Справа № 559/1975/23
Провадження № 2/559/40/2024
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 березня 2024 року м. Дубно
Дубенський міськрайонний суду Рівненської області у складі: головуючої судді Жуковської О.Ю.,
за участі секретаря судового засідання Окренець Д.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини,-
В С Т А Н О В И В:
І. Стислий виклад позиції позивача.
ІНФОРМАЦІЯ_1 померла тітка заявниці ОСОБА_3 та після її смерті відкрилася спадщина на спадкове майно. Заявниця випадково дізналася, що за життя , 18 липня 2019 року тітка склала заповіт (посвідчений секретарем Вербської сільської ради Дубенського району Рівненської області за №143), яким на випадок смерті зробила наступне розпорядження: належну їй згідно свідоцтва про право на спадщину за законом земельну ділянку площею 2,1562 га, яку вона успадкувала після смерті брата ОСОБА_4 , заповіла, їй - ОСОБА_1 . Позивачка звернулася до приватного нотаріуса метою оформлення спадкових прав, проте їй було відмовлено, оскільки вона пропустила встановлений законом строк для прийняття спадщини. Позивачка не володіла інформацією про наявність заповіту, складеного на її користь, ніколи його не бачила та не ознайомлювався з його змістом до моменту звернення до нотаріуса. Необізнаність свідчить про поважність причин пропуску строку для прийняття спадщини, що є підставою для визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини.
ІІ.Заяви,клопотаннятаінші процесуальнідіїусправі
Ухвалою суду від 31 липня 2023 року справу прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та призначено підготовче судове засідання. Ухвалою суду від 21 грудня 2023 року закрито підготовче судове засідання та справу призначено до судового розгляду.
В судове засідання позивачка не з`явився, просила розгляд справи проводити без її участі, про що зазначила у позовні заяві, позовні вимоги підтримує у повному обсязі.
Відповідач в судове засідання не з`явився, неодноразово повідомлений про час та місце розгляду справи шляхом надсилання SMS-повідомлення, шляхом публікації оголошення про виклик особи через веб-портал «Судова влада України», шляхом надсилання поштових відправлень, які повернулися із відміткою «адресат відсутній за вказаною адресою», із заявами по суті справи, клопотаннями чи відзивом до суду не звертався, про причини неявки не повідомив.
Згідно ч.2ст.247, ч. 4ст. 268 ЦПК України фіксування судового процесу не здійснювалося.
ІІІ.Фактичніобставини,встановленісудом.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_2 померла ОСОБА_3 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 , виданим Вербською сільською радою Дубенського району Рівненської області від 08.11.2021 (а.с. 6).
Згідно витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності №166484436 (а.с.9) та свідоцтва про право на спадщину за законом від 11.05.2019, за реєстраційним №1-401, ОСОБА_3 успадкувала після смерті свого брата ОСОБА_4 земельну ділянку, площею 2,1562 га, рілля, кадастровий номер 5621681200:10:004:0258 (належала померлому згідно Державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯД №240860), для ведення особистого селянського господарства, яка розташована на території Вербської сільської ради Дубенського району Рівненської області. (а.с.10).
ОСОБА_3 за життя 18.07.2019 склала заповіт, посвідчений секретарем Вербської сільської ради Дубенського району Рівненської області зареєстровий за №143, згідно якого, остання заповіла належну їй згідно свідоцтва про право на спадщину земельну ділянку площею 2,1562 га, кадастровий номер 5621681200:10:004:0258 ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 (а.с.7)
Приватним нотаріусом Дубенського районного нотаріального округу Коником Б.М., 29.05.2023 позивачу було відмовлено в оформленні спадкових прав через пропуск встановленого законом шестимісячного строку для прийняття спадщини (а.с. 11).
Спадкова справа після смерті ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 не заводилась, що підтверджується відповіддю завідувача Другої Дубенської державної нотаріальної контори від 14.12.2023 та інформаційною довідкою зі Спадкового реєстру (а.с.40-42).
IV. Норми права, які застосував суд.
У відповідності дост. 1217 ЦК Україниспадкування здійснюється за заповітом або за законом. Відповідно до ч. 1ст.1222 ЦК Україниспадкоємцями за заповітом і за законом можуть бути фізичні особи, які є живими на час відкриття спадщини, а також особи, які були зачаті за життя спадкодавця і народженні живими після відкриття спадщини.
Згідност.1270 ЦК Українидля прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини; якщо виникнення у особи права на спадщину залежить від неприйняття спадщини або відмови в його прийнятті іншими спадкоємцями, строк для прийняття нею спадщини встановлюється в три місяці з моменту неприйняття іншими спадкоємцями спадщини або відмови від її прийняття.
Відповідно ст. 1272 ЦК Українивизначено наслідки пропущення строку для прийняття спадщини, зокрема, якщо спадкоємець протягом строку, встановленогост. 1270ЦК України,не подав заяву проприйняття спадщини,він вважається таким,що неприйняв її.За письмовою згодою спадкоємців,які прийняли спадщину,спадкоємець,який пропустив строк для прийняття спадщини, може подати заяву про прийняття спадщини нотаріусу за місцем відкриття спадщини.
Згідно ч.3ст.1272 ЦК Україниза позовом спадкоємця, що пропустив строк для прийняття спадщини із поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
V. Мотивована оцінка і висновки суду.
Позивач пропустила встановлений строк для прийняття спадщини, тому вправі звернутись в суд з позовом для визначення йому додаткового строку. Суд вважає необізнаність із фактом існування заповіту поважною причиною пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому, спадщина ніким не прийнята, відповідач із заявами по суті справи, клопотаннями, відзивом на позовну заяву до суду не звертався, про причини неявки не повідомив, тому заявлені вимоги підлягають задоволенню. Позивачу, що пропустив встановлений законодавством шестимісячний строк для прийняття спадщини з поважних причин, необхідно надати додатковий достатній строк три місяці з дня набрання рішенням законної сили.
Керуючись 258, 263, 265 273 ЦПК України, ст.ст. 1220, 1268, 1270, 1272 ЦК України, суд, -
В И Р І Ш И В:
позов задовольнити: визначити ОСОБА_1 , додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , терміном 3 (три) місяці з моменту набрання рішення законної сили.
Апеляційна скарга подається до Рівненського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня проголошення (підписання) рішення. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , адреса місця проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , тел. НОМЕР_3 .
Відповідач: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , адреса місця реєстрації: АДРЕСА_2 , код ЄДПРОУ НОМЕР_4 ,тел. НОМЕР_5 .
Суддя О.Ю. Жуковська
Суд | Дубенський міськрайонний суд Рівненської області |
Дата ухвалення рішення | 20.03.2024 |
Оприлюднено | 25.03.2024 |
Номер документу | 117822594 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них |
Цивільне
Дубенський міськрайонний суд Рівненської області
Жуковська О. Ю.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні