Справа № 212/7892/23
2-о/212/20/24
У Х В А Л А
про призначення судово-генетичної експертизи
18 березня 2024 року м. Кривий Ріг
Жовтневий районний суд міста Кривого Рогу Дніпропетровської області у складі:
головуючого судді- Ведяшкіної Ю.В.
секретар судового засідання- Івашко А.А.
у цивільній справі № 212/7892/23 за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи: ОСОБА_2 , Грушівська сільська рада Дніпропетровської області, Покровський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Кривому Розі Криворізького району Дніпропетровської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, Апостолівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Кривому Розі Криворізького району Дніпропетровської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) про встановлення факту батьківства та внесення змін в актовий запис про народження,
ВСТАНОВИВ:
10.10.2023 року заявник звернувся до суду із зазначеною заявою, в якій просив суд встановити факт батьківства ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Кривий Ріг Дніпропетровської області, громадянина України відносно неповнолітнього сина ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та внести до актового запису про народження дитини ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , складеного 18 червня 2008 року Виконкомом Токівської сільської ради Апостолівського району Дніпропетровської області за № 13 зміни, вказавши батьком дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Кривого Рогу Дніпропетровської області, громадянина України, прізвище дитини вказати за прізвищем батька ОСОБА_5 , ім`я дитини ОСОБА_6 , по батькові дитини ОСОБА_7 .
В обґрунтування заяви зазначила, що з 2004 року по 2019 рік перебувала у фактичних шлюбних відносинах з ОСОБА_3 , від яких, ІНФОРМАЦІЯ_3 народився син ОСОБА_4 , в актовому записі про народження якого відомості про батька записані відповідно до ч. 1 ст. 135 СК України. 15.06.2019 року з ОСОБА_3 зареєстрували шлюб. ОСОБА_3 будучи військовослужбовцем Збройних сил України, 09.04.2023 року, зник безвісті під час виконання бойового завдання в районі населеного пункту Новокалинове Донецької області.
Встановлення зазначеного факту необхідно для оформлення пенсії на утримання дитини по втраті годувальника і надання пільг в установленому законодавством порядку.
Ухвалою суду від 03 листопада 2023 року відкрито провадження у справі в порядку окремого позовного провадження.
15 березня 2024 року заявник ОСОБА_1 подала клопотання про призначення судово-генетичної експертизи для встановлення спорідненості між ймовірним племінником та ймовірним дідьком по чоловічій лінії, та просила доручити її проведення Товариству з обмеженою відповідальністю "МАМА ПАПА», за адресою: 01033, м. Київ, вул. Тарасівська, 2/21. На вирішення якої просила поставити питання: чи є біологічна спорідненість по чоловічій лінії між ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 та ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_5 ?
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступних висновків.
Так, з матеріалів справи судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_6 народився ОСОБА_4 , матір`ю якого, згідно актового запису № 13 від 08.06.2008 року, є заявник ОСОБА_9 , а відомості про батька записані відповідно до ч. 1 ст. 135 СК України.
Заявник зазначає, що батьком дитини є ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який зник безвісті під час бойових дій 09.04.2023 року.
Згідно свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 , виданого 26.07.1985 року Жовтневим відділом ЗАГС м. Кривого Рогу та свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 , виданого 20.08.1977 року Жовтневим відділом ЗАГС м. Кривого Рогу, рідним братом ОСОБА_3 є ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_7 .
02.03.2024 року ОСОБА_8 надав письмову згоду на участь судово-генетичній експертизі з метою встановлення біологічної спорідненості по чоловічій лінії між ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 та ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_5 .
Європейський суд з прав людини, рішення якого є джерелом права згідно із ст. 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини», зауважив, що «на сьогодні ДНК-тест є єдиним науковим методом точного встановлення батьківства стосовно конкретної дитини; його доказова цінність суттєво переважає будь який інший доказ, наданий сторонами, з метою підтвердити або спростувати факт оспорюваного батьківства» (Калачова проти Російської Федерації № 3451/05, § 34, від 07 травня 2009 року).
Як вбачається із змісту ст. 76 ЦПК України висновки експертів є засобом встановлення даних (доказів), на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Відповідно до частини 1-5 статті 103 ЦПК України суд призначає експертизу у справі за сукупності таких умов: 1) для з`ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо; 2) сторонами (стороною) не надані відповідні висновки експертів із цих самих питань або висновки експертів викликають сумніви щодо їх правильності. У разі необхідності суд може призначити декілька експертиз, додаткову чи повторну експертизу.
При призначенні експертизи судом експерт або експертна установа обирається сторонами за взаємною згодою, а якщо такої згоди не досягнуто у встановлений судом строк, експерта чи експертну установу визначає суд. Суд з урахуванням обставин справи має право визначити експерта чи експертну установу самостійно. У разі необхідності може бути призначено декілька експертів для підготовки одного висновку (комісійна або комплексна експертиза).
Питання, з яких має бути проведена експертиза, що призначається судом, визначаються судом.
Учасники справи мають право запропонувати суду питання, роз`яснення яких, на їхню думку, потребує висновку експерта. У разі відхилення або зміни питань, запропонованих учасниками справи, суд зобов`язаний мотивувати таке відхилення або зміну.
Беручи до уваги всі обставини даної справи, враховуючи, що предметом доказування у справі є наявність кровного споріднення між рідним братом зниклого безвісті та неповнолітньою дитиною заявниці, для з`ясування обставин у справі необхідні спеціальні знання в області генетики, а тому по справі слід призначити судову молекулярно-генетичну експертизу, проведення якої доцільно доручити експертам КЗ «Дніпропетровське обласне бюро судово-медичної експертизи» ДОР (49005, м. Дніпро, пл. Соборна, буд.14).
При цьому клопотання заявниці про доручення проведення зазначеної судової експертизи Товариству з обмеженою відповідальністю "МАМА ПАПА», що знаходиться за адресою: 01033, м. Київ, вул. Тарасівська, 2/21, задоволенню не підлягає, оскільки зазначене Товариство не є експертною установою уповноваженою на проведення судових експертиз.
Відповідно допункту 9частини 1статті253ЦПК Українипровадження усправі зупиняєтьсяна часпроведення експертизи.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 103,104,109, 252, 260-261 ЦПК України, суд,-
п о с т а н о в и в :
Клопотання заявника ОСОБА_1 про призначення судово-генетичної експертизи задовольнити частково.
Призначити по цивільній справі № 212/7892/23 судову молекулярно-генетичну експертизу, проведення якої доручити експертам КЗ «Дніпропетровське обласне бюро судово-медичної експертизи» ДОР (49005, м. Дніпро, пл. Соборна, буд.14).
На вирішення експертів поставити питання:
- чи є кровна спорідненість по чоловічій лінії між неповнолітнім ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , матір`ю якого є ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , та ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , як племінником та дядьком?
Для дослідження експерту направити копію цієї ухвали,
Зобов`язати ОСОБА_1 разом з неповнолітнім ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 ,та ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_7 (зареєстрований АДРЕСА_1 ,м.т. НОМЕР_3 , НОМЕР_4 ), на вимогу експерта з`явитися до КЗ «Дніпропетровське обласне бюро судово-медичної експертизи» ДОР (49005, м. Дніпро, пл. Соборна, буд.14) для проведення судової молекулярно-генетичної експертизи.
Роз`яснити сторонам, що відповідно до положень ст. 109 ЦПК України, у разі ухилення учасника справи від подання експертам необхідних матеріалів, документів або від іншої участі в експертизі, якщо без цього провести експертизу неможливо, суд залежно від того, хто із цих осіб ухиляється, а також яке для них ця експертиза має значення, може визнати факт, для з`ясування якого експертиза була призначена, або відмовити у його визнанні.
Оплату за проведення судової молекулярно-генетичної експертизи у справі покласти на ОСОБА_1 (зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 , м.т. НОМЕР_5 ).
У разі ухилення сторін від проведення судової молекулярно-генетичної експертизи у справах стосовно батьківства, материнства суд має право постановити ухвалу про примусовий привід на проведення такої експертизи.
Попередити експертів КЗ «Дніпропетровське обласне бюро судово-медичної експертизи» ДОР (49005, м. Дніпро, пл. Соборна, буд.14), яким буде доручено проведення даної експертизи, про кримінальну відповідальність за завідомо неправдивий висновок та за відмову без поважних причин від виконання покладених на нього обов`язків, що передбачена статтями 384 та 385 Кримінального кодексу України.
Надати експерту дозвіл на повне або часткове знищення об`єктів дослідження, відібраних експертом під час проведення експертизи біологічних зразків підекспертних осіб.
Провадження у справі зупинити до завершення проведення експертизи та надходження до суду висновку експерта.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Дніпровського апеляційного суду через суд першої інстанції протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Суддя: Ю. В. Ведяшкіна
Суд | Жовтневий районний суд м.Кривого Рогу |
Дата ухвалення рішення | 18.03.2024 |
Оприлюднено | 25.03.2024 |
Номер документу | 117831454 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:. |
Цивільне
Жовтневий районний суд м.Кривого Рогу
Ведяшкіна Ю. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні