Справа № 350/120/24
Номер провадження 2-о/350/44/2024
Р ІШ ЕН НЯ
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
22 березня 2024 року селище Рожнятів
Рожнятівський районний суд Івано-Франківської області
в складі :
головуючого судді Бейка А.М.
секретаря Маєвської С.П.
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа Рожнятівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у калуському районі Івано-Франківської області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про встановлення факту родинних відносин,
в с т а н о в и в:
І. Стислий виклад позицій заявника та заінтересованої особи:
Заявник ОСОБА_1 звернувся у Рожнятівський районний суд Івано-Франківської області із заявою, у якій з урахуванням уточнених вимог просить встановити факт родинних відносин, а саме факт того, що померла ОСОБА_2 є його бабусею.
Заявлені вимоги заявник обґрунтував тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла його бабуся ОСОБА_2 , яка залишила йому заповіт на будинковолодіння, що знаходиться в АДРЕСА_1 . У липні 2021 року він звернувся із заявою про прийняття спадщини до Першої Рожнятівської державної нотаріальної контори, однак листом нотаріусом йому було відмовлено у видачі вказаного свідоцтва у зв?язку з невідповідністю у документах, а саме у свідоцтві про народження його матері відомостей про його бабусю міститься помилка у написанні по батькові останньої. У інший спосіб довести родинний зв`язок із своєю бабусею він не має можливості, у зв`язку з чим він позбавлений можливості отримати спадкове майно, що залишилось після її смерті.
У судове засідання учасники справи не прибули.
Представник заявника адвокат Бураг Б.В. подав до суду заяву про розгляд справи без його участі, у якій зазначив, що підтримує подану до суду заяву.
Представниця заінтересованої особи подала до суду заяву про розгляд справи без її участі.
ІІ. Заяви та клопотання сторін, процесуальні дії у справі:
Ухвалою Рожнятівського районного суду Івано-Франківської області від 17.01.2024 суд прийняв позовну заяву до розгляду в порядку окремого провадження, відкрив провадження у справі та призначив відкрите судове засідання з повідомленням учасників справи.
20.02.2024 представниця заінтересованої особи подала до суду заяву про розгляд справи без її участі (а.с.18).
21.02.2024 до Рожнятівського районногосуду Івано-Франківськоїобласті відпредставника заявника адвокатаБурака Б.В.поступила заявапро розглядсправи уйого відсутності,у якійвін такожзазначив,що підтримує заявлені вимоги (а.с.19). Аналогічну по суті заяву представник заявника подав до суду 22.03.2024.
21.02.2024 представника заявника адвокат Бурака Б.В. подав до суду заяву про уточнення заявлених вимог (а.с.21-22).
Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дотримуючись вимог вищезазначених норм процесуального закону, розгляд справи проводиться у відсутності сторін без фіксування звукозаписувальним технічним засобом на підставі письмових доказів, наявних в матеріалах справи.
ІІІ. Фактичні обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин:
Відповідно до копії паспорту громадянина України та довідки проприсвоєння ідентифікаційногономера (а.с.3, 23, 24) заявник у цій справі ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_1 .
Копією свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 (а.с.4) підтверджено, що матір`ю заявника ОСОБА_1 є ОСОБА_3 .
Відповідно до копії свідоцтва про народження серії НОМЕР_3 (а.с.7) матір`ю ОСОБА_3 є ОСОБА_2 ».
Заявник стверджує, що таке написання по батькові його бабусі є помилковим, оскільки іншими документами підтверджується факт того, що правильним написанням по батькові його бабусі є « ОСОБА_4 ».
З копії паспорту громадянина України серії НОМЕР_4 та довідки проприсвоєння ідентифікаційногономера (а.с.5) вбачається, що ОСОБА_2 народилася ІНФОРМАЦІЯ_3 у с.Князівське Рожнятівського району Івано-Франківської області, РНОКПП - НОМЕР_5 .
Вищезазначені твердження заявника підтверджуються Випискою з по господарської книги № 3 від 20.03.2023 за 2016-2023 роки (а.с.11) з якої вбачається, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 доводиться бабусею заявнику ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Окрім цього, копією заповіту від 11.05.2012 (а.с.8) підтверджено, що ОСОБА_2 , 1938 року народження, жителька с.Князівське Рожнятівського району Івано-Франківської області на випадок своєї смерті зробила заповітне розпорядження, яким все своє майно заповіла у власність ОСОБА_1 .
Копією свідоцтво про смерть серії НОМЕР_6 (а.с.6, 25) підтверджено, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 померла ІНФОРМАЦІЯ_4 .
З повідомлення завідувача Першої Рожнятівської державної нотаріальної контори державного нотаріуса Ничипорчук І.Б. від 13.03.2024 (а.с.27) вбачається, що нотаріус повідомила ОСОБА_1 про те, що видати йому свідоцтво про право на спадщину за заповітом після смерті ОСОБА_2 неможливо, тому що існують розбіжності в родинних відносинах спадкоємця та спадкодавця.
ІV. Норми права, які застосував суд, та мотиви їх застосування:
Вивчивши матеріали цивільної справи, дослідивши та оцінивши в судовому засіданні письмові докази в їх сукупності, встановивши таким чином фактичні обставини справи, суд вважає, що заява підлягає задоволенню, виходячи з такого.
Відповідно до ст.ст.1-4 ЦПК України, завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави. Суд та учасники судового процесу зобов`язані керуватися завданням цивільного судочинства, яке превалює над будь-якими іншими міркуваннями в судовому процесі. Кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Відповідно до ст.15 ЦК України, кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.
Згідно з ч.1 ст.16 ЦК України, кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Нормами статті 4 ЦПК України встановлено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
У пункті 6 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» роз`яснено, що справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, повинні розглядатися за участю заявників та заінтересованих осіб. Заявники та залучені до участі у справі заінтересовані особи, зокрема, вправі відповідно подавати докази на підтвердження обґрунтованості чи необґрунтованості заяви по встановлення факту, що розглядається судом, брати участь у дослідженні обставин справи.
Кожна сторона зобов`язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків встановлених ЦПК України, відповідно до ст.81 ЦПК України. Докази не можуть ґрунтуватися на припущеннях.
Частиною 1 статті 76 ЦПК України встановлено, що доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Згідно з ч.2 ст.77 ЦПК України, предметом доказування є обставини, що підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Відповідно доп.5ч.2ст.293та п.1ч.1ст.315ЦПК України,суд розглядаєв порядкуокремого провадженнясправи провстановлення фактів,що маютьюридичне значення,зокрема провстановлення факту родинних відносин між фізичними особами.
Відповідно до п.1 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» № 5 від 31.03.1995, в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо:
- згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян;
- чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення;
- заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення;
- встановлення факту не пов`язується з наступним вирішенням спору про право.
З метою оформлення спадщини за заповітом після смерті бабусі, заявник звернувся до нотаріуса, який відмовив йому у видачі свідоцтва про право на спадщину через те, що існують розбіжності в родинних відносинах спадкоємця та спадкодавця, який рекомендував для вирішення питання щодо встановлення родинного зв`язку звернутися йому до суду.
Судом установлено, що розбіжності в родинних відносинах заявника ОСОБА_1 та його бабусі ОСОБА_2 полягають у тому, що у свідоцтві про народження його матері помилково записано по батькові його бабусі « ОСОБА_5 », хоча як установлено судом, правильне написання по батькові бабусі заявника українською мовою є « ОСОБА_4 ».
Отже, у заявника виникла необхідність у встановленні факту родинних відносин. Встановлення цього факту має для нього юридичне значення, бо є необхідним для оформлення прийняття спадщини в нотаріальній конторі.
Оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку, що досліджені в судовому засіданні докази вказують на те, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_5 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_4 є бабусею заявника, а тому факт родинних відносин між ними як онука та бабусі знайшов своє підтвердження і такий факт необхідно встановити.
Суд вважає, що відсутність документів, які б підтверджували родинні відносини між вказаними особами позбавляє заявника права на отримання спадщини, чим порушуються його спадкові права, які підлягають поновленню шляхом задоволення заяви про встановлення факту родинних відносин.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст.ст.ст.293, 294, 259, 263-265, 268, 273, 319 ЦПК України, суд
у х в а л и в:
Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа Рожнятівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у калуському районі Івано-Франківської області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про встановлення факту родинних відносин - задоволити.
Встановити, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_5 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_4 є бабусею ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_1 .
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення безпосередньо до Івано-Франківського апеляційного суду. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя А.М. Бейко
Суд | Рожнятівський районний суд Івано-Франківської області |
Дата ухвалення рішення | 22.03.2024 |
Оприлюднено | 26.03.2024 |
Номер документу | 117861465 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:. |
Цивільне
Рожнятівський районний суд Івано-Франківської області
Бейко А. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні