ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
Іменем України
Справа № 285/5888/23
провадження у справі № 2/0285/314/24
20 березня 2024 року м. Звягель
Новоград-Волинський міськрайонний суд Житомирської області в складі:
головуючоїсудді…………….....Літвин О. О.,
секретаря………….....................Клечковської М. М.,
розглянувши заочно у відкритому судовому засіданні в залі суду цивільну справу
за правилами загального позовного провадження
за позовом ОСОБА_1
до Товариства з обмеженою відповідальністю «Укрвудпром лпк»
про стягнення коштів за договором позики,
ВСТАНОВИВ:
У вересні2023року позивач звернувся до суду з даним позовом, в якому просив стягнути з відповідача кошти за договором, які складаються з основного боргу, 3% річних від простроченої суми та інфляційні втрати за період з 05.05.2014 по 29.01.2019 на загальну суму 571102,32 грн. Позов мотивовано тим, що за умовами укладеного між сторонами договору від 27.11.2020, позивач надав відповідачу грошові кошти в загальній сумі 420000 грн, що підтверджується платіжним банківським документом. Строк дії договору сплив 27.11.2021, однак надані грошові кошти не повернуто.
Сторони в судове засідання не прибули, належним чином повідомлені про слухання справи, клопотань про відкладення розгляду справи від них не надходило, у зв`язку з чим розгляд справи проведено у їхній відсутності.
Позивач у письмовій заяві просив розгляд справи проводити без його участі.
Причини повторної неявки відповідача невідомі, своїм правом на подання до суду будь-яких заперечень щодо змісту і вимог позовної заяви або відзиву, він не скористався. Клопотань, які б свідчили про зацікавленість відповідача у розгляді справи, матеріали справи не містять.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить наступного висновку.
Однією із засад цивільного судочинства є свобода договору (ст.3 ЦК), яким є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків (ч. 1 статті 626 ЦК України).
Згідно із ч.1 ст.627 ЦК України сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог ЦК України, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості. Зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства (ч.1 ст.628 ЦК України).
З договорубезвідсоткової поворотноїфінансової допомогивід 27.11.2020,який бувукладений між ОСОБА_1 та товариством з обмеженою відповідальністю «Укрвудпром лпк»слідує, що позикодавець надає позичальнику поворотну фінансову допомогу, а позичальник зобов`язується повернути надані грошові кошти в порядку та умовах, передбачених даним договором.
Банківським документом №45677347від 27.11.2020ОСОБА_1 перерахував 420000 грн на розрахунковий рахунок ТОВ «УЛПК»НОМЕР_1 . Отримання від позивача суми коштів, визначених у зазначеній квитанції, відповідачем оспорено не було.
Відповідно до ст.509 ЦК Українизобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.
Відповідно до ст.14 Податкового кодексу України (підпункт 14.1.257) поворотна фінансова допомога це сума коштів, що надійшла платнику податків у користування за договором, який не передбачає нарахування відсотків або надання інших видів компенсацій у вигляді плати за користування такими коштами, та є обов`язковою до повернення.
Правовідносини, що випливають з договору позики, регулюються статтями 1046-1053 ЦК України.
Статтею 1046 ЦК України визначено, що за договором позики одна сторона (позикодавець) передає у власність другій стороні (позичальникові) грошові кошти або інші речі, визначені родовими ознаками, а позичальник зобов`язується повернути позикодавцеві таку ж суму грошових коштів (суму позики) або таку ж кількість речей того ж роду та такої ж якості. Договір позики є укладеним з моменту передання грошей або інших речей, визначених родовими ознаками.
Позичальник, як передбачено ст.1049 ЦК України, зобов`язаний повернути позикодавцеві позику у строк та в порядку, що встановлені договором.
У вказаний в договорі строк відповідач кошти не повернув.
Одностороння відмова від виконання зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, зобов`язання має виконуватись відповідно до умов договору та вимог закону (ст.ст. 525, 526, 530 ЦК України).
Як встановлено в судовому засіданні та підтверджено матеріалами справи, відповідач не виконав умов укладеного із позивачем договору, факт отримання спірної суми коштів не спростував, а тому суд приходить висновку, що він зобов`язаний сплатити позивачу суму основного боргу в розмірі 420000 грн.
Цивільно-правова відповідальність це покладення на правопорушника основаних на законі невигідних правових наслідків, які полягають у позбавленні його певних прав або в заміні невиконання обов`язку новим, або у приєднанні до невиконаного обов`язку нового додаткового.
Відповідно до ст.625 ЦК України боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов`язання. Якщо він прострочив виконання грошового зобов`язання, то на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
За змістом цієї норми закону нарахування інфляційних втрат на суму боргу та трьох відсотків річних входять до складу грошового зобов`язання і є особливою мірою відповідальності боржника за прострочення грошового зобов`язання, оскільки виступають способом захисту майнового права та інтересу, який полягає у відшкодуванні матеріальних втрат кредитора від знецінення грошових коштів унаслідок інфляційних процесів та отриманні компенсації (плати) від боржника за користування утримуваними грошовими коштами, належними до сплати кредиторові.
Розрахунок суми боргу з урахуванням індексу інфляції виконується шляхом множення суми заборгованості на момент її виникнення на сукупний індекс інфляції (добуток щомісячних індексів за відповідний період) за період прострочення виплати заборгованості. Індекс споживчих цін (індекс інфляції) показник, що характеризує динаміку загального рівня цін на товари та послуги, які купує населення для невиробничого споживання (ст.1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення»).
Три проценти річних розраховуються за формулою: (сума простроченого боргу)х(процентна ставка %) /100х(кількість днів прострочення зобов`язання)/(кількість днів у календарному році).
З урахуваннямстроку завершеннявиконання зобов`язаннята формул,наведених вище,з відповідачана користьпозивача такожще слідстягнути:3%річних урозмірі 22818,08 грн таінфляційні втратиу розмірі128284,24 грн.
Правильність проведеного позивачем розрахунку відповідачем не спростована, будь-яких клопотань на його спростування ним не заявлено, як і не було надано власного розрахунку, що свідчить про погодження з вказаною в позовній заяві сумою.
Таким чином, факт існування договірних відносин між сторонами підтверджується договором безвідсоткової поворотноїфінансової допомоги від 27.11.2020. Оскільки сторони досягли домовленості згідно з положеннями чинного на момент укладання договору ЦК України та уклали цей договір, у якому передбачені певні умови, то вони підлягають виконанню.
Враховуючи наявністьу відповідачаборгових зобов`язаньперед позивачем,їх невиконанняі неповернення отриманоїсуми позики,суд вважає,що позовнівимоги ОСОБА_1 є обґрунтованими, підтверджуються належними доказами та задовольняє їх в повному обсязі.
З відповідача також належить стягнути судовий збір, понесений позивачем при подачі позову.
Керуючись статтями 76-81, 141, 259, 263-265 ЦПК України,
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Укрвудпром лпк»на користь ОСОБА_1 грошові кошти в сумі 571102,32 грн та 5711,03 грн судових витрат по сплаті судового збору.
Заочне рішення може бути переглянуто судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом 30 днів з дня його проголошення, а позивач має право оскаржити заочне рішення в загальному порядку.
У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення заочне рішення може бути оскаржене відповідачем в загальному порядку.
Судове рішення може бути оскаржене безпосередньо до Житомирського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги на нього протягом 30 (тридцяти) днів з дня його проголошення (ст.ст.352, 354 ЦПК України).
Рішення судунабирає законноїсили післязакінчення строкуподання апеляційноїскарги всімаучасниками справи,якщо їїне булоподано;у разіподання апеляційноїскарги рішення,якщо йогоне скасовано,набирає законноїсили післяапеляційного перегляду (ст.273 ЦПК України).
Головуюча суддя О. О. Літвин
Суд | Новоград-Волинський міськрайонний суд Житомирської області |
Дата ухвалення рішення | 20.03.2024 |
Оприлюднено | 25.03.2024 |
Номер документу | 117821296 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них страхування, з них позики, кредиту, банківського вкладу, з них |
Цивільне
Новоград-Волинський міськрайонний суд Житомирської області
Літвин О. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні