Рішення
від 22.03.2024 по справі 444/382/24
ЖОВКІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 444/382/24

Провадження № 2/444/421/2024

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

(ЗАОЧНЕ)

22 березня 2024 року Жовківський районний суд Львівської області у складі:

головуючого судді Ясиновський Р. Б.,

за участі секретаря судового засідання Стець М.О.,

розглянувши у залі суду у місті Жовква Львівської області в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін у судове засідання цивільну справу за позовом Кредитної спілки "КРЕЗ-КАПІТАЛ" до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за кредитним договором в сумі 19 509.68 грн, -

ВСТАНОВИВ :

КС "КРЕЗ-КАПІТАЛ" звернулася до суду із позовом до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за кредитним договором в сумі 19 509.68 грн.

Позов обґрунтовує тим, що між кредитною спілкою «КРЕЗ-КАПІТАЛ» (далі - позивач) та ОСОБА_1 (далі - відповідач) 10.12.2021 року було укладено у письмовій формі кредитний договір ДКТ24 № 8400821 (надалі - кредитний договір), відповідно до умов якого позивач зобов`язався надати відповідачу кредит у сумі 12 940.00 грн на строк 12 місяців, а відповідач зобов`язався у встановлений кредитним договором строк повернути кредит та сплатити проценти за кредитом, які зобов`язався сплатити протягом строку користування кредитом.

Стверджує, що відповідач не виконав свої зобов`язання передбачені кредитним договором. З огляду на усі умови Кредитного договору та враховуючи неналежне виконання відповідачем умов Кредитного договору, заборгованість за кредитом станом на 15 січня 2024 року становить 16 481.68 грн, яка складається з заборгованості по кредиту (залишок тіла кредиту 6 488.24 грн), заборгованості по сплаті процентів (5 953.44 грн) та збільшеної плати за кредитом (4 040.00 грн).

Зазначає, що для врегулювання спору мирним шляхом спілка зверталась неодноразово засобами телефонного зв`язку до відповідача, а також письмово листом із вимогами виконати належним чином взяті на себе зобов`язання за кредитним договором та сплатити заборгованість. Проте жодної відповіді від боржника так і не поступило, а зобов`язання і досі не виконуються належним чином.

У зв`язку з наведеним, позивач просить стягнути з ОСОБА_1 на користь кредитної спілки "КРЕЗ-КАПІТАЛ"заборгованість за кредитним договором ДКТ24 № 8400821 в сумі 16 481.68 грн, яка складається з заборгованості по кредиту, заборгованості по сплаті процентів та збільшеної плати за кредитом, а також стягнути судовий збір у розмірі 3 028.00 грн.

Ухвалою судді Жовківського районного суду Львівської області від 09 лютого 2024 року відкрито провадження у справі, справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження з викликом (повідомленням) сторін в судове засідання на 22 березня 2024 року.

Представник позивача у судове засідання не з`явився, однак подав до суду заяву про розгляд справи у його відсутності, в якій зазначив, що позов підтримує в повному обсязі, просить такий задовольнити, не заперечує проти ухвалення заочного рішення.

Відповідач ОСОБА_1 у судове засідання не з`явився, хоча про час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення. Про причини неявки суд не повідомив. Відзиву не подав. Клопотань про відкладення розгляду справи чи будь-яких інших не подав.

Оскільки відповідач не з`явився в судове засідання без повідомлення причин, що в розумінні ч. 3 ст. 131 ЦПК України вважається неявкою без поважних причин, не подав відзиву на позов, а позивач не заперечує проти заочного вирішення справи, суд відповідно до вимог ст. 280 ЦПК України вважає за можливе вирішити справу на підставі наявних у ній доказів та ухвалити заочне рішення.

Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши матеріали справи та перевіривши їх доказами, а відтак, з`ясувавши дійсні обставини справи, суд дійшов наступного висновку.

Згідно з ч. 1 ст. 4, ч. 1 ст. 5 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленим цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів, а суд, здійснюючи правосуддя, захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.

В силу положень ч.1 ст. 13 ЦПК України, суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Відповідності до ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до статей 11, 13, 14 Цивільного кодексу України підставами виникнення цивільних прав та обов`язків є договори та інші правочини. Цивільні права і обов`язки особа здійснює у межах, наданих їй договором або актами цивільного законодавства. При здійсненні своїх прав особа зобов`язана утримуватися від дій, які могли б порушити права інших осіб.

Договір є обов`язковим для виконання сторонами, як це передбачено ст. 629 Цивільного кодексу України.

Відповідно до частин першої, другої статті 207 ЦК України правочин вважається таким, що вчинений у письмовій формі, якщо його зміст зафіксований в одному або кількох документах, у листах, телеграмах, якими обмінялися сторони. Правочин вважається таким, що вчинений у письмовій формі, якщо він підписаний його стороною (сторонами).

За змістом статті 634 ЦК України, договором приєднання є договір, умови якого встановлені однією із сторін у формулярах або інших стандартних формах, який може бути укладений лише шляхом приєднання другої сторони до запропонованого договору в цілому. Друга сторона не може запропонувати свої умови договору.

Із матеріалів справи встановлено, що між Кредитною спілкою «КРЕЗ-КАПІТАЛ» та ОСОБА_1 10.12.2021 року було укладено у письмовій формі кредитний договір ДКТ24 № 8400821, відповідно до умов якого позивач зобов`язався надати відповідачу кредит у сумі 12 940.00 грн на строк 12 місяців, а відповідач зобов`язався у встановлений Кредитним договором строк повернути кредит та сплатити проценти за кредитом, які зобов`язався сплатити протягом строку користування кредитом.

Таким чином, з моменту підписання відповідачем кредитного договору, між банком та відповідачем був укладений договір в порядку ч.1 ст. 634 ЦК шляхом приєднання клієнта до запропонованого банком договору.

Відповідно до п. 3.1. Кредитного договору, за користування кредитом Позичальник сплачує Кредитодавцю плату в розмірі 59% річних від фактичної суми заборгованості по кредиту - з дня отримання кредиту до дати його повернення, вказаної у п. 2.1. цього Договору; в розмір 0,1 % щоденних від суми кредит, але не менше 10 гривень в день, починаючи з наступного дня від 12 числа місяця, в якому Позичальником допущено невиконання п. 5.1.3. цього Договору та діє до повного повернення Позичальником: несплачених платежів та/або суми кредиту кредитодавцю.

Відповідно до п. 5.1.3. Кредитного договору, відповідач зобов`язався щомісячно, але не пізніше 10 числа поточного місяця, рівними частинами повертати суму кредиту та проценти, згідно графіку. При цьому розмір щомісячного платежу становить 1 452.64 грн.

Згідно з п. 5.1.4. Кредитного договору, у випадку несплати позичальником обумовлених п. 5.1.3. цього договору щомісячних платежів по поверненню кредиту та процентів за ним, сторони домовились, що проценти за кредитом встановлюються у розмірі, визначеному в пункті 3.1.1 та 3.1.2 цього договору, у зв`язку з чим щомісячні платежі за кредитом збільшуються відповідно до цих змін.

Згідно з п. 2.1. Кредитного договору, кредит надається на строк 12 місяців, що діє з 10 грудня 2021 року до 10 грудня 2022 року.

Факт належного виконання КС «КРЕЗ-КАПІТАЛ» свого зобов`язання по видачі кредиту ОСОБА_1 підтверджується видатковою накладною № 184 від 10 грудня 2021 року (арк. спр. 8).

З наданого позивачем розрахунку заборгованості ОСОБА_1 встановлено, що розмір заборгованості по кредитному договору ДКТ24 № 8400821 від 10 грудня 2021 року складається з заборгованості по кредиту (залишок тіла кредиту 6 488.24 грн), заборгованості по сплаті процентів (5 953.44 грн) та збільшеної плати за кредитом (4 040.00 грн) (арк. спр. 3).

Наведений представником позивача розрахунок заборгованості відповідачем не спростований, такий береться судом до уваги.

Відповідно до п. 5.4.2. Договору кредиту, кредитодавець має право вимагати дострокового повернення кредиту та сплати процентів за весь фактичний строк користування кредитом у випадку наявності хоча однієї із зазначених обставин: а) використання Позичальником кредиту не за призначенням; б) затримання сплати Позичальником частини кредиту та/або процентів за користування кредитом на строк, що перевищує один календарний місяць; в) перевищення сумою заборгованості суми кредиту більш як на 10 відсотків; г) несплати Позичальником більше однієї виплати, яка перевищує п`ять відсотків від суми кредиту; д) іншого істотного порушення умов цього Договору.

Відповідно до ст. 1054 ЦК України, за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов`язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов`язується повернути кредит та сплатити проценти. До відносин за кредитним договором застосовуються положення параграфа 1 цієї глави, якщо інше не встановлено цим параграфом і не випливає із суті кредитного договору.

Відповідно до ч. 1 ст. 1048 ЦК України позикодавець має право на одержання від позичальника процентів від суми позики, якщо інше не встановлено договором або законом. Розмір і порядок одержання процентів встановлюються договором. Якщо договором не встановлений розмір процентів, їх розмір визначається на рівні облікової ставки Національного банку України. У разі відсутності іншої домовленості сторін проценти виплачуються щомісяця до дня повернення позики.

Згідно вимог ст. 1056-1 ЦК України, процентна ставка за кредитом може бути фіксованою або змінюваною. Тип процентної ставки визначається кредитним договором. Розмір процентів, тип процентної ставки (фіксована або змінювана) та порядок їх сплати за кредитним договором визначаються в договорі залежно від кредитного ризику, наданого забезпечення, попиту і пропозицій, які склалися на кредитному ринку, строку користування кредитом, розміру облікової ставки та інших факторів.

Статтею 525 ЦК України передбачено, що одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Згідно ст. 526 Цивільного кодексу України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Згідно з ст. 629 Цивільного кодексу України договір є обов`язковим для виконання сторонами.

Відповідно до ч. 1 ст. 530 Цивільного Кодексу України якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Відповідно до ч. 1 ст. 546, ч. 1 ст. 547 ЦК України, виконання зобов`язання може забезпечуватися неустойкою, порукою, гарантією, заставою, притриманням, завдатком. Правочин щодо забезпечення виконання зобов`язання вчинюється у письмовій формі.

Відповідно до ст. 610 ЦК України, порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання), тобто ухиляючись від сплати заборгованості за кредитом, відповідач порушує зобов`язання за даним договором.

Відповідно до ч. 4 ст. 631 ЦК України закінчення строку договору не звільняє сторони від відповідальності за його порушення, яке мало місце під час дії договору.

Згідно з ч. 1 ст. 612 ЦК України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.

Згідно із ч. 2 ст. 615 ЦК України одностороння відмова від зобов`язання не звільняє винну сторону від відповідальності за порушення зобов`язання.

Ураховуючи наведене вище, оскільки судом встановлено, що відповідач ОСОБА_1 не виконує своїх зобов`язань за кредитним договором №8400821 від 10 грудня 2021 року, належним чином не повертає отриманий кредит, не надав суду жодних доказів на спростування вимог позивача щодо нарахованої суми заборгованості, а тому суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог в повному обсязі.

Як встановлено з матеріалів позовної заяви, позивачем було сплачено судовий збір у сумі 3 028.00 грн.

А тому, на підставі ч.1 ст.141 ЦПК України, з відповідача підлягають стягненню на користь позивача 3 028.00 грн судового збору, сплаченого позивачем при поданні позову.

Керуючись статтями 23, 141, 258, 259, 264, 265, 280, 354 ЦПК України, суд

УХВАЛИВ :

Позов задоволити повністю.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь кредитної спілки "КРЕЗ-КАПІТАЛ"заборгованість за кредитним договором ДКТ24 № 8400821 в сумі 16 481.68 грн, яка складається з заборгованості по кредиту, заборгованості по сплаті процентів та збільшеної плати за кредитом.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь кредитної спілки "КРЕЗ-КАПІТАЛ" судовий збір у розмірі 3 028.00 грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Одночасно роз`яснити відповідачу, що заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача.

Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.

У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення заочне рішення може бути оскаржене в загальному порядку, встановленому цим Кодексом. У цьому разі строк на апеляційне оскарження рішення починає відраховуватися з дати постановлення ухвали про залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення.

Апеляційна скарга подається безпосередньо Львівському апеляційному суду.

Повне найменування учасників справи:

Позивач: Кредитна спілка "КРЕЗ-КАПІТАЛ" (адреса: 79021, м. Львів, вул. Садова, 9 "а", код ЄДРПОУ 26485222, тел. 292-21-95, e-mail: krez.kapital@gmail.com, електронний кабінет наявний)

Представник позивача: голова правління КС "КРЕЗ-КАПІТАЛ" Мацієвський М.В.

Відповідач: ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , адреса реєстрації: АДРЕСА_1 , паспорт громадянина України серія НОМЕР_1 , виданий Жовківським РВ УМВС України у Львівській області 02.09.1997, РНОКПП НОМЕР_2 , моб. тел. НОМЕР_3 , НОМЕР_4 , УНЗР НОМЕР_5, ел. пошта не відома).

Суддя Ясиновський Р. Б.

СудЖовківський районний суд Львівської області
Дата ухвалення рішення22.03.2024
Оприлюднено26.03.2024
Номер документу117843710
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них

Судовий реєстр по справі —444/382/24

Рішення від 22.03.2024

Цивільне

Жовківський районний суд Львівської області

Ясиновський Р. Б.

Ухвала від 09.02.2024

Цивільне

Жовківський районний суд Львівської області

Ясиновський Р. Б.

Ухвала від 31.01.2024

Цивільне

Жовківський районний суд Львівської області

Ясиновський Р. Б.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні