990 р., за адресою АДРЕСА_1 та області були зареєстровані та проживали: ОСОБА_7 - голова сім`ї; ОСОБА_6 - дружина; ОСОБА_4 - син; ОСОБА_8 - дочка; ОСОБА_9 - дочка; ОСОБА_3 - син; ОСОБА_10 - дочка (а.с.23).
ІНФОРМАЦІЯ_1 померла матір спадкоємців ОСОБА_6 , що підтверджується свідоцтвом про смерть Серії НОМЕР_2 , актовий запис № 44 (а.с.7).
ІНФОРМАЦІЯ_3 народилась ОСОБА_11 , в графі батько зазначений ОСОБА_7 , а в графі матір зазначена ОСОБА_6 , що підтверджується свідоцтвом про народження Серії НОМЕР_3 , актовий запис № 19 (а.с.20).
Відповідно до свідоцтва про одруження Серії НОМЕР_4 , актовий запис № 1759, встановлено, що ОСОБА_11 змінила прізвище з « ОСОБА_11 » на « ОСОБА_11 » (а.с.21).
ІНФОРМАЦІЯ_4 народилась ОСОБА_14 , в графі батько зазначений ОСОБА_7 , а в графі матір зазначена ОСОБА_6 , що підтверджується свідоцтвом про народження Серії НОМЕР_5 , актовий запис № 7 (а.с.20).
Відповідно до запису акта про укладення шлюбу № 749 від 27.04.1991 р. між ОСОБА_15 та ОСОБА_8 укладено шлюб, згідно якого ОСОБА_8 змінила прізвище з « ОСОБА_8 » на « ОСОБА_8 » (а.с.47).
Згідно із рішенням суду від 12.10.2011 р. шлюб, зареєстрований 02.10.1997 р. виконкомом Старобілоуської сільської ради Чернігівського району та області, актовий запис № 14 між ОСОБА_18 та ОСОБА_19 - розірвано та після розірвання шлюбу прізвище ОСОБА_19 залишено « ОСОБА_19 » (а.с.17).
ІНФОРМАЦІЯ_5 народився ОСОБА_3 , в графі батько зазначений ОСОБА_7 , а в графі матір зазначена ОСОБА_6 , що підтверджується свідоцтвом про народження Серії НОМЕР_4 , актовий запис № 6 (а.с.21).
Відповідно до відповіді Чернігівської районної державної нотаріальної контори від 21.09.2023 р. встановлено, що видати свідоцтво про право на спадщину за законом після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 матері позивачів ОСОБА_6 на житловий будинок АДРЕСА_1 , що належав ОСОБА_21 , чоловіку спадкодавця, який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , спадкоємцем за законом на майно якого була його дружина ОСОБА_6 , яка прийняла спадщину але не оформила своїх спадкових прав та померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , не має можливості, у зв`язку з відсутністю документу, що посвідчує право власності на майно, в якому була б визначена частка житлового будинку, належна особисто спадкодавцю, а за даними органу місцевого самоврядування в житловому будинку разом з померлими ОСОБА_7 проживали і інші особи, які мають право на частку в майні колгоспного двору (а.с.22,23).
Згідно із ч. 1 ст. 1265 ЦК України, у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі народжені після його смерті, батьки померлого, той з подружжя, який його пережив.
Відповідно до ст. ст. 1297, 1298 ЦК України спадкоємець, який прийняв спадщину у складі якої є нерухоме майно, зобов`язаний звернутися до нотаріуса з видачею йому свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно. Свідоцтво на право на спадщину видається спадкоємцям після шести місяців з часу відкриття спадщини.
За нормами ст. ст. 120, 123 ЦК УРСР, які діяли до ведення в дію ЗУ «Про власність», кожен з членів колгоспного двору мали рівне право на майно колгоспного двору. Тобто, після введення в дію ЗУ «Про власність» 15.04.1991 р. у всіх членів колгоспного двору виникло право власності на все його майно в рівних частинах, в тому числі і на будинок з господарськими спорудами, які відносилися до цього колгоспного двору.
Відповідно до постанови «Про судову практику у справах за позовами про захист права приватної власності» № 20 від 22.12.1995 р. право власності на майно, яке належало колгоспному двору і збереглося після припинення його існування, мають ті члени двору, котрі до 15.04.1991 р. не втратили право на часту в його майні. Розмір частки члена колгоспного двору визначається, виходячи з рівності часток усіх його членів, включаючи неповнолітніх і непрацездатних. Загальні правила щодо часки члена колгоспного двору в майні колгоспного двору застосовується з 01.07.1990 р. При спадкуванні після смерті останнього члена колгоспного двору, що мала місце до цієї дати, частки в майні двору, належна особі, яка вибула з членів двору, але не втратила на неї права на час смерті останнього члена двору, не входить до спадкового майна.
За ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Таким чином, голова сім`ї, батько спадкоємців, ОСОБА_7 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 та його дружина, матір спадкоємців, ОСОБА_6 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , а отже єдиними спадкоємцями та особами, які мають право на частку в майні колгоспного двору, житлового будинку з господарськими будівлями АДРЕСА_1 та області мають: ОСОБА_4 , ОСОБА_22 , ОСОБА_14 , ОСОБА_3 та ОСОБА_11 .
Оскільки ОСОБА_4 та ОСОБА_5 ніяк заперечень на дану позовну заяву не надали, хоча повідомлені належним чином, докази набуття ними частки в майні колгоспного двору відсутні, суд вирішив задовольнити позов у повному обсязі і визнати за ОСОБА_1 , ОСОБА_2 та ОСОБА_3 право власності на житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами АДРЕСА_1 та області в розмірі 1/3 частини кожному.
Понесені судові витрати залишити за позивачами.
На підставі наведеного та керуючись ст. ст. 10, 11, 89, 209, 263-265, 258, 282, 354-355 ЦПК України, ст. ст. 1265, 1297, 1298 ЦК України, суд -
В И Р І Ш И В :
Позов ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_6 , РНОКПП: НОМЕР_6 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 ), ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_7 , РНОКПП: НОМЕР_7 , місце реєстрації: АДРЕСА_2 ) та ОСОБА_3 ( ІНФОРМАЦІЯ_8 , РНОКПП: НОМЕР_8 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 ) до ОСОБА_4 (місце реєстрації: АДРЕСА_3 ), ОСОБА_5 (місце реєстрації: АДРЕСА_4 ) та Михайло-Коцюбинська селищна рада Чернігівського району Чернігівської області Левковицького старостинського округу (код ЄДРПОУ: 04411869, місцезнаходження: Чернігівська область, Чернігівський район, с. Левковичі, вул. Миру, 9) про визнання права власності в порядку спадкування за законом - задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 право власності в порядку спадкування на 1/3 частину житлового будинку АДРЕСА_1 з господарськими будівлями та спорудами.
Визнати за ОСОБА_2 право власності в порядку спадкування на 1/3 частину житлового будинку АДРЕСА_1 з господарськими будівлями та спорудами.
Визнати за ОСОБА_3 право власності в порядку спадкування на 1/3 частину житлового будинку АДРЕСА_1 з господарськими будівлями та спорудами.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Чернігівського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому рішення суду не було вручено у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга буде подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя В.О. Кухта
Суд | Чернігівський районний суд Чернігівської області |
Дата ухвалення рішення | 19.02.2024 |
Оприлюднено | 21.03.2024 |
Номер документу | 117773414 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом. |
Цивільне
Чернігівський районний суд Чернігівської області
Кухта В. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні