Рішення
від 18.03.2024 по справі 177/282/24
КРИВОРІЗЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 177/282/24

Провадження № 2-о/177/32/24

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 березня 2024 року Криворізький районний суд Дніпропетровської області у складі:

головуючого судді Строгової Г.Г.

за участі:

секретарясудового засідання Дятел К.Ю.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду в місті Кривому Розі цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи: ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , Комунальне некомерційне підприємство «Глеюватський центр первинної медико-санітарної допомоги» Глеюватської сільської ради, про встановлення постійного проживання, знаходження на утриманні та здійснення постійного догляду за особою, яка потребує постійного догляду,

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернувся до суду з вказаною заявою та просив суд встановити факт, що він, ОСОБА_1 , постійно проживає з бабусею, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , знаходження бабусі на його утриманні та здійснення ним постійного догляду за нею, як за особою, що потребує такого догляду.

В обґрунтування заявлених вимог посилався на те, що він є онуком ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Вказує, що ОСОБА_2 , є пенсіонером за віком. За своїм віком та станом здоров`я вона потребує постійного стороннього догляду. Відповідно до висновку лікарсько-консультативної комісії Комунального некомерційного підприємства Глеюватський центр первинної медико-санітарної допомоги» Глеюватської сільської ради остання має діагноз: ДЕП III ст. ІХС. кардіосклероз атеросклеротичний III ф.кл. СН II Б-ІІІ, - за станом здоров`я вона невиліковно хвора, через порушення функцій організму не може самостійно пересуватися та самообслуговуватися. Таким чином, ОСОБА_2 потребує постійного стороннього догляду, лікування, не може проживати сама та обслуговувати себе, тому він вимушений поживати разом з нею, здійснювати постійний догляд за нею та утримувати її матеріально.

Також вказує, що ОСОБА_2 має доньку його матір ОСОБА_3 , яка не може здійснювати належний догляд за своєю матір`ю через свою фінансову неспроможність та фактичне проживання за іншою адресою, а також через виїзд за кордон на заробітки у зв`язку з неможливістю знайти роботу в Україні. Крім того, ОСОБА_3 29.01.2024 надала нотаріально посвідчену заяву, згідно якої остання підтверджує свою неспроможність доглядати за матір`ю та дає свою згоду на те, щоб ОСОБА_1 одноособово вирішував усі фінансові, матеріальні та моральні питання, пов`язані з доглядом за нею, а також підтверджує той факт, що ним на даний час фактично здійснюється постійний догляд та матеріальне утримання її матері, з якою він проживає за однією адресою через її стан здоров`я та потребу у постійному догляді.

Чоловік ОСОБА_3 та батько заявника ОСОБА_4 після розірвання шлюбу 10.12.2003, з ними не проживає. Отже, інших осіб, окрім нього, ОСОБА_1 , які можуть здійснювати догляд за моєю бабусею ОСОБА_2 не має.

Зазначає, що станом на сьогодні він має намір звернутися до Управління праці та соціального захисту населення у Криворізькому районі Дніпропетровської області, щоб оформити соціальні виплати у зв`язку з доглядом за своєю бабусею, для цього йому необхідно встановити факт, постійного проживання, знаходження на утриманні та здійснення постійного догляду за особою, що потребує постійного догляду. Від встановлення даного факту залежить виникнення особистих прав та реалізація соціальних прав заявника.

Заявник в судове засідання не з`явився, надав заяву про розгляд справи за його відсутності, заявлені вимоги підтримав та просив їх задовольнити в повному обсязі (а.с. 43).

Заінтересована особа ОСОБА_2 , про час та місце розгляду справи повідомлена у встановленому законом порядку, однак в судове засідання не з`явилася за станом свого здоров`я.

Заінтересована особа ОСОБА_3 та представник заінтересованої особи КНП «Глеюватський центрпервинної медико-санітарноїдопомоги» -Рак О.П.в судове засідання не з`явилися, про час та місце розгляду справи повідомлені у встановленому законом порядку (а.с. 41-42). Будучи присутніми у попередньому судовому засіданні, кожен окремо, не заперечували проти задоволення вимого заявника.

В зв`язку з неявкою в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, відповідно до ч.2 ст. 247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.

Дослідивши матеріали справи, давши оцінку наданим суду доказам, суд дійшов висновку, що заявлені вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі з наступних законних підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 є онуком ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується копією свідоцтва про народження матері заявника та доньки ОСОБА_2 - ОСОБА_5 (а.с. 10), яка змінила прізвище з « ОСОБА_6 » на « ОСОБА_7 » під час реєстрації шлюбу, що підтверджується копією свідоцтва про укладення шлюбу (а.с. 11), копією свідоцтва про народження заявника ОСОБА_1 .

В заяві заявник вказував, що його мати та донька ОСОБА_2 ОСОБА_3 не може здійснювати належний догляд за своєю матір`ю через свою фінансову неспроможність та фактичне проживання за іншою адресою, а також через виїзд за кордон на заробітки у зв`язку з неможливістю знайти роботу в Україні, що підтвердила ОСОБА_3 будучи присутньою в попередньому судовому засіданні.

З заяви ОСОБА_3 від 29.01.2024, засвідченої приватним нотаріусом Криворізького районного нотаріального округу Дніпропетровської області Русавською Т.В., зареєстрованою в реєстрі за №331, вбачається, що ОСОБА_3 дає згоду на те, щоб її син ОСОБА_1 займався і займається постійним доглядом за її хворою матір`ю ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка за станом здоров`я, через стійке порушення функцій організму, не здатна до самообслуговування та потребує постійного стороннього догляду, та яка знаходиться на його матеріальному утриманні та під постійним доглядом. ОСОБА_3 підтверджує свою неспроможність доглядати за матір`ю та дає свою згоду на те, щоб її син ОСОБА_1 на свій розсуд на користь її матері ОСОБА_2 одноособово вирішував усі фінансові, матеріальні та моральні питання, пов`язані з її доглядом (а.с. 15-16).

Батьки заявника: мати ОСОБА_3 та батько ОСОБА_4 10.12.2003 року розірвали шлюб, про що в паспорті матері заявниці міститься запис (а.с. 7), та після розірвання шлюбу ОСОБА_3 з сім`єю не проживав, про що вказували будучи присутніми в попередньому судовому засіданні заявник та заінтересована особа ОСОБА_3 . Батько заявника ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_2 помер, що підтверджується копією свідоцтва про смерть (а.с. 12).

Відповідно до висновку ЛКК №4від 29.01.2024,виданого КНП «Глеюватськийцентр ПМСД» Глеюватської сільської ради», ОСОБА_2 має діагноз: ДЕП III ст. ІХС. кардіосклероз атеросклеротичний III ф.кл. СН II Б-ІІІ, - за станом здоров`я вона невиліковно хвора, через порушення функцій організму не може самостійно пересуватися та самообслуговуватися та потребує постійного стороннього догляду (а.с. 14).

Заявник в заяві вказував, що оскільки його бабуся ОСОБА_2 потребує постійного стороннього догляду, лікування, не може сама проживати та обслуговувати себе, він проживає разом з нею за адресою: АДРЕСА_1 , здійснює за нею постійний догляд, інших родичів, які б могли здійснювати за нею догляд не має, про що також вказувала заінтересована особа ОСОБА_3 , яка була присутня в попередньому судовому засіданні.

З відомостей наданих Пенсійним фондом України, вбачається, що ОСОБА_1 має стабільний дохід (а.с. 48-57), а тому має матеріальну можливість утримувати бабусю, про що також в заяві вказував заявник.

Факт того, що заявник зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_1 разом зі своєю бабусею ОСОБА_2 , та допомагає матеріально утримувати її, підтверджується актом від 25.01.2024 складеним сусідами ОСОБА_2 , посвідченим депутатом Глеюватської сільської ради Ляпотою Г.Г. (а.с. 47).

Відповідно до п.5 ч.2 ст.293та ч.2 ст.315 Цивільного процесуального кодексу України, суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, якщо згідно закону вони породжують юридичні наслідки.

Згідно з вимогамист.293 ЦПК України, окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності не оспорюваних прав.

Статтею 1 Закону України «Про реабілітацію інвалідів в Україні» визначено, що обмеження життєдіяльності це помірно виражена, виражена або значно виражена втрата особою внаслідок захворювання, травми (її наслідків) або вроджених вад здатності до самообслуговування пересування, орієнтації, контролю своєї поведінки, спілкування, навчання, виконання трудової діяльності нарівні з іншими громадянами.

Постійний сторонній догляд вид догляду, яким забезпечуються інваліди із значно вираженою важкістю, функціональними порушеннями в організмі, зумовленими професійним захворюванням, травмою, що призводять до значного обмеження життєдіяльності, надзвичайною залежністю від постійного стороннього догляду, допомоги або нагляду інших осіб, неспроможні до самообслуговування «не можуть самостійно приймати їжу, забезпечувати туалет, потребують допомоги при прогулянках тощо).

Згідно з частиною другою статті 315 ЦПК України у судовому порядку можуть бути встановлені інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення. Такий факт є необхідним заявнику з метою виникнення можливості надання допомоги й представленні особи, яку заявник доглядає в медичних закладах, органах місцевого самоврядування та органах державної влади, а також з приводу реалізації соціальних прав заявника.

Відповідно до ст.1 Закону України «Про соціальні послуги» чинники, що можуть зумовити складні життєві обставини: а) похилий вік; б) часткова або повна втрата рухової активності, пам`яті; в) невиліковні хвороби, хвороби, що потребують тривалого лікування; г) психічні та поведінкові розлади, у тому числі внаслідок вживання психоактивних речовин; ґ) інвалідність.

Згідно з п.п.1-4 ч. 6 ст.13 Закону України «Про соціальні послуги», фізичні особи, які надають соціальні послуги з догляду відповідно до цього Закону без здійснення підприємницької діяльності, можуть надавати соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі без проходження навчання та дотримання державних стандартів соціальних послуг отримувачам соціальних послуг з числа членів своєї сім`ї, які спільно проживають, пов`язані спільним побутом, мають взаємні права і обов`язки та є: особами з інвалідністю І групи; дітьми з інвалідністю; громадянами похилого віку з когнітивними порушеннями; невиліковно хворими, які через порушення функцій організму не можуть самостійно пересуватися та самообслуговуватися.

Відповідно до п. 1 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 31 березня 1995 року № 5 «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо: згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових-прав громадян; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення; встановлення факту не пов`язується з наступним вирішенням спору про право. При цьому наведений у ЦПК перелік фактів, які встановлюються судом, не є вичерпним.

Отже, суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, якщо: згідно із законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав; встановлення такого факту не пов`язується з подальшим вирішенням спору про право.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 30 травня 2018 року у справі № 761/16799/15-ц.

У Постанові Пленуму ВС України № 5 від 31.03.1995 року «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» зазначено вичерпний перелік заяв, які не можуть розглядатися судами, серед яких не вказано про факт здійснення догляду за інвалідом або за особою, яка за висновком медичного закладу потребує постійного стороннього догляду або досяг 80-річного віку.

Таким чином, в судовому засіданні встановлено та підтверджено матеріалами справи, що ОСОБА_1 постійно проживає разом зі своєю бабусею ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка потребує постійного стороннього догляду, здійснює постійний сторонній догляд за нею не безоплатній основі, купує необхідні ліки, продукти харчування, забезпечує усім необхідним для лікування та даний факт необхідним заявнику з метою виникнення можливості надання допомоги й представленні особи, яку заявник доглядає в медичних закладах, органах місцевого самоврядування та органах державної влади, а також з приводу реалізації соціальних прав заявника, тому суд вважає що заява підлягає задоволенню.

Керуючись ст. ст. 12, 13, 81, 247, 259, 263, 264, 265, 293, 315 ЦПК України, суд, -

У Х В А Л И В:

Заяву ОСОБА_1 , заінтересовані особи: ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , Комунальне некомерційне підприємство «Глеюватський центр первинної медико-санітарної допомоги» Глеюватської сільської ради, про встановлення постійного проживання, знаходження на у триманні та здійснення постійного догляду за особою, яка потребує постійного догляду задовольнити.

Встановити факт, що має юридичне значення, а саме, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 РНОКПП НОМЕР_1 , який зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_1 , здійснює постійний сторонній догляд на безоплатній основі за своєю бабусею ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка проживає за адресою: АДРЕСА_1 , яка за станом свого здоров`я відповідно до висновків лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров`я потребує постійного догляду та відсутності інших осіб, окрім ОСОБА_1 , які можуть здійснювати постійний догляд за ОСОБА_2 .

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Дніпровського апеляційного суду протягом тридцяти днів.

Суддя Г.Г. Строгова

СудКриворізький районний суд Дніпропетровської області
Дата ухвалення рішення18.03.2024
Оприлюднено25.03.2024
Номер документу117837141
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:.

Судовий реєстр по справі —177/282/24

Рішення від 18.03.2024

Цивільне

Криворізький районний суд Дніпропетровської області

Строгова Г. Г.

Ухвала від 14.02.2024

Цивільне

Криворізький районний суд Дніпропетровської області

Строгова Г. Г.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні