Рішення
від 19.03.2024 по справі 404/7368/23
КІРОВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.КІРОВОГРАДА

Справа № 404/7368/23

Номер провадження 2/404/1696/23

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

заочне

19 березня 2024 року Кіровський районний суд м. Кіровограда

в складі: головуючого судді Павелко І.Л.

за участі секретаря Коваленко А.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Кропивницькому справу за позовом Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Заможна оселя» до ОСОБА_1 про стягненняборгу ,-

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить стягнути з відповідача заборгованість по внескам на утримання будинку та прибудинкової території в сумі 6181,63 грн. та судові витрати в розмірі 2684 ,00 грн.

Ухвалою суду від 21 вересня 2023 року відкрито спрощене позовне провадження у цивільній справі за позовною заявою Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Заможна оселя» до ОСОБА_1 про стягнення боргу.

Представник позивача надав до суду заяву, якою просить судове засідання проводити без його участі, позовні вимоги підтримав в повному обсязі, не заперечив проти винесення заочного рішення по справі.

Відповідач в судове засідання не з`явився, про час і місце розгляду справи повідомлений рекомендованим листом, направленим за адресою реєстрації особи та який повернувся до суду з відміткою за закінченням терміну зберігання.

Згідно ст.280 ЦПК України, суд визнає причини неявки неповажними і вирішує справурозглядати за даної явки і наявних матеріалів у справі. Представник позивача згідно заяви не заперечує проти заочного розгляду справи та винесення заочного рішення.

Суд ухвалив провести заочний розгляд справ

Суд, вважає доведеними вимоги позивача та такими, що ґрунтуються на нормах закону з огляду на наступне.

Судом встановлено, що відповідачу на праві власності належить квартира в багатоквартирному житловому будинку за адресою: АДРЕСА_1 . Обслуговування вищевказаного будинку здійснює ОСББ «Заможна оселя», яке було створено з метою забезпечення належного утримання будинку та прибудинкової території.

ОСББ «Заможна оселя» діє у відповідності до ЗУ «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» та Статуту(а.с.9-20).

Правові та організаційні засади створення, функціонування, реорганізації та ліквідації об`єднань власників жилих та нежилих приміщень багатоквартирного будинку, захисту їхніх прав та виконання обов`язків щодо спільного утримання багатоквартирного будинку визначено Законом України"Прооб`єднанняспіввласників багатоквартирногобудинку" (далі-Закон).

Відповідно до ч. 4 ст. 4 Закону,основна діяльністьоб`єднанняполягає уздійсненні функцій,що забезпечуютьреалізацію правспіввласників наволодіння такористування спільниммайном співвласників,належне утриманнябагатоквартирного будинкута прибудинковоїтериторії,сприяння співвласникамв отриманніжитлово-комунальнихта іншихпослуг належноїякості заобґрунтованими цінамита виконанняними своїх зобов`язань, пов`язаних з діяльністю об`єднання.

Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Заможна оселя» згідно Закону України «Про житлово-комунальні послуги», постанови Кабінету Міністрів України «Правила користування приміщеннями житлових будинків і прибудинковими територіями» від 8 жовтня 1992 р. за № 572, постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку формування тарифів та послуги на утримання будинків і споруд та прибудинкових територій і типового договору про надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкову територій» від 12 липня 2005 року № 567 - утримує будинки та прибудинкову територію, надає житлово - комунальні послуги власнику квартири, а власник квартири отримує ці послуги та вчасно щомісяця сплачує за це кошти.

Згідно ст. 20 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» споживачі зобов`язанні оплачувати житлово - комунальні послуги у строки встановленні договором або законом. Розрахунковим періодом для оплати послуг є календарний місяць. Плата за послуги вноситься не пізніше 10 числа місяця, що настає за розрахунковим.

В розділі 5 п.2 (Права та обов`язки співвласників) статуту Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Заможна оселя» в новій редакції зазначено, що співвласник зобов`язаний своєчасно і в повному обсязі сплачувати належні внески і платежі, а саме до 20-го числа місяця, наступного за розрахунковим.

Згідно Статуту в новій редакції від 03.10.2019 року та статті 10 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоповерхових будинків» № 28663 від 29.11.2001 року вищим органом управління об`єднання є загальні збори, які вирішують визначення розміру внесків та платежів співвласників, визначають розмір та матеріальне заохочення голови та членів правління.

Тарифи змінювалися згідно Протоколів Загальних Зборів ОСББ «Заможна оселя»: протокол №17 від 12.02.2022 року; Ст.34-36 Коригування тарифів на надання послуг Постанова КМУ «Порядок формування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій» № 529 від 20.05.2009 р.

Згідно Статуту Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Заможна оселя» п.12 розділу 3 правління є виконавчим органом об`єднання і підзвітне загальним зборам. Згідно п. 14 розділу 3 правління здійснює контроль за своєчасною сплатою співвласниками внесків і платежів та вжиття заходів щодо стягнення заборгованості згідно законодавства.

Станом на 1 серпня 2023 року борг відповідача складав 5009 грн. 77 коп. та встановлено, що ОСОБА_1 сплачував платежі на утримання будинку та прибудинкової території не в повному обсязі і не щомісячно, що підтверджується розшифровкою заборгованості (а.с. 31).

ОСОБА_1 належним чином не виконує свої зобов`язання, у зв`язку з чим виникла заборгованість за період з липня 2022 року по серпень 2023 року включно в сумі 5009 грн. 77 коп. та індекс інфляції за вказаний період становить 314 грн. 38 коп.

Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Заможна оселя» повідомляло відповідача про наявну заборгованість, (повідомлення вихідний №2 від 04.01.2023 року) - направлене боржнику проте заборгованість не погашається, на попередження боржник не реагує, що змусило звернутися до суду за захистом своїх прав(а.с.32).

Частиною 6 ст.13Закону встановлено, що у разі відмови співвласника сплачувати внески і платежі на утримання та проведення реконструкції, реставрації, поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення спільного майна об`єднання або за його дорученням управитель має право звернутися до суду.

Згідно ст. 22 Закону, для забезпечення утримання та експлуатації багатоквартирного будинку, користування спільним майном у такому будинку, включаючи поточний ремонт, утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, водопостачання та водовідведення, теплопостачання і опалення, вивезення побутових відходів, об`єднання за рішенням загальних зборів має право: задовольняти зазначені потреби самостійно шляхом самозабезпечення; визначати управителя, виконавців окремих житлово-комунальних послуг, з якими усі співвласники укладають відповідні договори; виступати колективним споживачем (замовником) усіх або частини житлово-комунальних послуг. Для фінансування самозабезпечення об`єднання співвласники сплачують відповідні внески і платежі в розмірах, установлених загальними зборами об`єднання. Внески на утримання і ремонт приміщень або іншого майна, що перебуває у спільній власності, визначаються статутом об`єднання та/або рішенням загальних зборів(ч.3ст.23Закону).

Відповідно до ч.11 ст.10Закону України«Про особливостіздійснення прававласності убагатоквартирному будинку» рішення зборів співвласників є обов`язковими для всіх співвласників, включаючи тих, які набули право власності на квартиру чи нежитлове приміщення після прийняття рішення.

Згідно ст.322НК України визначено, що тягар утримання майна покладається на власника, а саме: власник зобов`язаний утримувати майно, що йому належить, якщо інше не встановлено договором або законом.

Відповідно ст.385 ЦК України, власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку (будинках) для забезпечення експлуатації такого будинку (будинків), користування квартирами та нежитловими приміщеннями й управління, утримання і використання спільного майна багатоквартирного будинку (будинків) можуть створювати об`єднання співвласників багатоквартирного будинку (будинків).

Відповідно до п.5, п.10 ч.І, ч.2 ст.7 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку», співвласники зобов`язані: виконувати рішення зборів співвласників; своєчасно сплачувати за спожиті житлово-комунальні послуги.

Кожний співвласник несе зобов`язання щодо належного утримання, експлуатації, реконструкції, реставрації, поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення спільного майна багатоквартирного будинку пропорційно до його частки співвласника.

Статтею 15Закону України«Про об`єднанняспіввласників багатоквартирногобудинку» передбачено, що співвласник зобов`язаний: виконувати обов`язки, передбачені статутом об`єднання; своєчасно і в повному обсязі сплачувати належні внески і платежі.

Отже, на підставі викладених вимог чинного законодавства та положень Статуту позивача, слід дійти висновку, що особа, яка є власником приміщення і, в свою чергу, співвласником будинку, в якому створено ОСББ, зобов`язана брати участь у витратах на управління, утримання та збереження будинку, а об`єднання наділено правом у разі нездійснення цією особою таких дій звернутися до суду з позовом про стягнення нарахованих платежів по цим витратам, виникати безпосередньо з актів цивільного законодавства.

Споживач зобов`язаний оплатити житлово-комунальні послуги, якщо він фактично користувався ними. Факт відсутності договору про надання житлово-комунальних послуг сам по собі не може бути підставою для звільнення споживача від оплати послуг у повному обсязі. Таку правову позицію висловив Верховний Суд у справа № 638/11034/15ц (постанова 10 грудня 2018 року) та Верховний Суд України у справі № 6-2951цс15, (постанова від 20.04.2016).

Зі свого боку позивач договірні зобов`язання виконує в повному обсязі, у відповідності до вимог чинного законодавства України.

В свою чергу, відповідач свої зобов`язання щодо своєчасності плати за отримані послуги належним чином не виконує, чим порушує вимоги статті 526 Цивільного кодексу України, якою передбачено, що зобов`язання має виконуватись належним чином, відповідно до умов договору та вимог ЦК України, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог, - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. У відповідності ж до статті 525 Цивільного кодексу України - односторонньої відмови від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Згідно розрахункупозивача завідповідачем рахуєтьсязагальна сумазаборгованості в розмірі6181,63грн.

З огляду на викладене, суд вважає за необхідне стягнути з відповідача заборгованість за послуги утримання будинку та прибудинкової території в повному обсязі.

На підставі ст. 141 ЦПК України судові витрати покладаються на відповідача.

Керуючись ст.ст. 68, 156 ЖК України, ст.ст. 525, 526, 549, 625 ЦК України, ст.ст. 76-81, 141, 265, 280-284 ЦПК України, суд -

УХВАЛИВ:

Позовну заяву Об`єднання співвласниківбагатоквартирного будинку«Заможна оселя» задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Заможна оселя», код ЄДРПОУ 40648908, розрахунковий рахунок № НОМЕР_1 в ПАТ КБ «ПРИВАТБАНК», МФО 323583, заборгованість повнескам наутримання будинкута прибудинковоїтериторії врозмірі 6181,63грн.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Заможна оселя», код ЄДРПОУ 40648908, розрахунковий рахунок № НОМЕР_1 в ПАТ КБ «ПРИВАТБАНК», МФО 323583, 2 684 грн. судового збору.

Заочне рішення може бути переглянуто судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом 30 днів з дня проголошення рішення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Кропивницького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Відомості про учасників справи:

позивач: Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Заможна оселя», місце знаходження: вул. Вокзальна 16,к.1, м. Кропивницький, 25006 , код ЄДРПОУ 40648908;

відповідач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_2 .

Текст рішення 19.03.2024 року.

Суддя Кіровського І. Л. Павелко

районного суду

м.Кіровограда

СудКіровський районний суд м.Кіровограда
Дата ухвалення рішення19.03.2024
Оприлюднено27.03.2024
Номер документу117904223
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них надання послуг

Судовий реєстр по справі —404/7368/23

Рішення від 19.03.2024

Цивільне

Кіровський районний суд м.Кіровограда

Павелко І. Л.

Ухвала від 21.09.2023

Цивільне

Кіровський районний суд м.Кіровограда

Павелко І. Л.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні