Справа № 709/293/24
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
25 березня 2024 року с-ще Чорнобай
Чорнобаївський районний суд Черкаської області у складі:
головуючого судді Романової О.Г.,
за участі секретаря судового засідання Данілової О.С.,
заявника ОСОБА_1 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку окремого провадження у приміщенні Чорнобаївського районного суду Черкаської області цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи: Відділ соціального захисту та охорони здоров`я Чорнобаївської селищної ради, ОСОБА_2 , про встановлення факту родинних відносин, -
в с т а н о в и в:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , адреса: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 (далі заявник) звернулася до Чорнобаївського районного суду Черкаської області із заявою про встановлення факту родинних відносин, заінтересована особа: Відділ соціального захисту та охорони здоров`я Чорнобаївської селищної ради, адреса: вул. Центральна, 154,
с-ще, Чорнобай, Золотоніський район, Черкаська область, код ЄДРПОУ 44033246.
В обґрунтування заяви зазначалося, що заявниця має рідну матір ОСОБА_2 , яка зареєстрована та проживає разом із заявницею. ОСОБА_2 є особою з інвалідністю І групи «А» та потребує постійного стороннього догляду, який здійснює заявниця. Остання звернулася до Відділу соціального захисту та охорони здоров`я Чорнобаївської селищної ради для призначення та виплати компенсації у зв`язку з доглядом інваліда І групи, та надала документи, що підтверджують родинні відносини заявниці з ОСОБА_2 . Проте, ОСОБА_1 позбавлена оформити відповідні компенсації, оскільки, з невідомих заявниці причин, її мати має прізвище « ОСОБА_3 », тоді як її дівоче прізвище « ОСОБА_4 ».
Враховуючи вищевикладене, посилаючись на приписи цивільного законодавства, заявниця просить суд встановити факт родинних відносин, а саме те, що вона являється рідною дочкою ОСОБА_2 .
Ухвалою Чорнобаївського районного суду Черкаської області від 23 лютого 2024 року прийнято заяву до розгляду та відкрито провадження у справі в порядку окремого провадження. Крім цього, залучено до участі у справі у якості заінтересованої особи ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ідентифікаційний номер НОМЕР_2 .
У судовому засіданні заявниця ОСОБА_1 заяву підтримала та просила задовольнити з підстав, зазначених у ній.
У судове засідання представник заінтересованої особи Відділу соціального захисту та охорони здоров`я Чорнобаївської селищної ради не з`явився, направив до суду заяву, відповідно до якої розгляд справи просив проводити за його відсутності, не заперечував проти задоволення заяви.
У судове засідання заінтересована особа ОСОБА_2 не з`явилася, направила до суду заяву, відповідно до якої розгляд справи просила проводити за її відсутності, не заперечувала проти задоволення заяви.
Виходячи з приписів ч. 1ст. 223 ЦПК України, неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті.
У судовому засіданні було допитано свідків ОСОБА_5 та ОСОБА_6 , які будучи повідомлені про кримінальну відповідальність за завідомо неправдиві свідчення суду, показали, що заявниця ОСОБА_1 являється рідною дочкою ОСОБА_2 .
Суд, дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення учасників судового засідання, приходить до наступних висновків.
Відповідно до копії свідоцтва про народження серії НОМЕР_3 від 26 жовтня
1974 року народження батьками ОСОБА_7 являються ОСОБА_8 та ОСОБА_2 (а.с. 5).
Вподальшому ОСОБА_7 уклала шлюб із ОСОБА_9 та змінила своє прізвище на « ОСОБА_10 », що підтверджується Витягом з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію шлюбу щодо підтвердження дошлюбного прізвища (а.с. 7).
Як зазначає заявник, встановлення даного факту необхідно останній для призначення соціальних виплат як особі, яка здійснює догляд за особою з інвалідністю, якою є її мати ОСОБА_2 .
Так, відповідно до копії паспорта громадянина України прізвище заінтересованої особи « ОСОБА_3 » (а.с. 9), тоді як відповідно до копії свідоцтва про народження
серії НОМЕР_4 ОСОБА_8 та ОСОБА_11 14 вересня
1966 року уклали шлюб та дружині було змінено прізвище на « ОСОБА_4 » (а.с. 10).
ОСОБА_2 являється особою з інвалідністю І «А» групи та потребує постійного стороннього догляду та допомоги, повністю залежна від сторонніх осіб, що підтверджується копією довідки до акта огляду МСЕК серії 12ААА № 877114 від 07 лютого 2018 року (а.с. 8).
Згідно з довідками Виконавчого комітету Чорнобаївської селищної ради № 81 та № 82 від 02 лютого 2024 року ОСОБА_1 являється дочкою ОСОБА_2 (а.с. 6).
Згідно з ч. 1 ст. 293 ЦПК України, окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Відповідно до п. 1 ч. ст. 315 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення факту родинних відносин між фізичними особами.
Відповідно до ч 1 ст. 316 ЦПК України, заява фізичної особи про встановлення факту, що має юридичне значення, подається до суду за місцем її проживання.
У п. 1 постанови Пленуму Верховного Суду України від 31 березня 1995 року № 5 «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» судам роз`яснено, що в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, зокрема якщо: згідно із законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; встановлення факту не пов`язується із наступним вирішенням спору про право.
Таким чином, юридичні факти можуть бути встановлені лише для захисту, виникнення, зміни або припинення особистих чи майнових прав самого заявника.
Справи про встановлення юридичних фактів можуть бути предметом розгляду суду в порядку окремого провадження за таких умов: факти, які підлягають встановленню, повинні мати юридичний характер, тобто відповідно до закону викликати юридичні наслідки: виникнення, зміну або припинення особистих чи майнових прав громадян або організацій. Для визначення юридичного характеру факту потрібно з`ясувати мету, для якої необхідне його встановлення. Один і той самий факт для певних осіб і для певної мети може мати юридичне значення, а для інших осіб та для іншої мети - ні.
Згідно роз`яснень, які містяться у п. 7 постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення»
№ 5 від 31 березня 1995 року, суд вправі розглядати справи про встановлення факту родинних відносин, коли цей факт безпосередньо породжує юридичні наслідки, наприклад, якщо підтвердження такого факту необхідне заявникові для одержання в органах, що вчиняють нотаріальні дії, свідоцтва про право на спадщину.
Беручи до уваги вищенаведене, досліджені у судовому засіданні докази, що з достовірністю підтверджують факт родинних відносин заявниці та заінтересованої особи, суд дійшов висновку про достатність підстав для встановлення даного факту та задоволення заяви, оскільки іншим чином встановити його неможливо, а встановлення даного факту необхідне заявниці для оформлення соціальних виплат.
На підставі викладеного вище, керуючись ст.ст.259,263-265,293,315 ЦПК України, суд
у х в а л и в:
Заяву ОСОБА_1 , заінтересовані особи: Відділ соціального захисту та охорони здоров`я Чорнобаївської селищної ради, ОСОБА_2 , про встановлення факту родинних відносин задовольнити.
Встановити факт родинних відносин, а саме те, що ОСОБА_12 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , є рідною дочкою ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ідентифікаційний номер НОМЕР_2 .
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день її проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому відповідного рішення суду.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до Черкаського апеляційного суду.
Повний текст судового рішення складено 26 березня 2024 року.
Суддя О.Г. Романова
Суд | Чорнобаївський районний суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 26.03.2024 |
Оприлюднено | 27.03.2024 |
Номер документу | 117900422 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:. |
Цивільне
Чорнобаївський районний суд Черкаської області
Романова О. Г.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні