Справа № 349/2370/23
Провадження № 2/349/101/24
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
19 березня 2024 року м. Рогатин
Рогатинський районний суд Івано-Франківської області
в складі судді Могили Р.Г.
з участю секретаря судового засідання Мартиновської І.П.,
розглянув у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження в порядку заочного розгляду цивільну справу №349/2370/23 за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , законним представником якого є ОСОБА_3 , про визначення додаткового строку для прийняття спадщини,
ВСТАНОВИВ:
Стислий виклад позиції позивача та заперечень відповідача.
В грудні 2023 року ОСОБА_1 , інтереси якої представляє адвокат Романків І.М., звернулася до суду з позовом до неповнолітнього ОСОБА_2 , законним представником, якого є його мати ОСОБА_3 , про визначення додаткового строку для подання до нотаріуса заяви про прийняття спадщини, що відкрилась після смерті її сина ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Позов обгрунтуваний тим, що 25 вересня 2022 року позивачці надійшло сповіщення про те, що їх син ОСОБА_4 , який був призваний на проходження військової служби у військовій частині НОМЕР_1 , загинув ІНФОРМАЦІЯ_1 від отриманих поранень в результаті бойових дій поблизу с. Павлівка Волноваського району Донецької області.
Лише 17 травня 2023 року тіло ОСОБА_4 було ідентифіковане та 22 червня 2023 року видане свідоцтво про смерть.
В зв`язку із смертю ОСОБА_4 відкрилась спадщина на належну йому земельну ділянку для ведення особистого селянського господарства площею 1 га з кадастровим номером 2624481201:01:001:0300, що розташована в с. Виспа Івано-Франківського району Івано-Франківської області. Вона є спадкоємцем за законом першої черги. Окрім неї право на спадкування за законом у першу чергу має його неповнолітній син ОСОБА_2
01 грудня 2023 року позивачка звернулася до нотаріуса із заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину, однак нотаріус відмовила їй у видачі свідоцтва в зв`язку із пропуском строку прийняття спадщини після смерті сина. З урахуванням наведеного, просить визначити їй додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини.
Відповідач та його законний представник заперечень проти позову не подали.
Відповідно до ч. 8 ст. 178 ЦПК України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Заяви, клопотання та інші процесуальні дії у справі.
Ухвалою судді Рогатинського районного суду Івано-Франківської області від 14 грудня 2023 року позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито загальне позовне провадження та справу призначено до підготовчого засідання.
Ухвалою Рогатинськогорайонного суду Івано-Франківської області від29 січня2024року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті.
Позивачка ОСОБА_1 у судове засідання не з`явилася, її представник адвокат Романків І.М. подав клопотання про розгляд справи за їхньої відсутності.
Відповідач неповнолітній ОСОБА_2 та його законний представникмати ОСОБА_3 у судове засідання не прибули, про день, час та місце розгляду справи були повідомлені в установленому законом порядку.
Враховуючи те, що відповідач та законний представник були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання, в судове засідання не з`явилися повторно, відзиву на позовну заяву не подали, суд провів заочний розгляд справи, що відповідає положенням ст.ст.223,280 ЦПК України.
У зв`язку з тим, що особи, які беруть участь у справі в судове засідання не з`явились, відповідно до вимог ч.2ст.247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Фактичні обставини, встановлені судом .
За матеріалами справи встановлено, що 25 вересня 2022 року 4 відділом ІНФОРМАЦІЯ_2 , повідомлено ОСОБА_1 , що її син ОСОБА_4 , заступник командира бойової машини-навідник-оператор 2 механізованої роти 1 механізованого батальону , який 12 червня 2022 року був призваний по мобілізації, 24 вересня 2022 року загинув від отриманих поранень несумісних з життям в результаті здійснення противником ракетного обстрілу позицій підрозділу поблизу населеного пункту Павлівка Волноваського району Донецької області.
Постановою слідчого в особливо важливих справах слідчого відділу 2 управління Головного управління Служби безпеки України в Донецькій та Луганській областях від 17 травня 2023 року визнано труп особи №2261/НЕ, як фрагмент трупа військовослужбовця ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Згідно копії лікарського свідоцтва про смерть №2261/НЕ від 24 травня 2023 року смерть ОСОБА_4 настала під час бойових дій. Причина смерті - вибухова травма. Дата смерті - ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Відповідно до копії свідоцтва про смерть серія НОМЕР_2 , виданого 22 червня 2023 року Центральним відділом державної реєстрації актів цивільного стану у місті Дніпрі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), ОСОБА_4 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Павлівка Волноваського району Донецької області.
В зв`язку із смертю ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_1 відкрилася спадщина на належне йому майно.
Згідно копії витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності № 277305873, за ОСОБА_4 зареєстровано 27 вересня 2021 року право приватної власності на земельну ділянку площею 1 га, кадастровий номер 2624481201:01:001:0300.
Факт родинних відносин між спадкодавцем ОСОБА_4 та спадкоємцем ОСОБА_1 документально підтверджується свідоцтвом про народження спадкодавця та свідоцтвом про переміну ним прізвища із ОСОБА_5 на ОСОБА_6 .
Відповідно до постанови приватного нотаріуса Івано-Франківського районного нотаріального округу Івано-Франківської області Дзери М.Л. від 01 грудня 2023 року № 750/02-31, ОСОБА_1 є спадкоємцем померлого ОСОБА_4 . Цією ж постановою позивачці відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на нерухоме майно після смерті ОСОБА_4 , у зв`язку з пропуском нею строку у шість місяців для прийняття спадщини.
Норми права, які застосував суд та мотиви їх застосування.
Відповідно до положеньстатті 1216 ЦК Україниспадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Частиною першою статті 1269 ЦК України встановлено, що спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини.
Для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (ч.1 ст.1270 ЦК України).
Відповідно до ч.3ст. 1272 ЦК Україниза позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Згідно правової позиції Верховного Суду викладеній у постанові від 26 червня 2019 року № 61-38298св18, вирішуючи питання визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Поважними причинами пропуску строку визнаються, зокрема: 1) тривала хвороба спадкоємців; 2) велика відстань між місцем постійного проживання спадкоємців і місцем знаходження спадкового майна; 3) складні умови праці, які, зокрема, пов`язані з тривалими відрядженнями, в тому числі закордонними; 4) перебування спадкоємців на строковій службі у складі Збройних Сил України; 5) необізнаність спадкоємців про наявність заповіту тощо.
На підставі наведеного, суд дійшов висновку, що оскільки позивачка отримала документальне підтвердження факту смерті сина після спливу шестимісячного строку для прийняття спадщини, що є поважною причиною пропуску строку для прийняття спадщини, а тому позов підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст. 263-265, 280-284 ЦПК України,
УХВАЛИВ:
Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , законним представником якого є ОСОБА_3 , про визначеннядодаткового строкудля прийняттяспадщини - задовольнити.
Визначити ОСОБА_1 додатковий строк - три місяці для подання заяви про прийняття спадщини за законом, що відкрилась внаслідок смерті сина ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Додатковий строк для прийняття спадщини рахувати з дня набрання рішенням законної сили.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених ЦПК України, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Заочне рішення може бути переглянуте Рогатинським районним судом Івано-Франківської області за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач має право оскаржити заочне рішення шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Івано-Франківського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивачка: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , фактичне місце проживання: АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3 .
Відповідач: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_4 .
Законний представник: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_3 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_5 .
Повний текст рішення складено 21 березня 2024 року.
Суддя Р.Г. Могила
Суд | Рогатинський районний суд Івано-Франківської області |
Дата ухвалення рішення | 19.03.2024 |
Оприлюднено | 22.03.2024 |
Номер документу | 117812080 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них |
Цивільне
Рогатинський районний суд Івано-Франківської області
Могила Р. Г.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні