ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49027
E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21.03.2024м. ДніпроСправа № 904/315/24
за позовом Адвокатського об`єднання "ДЕ-ФАКТО", м. Дніпро
до Приватного підприємства "АГРО-ШИРАК", смт. Юр`ївка, Юр`ївський район, Дніпропетровська область
про стягнення заборгованості
Суддя Ярошенко В.І.
Без участі (виклику) представників сторін
ПРОЦЕДУРА:
Адвокатське об`єднання "ДЕ-ФАКТО" звернулося до Господарського суду Дніпропетровської області з позовом до Приватного підприємства "АГРО-ШИРАК", в якому просить суд стягнути з Приватного підприємства "АГРО-ШИРАК" на користь Адвокатського об`єднання "ДЕ-ФАКТО" заборгованість за договором про надання юридичної допомоги "на постійній основі) від 05.04.2021 у сумі 424 377 грн.
Ухвалою суду від 29.01.2024 позовну заяву Адвокатського об`єднання "ДЕ-ФАКТО" залишено без руху. Зобов`язано позивача протягом 10 днів з дня вручення ухвали суду усунути недоліки позовної заяви, а саме надати до суду докази надсилання на адресу відповідачу позову з додатками (поштовий опис вкладення з поіменним переліком предметів).
31.01.2024 від позивача надійшла заява про усунення недоліків.
Ухвалою суду від 01.02.2024 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін; відповідачу для подання відзиву на позов встановлено 15-тиденний строк з дня отримання даної ухвали.
Статтею 248 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що суд розглядає справи у порядку спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі.
Відповідач відзиву на позов у встановлений судом строк не надав.
Суд наголошує на тому, що зі своєї сторони ним здійснені всі необхідні заходи щодо належного повідомлення учасників справи про розгляд цієї справи.
Згідно із частинами 2, 3 статті 120 Господарського процесуального суду України суд повідомляє учасників справи про дату, час і місце судового засідання чи вчинення відповідної процесуальної дії, якщо їх явка є не обов`язковою; виклики і повідомлення здійснюються шляхом вручення ухвали в порядку, передбаченому цим Кодексом для вручення судових рішень.
Пунктом 10 частини 2 статті 9 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань" встановлено, що в Єдиному держаному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (далі - ЄДР) містяться відомості про юридичну особу, зокрема, щодо її місцезнаходження. Ухвала суду від 01.02.2024 була надіслана відповідачу на його адресу, вказану в ЄДР, а саме: 51300, Дніпропетровська область, Юр`ївський район, смт. Юр`ївка, вул. Центральна, 51.
Відповідно до положень частини 6 статті 242 Господарського процесуального суду України днем вручення судового рішення є, зокрема, день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.
При цьому, частина 7 статті 120 Господарського процесуального суду України зобов`язує учасників судового процесу повідомляти суд про зміну свого місцезнаходження чи місця проживання під час розгляду справи. У разі відсутності заяви про зміну місця проживання ухвала про повідомлення чи виклик надсилається учасникам судового процесу, які не мають офіційної електронної адреси, та за відсутності можливості сповістити їх за допомогою інших засобів зв`язку, які забезпечують фіксацію повідомлення або виклику, за останньою відомою суду адресою і вважається врученою, навіть якщо відповідний учасник судового процесу за цією адресою більше не знаходиться або не проживає.
22.02.2024 на адресу суду повернувся направлений відповідачу конверт із копією ухвали суду від 01.02.2024, до якого відділенням поштового зв`язку додано довідку про причину невручення поштового відправлення - "адресат відмовився".
Згідно з п.п. 81, 82 Правил надання послуг поштового зв`язку, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 05.03.2009 за № 270 (надалі Правила) рекомендовані поштові відправлення (крім рекомендованих листів з позначкою Судова повістка), повідомлення про вручення поштових відправлень, поштових переказів, адресовані фізичним особам, під час доставки за зазначеною адресою або під час видачі в об`єкті поштового зв`язку вручаються адресату (одержувачу), а в разі його відсутності - будь-кому з повнолітніх членів сім`ї, який проживає разом з ним.
Відповідно до п. 99 Правил у разі відмови адресата (одержувача) від одержання поштового відправлення, коштів за поштовим переказом поштове відправлення, поштовий переказ не пізніше ніж протягом наступного робочого дня повертається відправнику (крім випадків, коли відправником надано розпорядження не повертати). Таке відправлення вручається відправнику за умови оплати ним плати за пересилання відправлення.
Такі поштові відправлення, поштові перекази не пізніше ніж протягом наступного робочого дня повертаються за зворотною адресою.
У разі коли адресат (одержувач) відмовляється засвідчити своїм підписом або в інший спосіб, передбачений оператором поштового зв`язку, факт відмови від одержання поштового відправлення, коштів за поштовим переказом, такі поштове відправлення, поштовий переказ зберігаються у приміщенні об`єкта поштового зв`язку протягом установленого пунктом 101 цих Правил строку (крім рекомендованих листів з позначкою Судова повістка), після закінчення якого повертаються оператором поштового зв`язку за зворотною адресою.
У разі коли адресат (одержувач) відмовляється засвідчити своїм підписом факт відмови від одержання рекомендованого листа з позначкою Судова повістка, працівник об`єкта поштового зв`язку робить позначку Адресат відмовився і не пізніше ніж протягом наступного робочого дня повертає його до суду.
У разі відмови адресата (одержувача) (представника юридичної особи, уповноваженого на одержання пошти) від одержання рекомендованого листа з позначкою Судова повістка працівник об`єкта поштового зв`язку робить на ньому позначку Адресат відмовився у спосіб та відповідно до порядку, встановленого оператором поштового зв`язку, і не пізніше ніж протягом наступного робочого дня повертає його до суду.
У зв`язку з викладеним, суд зауважує, що до повноважень господарських судів не віднесено установлення фактичного місцезнаходження юридичних осіб учасників судового процесу на час вчинення тих чи інших процесуальних дій. Тому примірники повідомлень про вручення рекомендованої кореспонденції, повернуті органами зв`язку з позначками «адресат відмовився», «за закінченням терміну зберігання», «адресат вибув», «адресат відсутній» і т.п., врахуванням конкретних обставин справи можуть вважатися належними доказами виконання господарським судом обов`язку щодо повідомлення учасників судового процесу про вчинення цим судом певних процесуальних дій.
У постанові Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 24.12.2020 у справі № 902/1025/19 Верховний Суд звернув увагу на те, що направлення листа рекомендованою кореспонденцією на дійсну адресу є достатнім для того, щоб вважати повідомлення належним, оскільки отримання зазначеного листа адресатом перебуває поза межами контролю відправника, у цьому випадку суду (аналогічний висновок викладено в постанові Великої Палати Верховного Суду від 25.04.2018 у справі № 800/547/17 (П/9901/87/18) (провадження № 11-268заі18), постановах Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 27.11.2019 у справі № 913/879/17, від 21.05.2020 у справі № 10/249-10/19, від 15.06.2020 у справі № 24/260-23/52-б).
Вказаний факт свідчить про належне повідомлення відповідача про відкриття провадження у справі та можливість подання до суду заяв по суті справи.
Згідно із частиною 9 статті 165 Господарського процесуального кодексу України, яка кореспондується із частиною 2 статті 178 цього Кодексу, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Тому суд розглядає справу за наявними в ній матеріалами і документами, визнаними судом достатніми, в порядку статті 178 Господарського процесуального кодексу України.
В порядку статті 240 Господарського процесуального кодексу України судом прийнято рішення у справі.
АРГУМЕНТИ СТОРІН
Позиція позивача викладена у позовній заяві
Позовні вимоги обґрунтовані порушенням відповідачем зобов`язань за договором про надання юридичної допомоги (на постійній основі) від 05.04.2021 в частині повного та своєчасного розрахунку за надані позивачем послуги з юридичної (правничої) допомоги.
Позиція відповідача
Відповідач не скористався своїм процесуальним правом на подання відзиву на позов.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ ТА ДОКАЗИ, ЩО ЇХ ПІДТВЕРДЖУТЬ
05.04.2021 між Приватного підприємства "АГРО-ШИРАК" (далі - клієнт, відповідач) та Адвокатським об`єднанням "Де-Факто" (далі - адвокатське об`єднання, позивач) було укладено договір про надання юридичної допомоги (на постійній основі) (далі договір).
Відповідно до пункту 1.1 договору клієнт доручає, а адвокатське об`єднання приймає на себе зобов`язання надавати юридичну (правничу) допомогу, консультування з питань бухгалтерського та податкового обліку, питань аудиту, тощо, в обсязі та на умовах, передбачених даним Договором.
Юридичну допомогу, що надається адвокатським об`єднанням, незалежно від обсягу і факту її надання (наявність/відсутність звернень упродовж певного періоду), клієнт оплачує в гривнях, шляхом щомісячного переказу грошових коштів на поточний рахунок адвокатського об`єднання (пункт 4.1 договору).
Оплата додаткових рахунків здійснюється КЛІЄНТОМ упродовж 3-х банківських днів з моменту їх отримання (підпункт 4.1.4 договору).
Пунктом 4.2 договору встановлено, що співробітники адвокатського об`єднання надають юридичну допомогу, передбачену умовами даного договору, клієнту в робочий час. під робочим часом у цьому випадку розуміється, час: з 9-00 годин до 18-00 годин у робочі дні, визначені згідно чинного трудового законодавства України.
При розрахунку вартості юридичної допомоги, вказаної в п. 4.1.2. даного договору, враховується час, витрачений адвокатським об`єднанням, її партнерами та співробітниками, що складає не більше 0,1 годин на місяць у якому здійснюється платіж. сума невикористаної оплати зазначена в п. 4.1. даного договору не переноситься на наступний місяць. час, витрачений понад вказану норму, оплачується на підставі окремого рахунку із врахуванням тарифу 1500 грн./год. у разі надання співробітниками адвокатського об`єднання юридичної допомоги, на вимогу клієнта, в неробочий час, або у разі супроводження адвокатським об`єднанням обшуку, що проводиться у клієнта чи його працівника адвокатське об`єднання має право на оплату такої юридичної допомоги на підставі окремого рахунку виходячи із тарифу 3000 грн./год. оплата окремих рахунків має здійснюватися не пізніше 3 днів з моменту їх отримання клієнтом (повернення поштовою установою).
Згідно з пунктом 4.3 договору за результатами надання юридичної допомоги складається акт, що підписується представниками кожної зі сторін. В акті вказується обсяг наданої адвокатським об`єднанням юридичної допомоги і її вартість. Акт надсилається клієнту адвокатським об`єднанням факсимільним зв`язком або електронною поштою. На письмову вимогу клієнта, адвокатське об`єднання може надавати акти про надання юридичної допомоги, в яких буде вказано перелік наданої юридичної допомоги із ідентифікацією.
Акт про надання юридичної допомоги вважається підписаним, якщо протягом 5 днів з моменту його отримання клієнтом (повернення поштовою установою), останній не надав адвокатському об`єднанню письмові аргументовані заперечення на акт. Підписані акти підлягають оплаті упродовж 3 днів з моменту їх підписання чи узгодження (пункти 4.4 4.5 договору).
Цей Договір набирає чинності з моменту його підписання Сторонами і діє до 31.12.2025 року, але в будь-якому разі до повного виконання Сторонами своїх зобов`язань за цим Договором. У випадку відсутності заперечень Сторін договір автоматично пролонгується після завершення строку його дії (пункт 7.1 договору).
На виконання умов договору позивач надав послуги на загальну суму 424 377 грн, що підтверджується підписаним в односторонньому порядку Актом приймання-передачі наданих послуг від 21.12.2023.
Також позивачем було виставлено рахунок-фактура № б/н від 21.12.2023 на суму 424 377 грн.
Вищезазначені документи були надіслані відповідачу листом б/н від 21.12.2023 та були отримані представником Приватного підприємства "АГРО-ШИРАК" за довіреністю 27.12.2023. В підтвердження даного направлення позивачем надано опис вкладення від 21.12.2023, накладну № 4900507437295 від 21.12.2023 та фіскальний чек.
Разом з тим, Приватним підприємством "АГРО-ШИРАК" взяті на себе договірні зобов`язання щодо своєчасної та належної оплати з надання юридичних послуг в повному обсязі виконані не були.
Зазначені обставини і стали причиною звернення позивача до суду з даними позовом.
ОЦІНКА АРГУМЕНТІВ СТОРІН, ВИСНОВКИ СУДУ
Щодо правовідносин сторін
За договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов`язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов`язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором (ст. 901 Цивільного кодексу України).
Якщо договором передбачено надання послуг за плату, замовник зобов`язаний оплатити надану йому послугу в розмірі, у строки та в порядку, що встановлені договором (ст. 903 Цивільного кодексу України).
З огляду на наявний у матеріалах справи договір та обставини справи, між позивачем та відповідачем виникли правовідносини з надання послуг.
Щодо суми основного боргу
За приписами частини 1 статті 530 Цивільного кодексу України, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк.
Факт надання позивачем відповідачу платних послуг за договором та наявність заборгованості відповідача перед позивачем у розмірі 424 377 грн підтверджується матеріалами справи, а саме актами Актом приймання-передачі наданих послуг від 21.12.2023 та не заперечується відповідачем.
З урахуванням приписів пункту 4.5 договору, строк оплати послуг щодо оплати наданих юридичних послуг, є таким, що настав.
Згідно зі статтею 193 Господарського кодексу України суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
Статтею 629 Цивільного кодексу України встановлено, що договір є обов`язковим для виконання сторонами.
Положеннями статей 525, 526 Цивільного кодексу України передбачено, що зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства тощо. Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається.
Актом приймання-передачі наданих послуг від 21.12.2023 був надісланий позивачем листом б/н від 21.12.2023 та були отримані представником Приватного підприємства "АГРО-ШИРАК" за довіреністю 27.12.2023. В підтвердження направлення позивачем надано опис вкладення від 21.12.2023, накладну № 4900507437295 від 21.12.2023 та фіскальний чек.
Непідписання актів приймання наданих послуг (виконаних робіт) без надання у визначені договором та/або законом строки вмотивованої відмови від їх підписання може свідчити про недобросовісність поведінки замовника, який таким чином намагається уникнути оплати цих послуг (робіт), оскільки фактично у всіх договірних відносинах факт оплати ставиться у залежність від підписання актів наданих послуг (виконаних робіт), що має на меті настання узгодження сторонами обсягу та якості робіт та встановлення терміну відліку виникнення зобов`язання з оплати. Ігнорування замовником підписання актів та/або безпідставне ухилення від прийняття наданих послуг (виконаних робіт) не може бути підставою, яка звільняє його від обов`язку оплатити надані послуги (виконані роботи).
Як вбачається з матеріалів справи, відповідач не надав суду доказів сплати суми боргу за надані позивачем послуги за договором та не заперечує проти наявності суми боргу у заявленому позивачем до стягнення розмірі.
Таким чином, позовні вимоги в частині стягнення з відповідача на користь позивача заборгованості в сумі 424 377 грн є доведеними та обґрунтованими, у зв`язку з чим підлягають до задоволення у повному обсязі.
СУДОВІ ВИТРАТИ
Відповідно до статті 129 Господарського процесуального кодексу України витрати зі сплати судового збору в розмірі 5 092, 52 грн покладаються на відповідача.
Позивач заявив вимогу про розподіл витрат на професійну правничу допомогу, яку викладено в прохальній частині позовної заяви, в порядку частини 8 статті 129 Господарського процесуального кодексу України.
Згідно з положеннями частини 8 статті 129 Господарського процесуального кодексу України розмір судових витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо).
Такі докази подаються до закінчення судових дебатів у справі або протягом п`яти днів після ухвалення рішення суду, за умови, що до закінчення судових дебатів у справі сторона зробила про це відповідну заяву. У разі неподання відповідних доказів протягом встановленого строку така заява залишається без розгляду.
З огляду на вищевикладене, суд вважає за необхідне відкласти вирішення питання про розподіл таких витрат.
Керуючись статтями 2, 73, 74, 76-79, 86, 91, 129, 231, 238, 240, 241, 252 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
УХВАЛИВ:
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з Приватного підприємства «АГРО-ШИРАК» (51300, Дніпропетровська область, Юр`ївський район, смт. Юр`ївка, вул. Центральна, 51; ідентифікаційний код 35798278) на користь Адвокатського об`єднання «Де-Факто» (49005, м. Дніпро, вул. Сімферопольська, будинок 2-Л, квартира 2; ідентифікаційний код 41893316) 424 377 грн заборгованості за договором про надання юридичної допомоги (на постійній основі) від 05.04.2023 та витрати зі сплати судового збору у розмірі 5 092, 52 грн.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Відкласти вирішення питання про розподіл витрат позивача на професійну правничу допомогу до моменту подання ним доказів понесення цих витрат у порядку, передбаченому частиною 8 статті 129 Господарського процесуального кодексу України.
Рішення суду може бути оскаржене протягом двадцяти днів з дня підписання рішення шляхом подання апеляційної скарги до Центрального апеляційного господарського суду через Господарський суд Дніпропетровської області.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя В.І. Ярошенко
Суд | Господарський суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 21.03.2024 |
Оприлюднено | 25.03.2024 |
Номер документу | 117817817 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань надання послуг |
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Ярошенко Вікторія Ігорівна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Ярошенко Вікторія Ігорівна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Ярошенко Вікторія Ігорівна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Ярошенко Вікторія Ігорівна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні