Ухвала
від 26.03.2024 по справі 700/1163/23
ЛИСЯНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 700/1163/23

Провадження № 2/700/62/24

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 березня 2024 року Лисянський районний суд Черкаської області

у складі:головуючогосудді Бесараб Н.В.,

за участю секретаря судового засідання Бондарчук Т.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в селищі Лисянка цивільну справу №700/1163/23 провадження №2/700/62/24 за позовом ОСОБА_1 до виконавчого комітету Хижинської сільської ради Звенигородського району Черкаської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог: Головне управління Держгеокадастру в Черкаській області про визнання права на земельну ділянку (пай),

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до виконавчого комітету Хижинської сільської ради Звенигородського району Черкаської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог: Головне управління Держгеокадастру в Черкаській області про визнання права на земельну ділянку (пай).

В обґрунтування вимог позивач зазначила, що з 1983 року по 1993 рік була членом КСП ім.Куйбишева і направлена на роботу нянею в дитсадок. Згідно довідки Хижинської сільської ради Лисянського району Черкаської області середній розмір паю становить 3.5 га. При паюванні вартість і розміри в умовних кадастрових гектарах земельних часток (паїв) всіх членів підприємства, кооперативу, товариства є рівними. Вона, як член господарства, мала право на земельну частку (пай), відповідно до Закону «Про колективне сільськогосподарське підприємство» від 14.02.1992 року №2114-12 та статутних документів господарства. Однак, КСП ім.Куйбишева не внесло її до списку пайовиків, чим порушило її право. Ніхто не може позбавити цього права інакше як за рішенням суду. З урахуванням вищенаведеного, змушена звернутися до суду з даним позовом та просить визнати за нею право власності на земельну ділянку частку (пай) у розмірі 3,50 умовних кадастрових гектарів на рахунок земель колишнього колективного сільськогосподарського підприємства ім.Куйбишева розташованого на території Хижинського старостинського округу Звенигородського району Черкаської області.

Позивач у судове засідання не з`явилася, у позовній заяві просила про розгляд справи без її участі.

Представник відповідача у судове засідання не з`явився та не повідомив про причини неявки. Був повідомлений про дату, час та місце розгляду справи в установленому законом порядку.

Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: Головне управління Держгеокадастру у Черкаській області у судове засідання не з`явилася, 06.03.2024 року звернувся до суду із поясненнями до справи, де вказав, що згідно з Книгою реєстрації державних актів на право приватної власності на землю та права постійного користування землею, договорів оренди землі станом на 31.12.2012 року відсутній запис про реєстрацію державного акта на право власності на земельну ділянку взамін сертифіката на право на земельну частку (пай) на ім`я ОСОБА_1 . Просив про розгляд справи без його участі.

З`ясувавши обставини справи і дослідивши докази суд приходить до висновку, що позовні вимоги задоволенню не підлягають.

Згідно зі ст.13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно доцього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Відповідно до ст.81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.

Матеріалами справи встановлено, що ОСОБА_1 з 1983 року по 1993 рік працювала у КСП ім.Куйбишева та була членом цього підприємства, що підтверджується трудовою книжкою від 17.11.1977 року та архівною довідкою трудового архіву Лисянської селищної ради Звенигородського району Черкаської області від 27.06.2023 року №192.

З державного акту на право колективної власності на землю серії ЧР №10-10 від 20.12.1995 року, вбачається, що 20.12.1995 року КСП ім. Куйбишева передано у колективну власність 2305.0 га землі в межах згідно з планом для ведення сільськогосподарського виробництва відповідно до рішення Лисянської районної ради народних депутатів від 20.12.1995 року №89.

Середній розмір земельної частки (паю) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва по Хижинській сільській раді становить 3.50 га.

Згідно зі ст.1 Закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власниками земельних часток (паїв)" право на земельну частку (пай) мають: колишні члени колективних сільськогосподарських підприємств, сільськогосподарських кооперативів, сільськогосподарських акціонерних товариств, у тому числі створених на базі радгоспів та інших державних сільськогосподарських підприємств, а також пенсіонери з їх числа, які отримали сертифікати на право на земельну частку (пай) у встановленому законодавством порядку; громадяни - спадкоємці права на земельну частку (пай), посвідченого сертифікатом; громадяни та юридичні особи України, які відповідно до законодавства України набули право на земельну частку (пай); громадяни України, евакуйовані із зони відчуження, відселені із зони безумовного (обов`язкового) або зони гарантованого добровільного відселення, а також громадяни України, що самостійно переселилися з територій, які зазнали радіоактивного забруднення, і які на момент евакуації, відселення або самостійного переселення були членами колективних або інших сільськогосподарських підприємств, а також пенсіонери з їх числа, які проживають у сільській місцевості.

Згідно із частиною 2 Указу Президента України від 08.08.1995 року № 720 «Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям» право на земельну частку (пай) мають члени колективного сільськогосподарського підприємства, сільськогосподарського кооперативу, сільськогосподарського акціонерного товариства, у тому числі пенсіонери, які раніше працювали в ньому і залишилися членами зазначеного підприємства відповідно до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю.

Зі змісту даних норм випливає, що право на земельну частку (пай) особа набуває за наявності трьох умов:

- перебування в членах колективного сільськогосподарського підприємства;

- отримання цим підприємством державного акта на право колективної власності на землю;

- включення особи до списку, доданого до цього акта.

Пунктом 24 Постанови Пленуму Верховного суду України від 16.04.2004 року №7 «Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ» передбачено, що член колективного сільськогосподарського підприємства, включений до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю, набуває права на земельну частку (пай) з дня видачі цього акта, і в разі його смерті успадкування права на земельний пай здійснюється за нормами ЦК, у тому числі й у випадку, коли з різних причин ця особа не отримала сертифікат на право на земельну частку (пай). Невнесення до зазначеного вище списку особи, яка була членом КСП на час передачі у колективну власність землі, не може позбавити її права на земельну частку.

Відповідно до «Практики розгляду судами земельних спорів» від 01.09.2003 року, узагальненої Судовою Палатою у цивільних справах Верховного Суду України, суд вирішуючи питання про право певної особи на земельну частку (пай), повинен з`ясувати, чи була ця особа членом КСП на час передання державного акта про право колективної власності на землю та чи була вона внесена до списку осіб, що додається до цього державного акта.

Таке право виникає у члена КСП з моменту одержання цим підприємством (товариством, кооперативом) державного акта на право колективної власності на землю. Право власності на земельну частку (пай) виникає не з часу внесення членів КСП до списків, доданих до державного акта на право колективної власності на землю, перевірки, уточнення і затвердження цих списків, а з моменту передачі державного акта про право колективної власності на землю конкретному КСП, членом якого він є. Якщо трудові відносини осіб з колективами виникли на підставі трудового договору, а не членства в цьому колективі, то вони не передбачають права на одержання у власність земельної частки (паю). Право на одержання частки землі мають лише члени таких колективів, які залишались в ньому на час приватизації землі.

З трудової книжки від 17.11.1972 року вбачається, що ОСОБА_1 , 1959 року народження була прийнятий в члени КСП ім. Куйбишева в с.Хижинці і на роботу нянею в дитячий садок з 01.01.1983 року та звільнена з членів КСП ім. Куйбишева 01.09.1993 року. З 01.09.1993 року ОСОБА_1 прийнята на посаду техпрацівника Хижинської середньої школи Лисянського району Черкаської області, де працювала до 14.03.2005 року.

З архівної довідки трудового архіву Лисянської селищної ради Звенигородського району Черкаської області від 27.06.2023 року №192 вбачається, що у документах архівного фонду колгоспу ім.Куйбишева КСГП ім. Куйбишева, у книгах обліку заробітної плати за 1983-1997 роки є дані про відпрацьовані людино-дні ОСОБА_1 . З довідки вбачається, що в 1995 році вироблено 3 людино-дні, в 1996 році ОСОБА_1 є в списках про вироблені людино-дні, але дані відсутні. В 1997 році вказана тільки сума, кількість вироблених людино-днів ОСОБА_1 відсутня.

В позовній заяві позивач сама зазначає, що була членом КСП ім.Куйбишева з 1983 року по 1993 рік.

Отже, суд приходить до висновку, що позивач вибула з членів КСП ім.Куйбишева з 01.09.1993 р., перейшла на роботу до Хижинської середньої школи, відповідно відсутні підстави вважати її членом колективу КСП ім.Куйбишева після 01.09.1993 року.

Як вбачається з матеріалів справи та встановлено в судовому засіданні, розпаювання земель КСП ім. Куйбишева, в якому працювала позивач та була його членом, відбулося в 1995 році, 20.12.1995 року КСП ім.Куйбишева с.Хижинці Лисянського району було видано державний акт на право колективної власної на землю.

Позивач же з членів КСП ім.Куйбишева була звільнена 01.09.1993 року, тобто до видачі державного акта на право колективної власності на землю, що не дає їй права у відповідностідо Указу Президента України від 08.08.1995 року №720/95 «Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям»на отримання земельного паю.

Враховуючи те, що під час проведення розпаювання земельних часток членів КСП ім. Куйбишева та отримання 20.12.1995 року КСП ім.Куйбишева державного акту на право колективної власності на землю КСП ім.Куйбишева позивач не працювала в КСП ім.Куйбишева і на час розпаювання земель КСП ім.Куйбишева в 1995 році вона не була членом даного колективу, тому суд вважає, що відсутні підстави для задоволення позову.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст.1, 16, 319, 392 ЦК України, Закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)» ст.ст.4,5,12,13,19,81,82, 141,200,206,247, 259, 263-265, 354 ЦПК України, суд,

УХВАЛИВ:

У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до виконавчого комітету Хижинської сільської ради Звенигородського району Черкаської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог: Головне управління Держгеокадастру в Черкаській області про визнання права на земельну ділянку (пай) відмовити повністю.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Реквізити сторін:

Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ,реєстраційний номероблікової картиплатників податків: НОМЕР_1 ,місце проживання:с.ХижинціЗвенигородського районуЧеркаської області.

Відповідач - виконавчий комітет Хижинської сільської ради Звенигородського району Черкаської області, місцезнаходження: вул.Шевченка, 18а с.Хижинці Звенигородського району Черкаської області, код ЄДРПОУ:34116916.

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог: Головне управління Держгеокадастру в Черкаській області, місцезнаходження: вул.Смілянська, 131 м.Черкаси, код ЄДРПОУ:39765890.

Суддя НаталіяБЕСАРАБ

СудЛисянський районний суд Черкаської області
Дата ухвалення рішення26.03.2024
Оприлюднено28.03.2024
Номер документу117913756
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, з них: визнання права власності на земельну ділянку

Судовий реєстр по справі —700/1163/23

Ухвала від 26.03.2024

Цивільне

Лисянський районний суд Черкаської області

Бесараб Н. В.

Ухвала від 04.03.2024

Цивільне

Лисянський районний суд Черкаської області

Бесараб Н. В.

Ухвала від 29.01.2024

Цивільне

Лисянський районний суд Черкаської області

Бесараб Н. В.

Ухвала від 29.01.2024

Цивільне

Лисянський районний суд Черкаської області

Бесараб Н. В.

Ухвала від 04.12.2023

Цивільне

Лисянський районний суд Черкаської області

Бесараб Н. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні