Справа № 524/2763/24
Провадження № 1-кс/524/926/24
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 березня 2024 року слідчий суддя Автозаводського районного суду міста Кременчука ОСОБА_1 , при секретарі судового засідання ОСОБА_2 , з участю прокурора ОСОБА_3 , представника заявника ОСОБА_4 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Кременчуці клопотання ОСОБА_4 в інтересах ОСОБА_5 про скасування арешту майна,
УСТАНОВИВ:
До слідчого судді звернувся ОСОБА_4 в інтересах ОСОБА_5 про скасування арешту майна, вилученого під час проведення огляду місця події 11.03.2024 року.
Клопотання обґрунтував наступним:
13.03.2024 року ухвалою слідчого судді Автозаводського районного суду міста Кременчука було накладено арешт на автомобіль марки ГАЗ-САЗ 3507, д.н.з. НОМЕР_1 , володільцем якого є ОСОБА_5 .
Заявник вважає, що у продовженні арешту відпала потреба. Існування арешту майна за умов його подальшої недоцільності порушує законні права та інтереси власника. Арешт було накладено лише з метою проведення необхідних слідчих дій, а саме огляду транспортного засобу та деревини, яка знаходилась в кузові автомобіля. Огляд було проведено 14.03.2024 року.
У ході розгляду клопотання представник заявника адвокат ОСОБА_4 заявлені вимоги підтримав та просив про їх задоволення.
Прокурор ОСОБА_3 заперечував проти задоволення клопотання та пояснив, що доцільно щоб на вказаному автомобілі був накладений арешт до завершення досудового розслідування.
Дослідивши матеріали клопотання, слідчий суддя встановив наступне:
У провадженні СВ відділення №2 Кременчуцького районного управління поліції ГУНП в Полтавській області перебуває кримінальне провадження №12024175540000038, яке внесене 11.03.2024 року до Єдиного реєстру досудових розслідувань, за ознаками злочину, передбаченого ч. 4 ст. 358 КК України.
Ухвалою слідчого судді Автозаводського районного суду міста Кременчука від 13.03.2024 року було накладено арешт на автомобіль марки марки ГАЗ-САЗ 3507, д.н.з. НОМЕР_1 з позбавленням права відчуження, розпорядження, використання та проведення будь-яких ремонтних робіт вказаного автомобілю та використання деровини, на час досудового розслідування до скасування арешту. Визначено місце зберігання автомобіля та деревини на території ВП №2 Кременчуцького районного управління поліції ГУНП в Полтавській області на відповідальне зберігання.
Станом на дату звернення до суду з клопотанням про скасування арешту майна в кримінальному провадження №12024175540000038, яке внесене 11.03.2024 року до Єдиного реєстру досудових розслідувань, за ознаками злочину, передбаченого ч. 4 ст. 358 КК України, проведено огляд транспортного засобу та деревини, які орган досудового розслідування (дізнання) слідства вважав за необхідне провести.
Транспортний засіб перебуває на зберіганні на території ВП №2 Кременчуцького районного управління поліції ГУНП в Полтавській області. Даний автомобіль не є предметом злочину.
В силу частини першої статті 131КПК України захід забезпечення кримінального провадження застосовується з метою досягнення дієвості цього провадження.
Згідно до частини другої статті 131КПК України одним із заходів забезпечення кримінального провадження є арешт майна.
Відповідно до положень статті 170КПК України арештом майна є тимчасове, до скасування у встановленому цим Кодексом порядку, позбавлення за ухвалою слідчого судді або суду права на відчуження, розпорядження та/або користування майном, щодо якого існує сукупність підстав чи розумних підозр вважати, що воно є доказом кримінального правопорушення, підлягає спеціальній конфіскації у підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб, конфіскації у юридичної особи, для забезпечення цивільного позову, стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди, можливої конфіскації майна. Арешт майна скасовується у встановленому цим Кодексом порядку.
Завданням арешту майна є запобігання можливості його приховування, пошкодження, псування, знищення, перетворення, відчуження.
В силу положень статті 174 КПК України, підозрюваний, обвинувачений їх захисник, законний представник, інший власник або володілець майна, представник юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, які не були присутні при розгляді питання про арешт майна, мають право заявити клопотання про скасування арешту майна повністю або частково.
Арешт майна також може бути скасовано повністю чи частково ухвалою слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження за клопотанням підозрюваного, обвинуваченого, їх захисника, чи законного представника, іншого власника або володільця майна, представника юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, якщо вони доведуть, що в подальшому застосуванні цього заходу відпала потреба або арешт накладено необґрунтовано.
Згідно положень статті 1 Першого протоколу до Європейської конвенції про захист прав та основоположних свобод людини, кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном, ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.
У відповідності до усталеної практики Європейського Суду з прав людини в контексті вищевказаних положень, володіння майном повинно бути законним (рішення у справі "Іатрідіс проти Греції"). Вимога щодо законності у розумінні Конвенції вимагає дотримання відповідних положень національного законодавства та відповідності принципові верховенства права, що включає свободу від свавілля (рішення у справі "Антріш проти Франції", "Кушоглу проти Болгарії"). Будь-яке втручання державного органу у право на мирне володіння майном повинно забезпечити «справедливий баланс» між загальним інтересом суспільства та вимогами захисту основоположних прав конкретної особи.
За змістом вказаної норми закону, а також положень статті 170 КПК України, арешт може бути накладено на майно, яке є предметом, засобом чи знаряддям вчинення злочину, доказом злочину, набуте злочинним шляхом, доходом від вчиненого злочину, отримане за рахунок доходів від вчиненого злочину або може бути конфісковане у підозрюваного, обвинуваченого, засудженого чи юридичної особи, до якої може бути застосовано заходи кримінально-правового характеру, або може підлягати спеціальній конфіскації щодо третіх осіб, юридичної особи або для забезпечення цивільного позову.
Слідчим суддею встановлено, що підставою накладення арешту на автомобіль слугувала необхідність проведення огляду вантажу автомобіля і збереження його як речового доказу.
Однак на цей час у кримінальному провадженні відсутні відомості і прокурором не доведено, що даний автомобіль має ознаки речового доказу, тому необхідність подальшого застосування такого заходу забезпечення у кримінальному провадженні як арешт автомобіля, не доведено.
Ураховуючи вищевикладене слідчий суддя вважає, що клопотання є обґрунтованим та підлягає задоволенню.
Керуючись ст. ст.170-174 КПК України, слідчий суддя,-
ПОСТАНОВИВ:
Клопотання заявника ОСОБА_4 в інтересах ОСОБА_5 про скасування арешту майна - задовольнити.
Скасувати арештна майно,накладений ухвалоюслідчого суддіАвтозаводського районногосуду м.Кременчука від13березня 2024року,а саме: автомобіль марки ГАЗ-САЗ 3507, д.н.з. НОМЕР_1 .
Ухвала слідчого судді оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1
Суд | Автозаводський районний суд м.Кременчука |
Дата ухвалення рішення | 21.03.2024 |
Оприлюднено | 27.03.2024 |
Номер документу | 117881345 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про скасування арешту майна |
Кримінальне
Автозаводський районний суд м.Кременчука
Рибалка Ю. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні