Рішення
від 19.03.2024 по справі 517/177/24
ФРУНЗІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 517/177/24

Провадження № 2/517/53/2024

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

19 березня 2024 рокусмт. Захарівка

Фрунзівський районний суд Одеської області в складі: головуючого судді Гончар І.В., з участю секретаря Заболотної Л.В.,

розглянувши у підготовчому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Затишанської селищої ради Роздільнянського району Одеської області про визнання права власності на житловий будинок та земельну ділянку у порядку спадкування за заповітом, В СТ АН ОВ ИВ:

ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Затишанської селищої ради Роздільнянського району Одеської області про визнання права власності на житловий будинок та земельну ділянку у порядку спадкування за заповітом.

Позовні вимоги обґрунтовує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_2 . Після її смерті відкрилася спадщина на належне їй майно. За життя ОСОБА_2 залишила заповіт, в якому заповіла ОСОБА_1 будинок по АДРЕСА_1 та сертифікат на право на земельну частку (пай). Позивач подала заяву про прийняття спадщини нотаріусу у шестимісячний термін.

07.04.2023 року позивачка бажаючи оформити право власності на майно ОСОБА_2 , звернулася до нотаріуса Захарівської державної нотаріальної контори Одеської області, але нотаріус Романова І.С. постановою про відмову у вчиненні нотаріальних дій відмовила їй у видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом, так як: не надано оригінал заповіту, недотримано форми посвідчувального напису заповіту, в заповіті заповідач зробила особисте розпорядження стосовно саме документу, тобто заповідальний документ, а не право на земельну частку (пай), хоча на день відкриття спадщини майнове право на земельну ділянку вже погашено, натомість оформлене право вже на земельну ділянку як об`єкт цивільних прав, також в заповіті ім`я спадкоємця вказано як " ОСОБА_3 ", а відповідно до паспорту ім`я зазначено як " ОСОБА_3 ".

Враховуючи вищезазначене позивач змушена звернутися до суду.

Позивачка та її представник в судове засідання не з`явилися, надали до суду заяву про розгляд справи без їх участі, позовні вимоги підтримують в повному обсязі та просять їх задовольнити.

Представник відповідача також в судове засідання не з`явився, надав до суду заяву про розгляд справи за його відсутності, позовні вимоги визнає в повному обсязі.

Відповідно до вимог ч.ч.1, 4 ст.206 ЦПК України, відповідач може визнати позов на будь-якій стадії провадження у справі, зазначивши про це в окремій письмовій заяві. У разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.

За таких обставин суд вважає, що перешкод для здійснення розгляду справи у підготовчому судовому засіданні та ухвалення судового рішення, відповідно до вимог ч.3 ст.200 ЦПК України - немає.

Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_2 , про що 17.07.2020 року складено відповідний актовий запис за № 155, що підтверджується витягом з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про смерть № 00029811568, яке видане Захарівським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса) 04.03.2021 р.

Після смерті ОСОБА_2 відкрилася спадщина на належне їй майно.

До складу спадщини померлої входило:

- житловий будинок за номером АДРЕСА_1 , що підтверджується свідоцтвом на право власності домоволодіння, видане виконавчим комітетом Затишанської селищої ради 30.10.2001 року на підставі рішення Затишанської селищої ради від 08.10.2001 року № 39, зареєстрований Фрунзівським БТІ 30.10.2001 р. та записао у книзі № 7, ст. 184, реєстр № 1084.

- земельна ділянка площею 3,6467 га, що розташована: Одеська область, Роздільнянський (колишня назва: Захарівський, Фрунзівський) район, Затишанська селища рада, кадастровий номер земельної ділянки: 5125255400:01:001:0036, для ведення товарно сільськогосподарського виробництва (витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку № НВ-5115786772021).

Відповідно до паперового технічного паспорту ОСОБА_2 на будинок садибного типу з господарськими будівлями та спорудами по АДРЕСА_2 вбачається, що загальна площа житлового будинку складає 42,0 кв.м., з них житлова площа - 18,5 кв.м. та складається з житлового будинку познач. літ. «А», веранда літ. «а», ганок літ. «а1», погріб літ. «Б», гараж літ. «В», літня кухня літ. «Г», сараї літ. «Д, Ж», вбиральня літ. «З», огорожа №1, хвіртка №2, ворота №3, замощення І.

Відповідно до ст. 1217 Цивільного кодексу України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

Право на спадкування за заповітом мають особи, визначені у заповіті (ст. 1223 ЦК).

ОСОБА_2 за життя залишила заповіт.

Як вбачається, з копії заповіту, що складений ІНФОРМАЦІЯ_2 в смт. Затишшя Фрунзівського району Одеської області ОСОБА_2 й посвідчений ОСОБА_4 , секретарем Затишанської селищної ради Фрунзівського району Одеської області та зареєстрований в реєстрі за № 17, ОСОБА_2 на випадок своєї смерті заповідала будинок в АДРЕСА_1 та сертифікат на право на земельну частку (пай) № 0566090 гр. ОСОБА_1 . Вказаний заповіт за життя спадкодавця не був змінений або скасований.

Відповідно до заяви від 29.12.2020 року за вхідним №631, наявної в матеріалах спадкової справи № 193/2020, ОСОБА_1 у шестимісячний строк подала заяву про прийняття спадщини нотаріусу, що свідчить про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 ..

ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_1 , бажаючи оформити право власності на майно померлої ОСОБА_2 звернулася до нотаріуса Захарівської державної нотаріальної контори Одеської області, але нотаріус Романова І.С постановою про відмову у вчинені нотаріальних дій відмовила їй у видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом, з наступних підстав:

- не надано оригінал заповіту (чи його дублікат) та оригінали правовстановлюючих документів на спадкове майно;

- встановлено недотримання форми посвідчувального напису заповіту, який передбачений Інструкцією про порядок вчинення нотаріальних дій посадовими особами виконавчих комітетів сільських, селищних, міських Рад народних депутатів України, що затверджена наказом Міністерства юстиції України 26 жовтня 1994 року № 256/466;

- в заповіті заповідач зробила особисте розпорядження стосовно саме документу, тобто заповіданий документ, а не право на земельну частку (пай);

- в заповіті ім`я спадкоємця вказано як « ОСОБА_3 », а відповідно до паспорту ім`я зазначено як « ОСОБА_3 ».

З приводу того, що в позивачки відсутній оригінал заповіту, а отримання дублікату вищезазначеного заповіту є неможливим, оскільки, згідно п.п. 5 п. б ст. 38 Закону України «Про місцеве самоврядування» до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать делеговані повноваження - вчинення нотаріальних дій з питань, віднесених законом до їх відання, реєстрація актів цивільного стану.

П.1 ст. 37 Закону України «Про нотаріат», встановлено повноваження щодо вчинення нотаріальних дій посадовими особами місцевого самоврядування було змінено редакцією Закону № 1709-УІІ від 20.10.2014 року, а саме: слова «У населених пунктах, де немає нотаріусів, уповноважені на це особи органи місцевого самоврядування вчиняють такі нотаріальні дії...» змінено на слова «У сільських населених пунктах уповноважені на це посадові особи органу місцевого самоврядування вчиняють такі нотаріальні дії... ».

Беручи до уваги той факт, що селища міського типу не відносяться до сільських населених пунктів, то відповідно, вчинення нотаріальних дій в їхніх органах місцевого самоврядування Законом не передбачено.

Враховуючи вищевикладене, селищна рада не може видати дублікат заповіту, у зв`язку з відсутністю повноважень щодо вчинення нотаріальних дій.

З приводу того, що нотаріусом встановлено недотримання форми посвідчувального напису заповіту, який передбачений Інструкцією про порядок вчинення нотаріальних дій посадовими особами виконавчих комітетів сільських, селищних, міських Рад народних депутатів України, що затверджена наказом Міністерства юстиції України 26 жовтня 1994 року № 256/466, слід зазначити, що рішеням Фрунзівського районного суду Одеської області від 09.12.2021 року по справі № 517/162/21 (н/п № 2/517/83/2021), відповідно до якого судом було встановлено що при посвідченні заповіту було дотримано вимоги до форми заповіту та порядку його посвідчення, встановлені ст. 1247 ЦК.

Також, в постанові нотаріуса про відмову у вчиненні нотаріальних дій зазначено, що в заповіті ім`я спадкоємця вказано як « ОСОБА_3 », а відповідно до паспорту - ім`я зазначено, як « ОСОБА_3 ».

Відповідно до копії листа № 1240-404/1240-21 від 17.03.2021 року вбачається, що позивачкою була подана 07.06.2019 року заява-анкета № 3395502 до Апостолівському РВ ГУ ДМС України в Дніпропетровській області для внесення інформації до Єдиного державного демографічного реєстру з метою обміну паспорта громадянина України серії НОМЕР_1 , що виданий 15.08.2006 року Апостолівським РВ УМВС України в Дніпропетровській області в зв`язку зі зміною інформації, внесеної до паспорта, а саме виправлення прізвища та імені з « ОСОБА_5 » на « ОСОБА_1 ».

За результатами розгляду вищезазначеної заяви позивачці було видано паспорт громадянина України у вигляді ID-картки № НОМЕР_2 від 19.09.2019 р., строком дії до 19.09.2029 р., орган видачі 1240.

Отже, ОСОБА_6 та ОСОБА_1 є однією і тією ж особою.

Згідно зі ст.328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.

Відповідно до ст.1216ЦК спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

Згідно зст. 1218ЦК до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Враховуючи, що позивач є спадкоємцем майна, згідно заповіту і прийняв спадщину, однак не може отримати свідоцтво про право на спадщину у нотаріуса, до нього правомірно перейшли права та обов`язки (спадщина), отже за ним слід визнати право власності на вищевказаний житловий будинок та земельну ділянку.

Керуючись ст.ст.12, 81, 211, 264,265 ЦПК України, ст.ст.328, 1216-1218, 1233-1236, 1268 ЦК України, суд -

В И Р І Ш И В:

Позовну заяву ОСОБА_1 доЗатишанської селищоїради Роздільнянськогорайону Одеськоїобласті провизнання прававласності нажитловий будинокта земельнуділянку упорядку спадкуванняза заповітом- задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_3 , право власності у порядку спадкування за заповітом після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , на житловий будинок за номером АДРЕСА_2 . Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_3 , право власності у порядку спадкування за заповітом після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , на земельну ділянку площею 3,6467 гектарів, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що розташована на території Затишанської селищої ради Роздільнянського району Одеської області, масив № НОМЕР_4 , ділянка № НОМЕР_5 , кадастровий номер 5125255400:01:001:0036. Рішення може бути оскаржено до Одеського апеляційного суду на протязі тридцяти днів з дня його проголошення.

Суддя: Ірина ГОНЧАР

СудФрунзівський районний суд Одеської області
Дата ухвалення рішення19.03.2024
Оприлюднено22.03.2024
Номер документу117802213
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за заповітом

Судовий реєстр по справі —517/177/24

Рішення від 19.03.2024

Цивільне

Фрунзівський районний суд Одеської області

Гончар І. В.

Ухвала від 14.02.2024

Цивільне

Фрунзівський районний суд Одеської області

Гончар І. В.

Ухвала від 13.02.2024

Цивільне

Фрунзівський районний суд Одеської області

Гончар І. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні