Провадження № 2-о/641/70/2024 Справа № 641/8312/23
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 березня 2024 року Комінтернівський районний суд м. Харкова в складі:
головуючого - судді Музиченко В.О.
за участю секретаря - Подосокорської А.О.,
заявника ОСОБА_1 ,
представника заявника ОСОБА_2 ,
справа № 641/8312/23
розглянувши цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Третій відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Харкові Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про визнання батьківства,
В С Т А Н О В И В:
Представник заявника ОСОБА_2 звернувсядо судуз заявоюв якійпросить:визнати ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 батьком ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ;зобов`язати Третійвідділ державноїреєстрації актівцивільного стануу містіХаркові Східногоміжрегіонального управлінняМіністерства юстиціївнести змінидо актовогозапису пронародження ОСОБА_4 ,зазначивши батькомдитини ОСОБА_3 тавидати новесвідоцтво пронародження,змінивши прізвище« ОСОБА_5 » на« ОСОБА_6 ».
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що 15.06.2023 року ОСОБА_1 отримала сповіщення сім`ї № 36 від Міністерства Оборони України про те, зо ОСОБА_3 загинув. Із ОСОБА_3 вони перебували у фактичних шлюбних відносинах з 2013 року. Вони разом проживали та вели спільне господарство до дня його смерті. За час фактичних шлюбних відносин у них народилась донька ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_2 . Шлюбні відносини вони не реєстрували, оскільки відкладали гроші на весілля. У 2014 році у заявника помер батько та весілля було відкладено на невизначений термін. За життя ОСОБА_3 визнавав себе батьком дитини, вони разом проживали. Оскільки на час народження дитини, вони не перебували у зареєстрованому шлюбі, то відомості про батька у актовому записі були внесені зі слів матері, відповідно до ст. 135 СК України. ОСОБА_3 ставився до ОСОБА_4 як до дочки, проводили час разом, він купляв їй різні речі, виконував її бажання. Вони називали один одного батька та дочка відповідно. Також факт батьківства підтверджується звітом ДНК про встановлення спорідненості, який зробили батьки ОСОБА_3 : мати ОСОБА_7 та батько ОСОБА_8 . За результатами тесту спорідненість становить 99,9999943672 %. Встановлення факту батьківства необхідне для внесення змін до актового запису про народження дитини та подальшого отримання грошової виплати на яку можуть розраховувати сім`ї загиблих.
Ухвалою Комінтернівського районного суду м. Харкова від 29.12.2023 року відкрито провадження у справі в порядку окремого провадження.
В судовому засіданні заявник та його представник доводи викладені у заяві підтримали та просили задовольнити.
Представник заінтересованої особи - Третій відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Харкові Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції надали заяву про розгляд справи за їх відсутності, просили ухвалити рішення на розсуд суду.
Суд , вислухавши пояснення заявника, її представника, свідків, дослідивши надані докази в їх сукупності, прийшов до наступного.
ОСОБА_4 народилась ІНФОРМАЦІЯ_3 у м. Харкові. Батьками зазначені: батько ОСОБА_9 , мати ОСОБА_1 . Відомості про батька до актового запису № 1070 від 04.12.2015 року Комінтернівським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Харківського міського управління юстиції внесені відповідно до ст. 135 СК України.
ОСОБА_3 народився ІНФОРМАЦІЯ_4 , батьками зазначені: батько ОСОБА_8 , мати ОСОБА_7 (свідоцтво про народження серії НОМЕР_1 ).
ОСОБА_3 помер ІНФОРМАЦІЯ_5 , про що видано свідоцтво про смерть серії НОМЕР_2 .
Згідно звіту ДНК про встановлення спорідненості від 10.11.2023 року, між ОСОБА_4 та ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , встановлено, що біологічна дитина тестованих бабусі та дідуся є біологічним батьком тестованої дитини на 99,9999943672 %.
Згідно декларації про вибір лікаря № 0001-5669-КЕА0 ОСОБА_3 зазначав адресу фактичного проживання або перебування: АДРЕСА_1 . Аналогічна адреса зазначена у декларації ОСОБА_1 № 0001-Т659-КЕА0.
Згідно витягу із наказу командира військової частини НОМЕР_3 від 15.07.2023 року вбачається, що у даних про солдата ОСОБА_3 , гранатометчика механізованого відділення механізованого взводу механізованої роти механізованого батальйону зазначені цивільна дружина ОСОБА_1 та донька ОСОБА_10 2015 р.н. дані про цивільну дружину та дитину також маються у доповіді про зникнення безвісті в бойовій обстановці військовослужбовця, доповіді про факт загибелі військовослужбовця, сповіщенні № 36 про загибель військовослужбовця, обліковій справі солдата ОСОБА_3 .
Згідно із п. 5 ч. 2ст. 293 ЦПК Українисуд розглядає справи про встановлення факту, що мають юридичне значення.
Відповідно до частини третьоїстатті 51 Конституції України сім`я, дитинство, материнство і батьківство охороняються державою.
Положеннями частин першої, восьмої та дев`ятоїстатті 7 СК Українипередбачено, що сімейні відносини регулюються цим Кодексом та іншими нормативно-правовими актами. Регулювання сімейних відносин має здійснюватися з максимально можливим урахуванням інтересів дитини, непрацездатних членів сім`ї. Сімейні відносини регулюються на засадах справедливості, добросовісності та розумності, відповідно до моральних засад суспільства.
Відповідно до положеньстатті 315 ЦПК Українисуд розглядаєсправи про встановлення факту, в тому числі і про встановлення факту родинних відносин між фізичними особами. У судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Статтею 125 Сімейного кодексу Українизазначено у який спосіб може бути визначення походження дитини, батьки якої не перебувають у шлюбу і між собою. Так у ч.3 даної статті вказано, що походження дитини визнається за заявою матері та батька або за рішенням суду.
Відповідно до змісту ч.1,2 ст.121 СК України права та обов`язки матері, батька і дитини ґрунтуються на походженні дитини від них, засвідченому органом державної реєстрації актів цивільного стану в порядку, встановленому статтями122та125цьогоКодексу. Якщо мати та батько дитини не перебувають у шлюбі між собою, походження дитини від батька визначається за рішенням суду.
Відповідно до ч.ч.1, 2ст.128 СК Україниу разі смерті чоловіка, який не перебував у шлюбі з матір`ю дитини, факт його батьківства може бути встановлений за рішенням суду.
Згідно з п.7постанови Пленуму Верховного суду України «Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів» від 15 травня 2006 року №3- у разі смерті чоловіка, який не перебував у шлюбі з матір`ю дитини, або смерті жінки, котра вважалась матір`ю дитини, факт їхнього батьківства (материнства) може бути встановлено за рішенням суду в окремому провадженні.
Статтею 135 СК Українипередбачено, що якщо при народженні дитини у матері, яка не перебуває у шлюбі, у випадку, коли немає спільної заяви батьків, заяви батька або рішення суду, запис про батька дитини у Книзі реєстрації народжень проводиться за прізвищем та громадянством матері, а ім`я та по батькові дитини записується за її вказівкою.
Заяви про встановлення факту як батьківства, так і материнства суд приймає до розгляду, якщо запис про батька (матір) дитини в Книзі реєстрації народжень учинено згідно зіст.135 СК України.
У пункті 9 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів» від 15.06.2006 року, №3 роз`яснюється, що питання щодо походження дитини суд вирішує на підставі будь-яких доказів про це.
Походження дитини встановлюється судом з урахуванням усіх обставин. При цьому можуть застосовуватися будь-які засоби доказування, передбачені цивільним процесуальним законодавством: пояснення сторін та третіх осіб, показання свідків, письмові докази, речові докази, висновок експерта. В основу рішення суду не можуть бути покладені лише докази, отримані з порушенням закону, які не мають юридичної сили.
Доказами походження дитини від певної особи можуть бути будь-які фактичні дані, які підтверджують спільне проживання матері особи, яку та вважає батьком дитини, веденням ними спільного господарства до народження останньої, або спільне її виховання чи утримання, визнання особою батьківства, а також інші обставини, що засвідчують походження дитини від певної особи. Спільне проживання та ведення спільного господарства може підтверджуватися наявністю обставин, характерних для сімейних відносин (проживання в одному жилому приміщенні, спільне харчування, спільний бюджет, взаємне піклування, придбання майна для спільного користування тощо).
Батьківство може бути визнано особою як у період вагітності матері (наприклад, висловлення бажання мати дитину, піклування про матір майбутньої дитини тощо), так і після народження дитини. Вказані обставини та інші обставини, що стосуються справи, можуть бути підтверджені поясненнями сторін і третіх осіб, показаннями свідків, письмовими доказами, речовими доказами і висновками експертів. Зокрема, доказами визнання батьківства можуть бути листи, заяви, анкети, інші документи, а також показання свідків, пояснення самих сторін, які достовірно підтверджують визнання відповідачем батьківства.
П.15Постанови Пленуму ВСУ від 31 березня 1995 року №5 «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення»вказав, що суд розкладає заяви про встановлення факту батьківства в разі смерті особи, яку заявник вважає батьком дитини. Заяви про встановлення факту визнання батьківства щодо дитини розглядаються судом у випадках, коли померла особа визнавала себе батьком дитини до цієї дати.
Заяви про встановлення фактів батьківства чи визнання батьківства розглядаються судом, якщо у свідоцтві про народження певна особа не вказана батьком дитини.
Заяви про встановлення фактів батьківства чи визнання батьківства розглядаються судом, якщо у свідоцтві про народження певна особа не вказана батьком дитини, коли відповідно до ч.2ст.55 СК Українипро батька дитини проведено за вказівкою матері, яка не перебувала у шлюбі, або ж такий запис зовсім відсутній і можуть бути подані матір`ю, опікуном чи піклувальником дитини чи самою дитиною після досягнення повноліття.
Згідно норм вказаної статті, в разі народження дитини у батьків, які не перебувають у шлюбі, при відсутності спільної заяви батьків, батьківство може бути встановлене в судовому порядку за заявою як одного з батьків так і самої дитини після досягнення нею повноліття.
Частиною 3 вказаної статті передбачено, що при встановленні батьківства суд бере до уваги спільне проживання та ведення спільного господарства матір`ю дитини та відповідачем до народження дитини або спільне виховання чи утримання ними дитини, або докази, що з достовірністю підтверджують визнання відповідачем батьківства
В третьому абзаці п.13постанови Пленуму ВСУ від 31 березня 1995 року №5 «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення»зазначено, що факт батьківства може бути встановлено за наявності однієї з таких обставин: і) спільне проживання батьків дитини і ведення ними спільного господарства, яке не припинилось до її зачаття; 2) спільне виховання дитини; 3) спільне утримання дитини; 4) докази, що з вірогідністю підтверджують визнання відповідачем батьківства.
Також на підтвердження обставин, викладених у заяві, в судовому засіданні була допитана в якості свідка ОСОБА_7 , яка є матір`ю загиблого ОСОБА_3 та підтвердила, що дійсно її син з 2013 року проживав у цивільному шлюбі з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 у них народилась донька ОСОБА_10 . Вони були однією родиною, він завжди визнавав ОСОБА_10 своєю донькою, а вони визнавали її своєю онукою. Також в якості свідка була допитана ОСОБА_11 , яка є сусідкою ОСОБА_1 та ОСОБА_3 . Свідок підтвердила, що ОСОБА_1 та ОСОБА_3 проживали однією сім`єю, у них народилась дитина ОСОБА_10 , яка росла на її очах. Вона завжди бачила їх усіх разом.
Суд приймає показання надані свідками, оскільки вони узгоджуються з наявними в матеріалах справи доказами, крім того, свідки були попереджені про кримінальну відповідальність за дачу завідомо неправдивих показань.
Факт того, що ОСОБА_3 є батьком ОСОБА_4 , знайшов своє підтвердження під час розгляду справи судом та був доведений належними письмовими доказами та показаннями свідків.
Аналізуючи зібрані по справі докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що заява ОСОБА_1 у частині вимог про встановлення факту батьківства є обґрунтованою, оскільки факт батьківства ОСОБА_3 відносно ОСОБА_4 знайшов своє підтвердження у судовому засіданні та був доведений належними доказами.
Що стосується вимог ОСОБА_1 про внесення змін до актового запису, то слід зазначити наступне.
Відповідно дост. 134 Сімейного кодексу Українина підставі заяв осіб, зазначених устатті 126 Сімейного кодексу України, або рішення суду орган державної реєстрації актів цивільного стану вносить відповідні зміни до актового запису про народження, складеного органами державної реєстрації актів цивільного стану України, та видає нове свідоцтво про народження.
Враховуючи те, що судом задовольняються вимоги ОСОБА_1 про встановлення факту батьківства, суд вважає, що вимоги про внесення змін до актового запису про народження також підлягають задоволенню, як підставні та обґрунтовані.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст.3,4,5,13,19,23,76,81,263-265,293-294,315-319 ЦПК України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Заяву ОСОБА_1 ,заінтересована особа:Третій відділдержавної реєстраціїактів цивільногостану умісті ХарковіСхідного міжрегіональногоуправління Міністерстваюстиції провизнання батьківства задовольнити.
Визнати ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_7 батьком ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка народилася у місті Харкові.
Зобов`язати Третійвідділ державноїреєстрації актівцивільного стануу містіХаркові Східногоміжрегіонального управлінняМіністерства юстиціївнести змінидо актовогозапису №1070вчиненого 04.12.2015року Комінтернівськимвідділом державноїреєстрації актівцивільного стануХарківського міськогоуправління юстиціїпро народження ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ,яка народиласяу м.Харкові, зазначившибатьком дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ,громадянина України,який помер ІНФОРМАЦІЯ_7 тавидати новесвідоцтво пронародження,змінивши прізвищедитини з« ОСОБА_5 » на« ОСОБА_6 ».
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Харківського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
З інформацією щодо тексту судового рішення учасники справи можуть ознайомитися за веб-адресою Єдиного державного реєстру судових рішень: http://www.reyestr.court.gov.ua.
Заявник: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , адреса: АДРЕСА_1 .
Заінтересована особа: Третій відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Харкові Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, адреса: м. Харків вул. Георгія Тарасенка, 73, код ЄДРПОУ: 33292139.
Повний текст судового рішення виготовлений 21.03.2024 року.
Суддя: В. О. Музиченко
Суд | Комінтернівський районний суд м.Харкова |
Дата ухвалення рішення | 20.03.2024 |
Оприлюднено | 22.03.2024 |
Номер документу | 117812518 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:. |
Цивільне
Комінтернівський районний суд м.Харкова
Музиченко В. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні