Справа № 183/12045/23
№ 2/183/973/24
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
21 березня 2024 року м. Новомосковськ
Новомосковський міськрайонний суд Дніпропетровської області у складі головуючого судді Парфьонова Д. О., за участю секретаря судового засідання Моісєєва К. А., розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Новомосковського міськрайонного суду Дніпропетровської області, у порядку спрощеного позовного провадження, цивільну справу за позовом Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Паланочна 3» до ОСОБА_1 про:
- стягнення з ОСОБА_1 на користь Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Паланочна 3» заборгованості по внескам на утримання будинку та прибудинкової території у розмірі 4756,49 грн, -
В С Т А Н О В И В:
у жовтні 2023 року Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Паланочна 3» (далі позивач) звернулося до суду з цим позовом.
В обґрунтування вимог позивач зазначив, що ОСОБА_2 була власником квартири АДРЕСА_1 з 03 липня 2020 року. За інформацією, яка наявна у позивача, гр. ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Згідно з Інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна № 347874038 від 25 вересня 2023 року, власником квартири АДРЕСА_1 з 22 червня 2023 року є ОСОБА_1 (відповідач). Як убачається з інформаційної довідки № 347874038 право власності у відповідача виникло на підставі свідоцтва про право на спадщину серія та номер 1234, виданого 22 червня 2023 року приватним нотаріусом Новомосковського районі нотаріального округу Бакою О. В. Таким чином, відповідач набув право власності на вищевказану квартиру 22 червня 2023 року в порядку спадкування.
Позивач указує, що відповідач зареєстрований та фактично мешкає за вищезазначеною адресою, що підтверджується довідкою № 115 від 16 жовтня 2023 року.
16 листопада 2018 року рішенням Виконавчого комітету Новомосковської міської ради № 682/0-6-18 списано багатоквартирний будинок АДРЕСА_2 з балансу ЖКГ та КБ. Вказаний будинок обслуговується Об`єднанням співвласників багатоквартирного будинку «Паланочна 3». Рішеннями загальних зборів ОСББ «Паланочна 3» від 28 вересня 2018 року та від 29 грудня 2021 року затверджено розміри обов`язкових платежів на утримання будинків та споруд та прибудинкової території в розмірі: 3,81 грн. за 1 кв.м. загальної площі квартири з 01 жовтня 2018 року; 5,0 грн. за 1 кв.м. загальної площі квартири з 01 березня 2022 року.
Отже, загальна сума заборгованості для попереднього власника квартири ОСОБА_2 за період з 01 жовтня 2020 року по 31 липня 2022 року склала 4075,49 грн. По квартирі АДРЕСА_1 ОСОБА_1 нараховано до сплати грошові кошти на утримання будинків та споруд та прибудинкової території за період з 01 липня 2023 року по 30 вересня 2023 року, розмір яких склав 681,00 грн.
Таким чином, позивач указує, що ані попереднім власником ОСОБА_2 , ані відповідачем взагалі не оплачено обов`язкові платежі (внески) на утримання будинків та споруд та прибудинкової території на рахунок ОСББ «Паланочна 3», у зв`язку з чим у ОСОБА_2 та відповідача виникла заборгованість на загальну суму 4 756,49 гривень.
Постановленою суддею ухвалою від 20 листопада 2023 року позовну заяву прийнято до розгляду у порядку спрощеного позовного провадження та відкрите провадження у справі, призначене судове засідання.
Постановленою судом ухвалою від 15 лютого 2024 року витребувано докази у справі. Докази отримано судом 19 березня 2024 року.
Представник позивача у судове засідання не з`явився, надав заяву про розгляд справи за його відсутності, в якій позовні вимоги підтримав, просив задовольнити, а у разі неявки у судове засідання відповідача не заперечив проти ухвалення рішення в заочному порядку.
Відповідач у судове засідання повторно не з`явився, про день та час розгляду справи повідомлений своєчасно, причини неявки суду не повідомив, відзив не надавав. Будь-яких заяв та клопотань від відповідача не надходило.
У зв`язку з повторною неявкою в судове засідання належним чином повідомленого про дату, час та місце судового засідання відповідача, який не повідомив про причини неявки та не подав відзив, відповідно до статті 280 ЦПК України, суд за згодою позивача, вважає за можливе, проводити заочний розгляд справи та ухвалити заочне рішення.
Враховуючи, що у судове засідання не з`явились всі учасники справи, відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Суд, дослідивши надані докази у їх сукупності, встановив такі обставини та відповідні їм правовідносини, що виникли між сторонами.
Судом установлено, що відповідно до належним чином засвідченої копії свідоцтва про право на спадщину за законом від 22 червня 2023 року, виданого приватним нотаріусом Новомосковського районного нотаріального округу Бакою О. В. та зареєстрованого в реєстрі за № 1234 ОСОБА_1 набув на праві власності, після смерті ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 , квартиру АДРЕСА_1 /а.с.85/.
Згідно з належним чином засвідченою копією довідки від 16 жовтня 2023 року, виданої Головою правління ОСББ «Паланочна 3», станом на 16 жовтня 2023 року ОСОБА_1 зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_3 /а.с.9/. Факт реєстрації ОСОБА_1 за вказаною адресою підтверджується також наявною в матеріалах справи відповіддю виконавчого комітету Новомосковської міської ради від 07 листопада 2023 року № 2458/0/2-23 щодо реєстрації місця проживання відповідача /а.с.35/.
Відповідно до Виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, 17 вересня 2018 року зареєстровано юридичну особу ОСББ «Паланочна 3», код ЄДРПОУ 42476823, юридична адреса: 51200, Дніпропетровська область, м.Новомосковськ, вул. Паланочна, 3, яка діє на підставі Статуту, затвердженого Протоколом № 1 від 16 серпня 2018 року загальних зборів Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку /а.с.17/.
Згідно з п. 3 Розділу ІІІ та п. 2 Розділу V Статуту ОСББ «Паланочна 3», наданого суду у засвідченій представником позивача копії, до виключної компетенції загальних зборів, серед іншого, належить визначення порядку сплати, переліку та розмірів внесків і платежів співвласників, у тому числі відрахувань до резервного, ремонтного та інших фондів об`єднання. Співвласник зобов`язаний своєчасно і в повному обсязі сплачувати належні внески і платежі /а.с.10-14/.
Вирішуючи позовні вимоги, суд ураховує такі положення законодавства.
Відповідно до ст. 322 ЦК України власник зобов`язаний утримувати майно, що йому належить, якщо інше не встановлено договором або законом.
Згідно зі ст. 385 ЦК України власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку (будинках) для забезпечення експлуатації такого будинку (будинків), користування квартирами та нежитловими приміщеннями та управління, утримання і використання спільного майна багатоквартирного будинку (будинків) можуть створювати об`єднання співвласників багатоквартирного будинку (будинків). Таке об`єднання є юридичною особою, що створюється та діє відповідно до закону та статуту.
У ст. 10 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» визначено, що рішення загальних зборів, прийняте відповідно до статуту, є обов`язковим для всіх співвласників.
Відповідно до Протоколу № 2 загальних зборів Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Паланочна 3» від 28 вересня 2018 року прийнято рішення про затвердження розмірів внесків співвласниками коштів на утримання будинку та прибудинкової території в кількості 3,81 грн за 1 метр квадратний загальної площі квартири за місяць /а.с.20/. Відповідно до Протоколу загальних зборів Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Паланочна 3» від 29 грудня 2021 року прийнято рішення про затвердження розмірів внесків співвласниками коштів на утримання будинку та прибудинкової території в кількості 5,00 грн за 1 метр квадратний загальної площі квартири за місяць /а.с.21/.
Статтею 6 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» визначено, що учасниками відносин у сфері житлово-комунальних послуг є: споживачі, управитель, виконавці комунальних послуг.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» споживач здійснює оплату за спожиті житлово-комунальні послуги щомісяця, якщо інший порядок та строки не визначені відповідним договором. Споживач не звільняється від оплати житлово-комунальних послуг, отриманих ним до укладення договору.
Отже, відповідно до зазначених вимог закону, відповідач зобов`язаний оплатити житлово-комунальні послуги, якими він фактично користувався. Відсутність договору про надання житлово-комунальних послуг не може бути підставою звільнення споживача від оплати послуг в повному обсязі.
За ст. 67, 68 ЖК України плата за комунальні послуги (водопостачання, газ, теплова енергія та інші послуги) береться крім квартирної плати за затвердженими в установленому порядку тарифами. Наймач зобов`язаний своєчасно вносити квартирну плату та плату за комунальні послуги.
Згідно зіст.150,151,ч.3ст.156,ч.1,2ст.162ЖК Українигромадяни,які маютьу приватнійвласності будинок(частинубудинку),квартиру,користуються ним(нею)для особистогопроживання іпроживання членівїх сімейі маютьправо розпоряджатисяцією власністюна свійрозсуд:продавати,дарувати,заповідати,здавати воренду,обмінювати,закладати,укладати іншіне забороненізаконом угоди.Громадяни,які маютьу приватнійвласності жилийбудинок (квартиру),зобов`язанізабезпечувати йогосхоронність,провадити засвій рахунокпоточний ікапітальний ремонт,утримувати впорядку придомовутериторію.Члени сім`ївласника будинку(квартири)зобов`язанідбайливо ставитисядо жилогобудинку (квартири).Повнолітні членисім`ївласника зобов`язанібрати участьу витратахпо утриманнюбудинку (квартири)і придомовоїтериторії тапроведенню ремонту.Спори міжвласником тачленами йогосім`їпро розміручасті ввитратах вирішуютьсяв судовомупорядку.Плата за користування жилим приміщенням в будинку (квартирі), що належить громадянинові на праві приватної власності, встановлюється угодою сторін. Плата за комунальні послуги береться крім квартирної плати за затвердженими в установленому порядку тарифами.
Відповідно до ст. 526 ЦК України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
За положеннями ст. 530 ЦК України, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Згідно з ч. 1 ст. 612 ЦК України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Статтею 525 ЦК України закріплено, що одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається.
Згідно з ч. 1, 2 ст. 625 ЦК України боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов`язання. Боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Отже, виходячи з юридичної природи спірних правовідносин сторін як грошових зобов`язань, у разі існування прострочення виконання грошового зобов`язання зі сплати послуг з утримання будинків та споруд, прибудинкової території, боржник несе відповідальність, передбачену частиною другою статті 625 ЦК України, як спеціальний вид цивільно-правової відповідальності за прострочення виконання зобов`язання.
З наявної в матеріалах копії спадкової справи, відкритої після смерті ОСОБА_2 копії довідки від 03 листопада 2022 року № 3441/0/2-22 убачається, що ОСОБА_2 по день смерті була зареєстрована за адресою: АДРЕСА_3 . Разом з нею, по день смерті, зареєстрована 1 особа: ОСОБА_1 , 1999 року народження /а.с.69/. З наданих матеріалів спадкової справи встановлено, що інші спадкоємці після смерті ОСОБА_2 з заявами про прийняття спадщини до нотаріальної контори не звертались.
Таким чином, відповідач є єдиним спадкоємцем після смерті ОСОБА_1 .
Як установлено судом, відповідач користувався квартирою разом з власником ОСОБА_2 та зареєстрований у спірному приміщенні до смерті власника, а отже ніс солідарний обов`язок по утриманню житла, сплаті комунальних послуг на рівні з власником, у подальшому набув право власності на квартиру АДРЕСА_1 в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Відповідно до ст. 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Згідно з ч. 1 ст. 1282 ЦК України спадкоємці зобов`язані задовольнити вимоги кредитора повністю, але в межах вартості майна, одержаного у спадщину. Кожен із спадкоємців зобов`язаний задовольнити вимоги кредитора особисто, у розмірі, який відповідає його частці у спадщині.
Згідно з розрахунком заборгованості зі сплати обов`язкових платежів на утримання будинків і споруд та прибудинкової території, наведеним позивачем у позовній заяві, загальна сума заборгованості для попереднього власника квартири ОСОБА_2 за період з 01 жовтня 2020 року по 31 липня 2022 року склала 4 075,49 грн. ОСОБА_1 , як новому власнику вищевказаної квартири було нараховано до сплати грошові кошти на утримання будинків і споруд та прибудинкової території за період з 01 липня 2023 року по 30 вересня 2023 року, розмір яких склав 681,00 грн. Таким чином, загальний розмір заборгованості відповідача перед позивачем складає 4756,49 грн.
Аналізуючи вищевикладене, враховуючи встановлені судом обставини, дослідивши та оцінивши зібрані у справі докази, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню та з відповідача на користь позивача підлягають стягненню грошові кошти на утримання будинків і споруд та прибудинкової території в сумі 4756,49 грн.
Крім того, у позовній заяві позивач просив суд стягнути з відповідача на його користь судові витрати, які складаються, у тому числі, з витрат на правову допомогу у розмірі 3600,00 грн.
Відповідно до ч. 2 ст. 137 ЦПК України за результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами.
Згідно з п. 2 ч. 1 ст. 141 ЦПК України інші судові витрати, пов`язані з розглядом справи, покладаються у разі задоволення позову - на відповідача.
За змістом норм ст. 19 Закону України Про адвокатуру та адвокатську діяльність видами адвокатської діяльності, зокрема, є: надання правової інформації, консультацій і роз`яснень з правових питань, правовий супровід діяльності юридичних і фізичних осіб, органів державної влади, органів місцевого самоврядування, держави; складення заяв, скарг, процесуальних та інших документів правового характеру; представництво інтересів фізичних і юридичних осіб у судах під час здійснення цивільного, господарського, адміністративного та конституційного судочинства, а також в інших державних органах, перед фізичними та юридичними особами.
При цьому згідно зі статтею 30 згаданого Закону гонорар є формою винагороди адвоката за здійснення представництва на надання інших видів правової допомоги клієнту. Порядок його обчислення, зміни та умови повернення визначаються у договорі про надання правової допомоги. При встановленні розміру гонорару враховується складність справи, кваліфікація і досвід адвоката, фінансовий стан клієнта та інші істотні обставини. Гонорар має бути розумним та враховувати витрачений адвокатом час.
Розмір гонорару визначається лише за погодженням адвоката з клієнтом, а суд не вправі втручатися у ці правовідносини.
Сума заявлених позивачем до відшкодування відповідачем судових витрат на правничу допомогу адвоката співмірна із складністю справи, кваліфікацією і досвідом адвоката. Сам факт надання правової допомоги адвокатом та отримання її клієнтом підтверджується наданими суду доказами, а саме: договором про надання правової допомоги від 01 вересня 2023 року № 01/09/23 /а.с.24-26/, актом про надання правової допомоги до договору № 01/09/23 від 27 жовтня 2023 року /а.с.27-28/, а її фактична оплата повідомленням від 27 жовтня 2023 року на суму 3600,00 грн /а.с.29/. Суд вважає, що позивач належними доказами довів понесені ним витрати на професійну правничу допомогу адвоката, тому вказана сума підлягає до стягнення з відповідача.
Також, відповідно до ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. У зв`язку з тим, що суд прийшов висновку про задоволення позовних вимог, з відповідача на користь позивача підлягають стягненню витрати по сплаті судового збору у розмірі 2 684,00 грн.
На підставі викладеного, керуючись ст. 12, 13, 81, 141, 263-265, 280 ЦПК України, суд, -
В И Р І Ш И В:
позов Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Паланочна 3» задовольнити повністю.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Паланочна 3» заборгованість по внескам на утримання будинку та прибудинкової території, яка утворилась станом на 30 вересня 2023 року у розмірі 4756 (чотири тисячі сімсот п`ятдесят шість) гривень 49 копійок.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Паланочна 3» судові витрати в сумі 6 284 (шість тисяч двісті вісімдесят чотири) гривні 00 копійок, які складаються з суми сплаченого судового збору у розмірі 2 684,00 грн та судових витрат на професійну правничу допомогу у розмірі 3 600,00 грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Дніпровського апеляційного суду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення заочне рішення може бути оскаржене в загальному порядку, встановленому цим Кодексом.
Рішення у повному обсязі складене та підписане 21 березня 2024 року.
Учасники справи:
позивач Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Паланочна 3», код ЄДРПОУ 42476823; р/р НОМЕР_1 в АТ КБ «Приватбанк»; місцезнаходження за адресою: Дніпропетровська область, м. Новомосковськ, вул. Паланочна, буд. 3;
відповідач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ; РНОКПП НОМЕР_2 ; зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_3 .
Суддя Д. О. Парфьонов
Суд | Новомосковський міськрайонний суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 21.03.2024 |
Оприлюднено | 27.03.2024 |
Номер документу | 117891111 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із житлових відносин, з них |
Цивільне
Новомосковський міськрайонний суд Дніпропетровської області
Парфьонов Д. О.
Цивільне
Новомосковський міськрайонний суд Дніпропетровської області
Парфьонов Д. О.
Цивільне
Новомосковський міськрайонний суд Дніпропетровської області
Парфьонов Д. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні