Рішення
від 25.03.2024 по справі 910/19800/23
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МІСТА КИЄВА

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.uaРІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

25.03.2024Справа № 910/19800/23

Господарський суд міста Києва у складі судді Чебикіної С.О., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження справу за позовом Комунального підприємства виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) "Київтеплоенерго" до Товариства з обмеженою відповідальністю "УПРАВЛЯЮЧА КОМПАНІЯ "ПРОСТІР" про стягнення 18 517,39 грн., без виклику представників сторін

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до Господарського суду міста Києва з позовом до відповідача про стягнення 18 517,39 грн., з яких: 14 533,16 грн. основного боргу, 405,60 грн. 3% річних, 1 977,91 грн. інфляційних втрат та 1 600,72 грн. пені за договором поставки №330610 від 01.02.2019 на підставі ст. ст. 11, 509, 525, 526, 530, 610, 629 ЦК України.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 04.01.2024 року відкрито провадження у справі та вирішено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами.

Заперечень щодо розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін від сторін у встановлений законом строк не надано.

Відповідач відзив на позов не подав, про розгляд справи судом повідомлений належним чином.

Дослідивши наявні в матеріалах справи докази, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні дані, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню частково з наступних підстав.

Судом встановлено, що 01.02.2019 між Комунальним підприємством виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) "Київтеплоенерго" (Сторона 1) та Товариством з обмеженою відповідальністю «УПРАВЛЯЮЧА КОМПАНІЯ «ПРОСТІР» (Сторона 2) укладено Договір №330610 забезпечення постачання теплової енергії (далі - Договір), предметом якого є забезпечення постачання теплової енергії в гарячій воді включаючи обладнання індивідуальних теплових пунктів, вузлів обліку та вузлів приєднання, що знаходяться у власності або на балансі, або в експлуатації, або на технічному обслуговуванні чи в будь-якому користуванні Сторони-2 (теплове обладнання Сторони-2) відповідно до Додатку №5 Договору на потреби об`єкта по вул. Дмитрівська, 46 опалення та вентиляції - в період опалювального сезону; гарячого водопостачання - протягом року, шляхом грошової компенсації теплових втрат; в кількості та в обсягах згідно з Додатком №1 до Договору.

Облік теплової енергії на теплових мережах проводиться розрахунковим способом відповідно до норм та вказівок по нормуванню витрат палива та теплової енергії на опалення житлових та громадських споруд, а також на господарсько-побутові потреби в Україні КТМ 204 Україна 244-94, затверджені Державним комітетом України по житлово-комунальному господарству 14.12.1993 з наступними змінами та доповненнями (п. 4.1. Договору).

Згідно п. 2.3.1., 2.3.2. Договору Відповідач зобов`язується дотримуватись умов та порядку оплати, Додержувати норми витоку мережної води, зазначеної в Додатку №1 до Договору.

Відповідно до п. 3 Додатку №4 до Договору Відповідач, щомісяця з 12 по 15 число самостійно отримує в ЦОК за адресою: просп. Повітрофлотський, 58: - облікову картку фактичних обсягів теплової енергії за звітний період; - акт звіряння розрахунків на початок розрахункового періоду (один примірник оформленого акту звірки Відповідач повинен повернути в ЦОК); - акт виконаних робіт.

Відповідно до п. 2 Додатку №4 до Договору Відповідач до 15 числа місяця наступного за розрахунковим сплачує Позивачу вартість фактичних обсягів теплової енергії у розрахунковому періоді, з урахуванням сальдо розрахунків на початок місяця.

Відповідно до п, 1 Додатку №3 до Договору розрахунки з Відповідачем за відпущену теплову енергію проводяться згідно затвердженими тарифами.

Пунктом 3 Додатку 3 до Договору передбачено, що можливі змінення тарифів в період дії Договору.

Відповідно до п. 6 Додатку № 4 Договору Відповідачу на суму боргу на початок кожного розрахункового періоду (місяця) Позивачем нараховується пеня в розмірі 0,5% за кожний день, до моменту його повного погашення, але не більше суми обумовленої чинним законодавством України.

Поясненнями позивача, які викладені у позовній заяві, корінцями нарядів на включення та відключення об`єктів теплоспоживання на період опалювального сезону; Актами приймання-передавання товарної продукції; Обліковими картками за обліковим записом Відповідача; довідками про нарахування за теплову енергію, довідками про стан розрахунків копії яких містяться в матеріалах справи підтверджується факт надання позивачем послуг з постачання теплової енергії.

Вказані акти приймання-передавання не підписані представником відповідача. Водночас, відповідач зобов`язаний відповідно до п. 3 Додатку №4 до Договору самостійно отримувати такі акти щомісяця з 12 по 15 число і оформлені повертати позивачу.

Проте, доказів вмотивованої відмови відповідача від підписання таких актів матеріали справи не містять.

Отже, позивач виконав взяті на себе зобов`язання з постачання теплової енергії, а відповідач не виконав належним чином свої зобов`язання з оплати її вартості за період з липня 2021 по липень 2023 року включно, внаслідок чого у відповідача утворилась заборгованість у розмірі 14 533,16 грн.

Контррозрахунку вказаної суми заборгованості або доказів її сплати відповідачем до суду не надано.

Ст.ст. 525, 526 Цивільного кодексу України визначено, що зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

За таких обставин, суд приходить до висновку, що права позивача, за захистом яких він звернувся до суду, порушено відповідачем, а тому позовні вимоги в частині стягнення з відповідача 14 533,16 грн. заборгованості обґрунтовані та підлягають задоволенню.

У зв`язку із порушенням відповідачем взятих на себе зобов`язань з оплати за послуг позивачем нараховано відповідачу 405,60 грн. 3% річних, 1 977,91 грн. інфляційних втрат.

Відповідно до статті 625 Цивільного кодексу України боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання грошового зобов`язання. Боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Позовні вимоги в частині стягнення 405,60 грн. 3% річних, 1 977,91 грн. інфляційних втрат підлягають задоволенню за розрахунком позивача, який відповідає вимогам закону.

Окрім того, позивачем заявлено вимогу про стягнення з відповідача пені у розмірі 1 600,72 грн за період листопад 2022 року - квітень 2023 року за умовами п. 6 Додатку № 4 Договору.

Відповідно до ст. 230 ГК України порушення зобов`язання є підставою для застосування господарських санкцій (неустойка, штраф, пеня).

З частини 7 статті 21 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" вбачається, що постачання теплової енергії є видом житлово-комунальних послуг і на ці правовідносини розповсюджується вказаний Закон, який є спеціальним нормативно-правовим актом до спірних правовідносин.

Частиною 1 статті 26 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" передбачено, що у разі несвоєчасного здійснення платежів за житлово-комунальні послуги споживач зобов`язаний сплатити пеню в розмірі, встановленому в договорі, але не вище 0,01 відсотка суми боргу за кожен день прострочення. Загальний розмір сплаченої пені не може перевищувати 100 відсотків загальної суми боргу. Нарахування пені починається з першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку внесення плати за житлово-комунальні послуги. Пеня не нараховується за умови наявності заборгованості держави за надані населенню пільги та житлові субсидії та/або наявності у споживача заборгованості з оплати праці, підтвердженої належним чином.

Проте, відповідно до підпункту 4 пункту 3 розділу ІІ Прикінцеві положення Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)" від 17 березня 2020 року №530-ІХ, що набрав чинності 17 березня 2020 року, на період дії карантину або обмежувальних заходів, пов`язаних із поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19), та протягом 30 днів з дня його відміни забороняється, зокрема, нарахування та стягнення неустойки (штрафів, пені) за несвоєчасне здійснення платежів за житлово-комунальні послуги.

Карантин, пов`язаний із поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19), який був установлений згідно постанови Кабінету Міністрів України від 11 березня 2020 року "Про запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-19" № 211 з 12 березня 2020 року, тривав до 30 червня 2023 року.

Таким чином, нарахування пені за порушення відповідачем оплати послуг з постачання теплової енергії у період листопад 2022 року - квітень 2023 року є неправомірним.

За таких обставин, у задоволенні позовних вимог в частині стягнення 1 600,72 грн пені слід відмовити.

Судовий збір відповідно до вимог ст. 129 ГПК України покладається на обидві сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Керуючись ст. ст. 86, 129, 232, 233, 236 - 241 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити частково.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "УПРАВЛЯЮЧА КОМПАНІЯ "ПРОСТІР" (01054, м. Київ, вул. Дмитрівська, 56А, код 32253916) на користь Комунального підприємства виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) "Київтеплоенерго" (01001, м. Київ, пл. Франка Івана, 5, код 40538421) 14 533 (чотирнадцять тисяч п`ятсот тридцять три) грн.16 коп. основного боргу, 405 (чотириста п`ять) грн. 60 коп. 3% річних, 1 977 (одну тисячу дев`ятсот сімдесят сім) грн. 91 коп. інфляційних втрат та 2451 (дві тисячі чотириста п`ятдесят одну) грн. 98 коп. судового збору.

В іншій частині в позові відмовити.

Після вступу рішення в законну силу видати наказ.

Рішення господарського суду набирає законної сили відповідно до вимог ст. 241 ГПК України та підлягає оскарженню в порядку та у строк, які визначені розділом IV ГПК України.

Суддя С.О. Чебикіна

СудГосподарський суд міста Києва
Дата ухвалення рішення25.03.2024
Оприлюднено28.03.2024
Номер документу117910301
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг енергоносіїв

Судовий реєстр по справі —910/19800/23

Рішення від 25.03.2024

Господарське

Господарський суд міста Києва

Чебикіна С.О.

Ухвала від 04.01.2024

Господарське

Господарський суд міста Києва

Чебикіна С.О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні