Справа № 466/3436/23 Головуючий у 1 інстанції: Єзерський Р.Б.
Провадження № 22-ц/811/2761/23 Доповідач в 2-й інстанції: Шандра М. М.
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 березня 2024 року колегія суддів судової палати з розгляду цивільних справ Львівського апеляційного суду в складі:
головуючого судді: Шандри М.М.
суддів: Крайник Н.П., Левика Я.А.
розглянувши у м. Львові у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Шевченківського районного суду м. Львова від 25 серпня 2023 року у справі за позовом Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Замарстинів - 162а» до ОСОБА_1 про стягнення внесків на утримання багатоквартирного будинку,
ВСТАНОВИЛА:
19.06.2023 до Шевченківського районного суду м. Львова за територіальною підсудністю з Сихівського районного суду м. Львова надійшла позовна заява Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Замарстинів - 162а» до ОСОБА_1 про стягнення з ОСОБА_1 заборгованісті по внесках на утримання будинку та прибудинкової території за період з 01.04.2021 по 31.03.2023 у розмірі 6804,00 грн, а також судові витрати у розмірі 2684,00 грн.
В обґрунтування вимог позивач зазначив, що відповідач є власником квартири АДРЕСА_1 . ОСББ «Замарстинів 162а» є балансоутримувачем вказаного будинку та прибудинкової території та здійснює належне їх утримання. Протоколом № 2 загальних зборів ОСББ від 20.04.2021 прийнято рішення, яким затверджено розміри щомісячних внесків на утримання будинку та прибудинкової території в розмірі 4 грн 50 коп. за квадратний метр. На ім`я ОСОБА_1 відкрито особовий рахунок № НОМЕР_1 , щомісячний платіж (внесок) останнього на утримання будинку та прибудинкової території становить 283,50 грн на місяць. Однак, відповідач належним чином не оплачував обов`язкові внески на утримання будинку та прибудинкової території, внаслідок чого, за період з 01.04.2021 по 31.03.2023 утворилась заборгованість у розмірі 6804,00 грн. В добровільному порядку відповідач відмовляється виконати зобов`язання, внаслідок чого позивач змушений звернутись до суду із заявленими вимогами.
Рішенням Шевченківського районного суду м. Львова від 25 серпня 2023 року позовні вимоги голови правління Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Замарстинів - 162а» ОСОБА_2 до ОСОБА_1 про стягнення внесків на утримання багатоквартирного будинку задоволено повністю.
Стягнуто з ОСОБА_1 на користь Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Замарстинів - 162а» заборгованість по внесках на утримання будинку та прибудинкової території за період з 01.04.2021 по 31.03.2023 у розмірі 6804 грн.
Стягнуто з ОСОБА_1 на користь Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Замарстинів - 162а» сплачений позивачем при поданні даного позову судовий збір у розмірі 2684 грн.
Рішення суду оскаржив ОСОБА_1 .
В апеляційній скарзі посилається на незаконність та необґрунтованість рішення суду, порушення судом норм матеріального та процесуального права.
Зазначає, що протоколом Загальних зборів затверджено внески на 2021 рік, однак ні Законом України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку», ні Статутом ОСББ «Замарстинів - 162а» не передбачено, що сума внесків поширюється на інші періоди окрім затвердженого, доказів на підтвердження розміру внесків за період 2022 та 2023 років позивачем не надано, а отже судом безпідставно задоволено позовні вимоги в повному розмірі, оскільки відсутні відповідні докази. Також рішення відповідного органу щодо встановлення розміру внесків на 2022 - 2023 роки в матеріалах справи відсутні. Відтак, судом не з`ясовано обставин, що мають значення для справи, позивачем не доведено наявність підстав для стягнення внесків за період з 01.01.2022 по 31.03.2023.
Просить рішення в частині стягнення з нього заборгованості по внесках на утримання будинку та прибудинкової території за період з 01.01.2022 по 31.03.2023 скасувати та ухвалити в цій частині нове рішення, яким в задоволенні позову про стягнення внесків на утримання багатоквартирного будинку за період з 01.01.2022 по 31.03.2023 відмовити.
30.10.2023 ОСББ «Замарстинів - 162а» подало відзив на апеляційну скаргу. Просить апеляційну скаргу відхилити, рішення суду першої інстанції залишити без змін.
Відповідно до ч. 1 ст. 369 ЦПК України розгляд справи судом апеляційної інстанції проведено без повідомлення учасників справи, тому відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що скаргу слід залишити без задоволення з таких підстав.
Згідно з ч. 1 ст. 367 ЦПК України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними в ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях (ч. 1, ч. 6 ст. 81 ЦПК України).
Згідно із ч. 1 ст. 89 ЦПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Відповідно до вимог ст. 263 ЦПК України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Колегія суддів вважає, що рішення суду таким вимогам відповідає.
Судом встановлено, що Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Замарстинів-162а» створено відповідно до Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку», була проведена державна реєстрація юридичної особи, що вбачається із виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб (а.с.6).
ОСОБА_1 є власником квартири АДРЕСА_1 , що підтверджується Інформаційною довідкою з Державного реєстру речових прав на нерухоме маймо та Реєстру прав власності на нерухоме майно №158061070 від 01.03.2019р.
Протоколом № 2 Загальних зборів ОСББ «Замарстинів - 162а» від 20.04.2021 прийнято рішення затвердити розміри щомісячних внесків на утримання будинку та прибудинкової території в розмірі 4,50 грн за 1 (один) квадратний метр площі квартири.
ОСОБА_1 було відкрито особовий рахунок № НОМЕР_1 та щомісячний його платіж (внесок) на утримання будинку та прибудинкової території становив 283,50 грн, з розрахунку - 4.50 грн х 63.0 кв. м = 283 грн 50 коп.
У зв`язку із несвоєчасною оплатою обов`язкових внесків на утримання будинку та прибудинкової території в ОСОБА_1 за період 01.04.2021 по 31.03.2023 утворилась заборгованість у розмірі 6804,00 грн, що підтверджується розрахунком заборгованості від 03.04.2023 (а.с. 5).
У статті 360 ЦК України вказано, що співвласник відповідно до своєї частки у праві спільної часткової власності зобов`язаний брати участь у витратах на управління, утримання та збереження спільного майна, у сплаті податків, зборів (обов`язкових платежів), а також нести відповідальність перед третіми особами за зобов`язаннями, пов`язаними із спільним майном.
Правові та організаційні засади створення, функціонування, реорганізації та ліквідації об`єднань власників жилих і нежилих приміщень багатоквартирного будинку, захисту їхніх прав та виконання обов`язків щодо спільного утримання багатоквартирного будинку визначено Законом України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку».
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» асоціація власників жилих будинків - це юридична особа, створена для представлення спільних інтересів об`єднань. Управителем є юридична особа, яка здійснює управління неподільним та загальним майном ж/к за дорученням власника (власників) майна і забезпечує його належну експлуатацію.
Згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 4 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» об`єднання створюється для забезпечення і захисту прав його членів та дотримання їхніх обов`язків, належного утримання та використання неподільного і загального майна, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством та статутними документами. Об`єднання створюється як організація для здійснення функцій, визначених законом. Порядок надходження і використання коштів об`єднання визначається цим Законом та іншими законами України.
Відповідно до абз. 7 ч. 9 ст. 10 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» до виключної компетенції загальних зборів об`єднання відноситься визначення порядку сплати, переліку та розмірів внесків і платежів співвласників;
Управління багатоквартирним будинком здійснює об`єднання через свої органи управління. За рішенням загальних зборів функції з управління багатоквартирним будинком можуть бути передані (всі або частково) управителю або асоціації. Об`єднання самостійно визначає порядок управління багатоквартирним будинком та може змінити його у порядку, встановленому цим Законом та статутом об`єднання (ст. 12 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку»).
Згідно з ст. 15 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку», співвласник зобов`язаний: виконувати обов`язки, передбачені статутом об`єднання; виконувати рішення статутних органів, прийняті у межах їхніх повноважень; використовувати приміщення за призначенням, дотримуватися правил користування приміщеннями; забезпечувати збереження приміщень, брати участь у проведенні їх реконструкції, реставрації, поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення; забезпечувати дотримання вимог житлового і містобудівного законодавства щодо проведення реконструкції, реставрації, поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення приміщень або їх частин; не допускати порушення законних прав та інтересів інших співвласників; дотримуватися вимог правил утримання житлового будинку і прибудинкової території, правил пожежної безпеки, санітарних норм; своєчасно і в повному обсязі сплачувати належні внески і платежі; відшкодовувати збитки, заподіяні майну інших співвласників; виконувати передбачені статутними документами обов`язки перед об`єднанням; запобігати псуванню спільного майна, інформувати органи управління об`єднання про пошкодження та вихід з ладу технічного обладнання; дотримуватися чистоти у місцях загального користування та тиші згідно з вимогами, встановленими законодавством. Статутом об`єднання можуть бути встановлені інші обов`язки співвласників.
Відповідно до статті 16 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» об`єднання має право відповідно до законодавства та статуту об`єднання: утворювати органи управління, визначати умови та розмір плати за їхню діяльність;приймати рішення про надходження та витрати коштів об`єднання; визначати порядок користування спільним майном відповідно до статуту об`єднання; укладати договори; виступати замовником робіт з капітального ремонту, реконструкції багатоквартирного будинку; встановлювати порядок сплати, перелік та розміри внесків і платежів співвласників, у тому числі відрахувань до резервного та ремонтного фондів; здійснювати для виконання статутних завдань господарче забезпечення діяльності об`єднання в порядку, визначеному законом; визначати підрядника, укладати договори про управління та експлуатацію, обслуговування, реконструкцію, реставрацію, проведення поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення майна з будь-якою фізичною або юридичною особою; здійснювати контроль за своєчасною сплатою внесків і платежів; захищати права, представляти інтереси співвласників у судах, органах державної влади і органах влади Автономної Республіки Крим, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах та організаціях незалежно від форми власності; використовувати допоміжні приміщення у багатоквартирному будинку для потреб органів управління об`єднання; встановлювати сервітути, здавати в оренду допоміжні приміщення та інше спільне майно багатоквартирного будинку.
Відповідно до абз. 4 ч. 1 ст. 17 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» для забезпечення виконання власниками приміщень своїх обов`язків об`єднання має право вимагати від співвласників своєчасної та у повному обсязі сплати всіх встановлених цим Законом та статутом об`єднання платежів, зборів і внесків від власників приміщень, а також відрахувань до резервного і ремонтних фондів.
Згідно з ч. 3 ст. 23 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку», внески на утримання і ремонт приміщень або іншого майна, що перебуває у спільній власності, визначаються статутом об`єднання та/або рішенням загальних зборів.
Відтак, особа, яка є власником приміщення у ж/к, в якому створено ОСББ (асоціацію), зобов`язана здійснювати платежі та внески на утримання і ремонт спільного майна незалежно від членства в об`єднанні (асоціації), а тому за наявності підтверджених витрат на управління, утримання та збереження будинку така сума боргу підлягає стягненню.
Вищенаведене узгоджується із правовою позицією, яка викладена у постанові Верховного Суду України від 27 січня 2016 року у справі № 3-1028гс15.
Суд дійшов правильного висновку про те, що вимоги Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Замарстинів - 162а» є обґрунтованими та такими, що підлягають до задоволення, оскільки відповідачем не надано доказів, які б підтверджували незаконність вимог позивача або їх необґрунтованість. Крім того, тривалий термін прострочення платежів, відсутність дій, які б свідчили про наміри добросовісно виконувати свої зобов`язання з боку відповідача, вказують на наявність спроби ухилитися від виконання ним своїх зобов`язань.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що з ОСОБА_1 в користь Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Замарстинів - 162а» слід стягнути 6804 грн заборгованості по внескам на утримання будинку та прибудинкової території за період з 01.04.2021 по 31.03.2023.
Протоколом № 2 Загальних зборів ОСББ «Замарстинів - 162а» від 20.04.2021 прийнято рішення затвердити розміри щомісячних внесків на утримання будинку та прибудинкової території в розмірі 4,50 грн за 1 (один) квадратний метр площі квартири. Відповідно до даного протоколу, щомісячний платіж (внесок) ОСОБА_1 на утримання будинку та прибудинкової території становить 283 грн 50 коп. (4.50 грн х 63.0 кв. м = 283 грн 50 коп).
Як вбачається з матеріалів справи, рішення щодо зміни (збільшення чи зменшення) щомісячних внесків на утримання будинку та прибудинкової території загальними зборами співвласників багатоквартирного будинку не приймались та такі в матеріалах справи відсутні. Відтак, єдиним актом, що визначає розмір щомісячних внесків на утримання будинку та прибудинкової території є протокол № 2 Загальних зборів об`єднання від 20.04.2021.
Таким чином позивач правильно провів розрахунок по тарифу 2021 року. Відповідач належним чином не виконував своїх зобов`язань по сплаті обов`язкових внесків, внаслідок чого, за період 01.04.2021 по 31.03.2023, в нього утворилась заборгованість у розмірі 6 804 грн, що підтверджується розрахунком заборгованості № 1 від 03.04.2023.
Висновки суду достатньо мотивовані і підтверджені доказами, наявними в матеріалах справи.
Європейський суд з прав людини вказав, що пункт перший статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов`язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматися як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов`язку можуть бути різними, залежно від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги, між іншим, різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов`язок щодо обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи (пункт 23 рішення ЄСПЛ від 18 липня 2006 року у справі «Проніна проти України»).
Згідно із ст. 375 ЦПК України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
При вирішенні справи суд першої інстанції правильно визначив характер правовідносин між сторонами, застосував закон, що їх регулює, повно і всебічно дослідив матеріали справи та надав належну правову оцінку доводам сторін і зібраним у справі доказам.
Ураховуючи наведене, колегія суддів вважає за необхідне апеляційну скаргу залишити без задоволення, а судове рішення без змін.
Керуючись ст.ст. 367, 368, п.1 ч.1 ст. 374, 381, 382, 383, 384 ЦПК України, колегія суддів,
ПОСТАНОВИЛА:
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.
Рішення Шевченківського районного суду м. Львова від 25 серпня 2023 року залишити без змін.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дня її прийняття, але може бути оскарженою у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повної постанови.
Повний текст постанови складено: 22.03.2024
Головуючий
Судді
Суд | Львівський апеляційний суд |
Дата ухвалення рішення | 22.03.2024 |
Оприлюднено | 25.03.2024 |
Номер документу | 117846580 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Інші справи позовного провадження |
Цивільне
Львівський апеляційний суд
Шандра М. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні