Справа № 522/9093/23
Провадження № 2-о/522/116/24
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 лютого 2024 року м. Одеса
Приморський районний суд м. Одеси у складі:
головуючого судді - Федчишеної Т. Ю.,
за участі секретаря судового засідання - Глущенко Т. О.,
заявника - ОСОБА_1 ,
представника заявника - ОСОБА_2 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду за правилами окремого провадження цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи: Дачненська сільська рада Одеського району Одеської області, приватний нотаріус Роздільнянського районного нотаріального округу Патраманська Любов Миколаївна, про встановлення факту проживання однією сім`єю чоловіка та жінки без реєстрації шлюбу, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулася до Приморського районного суду м. Одеси із заявою про встановлення факту спільного проживання однією сім`єю чоловіка та жінки без реєстрації шлюбу.
В обґрунтування поданої заяви зазначила, що з 21.01.2000 по 28.05.2021 вона проживала разом з ОСОБА_3 у її квартирі за адресою: АДРЕСА_1 однією сім`єю без реєстрації шлюбу, вони вели спільне господарство, мали спільний бюджет. Разом вони утримували житло, ремонтували його, здійснювали покупки, купували побутові предмети для спільного користування, спільно заробляли та витрачали кошти.
ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 помер. Після його смерті залишилось майно, а саме: будинок у с. Єгорівка Одеського району та земельний пай, розташований на території Дачненської територіальної громади Одеського району Одеської області.
Указує, що інших спадкоємців немає.
Вона звернулася до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини, проте, нотаріус рекомендував їй звернутися до суду.
Встановлення даного факту необхідно заявнику для оформлення спадщини після смерті ОСОБА_3 .
На підставі наведеного просила встановити факт її спільного проживання однією сім`єю разом з ОСОБА_3 , починаючи з 01.01.2004, тобто з дати набрання чинності Сімейним Кодексом України, і до дня його смерті, тобто до ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Ухвалою Приморського районного суду м. Одеси від 05.06.2023 відкрито провадження за вказаною заявою, визначено розгляд справи проводити за правилами окремого провадження.
Ухвалою Приморського районного суду м. Одеси від 14.09.2023 в порядку ч. 2 ст. 294 ЦПК України витребувано у приватного нотаріуса Роздільнянського районного нотаріального округу Одеської області Патраманської Л. М. належним чином засвідчену копію спадкової справи щодо майна ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 .
У судовому засіданні заявник та її представник заяву підтримали та просили її задовольнити.
Представник Дачненської сільської ради Одеського району Одеської області у судове засідання не з`явився, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином.
Приватний нотаріус Роздільнянського районного нотаріального округу Патраманська Л. М. подала до суду заяву про розгляд справи в її відсутність.
Заслухавши пояснення заявника та її представника, показання свідків, дослідивши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, суд дійшов наступних висновків.
Судом установлено, що ІНФОРМАЦІЯ_3 помер ОСОБА_3 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 , виданим Одеським міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) 28.05.2021, актовий запис № 7486.
Померлому ОСОБА_3 на підставі свідоцтва про право на спадщину за законом від 05.02.2020 на праві спільної часткової власності належала 1/3 частка земельної ділянки, масив № НОМЕР_2 ; ділянка № НОМЕР_3 , площею 8,33593 га, що розташована за адресою: Одеська область, Роздільнянський район, Єгорівська сільська рада, кадастровий номер: 5123981400:01:001:0080.
Рішенням Роздільнянського районного суду Одеської області від 24 грудня 2013 року визнано за ОСОБА_3 право сумісної приватної власності на майно в розмірі 1/3 частини без виділення долей в натурі на майно житловий будинок з господарськими спорудами, який знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 , який складається з веранди площею 8,3 м.кв., жилої кімнати 18,10 м. кв., жилої кімнати - 21,8 м. кв., кухні - 9,3 м. кв., коридор - 5 м.кв., загальна площа будинку 62,50 м. кв., житлова - 39,90 м. кв., господарчі споруди: веранда - «а», літня кухня - «Б», погріб - «Г», огорожа № 1,2 ворота № 3.
Листом від 29.11.2021 № 708/02-14 приватним нотаріусом Роздільнянського районного нотаріального округу Патраманською Л. М. повідомлено ОСОБА_1 про неможливість видачі їй свідоцтва про право на спадщину на майно померлого ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_3 у зв`язку з відсутністю документів, що підтверджують родинні відносини зі спадкодавцем та для встановлення факту проживання зі спадкодавцем однією сім`єю не менш ніж п`ять років до часу відкриття спадщини, рекомендовано звернутися до суду.
Відповідно до ч. 1 ст. 293 ЦПК України окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту проживання однією сім`єю чоловіка та жінки без шлюбу.
Суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, якщо: згідно із законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав; чинне законодавство не передбачає іншого порядку їх встановлення; встановлення такого факту не пов`язується з подальшим вирішенням спору про право.
Зі змісту заяви слідує, що заявник просить встановити факт, що має юридичне значення, від якого залежить виникнення у неї права на спадкування після смерті ОСОБА_3 .
Спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла до інших осіб (спадкоємців) (стаття 1216 ЦК України).
Відповідно до статті 1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті (стаття 1218 ЦК України).
Згідно зі ст. 1264 ЦПК України у четверту чергу право на спадкування за законом мають особи, які проживали зі спадкодавцем однією сім`єю не менш як п`ять років до часу відкриття спадщини.
Відповідно до частин другої та четвертої статті 3 СК України сім`ю складають особи, які спільно проживають, пов`язані спільним побутом, мають взаємні права й обов`язки. Сім`я створюється на підставі шлюбу, кровного споріднення, усиновлення, а також на інших підставах, не заборонених законом і таких, що не суперечать моральним засадам суспільства.
Згідно із частиною першою статті 36 цього Кодексу шлюб є підставою для виникнення прав та обов`язків подружжя.
Відповідно до частин першої та другої статті 21 СК України шлюбом є сімейний союз жінки та чоловіка, зареєстрований у державному органі реєстрації актів цивільного стану. Проживання однією сім`єю жінки та чоловіка без шлюбу не є підставою для виникнення у них прав та обов`язків подружжя.
У постанові Великої Палати Верховного Суду від 03 липня 2019 року у справі № 554/8023/15-ц (провадження № 14-130цс19) зроблено висновок, що вирішуючи питання про встановлення факту проживання однією сім`єю без реєстрації шлюбу, суд має установити факти: спільного проживання однією сім`єю; спільний побут; взаємні права та обов`язки (статті 3, 74 СК України).
Обов`язковою умовою для визнання чоловіка та жінки такими, що перебувають у фактичних шлюбних відносинах, крім власне факту спільного проживання, є наявність спільного бюджету, спільного харчування, купівлі майна для спільного користування, участі у спільних витратах на утримання житла, його ремонт, надання взаємної допомоги, наявність усних чи письмових домовленостей про порядок користування житловим приміщенням, інших обставин, які засвідчують реальність сімейних відносин.
Для встановлення факту проживання однією сім`єю чоловіка та жінки без шлюбу потрібно враховувати у сукупності всі ознаки, що притаманні наведеному визначенню.
Так, при встановленні факту наявності у осіб спільного побуту доцільно враховувати ознаки, визначені у понятті домогосподарства.
Домогосподарством є сукупність осіб, які спільно проживають в одному житловому приміщенні або його частині, забезпечують себе всім необхідним для життя, ведуть спільне господарство, повністю або частково об`єднують та витрачають кошти.
Взаємність прав та обов`язків передбачає наявність як у жінки, так і у чоловіка особистих немайнових і майнових прав та обов`язків, які можуть випливати, зокрема, із нормативно-правових актів, договорів, укладених між ними, звичаїв. Для встановлення цього факту важливе значення має з`ясування місця і часу такого проживання.
Згідно частини першої статті 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до частини першої статті 76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Відповідно до статті 89 ЦПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Закон не визначає, які конкретно докази визнаються беззаперечним підтвердженням факту спільного проживання, тому вирішення питання про належність і допустимість таких доказів є обов`язком суду при їх оцінці.
Належними та допустимими доказами проживання чоловіка та жінки однією сім`єю без реєстрації шлюбу є, зокрема докази: спільного проживання, ведення спільного господарства, наявності у сторін спільного бюджету, проведення спільних витрат, придбання майна в інтересах сім`ї, наявності між сторонами подружніх взаємних прав та обов`язків, інших доказів які вказують на наявність встановлених між сторонами відносин притаманних подружжю.
Обов`язок доказування певних обставин лежить на стороні, яка посилається на них як на підставу своїх вимог та заперечень.
Наведене узгоджується з позицією Верховного Суду, викладеною у постанові від 06 жовтня 2021 року у справі № 521/21655/19 (провадження № 61-5847св21).
Для встановлення спільного проживання однією сім`єю до уваги беруться показання свідків про спільне проживання фактичного подружжя та ведення ними спільного побуту, документи щодо місця реєстрації (фактичного проживання) чоловіка та жінки, фотографії певних подій, документи, що підтверджують придбання майна на користь сім`ї, витрачання коштів на спільні цілі (фіскальні чеки, договори купівлі-продажу, договори про відкриття банківського рахунку, депозитні договори та інші письмові докази) тощо.
З показань свідка ОСОБА_4 , яка є сусідкою заявника слідує, що ОСОБА_1 вона знає з 1984 року. Зазначила, що ОСОБА_1 та ОСОБА_3 проживали разом з 2000 року у ОСОБА_1 до самої смерті ОСОБА_3 . Крім того зазначила, що ОСОБА_5 та ОСОБА_3 працювали, вели спільне господарство, придбавали разом речі та побутову техніку.
Свідок ОСОБА_6 у судовому засіданні пояснила, що ОСОБА_1 вона знає з 1987 року, вона є її сусідкою. Зазначила, що ОСОБА_1 та ОСОБА_3 проживали разом з 2000 року, вели господарство. Кожного дня свідок бачила ОСОБА_1 та ОСОБА_3 у дворі будинку. ОСОБА_3 працював на заводі, а ОСОБА_1 займалась домогосподарством. Крім того зазначила, що ОСОБА_3 помер вдома, але хто займався його похованням їй невідомо, оскільки вона перебувала за кордоном.
Свідок ОСОБА_7 у судовому засіданні пояснила, що ОСОБА_1 є її сусідкою, остання та ОСОБА_3 проживали разом більше двадцяти років. Сварок між ними за час їх проживання вона ніколи не чула. ОСОБА_3 добре ставився до дітей. Також зазначила, що похованням ОСОБА_3 займалася ОСОБА_1 .
Разом з тим, як указано у постанові Верховного Суду від 14 лютого 2018 року у справі № 129/2115/15-ц для встановлення факту спільного проживання однією сім`єю чоловіка та жінки без реєстрації шлюбу, показання свідків не можуть бути єдиною підставою.
Подібні правові висновки викладено у постановах Верховного Суду, зокрема: від 31 січня 2024 року у справі № 307/2789/21, від 27 лютого 2019 року у справі № 522/25049/16, провадження № 61-11607св18, від 11 грудня 2019 року у справі № 712/14547/16, провадження № 61-44641св18, від 12 грудня 2019 року у справі № 466/3769/16, провадження № 61-5296св19, від 24 січня 2020 року в справі № 490/10757/16, провадження № 61-42601св18, від 18 жовтня 2023 року в справі № 201/11673/20, провадження № 61-10383св23.
При цьому знаходження на зберіганні у заявника особистих документів ОСОБА_3 , зокрема технічного паспорту на будинок, свідоцтва про право на спадщину за законом самі по собі не можуть свідчити про те, що між особами склались та мали місце, протягом вказаного періоду, усталені відносини, які притаманні подружжю.
Належних, допустимих, достатніх та беззаперечних доказів на підтвердження факту проживання ОСОБА_1 однією сім`єю з ОСОБА_3 у період з 01.01.2004 до 28.05.2021, ведення в зазначений період спільного господарства, наявність спільного бюджету, взаємних прав та обов`язків подружжя, набуття майна, тощо суду не надано.
При цьому акт, складений ОСОБА_4 , ОСОБА_6 та ОСОБА_7 , та адресований заявнику, про те, що остання та померлий ОСОБА_3 проживали з 2000 року у цивільному шлюбі, не є належним доказом на підтвердження спільного проживання у розумінні чинного законодавства, а показання свідків не можуть бути єдиною підставою для встановлення факту спільного проживання однією сім`єю чоловіка та жінки без реєстрації шлюбу.
Будь-яких інших доказів, з яких можна було б встановити факт проживання ОСОБА_3 та ОСОБА_1 однією сім`єю без реєстрації шлюбу, заявником не надано та матеріали справи таких не містять.
Враховуючи наведене вище, суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для задоволення заяви.
Відповідно до ч. 7 ст. 294 ЦПК України судові витрати, понесені заявником, не відшкодовуються.
Керуючись ст. ст. 4, 76-81, 89, 259, 264, 265, 293, 294, 315, 318, 319 ЦПК України, суд -
ВИРІШИВ:
Заяву ОСОБА_1 , заінтересовані особи: Дачненська сільська рада Одеського району Одеської області, приватний нотаріус Роздільнянського районного нотаріального округу Патраманська Любов Миколаївна, про встановлення факту проживання однією сім`єю чоловіка та жінки без реєстрації шлюбу- залишити без задоволення.
Рішення суду може бути оскаржене до Одеського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи:
Заявник: ОСОБА_1 , паспорт серії НОМЕР_4 , виданий Приморським РВ ОМУ УМВС України в Одеській області 21.10.2004, АДРЕСА_1 ;
Заінтересована особа: Дачненська сільська рада Одеського району Одеської області, код ЄДРПОУ: 04377724, Одеська область, Одеський район, с. Дачне, вул. Шахтарська, 8а;
Заінтересована особа: приватний нотаріус Роздільнянського районного нотаріального округу Патраманська Любов Миколаївна, Одеська область, м. Роздільна, вул. Європейська, 57.
Повне судове рішення складено 19.03.2024.
Суддя Тетяна ФЕДЧИШЕНА
Суд | Приморський районний суд м.Одеси |
Дата ухвалення рішення | 14.02.2024 |
Оприлюднено | 25.03.2024 |
Номер документу | 117782705 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:. |
Цивільне
Приморський районний суд м.Одеси
Федчишена Т. Ю.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні