Рішення
від 22.03.2024 по справі 705/3914/23
УМАНСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа №705/3914/23

2/705/602/24 РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 березня 2024 року м.Умань

Суддя Уманського міськрайонного суду Черкаської області Єщенко О.І., розглянувши у спрощеному позовному провадженні без виклику сторін цивільну справу за позовом Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Світанок-Умань» до ОСОБА_1 про усунення перешкод у користуванні земельною ділянкою,

ВСТАНОВИВ:

Голова ОСББ «Світанок-Умань» ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до ОСОБА_1 про усунення перешкод у користуванні земельною ділянкою та просив: усунути перешкоди в користуванні земельною ділянкою ОСББ «Світанок-Умань» кадастровий номер 7110800000:04:002:1217, шляхом зобов`язання ОСОБА_1 демонтувати самочинно встановлений металевий гараж на земельній ділянці по АДРЕСА_1 ; стягнути з ОСОБА_1 на користь ОСББ «Світанок-Умань» м.Умань судовий збір у розмірі 2684,00 грн.

Позов мотивований тим, що рішенням загальних зборів співвласників багатоквартирного будинку, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 в 2012 році було створено об`єднання співвласників багатоквартирного будинку під назвою ОСББ «Світанок-Умань». Згідно рішення сесії Уманської міської ради від 28.10.2022 № 15-42/8 було передано у постійне користування земельну ділянку площею 0,351 га кадастровий номер 7110800000:04:002:1217 для будівництва і обслуговування багатоквартирного житлового будинку об`єднанню співвласників багатоквартирного будинку «Світанок-Умань» за адресою: АДРЕСА_1 .

ОСОБА_1 власник квартири АДРЕСА_2 без погодження із співвласниками ОСББ «Світанок-Умань» на земельній ділянці, яка знаходиться у їх постійному користуванні, незаконно самовільно встановив металевий гараж розміром 5 м х7 м поблизу будинку, чим створив перешкоди в користуванні земельною ділянкою. Згідно протоколу від 18.04.2023 на загальних зборах співвласників багатоквартирного будинку «Світанок-Умань» мешканці будинку прийняли рішення «заборонити будівництво гаража». Частиною 5 ст. 10 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» рішення загальних зборів, прийняте відповідно до статуту, є обов`язковим для всіх співвласників, але ОСОБА_1 його не виконав.

За незаконне будівництво гаража ОСОБА_1 у травні місяці 2023 року було направлено припис про демонтаж металевого гаража, але ОСОБА_1 не виконав даний припис та гараж не демонтував. Повторно на адресу ОСОБА_1 головою ОСББ «Світанок-Умань» був направлений лист щодо звільнення захопленої земельної ділянки та демонтаж гаража, але ОСОБА_1 ні рішення зборів, ні припис інспектора Уманської муніципальної варти Уманської міської ради не виконав. Дана земельна ділянка з цільовим призначенням для будівництва і обслуговування багатоквартирного житлового будинку надана ОСББ «Світанок-Умань». Побудований ОСОБА_1 гараж перекриває під`їзд до будинку АДРЕСА_1 , чим створює незручності для мешканців будинку. ОСББ ставить вимогу про зобов`язання ОСОБА_1 демонтувати самовільно встановлений металевий гараж.

Ухвалою судді від 25.08.2023 у справі відкрите спрощене позовне провадження, а також роз`яснено відповідачу право подати відзив на позовну заяву у строк 15 днів з дня отримання копії ухвали судді про відкриття провадження у справі.

Розгляд справи по суті вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження, відповідно до ч. 5 ст. 279 ЦПК України без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами. Позивачу та відповідачу направлено копію ухвали про відкриття провадження у справі.

Відповідно до рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення ухвалу про відкриття провадження та позовну заяву з додатками відповідачем отримано 21.09.2023.

27.09.2023 на адресу суду від представника відповідача ОСОБА_1 адвоката Каленської С.С. надійшов відзив на позовну заяву, у якому вона вказала, що позовна заява не підлягає до задоволення, оскільки з наданих позивачем доказів не можна встановити факт самовільного захоплення відповідачем земельної ділянки, з приводу якої виник спір, а також відсутні будь-які документи, що вказана земельна ділянка згідно вимог чинного законодавства України перебуває у власності чи користуванні позивача. Рішення Уманської міської ради не свідчать про право власності чи користування. На підтвердження факту самовільного захоплення земельної ділянки до позовної заяви не додано жодного належного доказу. Тому просила відмовити у задоволенні позову повністю.

02.01.2023 голова ОСББ «Світанок-Умань» Непопчук М.Г. подав до суду відповідь на відзив на позовну заяву представника відповідача, в якому просив усунути перешкоди в користуванні земельною ділянкою ОСББ «Світанок Умань» шляхом демонтування металевого гаража; стягнути грошові витрати з ОСОБА_1 на користь ОСББ «Світанок Умань» за надання правової допомоги адвокатом в розмірі 1250 грн.

Суд, розглянувши подані документи, повно і всебічно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, доходить такого висновку.

Згідно зі ст. 385 ЦК України власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку (будинках) для забезпечення експлуатації такого будинку (будинків), користування квартирами та нежитловими приміщеннями та управління, утримання і використання спільного майна багатоквартирного будинку (будинків) можуть створювати об`єднання співвласників багатоквартирного будинку (будинків).

Таке об`єднання є юридичною особою, що створюється та діє відповідно до закону та статуту. Об`єднання власників квартир, житлових будинків є юридичною особою, яка створюється та діє відповідно до статуту та закону.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» об`єднання співвласників багатоквартирного будинку (далі - об`єднання) - юридична особа, створена власниками квартир та/або нежитлових приміщень багатоквартирного будинку для сприяння використанню їхнього власного майна та управління, утримання і використання спільного майна.

Статтею 4 вказаного закону визначено, що об`єднання створюється для забезпечення і захисту прав співвласників та дотримання їхніх обов`язків, належного утримання та використання спільного майна, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством та статутними документами. Основна діяльність об`єднання полягає у здійсненні функцій, що забезпечують реалізацію прав співвласників на володіння та користування спільним майном співвласників, належне утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, сприяння співвласникам в отриманні житлово-комунальних та інших послуг належної якості за обґрунтованими цінами та виконання ними своїх зобов`язань, пов`язаних з діяльністю об`єднання.

Майно об`єднанняутворюється з: майна,переданого йомуспіввласниками увласність; одержаних доходів; іншого майна, набутого на підставах, не заборонених законом. Майно, придбане об`єднанням за рахунок внесків та платежів співвласників, є їхньою спільною власністю.

Державна реєстрація об`єднання проводиться у порядку, встановленому законом для державної реєстрації юридичних осіб. Об`єднання вважається утвореним з дня його державної реєстрації (ст. 6 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку»).

Відповідно до п. 4 ст. 1 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» прибудинкова територія - територія навколо багатоквартирного будинку, визначена на підставі відповідної містобудівної та землевпорядної документації, у межах земельної ділянки, на якій розташовані багатоквартирний будинок і належні до нього будівлі та споруди, що необхідна для обслуговування багатоквартирного будинку та задоволення житлових, соціальних і побутових потреб власників (співвласників та наймачів (орендарів) квартир, а також нежитлових приміщень, розташованих у багатоквартирному будинку.

Пунктом 1 частини першої статті 6 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» визначено, що співвласники мають право вільно користуватися спільним майном багатоквартирного будинку з урахуванням умов та обмежень, встановлених законом або рішенням співвласників

Співвласники приймають рішення щодо управління багатоквартирним будинком на зборах у порядку, передбаченому цією статтею. Якщо у багатоквартирному будинку в установленому законом порядку утворено об`єднання співвласників, проведення зборів та прийняття відповідних рішень здійснюються згідно із законом, що регулює діяльність об`єднань співвласників багатоквартирних будинків (ч. 1 ст. 10 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку»).

Органами управління об`єднання є загальні збори об`єднання, правління, ревізійна комісія об`єднання. Вищим органом управління об`єднання є загальні збори.

Загальні збори скликаються та проводяться в порядку, передбаченому цим Законом для установчих зборів з урахуванням положень цієї статті. Ініціатором загальних зборів є правління об`єднання або ініціативна група, яка складається не менш як з трьох власників квартир або нежитлових приміщень. Рішення загальних зборів, прийняте відповідно до статуту, є обов`язковим для всіх співвласників. До виключної компетенції загальних зборів об`єднання відноситься зокрема питання про використання спільного майна (ст. 10 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку»).

Частиною 2статті 42Земельного кодексуУкраїни визначено,що земельніділянки,на якихрозташовані багатоквартирнібудинки,а такожналежні доних будівлі,споруди таприбудинкова територія,що перебуваютьу спільнійсумісній власностівласників квартирта нежитловихприміщень убудинку,передаються безоплатноу власністьабо впостійне користуванняспіввласникам багатоквартирногобудинку впорядку,встановленому КабінетомМіністрів України.Порядок використанняземельних ділянок,на якихрозташовані багатоквартирнібудинки,а такожналежні доних будівлі,споруди таприбудинкові території,визначається співвласниками. Розміри та конфігурація земельних ділянок, на яких розташовані багатоквартирні будинки, а також належні до них будівлі, споруди та прибудинкові території, визначаються на підставі відповідної землевпорядної документації.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 92 Земельного кодексу України право постійного користування земельною ділянкою - це право володіння і користування земельною ділянкою, яка перебуває у державній або комунальній власності, без встановлення строку.

Право постійного користування земельною ділянкою із земель державної та комунальної власності набувають зокрема співвласники багатоквартирного будинку для обслуговування такого будинку та забезпечення задоволення житлових, соціальних і побутових потреб власників (співвласників) та наймачів (орендарів) квартир та нежитлових приміщень, розташованих у багатоквартирному будинку.

Судом встановлено, що відповідно до рішення загальних зборів співвласників багатоквартирного будинку, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 у 2012 році створено об`єднання співвласників багатоквартирного будинку під назвою ОСББ «Світанок-Умань».

Згідно з рішенням сесії Уманської міської ради від 28.10.2022 № 15-42/8 об`єднанню співвласників багатоквартирного будинку «Світанок-Умань» за адресою: АДРЕСА_1 передано у постійне користування земельну ділянку площею 0,351 га, кадастровий номер 7110800000:04:002:1217, для будівництва і обслуговування багатоквартирного житлового будинку (п. 4).

У п. 11 наведеного рішення вказано, що особам, зазначеним в пунктах 4, 5 рішення, приступити до використання земельних ділянок після державної реєстрації прав та користування земельними ділянками відповідно до вимог статті 125 Земельного кодексу України.

Право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав (ч. 1 ст. 125 ЗК України).

Право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно доЗакону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» (ч. 1 ст. 126 ЗК України).

Згідно з положеннями пункту 1 частини 1 статті 2 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державна реєстрація речових прав на нерухоме майно - це офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення переходу або припинення прав на нерухоме майно, обтяження таких прав шляхом внесення запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

У частині 3 статті 3 цього Закону встановлено, що речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що виникли до 1 січня 2013 року, визнаються дійсними за наявності однієї з таких умов: реєстрація таких прав була проведена відповідно до законодавства, що діяло на момент їх виникнення; на момент виникнення таких прав діяло законодавство, що не передбачало їх обов`язкової реєстрації.

Однак у матеріалах позову відсутні будь-які докази, що проведено державну реєстрацію земельної ділянки площею 0,351 га, кадастровий номер 7110800000:04:002:1217, за адресою: АДРЕСА_1 та що вказана земельна ділянка згідно з вимогами чинного законодавства України перебуває у власності чи користуванні Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Світанок-Умань».

Частиною 2 ст.152ЗК України передбачено, що власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов`язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків.

Стаття 386 ЦК України, яка встановлює засади захисту права власності, передбачає, що держава забезпечує рівний захист прав усіх суб`єктів права власності. Власник, який має підстави передбачати можливість порушення свого права власності іншою особою, може звернутися до суду з вимогою про заборону вчинення нею дій, які можуть порушити його право, або з вимогою про вчинення певних дій для запобігання такому порушенню.

За змістомстатті 391ЦК України власник майна має право вимагати усунення перешкод у здійсненні ним права користування та розпоряджання своїм майном.

Статтею 15ЦК України визначено, що кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.

Як передбачено ч. ч. 1, 2ст. 16 ЦК України,кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу, в т.ч. шляхом: припинення дії, яка порушує право; відновлення становища, яке існувало до порушення.

Відповідно достатті 20 ЦК Україниправо на захист особа здійснює на свій розсуд. Нездійснення особою права на захист не є підставою для припинення цивільного права, що порушене, крім випадків, встановлених законом.

Відповідно до ч. 3ст. 12 ЦПК Україникожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Статтею 13ЦПК України передбачено, що суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Збирання доказів у цивільних справах не є обов`язком суду.

Суд враховує, що позивачем не надано доказів, які б свідчили, що відповідач самовільно захопив земельну ділянку, з приводу якої виник спір, та доказів про те, з якого часу Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Світанок-Умань» стало користувачем земельної ділянки.

Частиною першоюстатті 81 ЦПК Українипередбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Згідно зі статтею 76 ЦПК Українидоказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.

Згідно з положеннями статей77,79,80 ЦПК Україниналежними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи. Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.

Відповідно достатті 89ЦПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Таким чином, позивачем перед судом не доведено належними доказами наявності факту самовільного захоплення відповідачем земельної ділянки та факту перебування спірної земельної ділянки у користуванні позивача.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку про відмову в задоволенні позову у зв`язку з недоведеністю позовних вимог.

Враховуючи те, що суд відмовляє в задоволенні позову, судові витрати відповідно до п. 2 ч. 2ст. 141 ЦПК Українисуд залишає за позивачем.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 4,12,81,141,229,263-265,268,289,354 ЦПК України, суд

УХВАЛИВ:

У задоволенні позову Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Світанок-Умань» до ОСОБА_1 про усунення перешкод у користуванні земельною ділянкою відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене до Черкаського апеляційного суду апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручена у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Позивач: Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Світанок-Умань»: АДРЕСА_3 .

Відповідач: ОСОБА_1 : АДРЕСА_4 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 .

Суддя О.І.Єщенко

СудУманський міськрайонний суд Черкаської області
Дата ухвалення рішення22.03.2024
Оприлюднено26.03.2024
Номер документу117869435
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, з них: щодо усунення перешкод у користуванні земельною ділянкою

Судовий реєстр по справі —705/3914/23

Рішення від 22.03.2024

Цивільне

Уманський міськрайонний суд Черкаської області

Єщенко О. І.

Ухвала від 25.08.2023

Цивільне

Уманський міськрайонний суд Черкаської області

Єщенко О. І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні