Справа № 237/750/24
Провадження № 2/237/518/24
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27.02.24 року м. Курахове
Мар`їнський районний районний Донецької області в складі:
головуючого судді Ліпчанського С.М.,
за участі секретаря судового засідання -Бахтіярової Н.В.,
розглянувши у підготовчому судовому засіданні в м. Курахове Мар`їнського районного суду Донецької області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про визначення додаткового строку для прийняття спадщини,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду із позовом до ОСОБА_2 про визначення додаткового строку для подачі заяви про прийняття спадщини, яка відкрилась після смерті ОСОБА_3 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Свої вимоги обґрунтовує тим, що померла є матір`ю позивача ОСОБА_1 , після смерті ОСОБА_3 відкрилась спадщина до складу якої входить земельна ділянка. Відповідач є рідним братом позивача, сторони єдині спадкоємці за заповітом та законом першої черги після смерті матері ОСОБА_3 . За життя померлою було складено заповіт, відповідно до якого померла - ОСОБА_3 заповідала позивачу ОСОБА_1 та відповідачу - ОСОБА_2 в рівних частинах земельну ділянку, що належить їй на підставі державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯД № 128410від 24.11.2008 року.
09 лютого 2024 року позивач ОСОБА_1 звернувся до нотаріуса, де отримав відмову у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом після смерті спадкодавця, через те, що пропустив установлений законом строк. Тому позивач ОСОБА_1 просить суд захистити його право шляхом визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини.
Сторони у судове засідання не з`явилися, про дату, час та місце розгляду справи були повідомлені належним чином у встановлений законодавством строк та порядок.
Оскільки сторони в судове засідання не прибули, відповідно до ч. 2ст. 197 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Суд вивчивши матеріали справи, дослідивши письмові пояснення сторін, вивчивши письмові докази встановив наступні фактичні обставини справи та відповідні їм правовідносини.
ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ла ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджується свідоцтвом про смерть, серії НОМЕР_1 , видане Покровським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Покровському районі Донецької області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) від 06липня2022 року, актовий запис № 1124.
Померла є матір`ю позивача ОСОБА_1 , що підтверджується свідоцтвом про народження з грифом «повторно», видане Калінінським відділом РАЦСу Донецької області від 01.06.1966, актовий запис №1478 від 25.11.1964 року.
Після її смерті відкрилась спадщина, до складу якої входить земельна ділянка за кадастровим номером 1422782300:02:000:1447,загальною площею 5,050 га, цільове призначення ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована на території Красненської сілької ради (нинішня територія Курахівської міської територіальної громади) належна померлій на підставі Державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯД № 128410 від 24.11.2008 року.
Відповідач є рідним братом позивача, сторони єдині спадкоємці за заповітом та законом першої черги після смерті матері ОСОБА_3 .
За життя померлою було складено заповіт, який посвідчено 05 березня 2020 року секретарем виконкому Сонцівської сільської ради Покровського району Донецької області ОСОБА_4 , зареєстровано в реєстрі за № 3, відповідно до якого померла - ОСОБА_3 заповідала позивачу ОСОБА_1 та відповідачу - ОСОБА_2 в рівних частинах земельну ділянку, що належить їй на підставі державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯД № 128410від 24.11.2008 року.
09 лютого 2024 року позивач ОСОБА_1 звернувся до приватного нотаріусаПокровського районногонотаріального округуДонецької областіЛеонова С.І.із заявоюпро прийняттяспадщини,де отримаввідмову у прийомі заяви про прийняття спадщини, заведенні спадкової справи та видачі свідоцтва про право на спадщину, у зв`язку з пропуском встановленого законом строку для прийняття спадщини, про що свідчить постанова про відмову у вчиненні нотаріальної дії від 09 лютого 2024 року.
Відповідно до Інформаційної довідки зі Спадкового реєстру (спадкові справи та видані на їх підставі свідоцтва про право на спадщину) № 75772464 від 09.02.2024 року,станом на 09 лютого 2024 року спадкова справа не заводилась, свідоцтво про право на спадщину не видавалось.
Відповідно до ст. 60 ЦПК України, кожна сторона зобов`язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених статтею цього Кодексу. Докази подаються сторонами та іншими особами, які беруть участь у справі. Доказуванню підлягають обставини, які мають значення для ухвалення рішення у справі і щодо яких у сторін та інших осіб, які беруть участь у справі, виникає спір. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Згідно ч. 2 ст. 59 ЦПК України, обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Згідно з ч. 1 ст. 1269 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.
Згідно з ч. 1 ст. 1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Відповідно до частин 1, 3 ст. 1272 ЦК України, якщо спадкоємець протягом строку, встановленого ст. 1270 ЦК України, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Відповідно до роз`яснень Пленуму Верховного Суду України, викладених в п.24 Постанові «Просудову практикуу справахпро спадкування»від 30травня 2008року №7 (надалі - Постанова)особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до частини третьої статті 1272 ЦК. Зазначене положення застосовується до спадкоємців, в яких право на спадкування виникло з набранням чинності зазначеним Кодексом.
Враховуючи, що спадкодавець померла ІНФОРМАЦІЯ_1 останнім днем шестимісячного строку для прийняття спадщини є 15 грудня 2022 року.
На підставі Указу Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 № 2102-IX, із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 в Україні введено воєнний стан строком на 30 діб, після чого воєнний стан відвідними Указами Президента України було продовжено по теперішній час.
Суд вважає, що причина пропуску строку для прийняття спадщини є поважною, та пов`язана з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення дій, оскільки він не подав в строк, передбачений ст. 1272 заяву про прийняття спадщини по закону не по своїй вині, що позбавило його права отримати спадщину відповідно до ЦК України, а також стало причиною пропуску строку подання заяви для прийняття спадщини, а тому суд вважає належним визначити позивачу строк для подання заяви про прийняття спадщини яка відкрилася після смерті ОСОБА_3 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 , в три місяці з дня набрання рішенням законної сили.
За таких обставин суд вважає, що позов належить задовольнити в повному обсязі.
З урахуванням викладеного, на підставі ст. ст. 1269, 1270, 1272, 1272 ЦК України, ст. ст.10, 131, 213, 215, 221 ЦПК України, Постанови №7Пленуму ВерховногоСуду Українивід 30травня 2008року «Просудову практикуу справахпро спадкування» суд, -
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про визначеннядодаткового строкудля прийняттяспадщини- задовольнити.
Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , уродженцю міста Горлівка, Донецької області, додатковий строк тривалістю три місяці після набрання рішення законної сили, для подання заяви про прийняття спадщини, яка відкрилась після смерті ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженки села Гарадзічаське, місто Ордженідзеград, Брянської області, російської федерації, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Заочне рішенняможе бутипереглянуте судом,що йогоухвалив,за письмовоюзаявою відповідачапротягом тридцятиднів здня йогопроголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення заочне рішення може бути оскаржене протягом тридцяти днів.
Суддя С. М. Ліпчанський
Дата документу 27.02.24 року
Суд | Мар`їнський районний суд Донецької області |
Дата ухвалення рішення | 27.02.2024 |
Оприлюднено | 25.03.2024 |
Номер документу | 117831251 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них |
Цивільне
Мар`їнський районний суд Донецької області
Ліпчанський С. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні