Рішення
від 25.03.2024 по справі 676/1477/24
КАМ'ЯНЕЦЬ-ПОДІЛЬСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 676/1477/24

Номер провадження 2-о/676/120/24

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

21 березня 2024 року м. Кам`янець-Подільський

Кам`янець-Подільський міськрайонний суд Хмельницької області

в складі: головуючої судді - Шевцової Л.М.

з участю секретаря судового засідання - Сопрун С.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Кам`янець-Подільський цивільну справу № 676/1477/24 за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Слобідсько-Кульчієвецька сільська рада Кам`янець-Подільського району, про встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, -

В С Т А Н О В И В:

29.02.2024 року ОСОБА_1 звернувся до суду із заявою про встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини.

Ухвалою суду від 01.03.2024 року прийнято заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, про що повідомлено учасників справи.

Розгляд справи здійснюється за правилами спрощеного провадження.

Обгрунтовуючи заявлені вимоги, представник заявника ОСОБА_2 , яка представляє інтереси на підставі ордера серії ВХ № 1063990 від 28.02.2024 року, вказує, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла мати заявника - ОСОБА_3 . Після смерті матері відкрилася спадщина, яка складається земельної ділянки, розташованої на території Слобідсько-Кульчієвецької сільської ради Кам`янець-Подільського району, Хмельницької області, площею 1,7308 га, кадастровий номер 6822487400:08:008:0078, яка належала їй на підставі державного акту на право власності на земельну ділянку, серія ЯЖ № 955205 від 30.04.2009 року. Проте, при зверненні до приватного нотаріуса Кам`янець-Подільського районного нотаріального округу Хмельницької області Саварчука В.М., йому було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину, у зв`язку із пропуском строку. Вважає, що ОСОБА_1 строк не пропустив, оскільки певний період і на день відкриття спадщини, проживав з матір`ю. Тому він вимушений звернутися до суду з даною заявою.

Представник заявника ОСОБА_2 , яка представляє інтереси на підставі ордера серії ВХ № 1063990 від 28.02.2024 року, подала заяву про розгляд справи у її відсутності, заявлені вимоги підтримує.

Представник заінтересованої особи, Слобідсько-Кульчієвецької сільської ради, Петрунькова Т.Ф., яка діє на підставі довіреності № 3 від 23.01.2024 року, через електронний суд подала заяву про розгляд справи у їх відсутності, проти задоволення позову не заперечують.

Суд вважає за можливе справу розглядати у відсутності сторін.

Фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України.

Вивчивши та дослідивши матеріали справи, судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в місті Кам?янці-Подільському, Хмельницької області померла мати ОСОБА_1 - ОСОБА_3 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 від 05 жовтня 2021 року.

Після смерті матері відкрилася спадщина, яка складається з земельної ділянки розташованої на території Слобідсько-Кульчієвецької сільської ради Кам`янець-Подільського району, Хмельницької області, площею 1,7308 га, кадастровий номер 6822487400:08:008:0078, яка належала ОСОБА_3 на підставі Державного акту на право власності на земельну ділянку, серія ЯЖ № 955205 від 30.04.2009 року, копія якого знаходиться в матеріалах справи.

Єдиним спадкоємцем після смерті ОСОБА_3 є її син - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджується копією свідоцтва про народження серія НОМЕР_2 від 11.04.1963 року.

Згідно виписки з акту огляду медико-соціальною експертною комісією, серія 12 ААВ № 018969 від 27.10.2020 року, ОСОБА_3 , була інвалідом першої групи. Відповідно до висновку лікарської комісії медичного закладу від 17.11.2020 року № 399, ОСОБА_1 здійснював постійний сторонній догляд за матір`ю, оскільки вона була обмеженою в самообслуговуванні та проживав з нею без реєстрації за адресою: АДРЕСА_1 .

У зв`язку з здійсненням догляду за матір`ю ОСОБА_3 , заявник ОСОБА_1 отримував державну допомогу, що підтверджується довідкою від 21.06.2023 року № 2291, виданою Департаментом соціального захистру населення Кам`янець-Подільської міської ради.

Однак, встановлений законом шестимісячний строк для подання заяви про прийняття спадщини після смерті матері він не пропустив, оскільки тривалий час до дняїї смерті, та на день смерті, проживав разом із нею за адресою: АДРЕСА_1 , відтак в силу частини 3 статті 1268 Цивільного кодексу України прийняв спадщину, що підтверджується копією акту складеного об`єднанням співвласників багатоквартирного будинку «Маяк13» від 24.02.2024 року, про те, ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , на день смерті проживала за адресою: АДРЕСА_1 . Він проживав разом з нею на день її смерті без реєстрації та здійснив її поховання.

Відповідно до ч.1 та ч.3 1268 ЦКУ спадкоємець для вступу у права на спадкування має прийняти спадщину. Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього кодексу, він не заявив про відмову від неї.

Статею 33 Конституції України гарантується кожному, хто на законних підставах перебуває на території України, свобода пересування, вільний вибір місця проживання, право вільно залишати територію України.

Відповідно до ст. 29 ЦКУ, місцем проживання фізичної особи є житло, в якому вона проживає постійно або тимчасово.

Згідно абз. 5 ст. 3 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» (№ 1382 - IV) від 11.12.2003 року № 1382 - IV «місце проживання - житло, розташоване на території адміністративно-територіальної одиниці, в якому особа проживає, а також спеціалізовані соціальні установи, заклади соціального обслуговування та соціального захисту, військові частини».

Відповідно до п. 211 «Інструкції про порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України», затвердженої наказом Міністра Юстиції України №20/5 від 03 березня 2004 року, доказом постійного проживання разом зі спадкодавцем можуть бути: довідка житлово-експлуатаційної організації, правління житлово-будівельного кооперативу, відповідного органу місцевого самоврядування про те, що спадкоємець безпосередньо перед смертю спадкодавця проживав разом зі спадкодавцем; копія рішення суду, що набрало законної сили, про встановлення факту своєчасного прийняття спадщини; реєстраційний запис у паспорті спадкоємця або в будинковій книзі, який свідчить про те, що спадкоємець постійно проживав разом зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, та інші документи, що підтверджують факт постійного проживання разом зі спадкодавцем.

Судом встановлено, що заявнику було відмовлено у видачі свідоцтва про прийняття спадщини після смерті матері в зв`язку з пропуском строку, встановленого для прийняття спадщини.

Метою звернення заявника до суду є встановлення факту його постійного проживання, як спадкоємця зі спадкодавцем на час відкриття спадщини для подальшого оформлення прав на спадкове майно в нотаріальному порядку на підставі ч. 3 ст. 1268 ЦК України.

Слід зазначити, що в своїй ухвалі № 505/2085/14-ц від 14.09.2016 року Вищий спеціалізований суд з розгляду цивільних і кримінальних справ дійшов висновку та зазначив, що якщо постійне проживання особи зі спадкодавцем на час відкриття спадщини не підтверджено відповідними документами, у зв`язку із чим нотаріус відмовив особі в оформленні спадщини, спадкоємець має право звернутися в суд із заявою про встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, а не про встановлення факту прийняття спадщини.

Судом достовірно встановлено, що від встановлення факту постійного проживання заявника зі спадкодавцем на час смерті залежить виникнення та зміна його майнових та немайнових прав, що пов`язані з можливістю звернення до нотаріуса за видачею свідоцтва про право на спадщину за законом як спадкоємцем за законом першої черги.

Відповідно до ч. 1 ст. 1221ЦК України, місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця.

Згідно роз`яснень викладених у п.п.2, 23 Постанови Пленуму Верховного Суду України "Про судову практику у справах спадкування" №7 від 30.05.2008 року, якщо виникнення права на спадкування залежить від доведення певних фактів, особа може звернутися в суд про встановлення цих фактів. Зокрема, у такому порядку суди повинні розглядати заяви про встановлення факту постійного проживання із спадкодавцем на час відкриття спадщини. Якщо постійне проживання особи зі спадкодавцем на час відкриття спадщини не підтверджено відповідними документами, у зв`язку з цим нотаріус відмовив особі в оформленні спадщини, спадкоємець має право звернутись в суд з заявою про встановлення факту постійного проживання з спадкодавцем на час відкриття спадщини.

З огляду на те, що в складі спадщини наявне нерухоме майно, в силу вимог ч. 1 ст. 1299 ЦК України, спадкоємці зобов`язані зареєструвати право на спадщину в органах, які здійснюють державну реєстрацію нерухомого майна, для цього заявнику необхідно отримати свідоцтво про право на спадщину.

Матеріалами справи підтверджено, що заявник постійно проживав зі своєю матір`ю ОСОБА_3 на момент її смерті за місцем проживання спадкодавця, однак, факт такого проживання може бути встановлений виключно в судовому порядку. Оскільки заявник, як спадкоємець за законом постійно проживав разом зі спадкодавцем на час відкриття спадщини в одному помешканні та протягом шести місяців із часу відкриття спадщини не заявив про свою відмову від спадщини, то він вважається таким, що прийняв спадщину.

Метою встановлення факту спільного проживання заявника зі спадкодавцем є необхідність реалізації права на оформлення спадкового майна, отже такий факт породжує юридичні наслідки; чинним законодавством не передбачено іншого порядку встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем.

Даний факт підтверджується також Актом,складеним Головою ОСББ «Маяк13» 24.02.2024 року про те,що на день смерті ОСОБА_3 разом з нею в квартирі за АДРЕСА_2 проживав її син- ОСОБА_1 .

Враховуючи викладене, а також приймаючи до уваги те, що в ході розгляду справи обґрунтування заяви знайшли своє об`єктивне підтвердження, суд вважає, що заява є обґрунтованою та такою, що підлягає задоволенню.

Керуючись ст. 268 ЦПК України, -

У Х В А Л И В :

Заяву задовольнити.

Встановити факт постійного проживання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_3 , за адресою: АДРЕСА_1 на час відкриття спадщини зі спадкодавцем ОСОБА_3 ,яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складено 22 березня 2024 року.

Суддя Шевцова Л.М.

СудКам'янець-Подільський міськрайонний суд Хмельницької області
Дата ухвалення рішення25.03.2024
Оприлюднено26.03.2024
Номер документу117860789
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:.

Судовий реєстр по справі —676/1477/24

Рішення від 25.03.2024

Цивільне

Кам'янець-Подільський міськрайонний суд Хмельницької області

Шевцова Л. М.

Рішення від 21.03.2024

Цивільне

Кам'янець-Подільський міськрайонний суд Хмельницької області

Шевцова Л. М.

Ухвала від 01.03.2024

Цивільне

Кам'янець-Подільський міськрайонний суд Хмельницької області

Шевцова Л. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні