Рішення
від 25.03.2024 по справі 917/1211/23
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Капітана Володимира Кісельова, 1, м. Полтава, 36000, тел. (0532) 61 04 21

E-mail: inbox@pl.arbitr.gov.ua, https://pl.arbitr.gov.ua/sud5018/

Код ЄДРПОУ 03500004

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25.03.2024 Справа № 917/1211/23

Суддя Погрібна С.В., після виходу з лікарняного, розглянувши матеріали справи

за позовною заявою Акціонерного товариства "Полтаваобленерго", вул. Старий Поділ, 5, м. Полтава, Полтавська область, 36022

до Відділення профілактичної дезинфекції Зінківської районної санітарно-епідеміологічної станції, вул. Першотравнева, 17, м. Зіньків, Полтавський район, Полтавська область, 38100

про стягнення 59 778,84 грн,

без виклику сторін,

УСТАНОВИВ:

До Господарського суду Полтавської області надійшла позовна заява Акціонерного товариства "Полтаваобленерго" до Відділення профілактичної дезинфекції Зінківської районної санітарно - епідеміологічної станції про стягнення 59 778,84 грн вартості активної електроенергії не облікованої внаслідок порушення споживачем ПРРЕЕ, що підтверджується Актом № 00007322 від 27.07.2022.

Ухвалою суду позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін. Ухвалою Господарського суду Полтавської області прийнято позовну заяву до розгляду і відкрито провадження у справі, визнано справу малозначною, ухвалено справу розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи; встановлено відповідачу строк для подання суду відзиву на позов, оформленого згідно з вимогами частини 3 статті 165 ГПК України, з додатками, передбаченими частинами 6, 7 статті 165 ГПК України - 15 днів з дня вручення даної ухвали; встановлено відповідачу строк для подання заяви з запереченнями проти розгляду справи в порядку спрощеного позовного провадження, передбаченої приписами частини 4 статті 250 ГПК України - 15 днів з дня вручення даної ухвали; встановлено відповідачу строк для подання суду (за бажанням) клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін - 15 днів з дня вручення даної ухвали; після отримання від позивача відповіді на відзив - подати до суду заперечення (стаття 167 ГПК України), копії заперечень надати (направити) позивачу; встановлено відповідачу строк для подання суду заперечень до 08.09.2023.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач не сплатив вартість необлікованої активної електричної енергії внаслідок порушення Споживачем Правил роздрібного ринку електричної енергії.

Ухвала суду про прийняття позовної заяви до розгляду і відкриття провадження у справі, що направлялась відповідачу за вказаною у позові адресою, повернулась без вручення адресату з відміткою - відсутній за вказаною адресою.

Ухвала Господарського суду Полтавської області від 17.07.2023 розміщена в Єдиному Державному реєстрі судових рішень (www.reyestr.court.gov.ua).

Відповідно до Закону України "Про доступ до судових рішень" судові рішення, внесені до Реєстру, є відкритими для безоплатного цілодобового доступу на офіційному вебпорталі судової влади України. Загальний доступ до судових рішень на офіційному вебпорталі судової влади України забезпечення з дотриманням вимог статті 7 цього Закону. Для реалізації права доступу до судових рішень, внесених до Реєстру, користувачу надаються можливості пошуку, перегляду, копіювання та роздрукування судових рішень або їхніх частин.

Відповідно до відомостей з ЄДРЮОФО-П та громадських формувань відповідач (код ЄДРПОУ 21075829) зареєстрований за адресою - вул. Першотравнева, 17, м. Зіньків, Полтавський район, Полтавська область, 38100

Судом було вчинено всі можливі за даних обставин дії щодо належного повідомлення учасників справи про спір, що розглядається. Зважаючи на зазначене, учасники справи належним чином були повідомлені про відкриття судового провадження у даній справі.

Стаття 43 ГПК України зобов`язує сторони добросовісно користуватись належними їм процесуальними правами.

Відповідач у встановлений судом строк не використав наданого законом права на подання відзиву на позов. Клопотання про продовження строку на подання відзиву в матеріалах справи відсутнє.

Факт неотримання відповідачем кореспонденції, якою суд із додержанням вимог процесуального закону надсилав ухвалу для вчинення відповідних дій, за належною адресою та яка повернулася до суду у зв`язку з її неотриманням адресатом, не може вважатися поважною причиною невиконання ухвали суду, оскільки наведене зумовлено не об`єктивними причинами, а суб`єктивною поведінкою сторони щодо отримання кореспонденції, яка надходила на адресу відповідача.

Згідно з частиною 9 статті 165 ГПК України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Станом на дату прийняття рішення відзив від відповідача також не надійшов.

Під час розгляду справи по суті судом були досліджені всі письмові докази, що містяться в матеріалах справи.

Рішення виноситься суддею з урахуванням строку перебування у тривалих відпустках та лікарняному.

Відповідно до частини 2 статті 233 ГПК України дане рішення прийнято, складено та підписано в нарадчій кімнаті.

Розглянувши матеріали справи, дослідивши всі наявні у справі докази, суд встановив наступне.

Як свідчать матеріали справи, 01.01.2019 року між Акціонерним товариством "Полтаваобленерго" та відділенням профілактичної дезинфекції Зіньківської районної санітрано-епідеміологічної станції через Заяву-приєднання укладено Договір споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії №20800084 (далі - Договір) відповідно до заяви-приєднання (а.с.5).

Згідно із статтею 11 Цивільного кодексу України підставами виникнення прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини. Правочин за приписами статті 204 ЦК України є правомірним, якщо його недійсність прямо не встановлена законом або якщо він не визнаний судом недійсним. Положеннями статей 627, 628 ЦК України визначено, що відповідно до статті 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості. Зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства.

Згідно із частиною першою статті 633 ЦК України публічним є договір, в якому одна сторона - підприємець взяла на себе обов`язок здійснювати продаж товарів, виконання робіт або надання послуг кожному, хто до неї звернеться (роздрібна торгівля, перевезення транспортом загального користування, послуги зв`язку, медичне, готельне, банківське обслуговування тощо). Умови публічного договору встановлюються однаковими для всіх споживачів, крім тих, кому за законом надані відповідні пільги.

Типовий Договір про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг є публічним договором приєднання, який встановлює порядок та умови постачання електричної енергії виключно побутовим та малим непобутовим споживачам постачальником універсальних послуг та укладається сторонами з урахуванням статей 633, 634, 641, 642 Цивільного кодексу України шляхом приєднання Споживача до цього Договору, згідно із заявою-приєднання яка є додатком 1 до цього Договору.

Умови цього Договору розроблені відповідно до Закону України "Про ринок електричної енергії" та Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою Національної комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14 березня 2018 року № 312 (далі ПРРЕЕ), та є однаковими для всіх споживачів.

Підписавши заяву-приєднання до умов Договору, Договір вважається укладеним з дати підписання Споживачем цієї заяви.

Уповноваженими представниками АТ "Полтаваобленерго", а саме контролерами групи технічного аудиту Зіньківської дільниці Миргородської об`єднаної філії АТ «ПОЛТАВАОБЛЕНЕРГО» ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , провідним інженером групи технічного аудиту Зіньківської дільниці Миргородської об`єднаної філії АТ «ПОЛТАВАОБЛЕНЕРГО» Бойко Віктором Володимировичем, інженером групи -технічного аудиту Зіньківської дільниці Миргородської об`єднаної філії АТ «ПОЛТАВАОБЛЕНЕРГО» ОСОБА_3 прибувши на об`єкт споживача ВІДДІЛЕННЯ ПРОФІЛАКТИЧНОЇ ДЕЗИНФЕКЦІЇ ЗІНЬКІВСЬКОЇ РАЙОННОЇ САНІТАРНО-ЕПІДЕМІОЛОГІЧНОЇ СТАНЦІЇ, за адресою: м. Зіньків, вул. Івана Петровського, 186 для проведення технічної перевірки вузла обліку, було виявлено порушення п. 1.2.1, п.2.3.1, підпункту 1 п. 5.5.5, підпункту 20 п.5.5.5, п. 8.2.4. ПРРЕЕ, п.6.1 розділу 5 ККОЕЕ, п. 11.9.1, п.11.9.2 КСР.

Факт виявлення порушення було зафіксовано у присутності керівника ОСОБА_4 .

При технічній перевірці вказаного об`єкта було встановлено, що Споживачем порушено облік електричної енергії, а саме:

Порушення п. 1.2.1, п.2.3.1, підпункту 1 п. 5.5.5, підпункту 20 п.5.5.5, п. 8.2.4. ПРРЕЕ, п.6.1 розділу 5 ККОЕЕ, п. 11.9.1, п.11.9.2 КСР - самовільне підключення електроустановки (електропроводки) до електричної мережі, що не є власністю оператора системи, поза розрахунковим засобом обліку електроенергії з порушенням схеми обліку. Самовільне підключення виконано дротом від ввідного проводу до електроустановки споживача, що призвело до несанкціонованого відбору електроенергії. Самовільне підключення виконано приховано. Шляхом демонтажу ввідного проводу було виявлено самовільне підключення. Виявити порушення при контрольному огляді можливості не було. При включенні навантаження лічильний механізм лічильника не враховує електроенергію, покази електролічильника не змінюється, спожита електрична енергія не враховується.

Пунктом 5.5.5. правил роздрібного ринку електричної енергії (ПРРЕЕ) передбачено, що споживач електричної енергії зобов`язаний (підпункт 20): « не допускати без облікового користування електричною енергією від технологічних електричних мереж споживача, а також відшкодувати збитки, завдані оператору системи та/або споживачу ( основному споживачу) у разі виявлення без облікового користування електричною енергією від технологічних електричних мереж споживача».

Пунктом 8.2.5 правил роздрібного ринку електричної енергії встановлено: «У разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженими представниками оператора системи, від якого споживач одержує електричну енергію, порушень цих правил. У тому числі фактів' розкрадання електричної енергії, на місці виявлення порушення у присутності споживача або представника споживача оформляється акт про порушення. Акт про порушення підписується представником оператора системи та споживачем або представником споживача. Споживач має право подати пояснення і зауваження щодо змісту акта про порушення, які зазначаються в акті про порушення або надаються оператору системи окремим письмовим повідомленням.»

Отже, як вказує позивач, відповідачем в межах його обов`язків, порушено п. 1.2.1, п.2.3.1, підпункту 1 п. 5.5.5, підпункту 20 п.5.5.5, п. 8.2.4. ПРРЕЕ, п.6.1 розділу 5 ККОЕЕ, п. 11.9.1, п.11.9.2 КСР.

27.07.2022 на місці виявлення порушення у присутності керівника ОСОБА_4 було складено Акт про порушення № 00007322 (а.с. 8-9).

Акт підписаний чотирма представниками АТ«ПОЛТАВАОБЛЕНЕРГО» та споживачем в особі керівника Відділення профілактичної дезинфекції Зінківської районної санітарно-епідеміологічної станції Храпачем О.С.

Відповідно до вимог п. 8.2.5. ПРРРЕЕ в Акті про порушення № 00007322 від 27.07.2022 зазначені зміст виявленого порушення з посиланням на відповідні пункти цих Правил та всі необхідні для визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії параметри, що характеризують електроустановку споживача.

До акту додано схему електроживлення споживача, акт технічної перевірки, акт виміру зразка дроту, акт тимчасового збереження речового доказу - дані документи підписані споживачем керівником ВІДДІЛЕННЯ ПРОФІЛАКТИЧНОЇ ДЕЗИНФЕКЩЇ ЗІНЬКІВСЬКОЇ РАЙОННОЇ САНІТАРНО-ЕПІДЕМІОЛОГІЧНОЇ СТАНЦІЇ Храпачем О.С. Також проведено фото-відео фіксацію.

Зразок дроту самовільного підключення було вилучено, як речовий доказ, запаковано та опломбовано пломбою оператора системи сейф пакет SA1851431. Даний факт підтверджується актом тимчасового збереження речового доказу від 27.07.2022, який підписаний зокрема представником відповідача Храпачем О.С. (а.с. 17).

В Акті про порушення № 00007322 від 27.07.2022 вказано, що комісія оператора системи з розгляду складеного акта про порушення буде проводити засідання 11.08.2022 о 10:00 за адресою: м. Полтава, вул. Старий Поділ, 5.

Акт про порушення № 00007322 від 27.07.2022 складено в двох примірниках, один з яких передано керівнику ОСОБА_4

11.08.2022 проведено засідання комісії АТ "Полтаваобленерго" з розгляду Актів про порушення Правил роздрібного ринку електричної енергії, на якому розглянуто Акт про порушення № 00007322 від 27.07.2022 та вирішено донарахувати вартість добового обсягу споживання електричної енергії за період з 28.07.2021 по 27.07.2022 та нарахувати компенсацію вартості не облікованої електричної енергії на суму 59 778,84 грн.

Дане рішення оформлено Протоколом №00007322 засідання комісії від 11.08.2022 по розгляду Акта про порушення споживачем ПРРЕЕ (а.с. 18).

Представник Відділення профілактичної дезинфекції Зінківської районної санітарно-епідеміологічної станції на засідання комісії не з`явився, хоча був належним чином повідомлений під підпис.

Листом № 04-34/69 від 07.09.2022 позивачем направлено на адресу відповідача протокол та рахунок на оплату (а.с. 21).

Відповідно до п. 5.5.5. ПРРЕЕ споживач електричної енергії зобов`язаний здійснювати оплату рахунків, виставлених на підставі актів про порушення цих Правил та умов Договору.

Пунктом 8.2.7. ПРРЕЕ визначено, що кошти за необліковану електричну енергію та суми збитків перераховуються Споживачем на поточний рахунок оператора системи.

Споживач має оплатити розрахункові документи за необліковану електричну енергію протягом 30 календарних днів від дня отримання рахунка (у випадку неотримання споживачем рахунка у поштовому відділенні упродовж 5 робочих днів з дня надходження рахунка до поштового відділення споживача рахунок вважається отриманим споживачем на 5 робочий день).

Рахунок відповідачем не сплачено, що і стало для Позивача приводом для звернення до суду з даним позовом.

Відповідач наявність заборгованості не спростував, здійснених позивачем розрахунків не оскаржив, власного контррозрахунку не надав.

При прийнятті рішення судом враховано наступне.

Згідно частин 1, 2 статті 633 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) публічним є договір, в якому одна сторона - підприємець взяла на себе обов`язок здійснювати продаж товарів, виконання робіт або надання послуг кожному, хто до неї звернеться (роздрібна торгівля, перевезення транспортом загального користування, послуги зв`язку, медичне, готельне, банківське обслуговування тощо). Умови публічного договору встановлюються однаковими для всіх споживачів, крім тих, кому за законом надані відповідні пільги.

Правове регулювання правовідносин, пов`язаних з виробництвом, передачею, розподілом, купівлею-продажем, постачанням електричної енергії регулюються, зокрема Законом України "Про ринок електричної енергії" (далі - ЗУ "Про ринок електричної енергії").

Статтею 77 ЗУ "Про ринок електричної енергії" встановлено, що учасники ринку, які порушили нормативно-правові акти, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, несуть відповідальність згідно із законом. Правопорушеннями на ринку електричної енергії є зокрема: крадіжка електричної енергії, самовільне підключення до об`єктів електроенергетики, споживання електричної енергії без приладів обліку; створення перешкод у здійсненні державного енергетичного нагляду (контролю); пошкодження цілісності пломб, повірочного тавра тощо; відмова у доступі уповноважених працівників постачальників послуг комерційного обліку до приміщень, де розташовані лічильники електричної енергії, якщо обов`язок надання такого доступу встановлений законодавством.

14.03.2018 Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг постановою № 312 затвердила Правила роздрібного ринку електричної енергії (далі - ПРРЕЕ).

Відповідно до п. 2.3.1, п. 2.3.3 ПРРЕЕ, на роздрібному ринку виробництво, передача, розподіл, постачання та споживання електричної енергії без розрахункових засобів комерційного обліку не допускається.

Електроустановки споживачів мають бути забезпечені необхідними розрахунковими засобами вимірювальної техніки для розрахунків за спожиту електричну енергію.

Пунктом 5.1.1. ПРРЕЕ передбачено, що оператор системи має право, зокрема, контролювати додержання споживачами та субспоживачами вимог цих Правил відповідно до умов укладених договорів; складати акти про невідповідність дій (бездіяльності) споживача умовам договору споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії та порушення вимог законодавства України у сфері енергетики.

Порядок улаштування засобів обліку та інших засобів комерційного обліку електричної енергії визначений Розділом V Кодексу комерційного обліку електричної енергії, зокрема відповідно до пунктів:

- електроустановки споживачів та інших учасників ринку мають бути забезпечені повіреними, введеними в експлуатацію та прийнятими до розрахунків (введеними в облік) вузлами обліку, а також (за потреби) ЗВТ для контролю якості електричної енергії (п. 5.2.1).

- введений в експлуатацію вузол обліку має бути опломбованим та прийнятим до розрахунків за електричну енергію (введеним в облік) (п. 5.2.20).

- вузол обліку вважається введеним в облік з дати підписання сторонами акта пломбування (п. 5.2.21).

- послуга з введення в облік вузла обліку передбачає проведення технічної перевірки ЗВТ та інших складових вузла обліку, схеми їх підключення, а також пломбування ЗВТ, пристроїв та місць, що унеможливлюють доступ до струмоведучих частин кіл комерційного обліку (п. 5.2.23).

- факт проведення технічної перевірки вузла обліку має бути зафіксований в акті технічної перевірки, який повинен, зокрема, містити інформацію про технічні параметри та покази лічильників на момент їх пломбування. Акт технічної перевірки вузла обліку складається у двох примірниках представниками оператора системи у присутності замовника або уповноваженої ним особи та підписується ними. Один примірник акта технічної перевірки передається замовнику (п. 5.2.26).

- факт установлення пломб, а також індикаторів та їх стан мають бути зафіксовані в акті пломбування, що складається відповідно до вимог цього Кодексу в необхідній кількості примірників представниками оператора мережі у присутності замовника та власника електроустановки, об`єкта або окремого елемента об`єкта, території, приміщення, де встановлюється вузол обліку, або уповноважених ними осіб та підписується ними. По одному примірнику акта пломбування передається замовнику та власнику об`єкта, де встановлений вузол обліку (п. 5.2.27).

Згідно підпункту 8 пункту 5.5.5 ПРРЕЕ споживач електричної енергії зобов`язаний забезпечувати збереження і цілісність установлених на його території та/або об`єкті (у його приміщенні) розрахункових засобів комерційного обліку електричної енергії та пломб (відбитків їх тавр) відповідно до акта про пломбування.

У акті про пломбування засобів обліку електричної енергії до 1000 В від 23.12.2019, представник Храпач О.С. зазначив "Акт підтверджую, пломби, пломбувальний матеріал, засоби та ланцюги обліку прийняті на збереження". Акт скріплений підписом представника Споживача (а.с. 6-7).

П. 8.2.4. ПРРЕЕ містить перелік порушень, у разі виявлення яких розрахунок обсягу електричної енергії, який підлягає оплаті, здійснюється відповідно до порядку, визначеного главою 8.4 ПРРЕЕ, а саме: у разі виявлення представниками оператора системи пошкоджень чи зриву пломб та/або індикаторів, установлених у місцях, указаних в акті про пломбування, або пошкоджень відбитків тавр на цих пломбах, пошкодження розрахункових засобів вимірювальної техніки, явних ознак втручання в параметри розрахункових засобів вимірювальної техніки з метою зміни їх показів, самовільних підключень до електричних мереж розрахунок обсягу електричної енергії, який підлягає оплаті, здійснюється відповідно до порядку, визначеного главою 8.4 цього розділу.

За змістом п. 8.2.5 Правил у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником оператора системи, від якого споживач одержує електричну енергію, порушень цих Правил, у тому числі фактів розкрадання електричної енергії, на місці виявлення порушення у присутності споживача або представника споживача оформлюється акт про порушення.

В акті про порушення мають бути зазначені зміст виявленого порушення з посиланням на відповідні пункти цих Правил або методики визначення обсягу та вартості не облікованої електричної енергії, затвердженої Регулятором, та вихідні дані, необхідні для визначення обсягу не облікованої електричної енергії та/або суми завданих споживачем збитків. За необхідності в акті зазначаються заходи, яких необхідно вжити для усунення допущених порушень.

Акт про порушення складається у двох примірниках, один з яких передається або надсилається Споживачеві.

Акт про порушення підписується представником оператора системи та Споживачем або представником Споживача.

У разі відмови Споживача або представника Споживача підписати акт про порушення в ньому робиться запис про відмову. У цьому разі акт про порушення вважається дійсним, якщо він підписаний уповноваженим представником оператора системи та двома незаінтересованими особами (представник житлово-експлуатаційної організації, балансоутримувача або управителя будинку, виборна особа будинкового, вуличного, квартального чи іншого органу самоорганізації населення або представник органу місцевого самоврядування, інший споживач тощо) за умови посвідчення їх осіб.

Споживач має право подати пояснення і зауваження щодо змісту акта про порушення та викласти мотиви своєї відмови від його підписання, які зазначаються в акті про порушення або надаються (надсилаються) оператору системи окремим письмовим повідомленням.

За фактом виявленого порушення складено акт про порушення № 00007322 від 27.07.2022 в двох примірниках, один з яких на місці складення отримав представник відповідача.

Згідно з п. 8.2.6 ПРРЕЕ на підставі акта про порушення уповноваженими представниками оператора системи під час засідань комісії з розгляду актів про порушення визначаються обсяг необлікованої електричної енергії та сума завданих Споживачем збитків.

Комісія з розгляду актів про порушення створюється оператором системи і має складатися не менше ніж з 3 уповноважених представників оператора системи.

Споживач має право бути присутнім на засіданні комісії з розгляду актів про порушення.

Оператор системи повинен вести журнал реєстрації засідань комісії з розгляду актів про порушення, в якому зазначаються дата проведення засідання; номер протоколу; склад комісії; склад запрошених на засідання комісії (представники Регулятора, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів); відмітка про присутність або відсутність споживача; перелік питань, які розглядалися на засіданні комісії; час розгляду кожного з питань, зміст окремої думки учасників комісії (у разі її наявності) та стислий зміст рішення.

Споживач має бути повідомлений оператором системи про місце, час і дату засідання комісії не пізніше ніж за 7 календарних днів до призначеної дати засідання.

Судом враховано, що в Акті про порушення № 00007322 від 27.07.2022 зазначено дату проведення засідання з розгляду акту, а саме 11.08.2022.

Представником відповідача - керівником Храпачем О.С. акт підписано, примірник акту отримано.

11.08.2022 проведено засідання за відсутністю представника відповідача на якому розглянуто Акт про порушення №00007322 від 27.07.2022 та встановлено факт порушення ПРРЕЕ, а також прийнято рішення про нарахування обсягу та вартості не облікованої електричної енергії внаслідок порушення ПРРЕЕ на суму 59 778,84 грн.

Дане рішення оформлено Протоколом № 00007322 від 11.08.2022 по розгляду Акту про порушення Споживачем ПРРЕЕ (а.с. 18).

За порушення господарських зобов`язань до суб`єктів господарювання та інших учасників господарських відносин можуть застосовуватися оперативно-господарські санкції - заходи оперативного впливу на правопорушника з метою припинення або попередження повторення порушень зобов`язання, що використовуються самими сторонами зобов`язання в односторонньому порядку. До суб`єкта, який порушив господарське зобов`язання, можуть бути застосовані лише ті оперативно-господарські санкції, застосування яких передбачено договором (стаття 235 Господарського кодексу України).

Частиною 1 статті 236 Господарського кодексу України встановлено види господарсько-оперативних санкцій, серед яких, зокрема, передбачено встановлення в односторонньому порядку на майбутнє додаткових гарантій належного виконання зобов`язань стороною, яка порушила зобов`язання: зміна порядку оплати продукції (робіт, послуг), переведення платника на попередню оплату продукції (робіт, послуг) або на оплату після перевірки їх якості тощо.

Зі змісту вказаних положень чинного законодавства, умов укладеного між сторонами договору вбачається, що рішення комісії АТ Полтаваобленерго" про нарахування споживачу вартості необлікованої електричної енергії є саме оперативно-господарськими санкціями.

Підставою для застосування оперативно-господарських санкцій є факт порушення господарського зобов`язання другою стороною. Оперативно-господарські санкції застосовуються стороною, яка потерпіла від правопорушення, у позасудовому порядку та без попереднього пред`явлення претензії порушнику зобов`язання (часина 1 статті 237 Господарського кодексу України).

У разі незгоди із застосуванням оперативно-господарської санкції заінтересована сторона може звернутися до суду із заявою про скасування такої санкції та відшкодування збитків, завданих її застосуванням (частина 2 статті 237 Господарського кодексу України).

Рішення АТ "Полтаваобленерго" по розгляду Акту про порушення № 00007322 від 27.07.2022, оформлене протоколом засідання комісії № 00007322 від 11.08.2022, не визнане судом недійсним, є чинним та обов`язковим для виконання.

08.09.2022 на адресу відповідача було направлено рекомендованим листом протокол та рахунок на оплату, що підтверджується списком згрупованих поштових відправлень (а.с. 23-24).

Розрахунок обсягу та вартості не облікованої електричної енергії наведений в Протоколі №00007322 засідання комісії АТ "Полтаваобленерго" від 11.08.2022 по розгляду Акта про порушення споживачем ПРРЕЕ.

Обсяг необлікованої електричної енергії внаслідок порушення ПРРЕЕ становить 11 511 кВт/год на загальну суму 59 778,84 грн (з ПДВ).

Відповідно до п. 8.2.7 ПРРЕЕ, споживач має оплатити розрахункові документи за необліковану електричну енергію протягом 30 календарних днів від дня отримання рахунка (у випадку неотримання споживачем рахунка у поштовому відділенні упродовж 5 робочих днів з дня надходження рахунка до поштового відділення споживача рахунок вважається отриманим споживачем на 5 робочий день).

В матеріалах справи відсутні докази оплати споживачем виставленого АТ "Полтаваобленерго" рахунку на компенсацію вартості необлікованої електричної енергії.

Перевіривши порядок та спосіб здійсненого АТ "Полтаваобленерго" розрахунку суми недоврахованої електроенергії, суд дійшов висновку про його обґрунтованість.

Згідно зі статтею 73 Господарського процесуального кодексу України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Статтею 74 Господарського процесуального кодексу України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.

Обов`язок із доказування слід розуміти як закріплену в процесуальному та матеріальному законодавстві міру належної поведінки особи, що бере участь у судовому процесі, із збирання та надання доказів для підтвердження свого суб`єктивного права, що має за мету усунення невизначеності, яка виникає в правовідносинах у разі неможливості достовірно з`ясувати обставини, які мають значення для справи.

Відповідачем належними доказами обставини, на які посилається позивач в обґрунтування своїх позовних вимог, не спростовано.

За приписами статті 86 Господарського процесуального кодексу України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

Згідно статті 236 Господарського процесуального кодексу України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Судове рішення має відповідати завданню господарського судочинства, визначеному цим Кодексом. При виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

У відповідності до статті 129 Господарського процесуального кодексу України судовий збір покладається на відповідача.

Керуючись статтями 129, 232-233, 237-238, 240, 241 ГПК України, суд

ВИРІШИВ:

1. Позовні вимоги задовольнити.

2. Стягнути з Відділення профілактичної дезинфекції Зіньківської районної санітарно-епідеміологічної станції (вул. Першотравнева, 17, м. Зіньків, Полтавська область, 38100, код ЄРДПОУ 21075829) на користь Акціонерного товариства "Полтаваобленерго" (вул. Старий Поділ, 5, м. Полтава, Полтавська область, 36022, код ЄРДПОУ 00131819) 59 778,84 грн вартість активної не облікованої електроенергії та 2 684,00 грн судового збору.

Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду (ч. 1,2 ст. 241 ГПК України). Апеляційна скарга на рішення суду подається в порядку і строки, встановлені ст.ст. 256,257 ГПК України.

Рішення підписано 25.03.2024.

Суддя Погрібна С.В.

СудГосподарський суд Полтавської області
Дата ухвалення рішення25.03.2024
Оприлюднено28.03.2024
Номер документу117911500
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг енергоносіїв

Судовий реєстр по справі —917/1211/23

Судовий наказ від 13.05.2024

Господарське

Господарський суд Полтавської області

Погрібна С.В.

Рішення від 25.03.2024

Господарське

Господарський суд Полтавської області

Погрібна С.В.

Ухвала від 17.07.2023

Господарське

Господарський суд Полтавської області

Погрібна С.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні