Рішення
від 12.03.2024 по справі 520/10218/23
ХАРКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

місто Харків

12 березня 2024 р. справа № 520/10218/23

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Старосєльцевої О.В.,

за участю секретаря судового засідання - Зозулєвої А.В.,

представника відповідача - Власової С.В.,

розглянувши у порядку загального позовного провадження у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "АСК - Торгагротранс" до Головного управління ДПС у Харківській області, утвореного на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень , -

встановив:

Позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю "АСК - Торгагротранс" (далі за текстом - заявник, платник, ТОВ "АСК - Торгагротранс", ТОВ, Товариство) у порядку адміністративного судочинства заявив вимоги про: 1) визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Харківській області форми "В4" від 09 березня 2023 року №00043880717 про зменшення Товариству з обмеженою відповідальністю "АСК - Торгагротранс" розміру від`ємного значення суми податку на додану вартість на 1.337.859,00грн.; 2) визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Харківській області форми "Р" від 09 березня 2023 року №00043890717 про збільшення Товариству з обмеженою відповідальністю "АСК - Торгагротранс" суми грошового зобов`язання з податку на додану вартість у розмірі 1.875.990,00 грн., у тому числі 168.045,00 грн. за основним платежем 1.500.792,00 грн. за штрафними (фінансовими) санкціями 375.198,00 грн.; 3) визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Харківській області форми "ПС" від 09 березня 2023 року №00043900717 про застосування Товариству з обмеженою відповідальністю "АСК - Торгагротранс" штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) у сумі 1.020,00 грн.

Аргументуючи ці вимоги стверджував про незаконне проведення контролюючим органом документальної позапланової виїзної перевірки без наявності правових та фактичних підстав, поза межами повноважень контролюючого органу, та, як наслідок, незаконність її висновків та прийнятих податкових повідомлень-рішень. Зазначив, що у відносинах з вітчизняними контрагентами постачальниками діяв обачливо, розсудливо і виважено; податковий кредит з ПДВ формував виключно у межах реальних господарських операцій за правильно оформленими первинними документами. Наголошував на відсутності події вчинення податкового правопорушення у вигляді недоплати грошових зобов`язань з ПДВ та на штучність, неправдивість, вигаданість суджень контролюючого органу про протилежне.

Відповідач, Головне управління Державної податкової служби у Харківській області, утворене на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України (враховуючи, що позов було подано з зазначенням місця знаходження та ідентифікаційного коду відокремленого підрозділу ДПС України, суд вважає, що правильним найменуванням відповідача є - Головне управління Державної податкової служби у Харківській області, утворене на правах відокремленого підрозділу ДПС України) (далі за текстом - владний суб`єкт, контролюючий орган, адміністративний орган, ГУ, Управління), з поданим позовом не погодився.

Аргументуючи заперечення проти позову, зазначив, що у зв`язку з ненаданням підприємством документів під час перевірки встановлено, що право на податковий кредиту у позивача не виникає, оскільки при цьому не дотримано обов`язкових умов для виникнення такого права - виникнення об`єкту оподаткування, що передбачено вимогами ст. 185, п. 198.1 ст. 198 Податкового кодексу України. Наполягав на законності проведеної перевірки, в межах повноважень визначених податковим законодавством.

У судове засідання представник позивача не з`явився, про розгляд справи повідомлявся належним чином, надав до суду клопотання про розгляд справи за його відсутності та в порядку письмового провадження на підставі наявних у суду матеріалів.

Представник відповідача в судовому засіданні підтримав, викладену у відзиві на позов правову позицію відповідача та просив суд відмовити в задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

Суд, вивчивши доводи позову і заперечень проти позову, а також інших долучених до справи процесуальних документів сторін, заслухавши представника відповідача, повно виконавши процесуальний обов`язок із збору доказів, перевіривши доводи сторін добутими доказами, з`ясувавши обставини фактичної дійсності, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, виходить з таких підстав та мотивів.

Установлені обставини спору полягають у наступному.

Заявник є резидентом України - юридичною особою приватного права, набув правового статусу платника податку на додану вартість (код за ЄДРПОУ 39247469); вказані обставини сторонами по справі не заперечується.

19.01.2022р. заявником було подано до ГУ ДПС у Харківській області, як контролюючого органу, податкову декларацію від 19.01.2022р. №9422333237 з податку на додану вартість, відповідно до якої від`ємне значення різниці між сумою податкового зобов`язання та сумою податкового кредиту складає за грудень 2021 року суму у розмірі 1.337.859,00грн.

Наказом ГУ ДПС у Харківській області №924-п від 18.02.2022р. було призначено проведення відповідно до п.п.78.1.8 п.78.1 ст.78 Податкового кодексу України документальної позапланової виїзної перевірки заявника - ТОВ "АСК - Торгагротранс" (код за ЄДРПОУ 39247469) щодо дотримання податкового законодавства при декларуванні за грудень 2021 року від`ємного значення з податку на додану вартість; дата початку перевірки 02.03.2022р.

Наказом ГУ ДПС у Харківській області №1148-п від 25.07.2022р. у зв`язку з провадженням воєнного стану в Україні, надходженням листа ТОВ "АСК - Торгагротранс" від 22.07.2022 вх.№22/7 з проханням зупинити (відмінити) проведення документальної позапланової виїзної перевірки заявника, у зв`язку з тим, що на території громади постійно лунають повітряні тривоги та артобстріли, перенесено терміни проведення документальної позапланової виїзної перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю "АСК - Торгагротранс".

Наказом ГУ ДПС у Харківській області №113-п від 16.01.2023р. було призначено проведення відповідно до п.п.78.1.8 п.78.1 ст.78 Податкового кодексу України документальної позапланової виїзної перевірки заявника - ТОВ "АСК - Торгагротранс" (код за ЄДРПОУ 39247469) з питань правомірності визначення суми від`ємного значення з податку на додану вартість, відповідно до податкової декларації з ПДВ за грудень 2021 року (від 19.01.2022 №9422333237), яке сформовано за рахунок періодів виникнення від`ємного значення за червень, липень, серпень, вересень, жовтень, листопад, грудень 2021 року; дата початку перевірки 30.01.2023р.; тривалість перевірки: 05 робочих днів.

На підставі направлення від 30.01.2023 №№ 673, виданого ГУ ДПС області, відповідно до наказу ГУ ДПС області від 16.01.2023 № 113-п "Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ "АСК-Торгагротранс" (код ЄДРПОУ 39247469)", 30.01.2023 року о 9.00 годині здійснено вихід за податковою адресою ТОВ "АСК-Торгагротранс" - пров. Борткевича Сергія, буд. 12, кв. 4, м. Мерефа, Харківський район, Харківська область, 62472.

Зі змісту Акту №2531/20-40-07-17-05/39247469 від 10.02.2023 року встановлено, що при виході за адресою реєстрації підприємства - пров. Борткевича Сергія, буд. 12, кв. 4, м. Мерефа, Харківський район, Харківська область, 62472, встановлено посадову особу платника податків ТОВ "АСК-Торгагротранс", а саме виконуючу обов`язки директора Товариства - Рудик Марину Дмитрівну (відповідно до наказу "Про виконання обов`язків директора" від 02.01.2023 01/01).

Копію наказу контролюючого органу вручено під розписку 30.01.2023 року виконуючому обов`язки директора ТОВ "АСК-Торгагротранс" Рудик Марині Дмитрівні.

З направленням на право проведення перевірки ознайомлено під підпис 30.01.2023 року виконуючого обов`язки директора ТОВ "АСК-Торгагротранс" ОСОБА_1 .

Перевірка проводилась з 30.01.2023 по 03.02.2023 року з відома та у присутності виконуючого обов`язки директора ОСОБА_1 .

У ході проведення перевірки 30.01.2023 року виконуючої обов`язки директора TOB "АСК- Торагротранс" Рудик М.Д. вручено лист ГУ ДПС області від 09.01.2023 № 1122/6/20-40-07-24-11, стосовно необхідності забезпечити надання посадовим особам ГУ ДПС області оригіналів документів за червень - грудень 2021 року в повному обсязі, що мають відношення для дослідження за перевіряємий період, зазначеним у наказі на перевірку від 16.01.2023 № 113-п.

31.01.2023р. посадовими особами ТОВ "АСК-Торгагротранс" не надано до перевірки оригіналів документів у повному обсязі, про що було складено акт "Про ненадання в запитуваному обсязі документів при проведенні документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ "АСК-Торгагротранс" (код ЄДРПОУ 39247469)" від 31.01.2023 № 400/20-40-07- 39247469.

01.02.2023р. посадовими особами ТОВ "АСК-Торгагротранс" не надано до перевірки у повному обсязі оригіналів документів, про що було складено Акт "Про ненадання в запитуваному обсязі документів при проведенні документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ "АСК-Торгагротранс" (код ЄДРПОУ 39247469)" від 01.02.2023 № 430/20-40-07- 39547469.

02.02.2023р. посадовими особами ТОВ "АСК-Торгагротранс" не надано до перевірки у повному обсязі оригіналів документів, про що було складено Акт "Про ненадання в запитуваному обсязі документів при проведенні документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ "АСК-Торгагротранс" (код ЄДРПОУ 39247469)" від 02.02.2023 № 442/20-40-07- 39547469.

03.02.2023р. посадовими особами ТОВ "АСК-Торгагротранс" не надано до перевірки у повному обсязі оригіналів документів, про що було складено Акт "Про ненадання в запитуваному обсязі документів при проведенні документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ "АСК-Торгагротранс" (код ЄДРПОУ 39247469)" від 03.02.2023 № 462/20-40-07- 39547469.

В межах проведення даної перевірки суб`єктом владних повноважень підприємству було надано лист від 09.01.2023 року №1102/6/20-40-07-24-11 щодо проведення інвентаризації основних засобів, товарно-матеріальних цінностей, коштів, зняття залишків товарно-матеріальних цінностей, як власних, так і тих, що находяться на відповідальному зберіганні (орендовані, поза балансу), готівки в присутності фахівців ГУ ДПС у Харківській області на виконання п.п. 20.1.9 п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України.

У вказаному листі зазначено прохання про те, що у зв`язку з проведенням документальної позапланової виїзної перевірки, з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства щодо правомірності декларування від`ємного значення різниці між сумою податкового зобов`язання та сумою податкового кредиту з ПДВ поточного звітного (податкового) періоду, яке становить більше 100 тис. гри, за грудень 2021 року відповідно до податкової декларації з ПДВ за грудень 2021 року від 19.01.2022 № 9422333237, яке сформовано за рахунок періодів виникнення від`ємного значення за червень, липень, серпень, вересень, жовтень, листопад, грудень 2021 року ТОВ "АСК-Торгагротранс" (код за ЄДРПОУ 39247469), організувати проведення інвентаризації основних засобів, товарно-матеріальних цінностей, коштів, зняття залишків товарно-матеріальних цінностей, готівки на всіх об`єктах торгівлі та провадження господарської діяльності, як власних так і тих, що знаходяться на праві користування (орендовані, на праві іншого користування, поза балансом) з відповідним оформленням графіку інвентаризації, бухгалтерських відомостей обліку, інвентаризаційних відомостей та інших первинних документів відповідно до чинного законодавства у термін з 02.02.2023 по 02.02.2023 року в присутності представників Головного управління ДПС у Харківській області, а також забезпечення доступу перевіряючих де приміщень, що використовуються ТОВ "АСК-Торгагротранс" (код за ЄДРПОУ 39247469) у фінансово-господарській діяльності.

Лист було отримано виконуючою обов`язки директора ТОВ "АСК-Торгагротранс" (код ЄДРПОУ 39247469).

У відповідь на запит від 09.01.2023 №1102/6/20-40-07-17-11 підприємством надано наказ "Про проведення позапланової інвентаризації" від 01.02.2023 №01/02, місце складання м. Мерефа.

Відповідно до вищенаведеного наказу, фахівцем ГУ ДПС у Харківській області 02.02.2023 року о 10 годині 30 хвилин було здійснено виїзд за адресою обліку об`єктів оподаткування з метою здійснення інвентаризації відповідно до наданого наказу, а саме - 62472, Харківська обл., Харківський район, м. Мерефа, пров. Борткевича Сергія, буд. 12, кв.4.

За твердженням відповідача, при виїзді за вказаною адресою було встановлено об`єкт, а саме двоповерхову житлову будівлю з двома під`їздами, на дверях яких були кодові замки, навколо житлової будівлі знаходились приватні будинки, дитячий майданчик, невеличкі гаражі місцевих мешканців. Жодної вивіски з назвою підприємства ТОВ "АСК-Торгагротранс" встановлено не було, також не було встановлено будь-якого складського приміщення, жодного вантажного транспорту, у зв`язку із чим, складено акт "Про неможливість проведення інвентаризації товарно-матеріальних цінностей, основних засобів ТОВ "АСК-Торгагротранс" (код за ЄДРПОУ 39247469) від 02.02.2023 №438/20-40-07-17-05/39247469.

Результати документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ "АСК-Торгагротранс" з питань правомірності визначення суми від`ємного значення з податку на додану вартість, відповідно до податкової декларації з ПДВ за грудень 2021 року, оформлені Актом №2531/20-40-07-17-05/39247469 від 10.02.2023 року (далі за текстом - Акт перевірки, Акт, Акт №2531).

Згідно з висновками Акту перевірки, перевіркою дотримання податкового законодавства при декларуванні за грудень 2021 року у Декларації від`ємного значення з ПДВ, встановлено порушення ТОВ "АСК-Торгагротранс": вимог абз. "а" п.198.1, абзаців першого і другого п. 198.3, п. 198.6 ст. 198, п. 200.1, п. 200.2, п. 200.4 ст. 200 Податкового кодексу України, що призвело до завищення податкового кредиту всього у сумі 1.729.929,00 грн., у тому числі за грудень 2021 року в сумі 1.729.929,00 грн.

Вищевказані порушення за висновками Акту призвели до:

- заниження суми податку на додану вартість, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України, всього у сумі 1.500.792,00 грн., в тому числі за грудень 2021 року в сумі 1.500.792,00 грн.;

- завищення суми від`ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду всього у сумі 1.337.859,00 грн., в тому числі за грудень 2021 року в сумі 1.337.589,00 грн.

З посиланням на Акт перевірки контролюючим органом у відношенні ТОВ "АСК-Торгагротранс" були прийняті податкові повідомлення-рішення:

- №00043880717 від 09 березня 2023 року про зменшення ТОВ "АСК - Торгагротранс" розміру від`ємного значення суми податку на додану вартість на 1.337.859 грн.;

- №00043890717 від 09 березня 2023 року про збільшення ТОВ "АСК - Торгагротранс" суми грошового зобов`язання з податку на додану вартість у розмірі 1.875.990 грн., у тому числі, за основним платежем - 1.500.792 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями - 375.198 грн.;

- №00043900717 від 09 березня 2023 року про застосування ТОВ "АСК - Торгагротранс" штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) у сумі 1.020 грн.

Як з`ясовано судом, фактичними підставами для винесення спірних рішень послугували судження контролюючого органу про те, що у ТОВ "АСК - Торгагротранс" не виникає право на податковий кредит по податковим накладним, складеним по підприємствам ТОВ "Н.К.С.-13" (податковий номер 36987810), ТОВ "ВЕСТ КАРД" (податковий номер 43603592), ПП "ПРОФІТ-АГРО" (податковий номер 38398226), ТОВ "ТЕХНОТОРГ-ДОН" (податковий номер 31764816), ТОВ "Укргрузавто-транс" (податковий номер 42320386), ПП "ТРАК-ШИНА-СЕРВІС" (податковий номер 37023311) та іншими контрагентами - постачальниками, оскільки до перевірки не було подано оригіналів первинних та інших документів про реальність господарських операцій, а заявником не дотримано обов`язкових умов для виникнення такого права - виникнення об`єкту оподаткування, що передбачено вимогами ст.185, п.198.1 ст.198 Податкового кодексу України.

Стверджуючи про невідповідність закону управлінських волевиявлень контролюючого органу за вказаними вище правовими актами індивідуальної дії суб"єкта владних повноважень, заявник ініціював даний спір.

Отже, ключовим питанням у даному спорі є відповідь на чи можуть бути учасником суспільних відносин підтверджені дані документів обов`язкової податкової звітності з ПДВ у спосіб подання контролюючому органу у ході проведення заходу податкового контролю не оригіналів первинних та інших суміжних документів, а фотокопій та відсканованих копій цих документів із подальшою подачею частини оригіналів документів до суду.

Вирішуючи спір по суті, надаючи правову оцінку обставинам спору та відповідності оскарженого рішення суб"єкта владних повноважень вимогам ч.2 ст.2 КАС України, суд вважає, що до відносин, які склались на підставі встановлених обставин спору, підлягають застосуванню наступні норми права.

Статтями 1 і 8 Конституції України проголошено, що Україна є правовою державою, де діє верховенство права.

У ч.2 ст.19 Конституції України згадано, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

При цьому, у ч.1 ст.68 Конституції України також згадано, що кожен зобов`язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей.

Отже, усі без виключення суб`єкти права на території України зобов`язані дотримуватись існуючого у Державі правового порядку, а суб`єкти владних повноважень (органи публічної адміністрації) додатково обтяжені ще й обов`язком виконувати доведені законом завдання виключно за наявності приводів та способом, чітко обумовленими законом.

З 01.01.2011р. приводи та підстави здійснення податкового контролю за дотриманням учасниками суспільних відносин податкової дисципліни; зміст та обсяг повноважень податкових органів; процедура реалізації повноважень контролю регламентована, насамперед, приписами Податкового кодексу України (далі - ПК України).

Відповідно до п.п. 41.1.1 п. 41.1 ст. 41 ПК України контролюючими органами є податкові органи (центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, його територіальні органи) - щодо дотримання законодавства з питань оподаткування (крім випадків, визначених підпунктом 41.1.2 цього пункту), законодавства з питань сплати єдиного внеску, а також щодо дотримання іншого законодавства, контроль за виконанням якого покладено на центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, чи його територіальні органи.

Відповідно до приписів п.п. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20 ПК України контролюючі органи мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.

Відповідно до п.75.1 ст.75 ПК України органи державної податкової служби мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки. Камеральні та документальні перевірки проводяться органами державної податкової служби в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених ПК України.

За визначенням п.п.75.1.2 ст.75 Податкового кодексу України документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов`язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також отриманих в установленому законодавством порядку контролюючим органом документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.

Документальною виїзною перевіркою вважається перевірка, яка проводиться за місцезнаходженням платника податків чи місцем розташування об`єкта права власності, стосовно якого проводиться така перевірка.

Згідно з пунктом 78.1.8 статті 78 ПК України документальна позапланова перевірка здійснюється, якщо платником подано декларацію, в якій заявлено до відшкодування з бюджету податок на додану вартість, за наявності підстав для перевірки, визначених у розділі V цього Кодексу, та/або з від`ємним значенням з податку на додану вартість, яке становить більше 100 тис. гривень. Документальна позапланова перевірка з підстав, визначених у цьому підпункті, проводиться виключно щодо законності декларування заявленого до відшкодування з бюджету податку на додану вартість та/або з від`ємного значення з податку на додану вартість, яке становить більше 100 тис. гривень.

Буквальне тлумачення змісту наведеної норми кодексу свідчить про два окремі випадки проведення документальної позапланової перевірки: 1) подання декларації, в якій заявлено до відшкодування з бюджету суми податку на додану вартість; 2) подання декларації з від`ємним значенням з податку на додану вартість, яке становить більше 100 тис. гривень. При цьому у першому випадку позапланова перевірка проводиться за наявності підстав для перевірки, визначених у розділі V ПК.

Відповідно до п. 78.4, п. 78.5, п. 78.6 статті 78 ПК України про проведення документальної позапланової перевірки керівник (його заступник або уповноважена особа) контролюючого органу приймає рішення, яке оформлюється наказом. Право на проведення документальної позапланової перевірки платника податків (крім перевірок, передбачених підпунктом 78.1.22 пункту 78.1 цієї статті) надається лише у випадку, коли йому до початку проведення зазначеної перевірки вручено у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу, копію наказу про проведення документальної позапланової перевірки.

Допуск посадових осіб контролюючих органів до проведення документальної позапланової виїзної перевірки здійснюється згідно із статтею 81 цього Кодексу. Документальна позапланова невиїзна перевірка здійснюється у порядку, передбаченому статтею 79 цього Кодексу.

Строки проведення документальної позапланової перевірки встановлені статтею 82 цього Кодексу.

Умови та порядок допуску посадових осіб контролюючих органів до проведення документальних виїзних перевірок передбачені положеннями ст. 81 ПК України.

Так, відповідно до п. 81.1 ст. 81 ПК України посадові особи контролюючого органу мають право приступити до проведення документальної виїзної перевірки, фактичної перевірки за наявності підстав для їх проведення, визначених цим Кодексом, та за умови пред`явлення або надіслання у випадках, визначених цим Кодексом, таких документів: направлення на проведення такої перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування контролюючого органу, реквізити наказу про проведення відповідної перевірки, найменування та реквізити суб`єкта (прізвище, ім`я, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється) або об`єкта, перевірка якого проводиться, мета, вид (документальна планова/позапланова або фактична), підстави, дата початку та тривалість перевірки, посада та прізвище посадової (службової) особи, яка проводитиме перевірку. Направлення на перевірку у такому випадку є дійсним за наявності підпису керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, що скріплений печаткою контролюючого органу; копії наказу про проведення перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування контролюючого органу, найменування та реквізити суб`єкта (прізвище, ім`я, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється) та у разі проведення перевірки в іншому місці - адреса об`єкта, перевірка якого проводиться, мета, вид (документальна планова/позапланова або фактична перевірка), підстави для проведення перевірки, визначені цим Кодексом, дата початку і тривалість перевірки, період діяльності, який буде перевірятися. Наказ про проведення перевірки є дійсним за наявності підпису керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу та скріплення печаткою контролюючого органу; службового посвідчення осіб (належним чином оформленого відповідним контролюючим органом документа, що засвідчує посадову (службову) особу), які зазначені в направленні на проведення перевірки.

Непред`явлення або ненадіслання у випадках, визначених цим Кодексом, платнику податків (його посадовим (службовим) особам або його уповноваженому представнику, або особам, які фактично проводять розрахункові операції) цих документів або пред`явлення зазначених документів, що оформлені з порушенням вимог, встановлених цим пунктом, є підставою для недопущення посадових (службових) осіб контролюючого органу до проведення документальної виїзної або фактичної перевірки.

Відмова платника податків та/або посадових (службових) осіб платника податків (його представників або осіб, які фактично проводять розрахункові операції) від допуску до перевірки на інших підставах, ніж визначені в абзаці п`ятому цього пункту, не дозволяється.

При пред`явленні направлення платнику податків та/або посадовим (службовим) особам платника податків (його представникам або особам, які фактично проводять розрахункові операції) такі особи розписуються у направленні із зазначенням свого прізвища, імені, по батькові, посади, дати і часу ознайомлення.

У разі відмови платника податків та/або посадових (службових) осіб платника податків (його представників або осіб, які фактично проводять розрахункові операції) розписатися у направленні на перевірку посадовими (службовими) особами контролюючого органу складається акт, який засвідчує факт відмови. У такому випадку акт про відмову від підпису у направленні на перевірку є підставою для початку проведення такої перевірки.

Згідно з п. 81.2 ст. 81 ПК України у разі відмови платника податків та/або посадових (службових) осіб платника податків (його представників або осіб, які фактично проводять розрахункові операції) у допуску посадових (службових) осіб контролюючого органу до проведення перевірки посадовими (службовими) особами контролюючого органу за місцем проведення перевірки, невідкладно складається та реєструється в контролюючому органі не пізніше наступного робочого дня у двох примірниках акт, що засвідчує факт відмови, із зазначенням заявлених причин відмови, один примірник якого вручається під підпис, відразу після його складання, платнику податків та/або уповноваженій особі платника податків.

Посадова (службова) особа платника податків (його представник або особа, яка фактично проводить розрахункові операції) має право надати свої письмові пояснення до складеного контролюючим органом акта.

У разі відмови платника податків та/або його посадових (службових) осіб (представників або осіб, які фактично проводять розрахункові операції) підписати акт, що засвідчує факт відмови у допуску до проведення перевірки, та/або у разі відмови отримати примірник цього акта чи надати письмові пояснення до нього, посадовими (службовими) особами контролюючого органу складається акт, що засвідчує такий факт, та реєструється в контролюючому органі не пізніше наступного робочого дня.

Відповідно до п. 200.11 ст. 200 ПК України контролюючий орган має право протягом 60 календарних днів, що настають за граничним строком подання податкової декларації, а в разі якщо така податкова декларація надана після закінчення граничного строку - за днем її фактичного подання, провести документальну перевірку платника податку у порядку, передбаченому підпунктом 78.1.8 пункту 78.1 статті 78 цього Кодексу.

У зв`язку з веденням в Україні воєнного стану відповідно до Указу Президента України від 24.02.2022 №64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні" зі змінами та доповненнями, Наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 25.04.2022 №75 "Про затвердження Переліку територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) станом на 23 серпня 2022 року», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 25.04.2022 за №453/37789 із змінами, Законом України від 12.05.2022 №2260-ІХ «Про внесення змін до адміністрування податків, зборів та єдиної внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану", який набрав чинності 27.05.2022 року, зазначено (п.п. 69.9 п. 69 підрозділу 10 розділу XX Податкового кодексу України), що для платників податків та контролюючих органів зупиняється перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, крім: строків проведення фактичних та документальних позапланових перевірок, оформлення їх результатів у порядку, визначеному статтею 86 цього Кодексу, подання скарги на податкове повідомлення-рішення, рішення про застосування фінансових санкцій за результатами документальної позапланової перевірки або фактичної перевірки та прийняття рішення за результатами їх розгляду, адміністративного арешту майна за результатами документальної позапланової перевірки або фактичної перевірки.

У спірних правовідносинах, заявником подано до контролюючого органу податкову декларацію від 19.01.2022р. №9422333237 з податку на додану вартість, відповідно до якої від`ємне значення різниці між сумою податкового зобов`язання та сумою податкового кредиту складає за грудень 2021 року суму у розмірі 1.337.859,00грн.

Враховуючи викладене, перевірка мала бути проведена протягом 60 календарних днів, що настають за граничним строком подання податкової декларації, а саме до 18.03.2022 року.

Наказом ГУ ДПС у Харківській області №924-п від 18.02.2022р. було призначено проведення відповідно до п.п.78.1.8 п.78.1 ст.78 Податкового кодексу України документальної позапланової виїзної перевірки заявника - ТОВ "АСК - Торгагротранс" (код за ЄДРПОУ 39247469) щодо дотримання податкового законодавства при декларуванні за грудень 2021 року від`ємного значення з податку на додану вартість.

Наказом ГУ ДПС у Харківській області №1148-п від 25.07.2022р. у зв`язку з провадженням воєнного стану в Україні, надходженням листа ТОВ "АСК - Торгагротранс" від 22.07.2022 вх.№22/7 з проханням зупинити (відмінити) проведення документальної позапланової виїзної перевірки заявника, у зв`язку з тим, що на території громади постійно лунають повітряні тривоги та артобстріли, перенесено терміни проведення документальної позапланової виїзної перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю "АСК - Торгагротранс".

Наказом ГУ ДПС у Харківській області №113-п від 16.01.2023р. було призначено проведення відповідно до п.п.78.1.8 п.78.1 ст.78 Податкового кодексу України документальної позапланової виїзної перевірки заявника - ТОВ "АСК - Торгагротранс" (код за ЄДРПОУ 39247469) з питань правомірності визначення суми від`ємного значення з податку на додану вартість, відповідно до податкової декларації з ПДВ за грудень 2021 року (від 19.01.2022 №9422333237), яке сформовано за рахунок періодів виникнення від`ємного значення за червень, липень, серпень, вересень, жовтень, листопад, грудень 2021 року; дата початку перевірки 30.01.2023р.; тривалість перевірки: 05 робочих днів.

30.01.2023 року о 9.00 годині фахівцем контролюючого органу здійснено вихід за податковою адресою ТОВ "АСК-Торгагротранс" - пров. Борткевича Сергія, буд. 12, кв. 4, м. Мерефа, Харківський район, Харківська область, 62472.

Копію наказу ГУ ДПС у Харківській області №113-п від 16.01.2023р. вручено під розписку 30.01.2023 року виконуючому обов`язки директора ТОВ "АСК-Торгагротранс" ОСОБА_1 .

Направлення на проведення перевірки від 30.01.2023 №№ 673 та службове посвідчення також пред`явлено виконуючому обов`язки директора ТОВ "АСК-Торгагротранс" ОСОБА_1 .

Зазначене підтверджується відповідним підписом та написом в направленні на проведення перевірки від 30.01.2023 №№ 673.

Перевірка проводилась з 30.01.2023 по 03.02.2023 року з відома та у присутності виконуючого обов`язки директора ОСОБА_1 .

Наказом ГУ ДПС у Харківській області №113-п від 16.01.2023р. було фактично продовжено проведення раніше призначеної та зупиненої перевірки.

Вимог про визнання протиправними дії контролюючого органу стосовно проведення перевірки, у даній справі заявником не заявлено.

Отже, у спірних правовідносинах відповідач як суб"єкт владних повноважень забезпечив дотримання вимог ч.2 ст.2 КАС України, адже при прийнятті рішення про призначення документальної позапланової виїзної перевірки та при її проведенні діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Податковим кодексом України.

А тому, доводи заявника про незаконність проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ "АСК-Торгагротранс" є необґрунтованими та безпідставними.

Стосовно встановлених контролюючим органом порушень, суд зазначає наступне.

За визначенням п.п. "а" п.185.1 ст.185 та п.п. "б" п.185.1 ст.185 Податкового кодексу України (в редакції чинній у спірному періоді) об`єктом оподаткування податком на додану вартість є операції платників податку з постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу (у тому числі операції з безоплатної передачі та з передачі права власності на об`єкти застави позичальнику (кредитору), на товари, що передаються на умовах товарного кредиту, а також з передачі об`єкта фінансового лізингу в користування лізингоодержувачу/орендарю), також операції платників податку з постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу.

При цьому, у розумінні п.14.1.191 ст.14 Податкового кодексу України постачання товарів - постачання товарів - будь-яка передача права на розпоряджання товарами як власник, у тому числі продаж, обмін чи дарування такого товару, а також постачання товарів за рішенням суду, а у розумінні п.п.14.1.185 ст.14 Податкового кодексу України постачання послуг - будь-яка операція, що не є постачанням товарів, чи інша операція з передачі права на об`єкти права інтелектуальної власності та інші нематеріальні активи чи надання інших майнових прав стосовно таких об`єктів права інтелектуальної власності, а також надання послуг, що споживаються в процесі вчинення певної дії або провадження певної діяльності.

Пунктом 201.1 ст.201 Податкового кодексу України передбачено, що на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Отже, відсутність об`єкта оподаткування податком на додану вартість виключає як правомірність виписування податкової накладної контрагентом - постачальником, так і легальність включення такої податкової накладної покупцем до складу податкового кредиту з ПДВ відповідного звітного податкового періоду.

Відповідно до п.198.1 ст.198 Податкового кодексу України до податкового кредиту відносяться суми податку, сплачені/нараховані у разі здійснення операцій з: а) придбання або виготовлення товарів та послуг; б) придбання (будівництво, спорудження, створення) необоротних активів (у тому числі у зв`язку з придбанням та/або ввезенням таких активів як внесок до статутного фонду та/або при передачі таких активів на баланс платника податку, уповноваженого вести облік результатів спільної діяльності); в) отримання послуг, наданих нерезидентом на митній території України, та в разі отримання послуг, місцем постачання яких є митна територія України; г) ввезення необоротних активів на митну територію України за договорами оперативного або фінансового лізингу; ґ) ввезення товарів та/або необоротних активів на митну територію України.

За правилом п.198.2 ст.198 Податкового кодексу України датою віднесення сум податку до податкового кредиту вважається дата тієї події, що відбулася раніше: дата списання коштів з банківського рахунка платника податку на оплату товарів/послуг; дата отримання платником податку товарів/послуг.

Згідно з п.198.3 ст.198 Податкового кодексу України податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг та складається із сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 193.1 статті 193 цього Кодексу, протягом такого звітного періоду у зв`язку з: придбанням або виготовленням товарів та наданням послуг; придбанням (будівництвом, спорудженням) основних фондів (основних засобів, у тому числі інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій у необоротні капітальні активи); ввезенням товарів та/або необоротних активів на митну територію України. Нарахування податкового кредиту здійснюється незалежно від того, чи такі товари/послуги та основні фонди почали використовуватися в оподатковуваних операціях у межах провадження господарської діяльності платника податку протягом звітного податкового періоду, а також від того, чи здійснював платник податку оподатковувані операції протягом такого звітного податкового періоду.

Окрім того, аналізуючи положення норм розділу V Податкового кодексу України (а саме: ст.ст.185, 187, 188, 198, 201) у кореспонденції з приписами ст.ст.215, 216, 228 Цивільного кодексу України та ст.ст.207, 208 Господарського кодексу України суд доходить висновку про те, що платник податків може правомірно реалізувати право на формування податкового кредиту з ПДВ у разі одночасного існування сукупності таких обставин як: 1) отримання від контрагента-постачальника первинних документів без дефекту форми, змісту (тобто відтворення всіх обов`язкових за законом реквізитів, з детальним описанням суті та показників господарської операції) чи походження (тобто створення документу реально існуючим суб`єктом права) або проведення операції списання безготівкових коштів з банківського рахунку в оплату вартості товару (роботи, послуги); 2) відсутність наміру на безпідставне одержання податкової вигоди; 3) реальне проведення платником податків господарської операції в умовах звичайної господарської діяльності, яка здійснюється з дотриманням засад розумності, виваженості, добросовісності, сумлінності та спрямована на отримання позитивного економічного результату (тобто відповідність стандарту розумної та обачливої поведінки комерсанта); 4) настання події виникнення права на податковий кредит; 5) реєстрація контрагентом-постачальником податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Вимоги до змісту та форми первинних документів викладені законодавцем у ч.2 ст.9 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в України", де передбачено, що первинні та зведені облікові документи можуть бути складені у паперовій або в електронній формі та повинні мати такі обов`язкові реквізити: назву документа (форми); дату складання; назву підприємства, від імені якого складено документ; зміст та обсяг господарської операції, одиницю виміру господарської операції; посади осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення; особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.

До того ж у силу вимог абз.2 п.201.1 ст.201 Податкового кодексу України у податковій накладній зазначаються в окремих рядках такі обов`язкові реквізити: а) порядковий номер податкової накладної; б) дата складання податкової накладної; в) повна або скорочена назва, зазначена у статутних документах юридичної особи або прізвище, ім`я та по батькові фізичної особи, зареєстрованої як платник податку на додану вартість, - продавця товарів/послуг; г) податковий номер платника податку (продавця та покупця). У разі постачання/придбання філією (структурним підрозділом) товарів/послуг, яка фактично є від імені головного підприємства - платника податку стороною договору, у податковій накладній, крім податкового номера платника податку додатково зазначається числовий номер такої філії (структурного підрозділу); д) повна або скорочена назва, зазначена у статутних документах юридичної особи або прізвище, ім`я та по батькові фізичної особи, зареєстрованої як платник податку на додану вартість, - покупця (отримувача) товарів/послуг; е) опис (номенклатура) товарів/послуг та їх кількість, обсяг; є) ціна постачання без урахування податку; ж) ставка податку та відповідна сума податку в цифровому значенні; з) загальна сума коштів, що підлягають сплаті з урахуванням податку; і) код товару згідно з УКТ ЗЕД, для послуг - код послуги згідно з Державним класифікатором продукції та послуг; платники податків, крім випадків постачання підакцизних товарів та товарів, ввезених на митну територію України, мають право зазначати код товару згідно з УКТ ЗЕД або код послуги згідно з Державним класифікатором продукції та послуг неповністю, але не менше ніж чотири перших цифри відповідного коду; й) індивідуальний податковий номер.

Таким чином, і за приписами ч.2 ст.9 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в України", і за приписами абз.2 п.201.1 ст.201 Податкового кодексу України податкова накладна у якості первинного документа повинна містити відомості, котрі поза розумним сумнівом детально висвітлюють зміст та обсяг господарської операції і є достовірними.

На виконання вимог ч.5 ст.242 КАС України суд бере до уваги, що у силу правового висновку постанови Верховного Суду від 20.12.2019р. по справі №826/16776/18 (адміністративне провадження №К/9901/29228/19) "Для цілей оподаткування ПДВ операції з постачання (придбання) товарів (послуг) мають бути фактично здійснені та підтверджені належним чином оформленими первинними документами, що відображають реальність господарської операції, яка є підставою для формування податкового обліку.

Наявність у платника ПДВ первинних документів, які складені для оформлення операції з постачання, не є безумовною підставою для визнання за платником податку права на податковий кредит. Обов`язковою умовою є достовірність цих документів.".

При цьому, суд зважає, що за визначенням ч.1 ст.1 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в України" господарська операція - дія або подія, яка викликає зміни в структурі активів та зобов`язань, власному капіталі підприємства.

Дослідивши подані заявником документи та заслухавши надані у судовому засіданні пояснення представника відповідача, суд дійшов наступних висновків.

Зі змісту Акту перевірки вбачається, що за перевіряємий період з 01.06.2021 по 31.12.2021 року контролюючим органом встановлено, що основними контрагентами - постачальниками TOB "АСК - Торгагротранс" були 86 підприємств (арк. 45-47 Акту перевірки).

У ході проведення перевірки 30.01.2023 року виконуючої обов`язки директора TOB "АСК- Торагротранс" ОСОБА_1 вручено лист ГУ ДПС області від 09.01.2023 № 1122/6/20-40-07-24-11, стосовно необхідності забезпечити надання посадовим особам ГУ ДПС області оригіналів документів за червень - грудень 2021 року в повному обсязі, що мають відношення для дослідження за перевіряємий період, зазначеним у наказі на перевірку від 16.01.2023 № 113-п до 12 години 00 хвилин 31.01.2023 року.

За період проведення перевірки посадовими особами ТОВ "АСК-Торгагротранс" надавались лише скановані копії документів фінансово-господарської діяльності, у незначній кількості, вибірково, у не повному обсязі, у зв`язку з чим, і були складені вищенаведені акти про ненадання в запитуваному обсязі документів при проведенні документальної перевірки ТОВ "АСК-Торгагротранс".

Позивач цієї обставини у ході розгляду справи не спростував.

Згідно із стандартами доказування обставин спору, сформульованими у постанові Великої Палати Верховного Суду від 21.06.2023р. у справі №916/3027/21: 1) покладений на суд обов`язок оцінювати докази, обставини справи з огляду на їх вірогідність передбачає, що висновки суду можуть будуватися на умовиводах про те, що факти, які розглядаються, скоріше були (мали місце), аніж не були; 2) суд з дотриманням вимог щодо всебічного, повного, об`єктивного та безпосереднього дослідження наявних у справі доказів визначає певну сукупність доказів, з урахуванням їх вірогідності та взаємного зв`язку, які, за його внутрішнім переконанням, дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, що входять до предмета доказування.

Відтак, суд у даному спорі визнає доведеною ту обставину, що заявником до перевірки не було надано жодних оригіналів документів за перевіряємий період червень - грудень 2021 року.

Між тим, відповідно до п.44.1 ст.44 Податкового кодексу України для цілей оподаткування платники податків зобов`язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов`язаних з визначенням об`єктів оподаткування та/або податкових зобов`язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, інформації, пов`язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.

Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим цього пункту.

У випадках, передбачених статтею 216 Цивільного кодексу України, платники податків мають право вносити відповідні зміни до податкової звітності у порядку, визначеному статтею 50 цього Кодексу.

З наведеної норми закону чітко та однозначно слідує, що відомості документів обов"язкової податкової звітності повинні підтверджуватись саме оригіналами первинних документів.

Також суд зважає, що у ході проведення перевірки посадові (службові) особи контролюючого органу повинні керуватись вимогами п. 85.4 та 85.8 ст. 85 Податкового кодексу України.

Так, відповідно до п. 85.4, п. 85.5, п. 85.8 ст. 85 Податкового кодексу України при проведенні перевірок посадові (службові) особи контролюючого органу мають право отримувати у платників податків належним чином завірені копії первинних фінансово-господарських, бухгалтерських та інших документів, що свідчать про приховування (заниження) об`єктів оподаткування, несплату податків, зборів, платежів, порушення вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи. Такі копії повинні бути засвідчені підписом платника податків або його посадової особи та скріплені печаткою (за наявності).

Відповідний запит на отримання копій документів повинен бути поданий посадовою (службовою) особою контролюючого органу не пізніше ніж за п`ять робочих днів до дати закінчення перевірки.

Забороняється вилучення оригіналів первинних, фінансово-господарських, бухгалтерських та інших документів за винятком випадків, передбачених кримінальним процесуальним законодавством.

Посадова (службова) особа контролюючого органу, яка проводить перевірку, у випадках, передбачених цим Кодексом, має право отримувати від платника податків або його законних представників копії документів, що належать до предмета перевірки. Такі копії повинні бути засвідчені підписом платника податків або його посадової особи та скріплені печаткою (за наявності).

Відповідно до абз. 1 п. 44.6 ст. 44 Податкового кодексу України у разі якщо до закінчення перевірки або у терміни, визначені в пункті 86.7 статті 86 цього Кодексу платник податків не надає посадовим особам контролюючого органу, які проводять перевірку, документи (незалежно від причин такого ненадання, крім випадків виїмки документів або іншого вилучення правоохоронними органами), що підтверджують показники, відображені таким платником податків у податковій звітності, вважається, що такі документи були відсутні у такого платника податків на час складення такої звітності.

Отже, у силу спеціального застереження абз. 1 п. 44.6 ст. 44 Податкового кодексу України неподання учасником суспільних відносин оригіналів первинних документів у ході проведення контролюючим органом заходу податкового контролю за загальним правилом означає, що такі документи були відсутні у такого платника податків на час складення такої звітності.

Підстав для застосування іншого тлумачення змісту цієї норми кодексу судом у межах спірних правовідносин не виявлено.

Відповідно до ч. 1 ст. 9 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи.

Згідно ч. 3 ст. 9 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" інформація, що міститься у прийнятих до обліку первинних документах, систематизується на рахунках бухгалтерського обліку в регістрах синтетичного та аналітичного обліку шляхом подвійного запису їх на взаємопов`язаних рахунках бухгалтерського обліку. Операції в іноземній валюті відображаються також у валюті розрахунків та платежів по кожній іноземній валюті окремо.

Згідно з ст.10 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" для забезпечення достовірності даних бухгалтерського обліку та фінансової звітності підприємства зобов`язані проводити інвентаризацію активів і зобов`язань, під час якої перевіряються і документально підтверджуються їх наявність, стан і оцінка (ч.1 ст.10); Об`єкти і періодичність проведення інвентаризації визначаються власником (керівником) підприємства, крім випадків, коли її проведення є обов`язковим згідно з законодавством (ч.2 ст.10).

Підпунктом 20.1.9 ст.20 Податкового кодексу України передбачено, що контролюючі органи мають право вимагати під час проведення перевірок від платників податків, що перевіряються, проведення інвентаризації основних засобів, товарно-матеріальних цінностей, коштів, зняття залишків товарно-матеріальних цінностей, готівки з використанням інформації та документів щодо результатів такої інвентаризації за наслідками таких перевірок або під час наступних заходів податкового контролю.

З Акту перевірки вбачається, що відповідно наданої до перевірки оборотно-сальдової відомості по рахунку 207 "Запасні частини" за період червень - грудень 2021 року на підприємстві станом на 31.12.2021 року рахувались залишки товару (автошини, запасні частини на транспорті засоби) на загальну суму 7.561.007,34 грн., у кількості 19755,660 одиниць.

Суд вважає слушними судження Акту про те, що для зберігання такої кількості товарів необхідна наявність спеціально обладнаних складських приміщень великої площі.

Інформація про об`єкти оподаткування або об`єкти, пов`язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність відповідно до форми 20-ОПП відсутня, а саме інформація щодо наявності складських приміщень, які ТОВ "АСК-Торгагротранс" використовувало у своїй діяльності.

Відповідно до наказу від 01.02.2023 №01/02 "Про проведення позапланової інвентаризації" 02.02.2023 року о 10 годині 30 хвилин фахівцем ГУ ДПС у Харківській області було здійснено виїзд за адресою обліку об`єктів оподаткування з метою здійснення інвентаризації відповідно до наданого наказу, а саме - АДРЕСА_1 .

За твердженням відповідача, при виїзді за вказаною адресою було встановлено об`єкт, а саме двоповерхову житлову будівлю з двома під`їздами, на дверях яких були кодові замки, навколо житлової будівлі знаходились приватні будинки, дитячий майданчик, невеличкі гаражі місцевих мешканців. Жодної вивіски з назвою підприємства ТОВ "АСК-Торгагротранс" встановлено не було, також не було встановлено будь-якого складського приміщення, жодного вантажного транспорту, у зв`язку із чим, складено акт "Про неможливість проведення інвентаризації товарно-матеріальних цінностей, основних засобів ТОВ "АСК-Торгагротранс" (код за ЄДРПОУ 39247469) від 02.02.2023 №438/20-40-07-17-05/39247469.

Таким чином, станом на 12 год. 00 хв. 02 лютого 2023 року фахівцям, що здійснювали перевірку, не надалось можливим перевірити наявність залишку товару у сумі 7.561.007,34 гри., у кількості 19 755,660 одиниць, придбання якого стало причиною виникнення від`ємного значення з ПДВ.

Виходячи з вищевикладеного, не було можливо підтвердити наявність залишків товарно - матеріальних цінностей станом на 12.02.2023 року.

У Акті перевірки зазначено, що TOB "АСК - Торгагротранс" до перевірки надано скановані копії документів по взаємовідносинам з наступними контрагентами-постачальника, які також надано до матеріалів справи.

Тому з урахуванням змісту поведінки заявника у спірних правовідносинах суд вважає обгрунтованим викладене в Акті судження контролюючого органу про те, що виходячи із фактичного змісту операцій, ТОВ "АСК-Торгагротранс" відбулося формування активу за рахунок надходження товарів (запасів) з джерела невідомого походження (або з такого, що не відповідає документально оформленому), з його легалізацією за рахунок використання документів "контрагента", що фактично не міг і не здійснював постачання.

Таким чином, ТОВ "АСК-Торгагротранс" введено в обіг актив невідомого походження.

Тобто відбулося фактичне набуття ТОВ "АСК-Торгагротранс" відповідного активу, дійсне джерело походження якого невідоме.

По взаємовідносинам з ТОВ "Н.К.С.-13"

За даним епізодом заявником було включено до складу податкового кредиту в червні - грудні 2021 року суму ПДВ 1.046.098,40 грн., у тому числі: червень 2021р.- 238.216,80 грн, липень 2021р. - 170.206,00 грн., серпень 2021р.- 134.567,00 грн., вересень 2021 р.- 76.896,00 грн., жовтень 2021р. - 40.220,00 грн.. листопад 2021р. - 177.223,40 грн., грудень 2021р. - 199.760,20 грн.

Зі змісту Акту перевірки вбачається, що в ході перевірки не надано товарно -транспортні накладні, договір транспортного перевезення, рахунків-фактур, сертифікатів виробників придбаної продукції. До перевірки надано лише скановані копії первинних документів, а саме договір, видаткові накладні, платіжні доручення, картку аналітичного обліку, оборотно - сальдові відомості, жодного оригіналу зазначених документів до перевірки надано не було.

Так, у ході перевірки було використано наступні скановані копії первинних, бухгалтерських та інших документів по операціях з контрагентом - постачальником ТОВ "Н.К.С.-13" за червень, липень, серпень, вересень, жовтень, листопад, грудень 2021 року: договір постачання товару №130421 від 13.04.2021 року; податкові накладні на загальну суму 52.207.930,46 грн., у т.ч. ПДВ 6.411.500,22 грн. (арк. 50-51 Акту перевірки); видаткові накладні (арк. 51-59 Акту перевірки); платіжні доручення на загальну суму 6.276.590,40 грн., у т.ч. ПДВ 1.046.098,40 грн. (арк. 60-61 Акту перевірки); оборотно-сальдову відомість по рахунку 631 "Розрахунки з вітчизняними постачальниками" за період 01.06.2021 року по 31.12.2021 року по взаємовідносинам з ТОВ "Н.К.С.-13"; оборотно-сальдову відомість по рахунку 207 "Запасні частини" за період 01.06.2021 року по 31.12.2021 року по взаємовідносинам з ТОВ "Н.К.С.-13".

Копій товарно-транспортних накладних у ході перевірки підприємством по взаємовідносинам з ТОВ "Н.К.С.-13" надано не було, у зв`язку з чим, не можливо було встановити пункт навантаження, пункт розвантаження, перевізника, водія, кількість перевезеного товару, тощо.

Суд зазначає, що до матеріалів справи заявником надані документи, з яких вбачається, що 13 квітня 2021 року між TOB "АСК - Торгагротранс" (Покупець) та TOB "Н.К.С.-13" (Постачальник) укладено Договір постачання товару №130421 (далі-договір), за яким ТОВ "Н.К.С.-13" зобов`язалось передати у власність Покупця товар (асортимент Товару - автошини), а Покупець зобов`язується приймати цей товар та своєчасно здійснювати його оплату на умовах даного Договору. Орієнтовна загальна сума договору складає 7000000.00 грн., загальна сума договору складається з суми всіх видаткових накладних, підписаними з обох сторін.

На підтвердження поставки товару від TOB "Н.К.С.-13" по договору постачання товару (автошини) №130421 від 13.04.2021р. заявником до суду надані наступні документи:

- видаткові накладні: №162 від 02.06.2021 року; №166 від 10.06.2021 року; №170 від 15.06.2021 року; №173 від 15.06.2021 року; №179 від 23.06.2021 року; №180 від 24.06.2021 року; №185 від 29.06.2021 року; №189 від 02.07.2021 року; №194 від 06.07.2021 року; №195 від 06.07.2021року; №198від 12.07.2021року; №201від 15.07.2021 року; №203від року; №206 від 20.07.2021 року; №214 від 29.07.2021 року; №230 від 03.08.2021 року; №239 від 04.08.2021 року; №240 від 05.08.2021 року; №272 від 26.08.2021 року; №277 від 31.08.2021року; №292від 13.09.2021року; №298від 13.09.2021 року; №323від року; №329 від 01.10.2021 року; №371 від 02.11.2021 року; №380 від 05.11.2021 року; №383 від 08.11.2021 року; №392 від 12.11.2021 року; №355 від 19.10.2021 року; №403 від 19.11.2021року; №411від 23.11.2021 року; №433від 06.12.2021 року; №439від року; №457 від 20.12.2021 року; №459 від 22.12.2021 року; №463 від 24.12.2021 року;

- податкові накладні: №2 від 02.06.2021; №5 від 10.06.2021; №9 від 15.06.2021; №11 від 15.06.2021; №18 від 23.06.2021; №19 від 24.06.2021; №23 від 29.06.2021; №1 від 02.07.2021; №5 від 06.07.2021; №6 від 06.07.2021; №9 від 12.07.2021; №12 від 15.07.2021; №13 від 20.07.2021; №14 від 20.07.2021; №23 від 29.07.2021; №7 від 03.08.2021; №14 від 04.08.2021; №15від 05.08.2021; №35від 26.08.2021; №39від 31.08.2021; №12від 13.09.2021; №13 від 13.09.2021;№35від 30.09.2021; №1від 01.10.2021;№22від 19.10.2021; №3 від 02.11.2021; №12 від 05.11.2021; №16 від 08.11.2021; №26 від 12.11.2021; №37 від 19.11.2021; №45від 23.11.2021; №11від 06.12.2021; №17від 08.12.2021; №27від 15.12.2021; №35 від 20.12.2021; №37від 22.12.2021; №42від 24.12.2021;

- банківську виписку про дебетові операції по рахунку підприємства за період з 01.06.2021 по 31.12.2021 щодо проведення оплати вартості отриманого товару в сумі 6.276.590,40 грн., в т.ч. ПДВ в сумі 1.046.098,41 грн.;

- товарно-транспортні накладні: №162 від "02" червня 2021 р., № 166 від "10" червня 2021 р., № 170 від "15" червня 2021 р., № 173 від "15" червня 2021 р., №179 від "23" червня 2021 р., № 180 від "24" червня 2021 р., № 185 від "29" червня 2021 р., № 189 від "02" липня 2021 р., № 194 від "06" липня 2021 р., № 195 від "06" липня 2021 р., № 198 від "12" липня 2021 р., № 201 від "15" липня 2021 р., N 203 від "20 " липня 2021 р., N 206 від "20 " липня 2021 р., N 214 від "29 " липня 2021 р., N 230 від "03 " серпня 2021 р., N 239 від "04 " серпня 2021 р., N 240 від "05 " серпня 2021 р., N 272 від "26 " серпня 2021 р., N 277 від "31 " серпня 2021 р., N 292 від "13 " вересня 2021 р., N 298 від "13 " вересня 2021 р.. N 323 від "30 " вересня 2021 р., N 329 від "01 " жовтня 2021 р., N 355 від "19 " жовтня 2021 р., N 371 від "02 " листопада 2021 р., N 380 від "05 " листопада 2021 р., N 383 від "08 " листопада 2021 р., N 392 від "12 " листопада 2021 р., N 403 від "19 " листопада 2021 р., N 411 від "23 " листопада 2021 р., N 433 від "06 " грудня 2021 р., N 439 від "08 " грудня 2021 р., N 449 від "15 " грудня 2021 р., N 457 від "20 " грудня 2021 р., N 459 від "22 " грудня 2021 р., N 463 від "24 " грудня 2021 р.; відповідно до яких зазначено: автомобільний перевізник: ТОВ "АСК-ТОРГАГРОТРАНС", Автомобіль Fiat Doblo НОМЕР_1 , Замовник: TOB "АСК-ТОРГАГРОТРАНС", Україна, 62472, Харківська обл., Харківський р-н, м. Мерефа, пров. Борткевича Сергія, буд. 12. кв. 4, Вантажоодержувач: Товариство з обмеженою відповідальністю "АСК-ТОРГАГРОТРАНС" Україна, 62472, Харківська обл., Харківський р-н, м. Мерефа, пров. Борткевича Сергія, буд. 12. кв. 4, Пункт розвантаження: просп. Московський. 199. м. Харків;

- податкові накладні з витягами з Єдиного реєстру податкових накладних: Податкова накладна № 2 від 02.06.2021р.; Податкованакладна № 5 від 10.06.2021р.; Податкова накладна № 9 від 15.06.2021р.; Податкованакладна № 11 від 15.06.2021р.; Витяг з Єдиного реєстру податкових накладних № 43324 за 24.06.2021 р. аркуш; Податкованакладна № 18 від 23.06.2021р.; Податкованакладна № 19 від 24.06.2021р.; Витяг з Єдиного реєстру податкових накладних № 43656 за 12.07.2021 р.; Податкова накладна № 23 від 29.06.2021 р.; Витяг з Єдиного реєстру податкових накладних № 43696 за 13.07.2021 р. ; Податкованакладна № 1 від 02.07.2021р.; Податкованакладна № 5 від 06.07.2021р.; Податкованакладна № 6 від 06.07.2021р.; Податкованакладна № 9 від 12.07.2021р.; Податкова накладна № 12 від 15.07.2021 р.; Витяг з Єдиного реєстру податкових накладних № 43896 за 28.07.2021р.; Податкова накладна № 14 від 20.07.2021р.; Податкованакладна № 13 від 20.07.2021р.; Витяг з Єдиного реєстру податкових накладних № 44450 за 03.08.2021 р.; Податкова накладна № 23 від 29.07.2021 р.; Витяг з Єдиного реєстру податкових накладних № 44390 за 11.08.2021 р.; Податкова накладна № 7 від 03.08.2021 р.; Податкова накладна № 14 від 04.08.2021р.; Податкова накладна № 15 від 05.08.2021р.; Витяг з Єдиного реєстру податкових накладних № 44749 за 28.08.2021 р.; Податкова накладна № 35 від 26.08.2021 р.; Витяг з Єдиного реєстру податкових накладних № 44993 за 09.09.2021 р.; Податкова накладна № 39 від 31.08.2021 р.; Витяг з Єдиного реєстру податкових накладних № 44923 за 08.09.2021 р.; Податкова накладна № 12 від 13.09.2021 р.; Податкова накладна № 13 від 13.09.2021р.; Витяг з Єдиного реєстру податкових накладних № 45305 за 24.09.2021 р.; Податкова накладна № 35 від 30.09.2021 р.; Витяг з Єдиного реєстру податкових накладних № 45583 за 06.10.2021 р.; Податкова накладна № 1 від 01.10.2021 р.; Витяг з Єдиного реєстру податкових накладних № 45896 за 25.10.2021 р.; Податкова накладна № 22 від 19.10.2021 р.; Витяг з Єдиного реєстру податкових накладних № 46245 за 10.11.2021 р.; Податкова накладна № 3 від 02.11.2021 р.; Податкова накладна № 12 від 05.11.2021 р.; Витяг з Єдиного реєстру податкових накладних № 46402 за 19.11.2021 р.; Податкованакладна № 16 від 08.11.2021р.; Податкова накладна № 26 від 12.11.2021р.; Витяг з Єдиного реєстру податкових накладних № 46963 за 20.11.2021 р.; Податкованакладна № 37 від 19.11.2021р.; Податкованакладна № 45 від 23.11.2021р.; Витяг з Єдиного реєстру податкових накладних № 46766 за 08.12.2021 р.; Податкованакладна № 11 від 06.12.2021р.; Податкованакладна № 17 від 08.12.2021р.; Податкова накладна №27 від 15.12.2021 р.; Податкованакладна № 35 від 20.12.2021р.; Податкованакладна № 38 від 22.12.2021р.; Витяг з Єдиного реєстру податкових накладних № 47178 за 24.12.2021 р.; Податкова накладна № 42 від 24.12.2021 р.; Витяг з Єдиного реєстру податкових накладних № 47277 за 28.12.2021 р.

У ході проведення перевірки 30.01.2023р. виконуючої обов`язки директора TOB "АСК- Торагротранс" ОСОБА_1 вручено лист ГУ ДПС області від 10.01.2023 № 1219/6/20-40-07-24-11 "Про надання інформації та її документальне підтвердження" за звітні періоди декларування податку на додану вартість червень, липень, серпень, вересень, жовтень, листопад, грудень 2021 року по взаємовідносинах з постачальником ТОВ "Н.К.С.-13" (податковий номер 36987810)" до 12 години 00 хвилин 31.01.2023, який постачав у вищезазначеному періоді товар шини в асортименті.

Проте, до 12 години 00 хвилин 31.01.2023 відповіді на вищезазначений лист підприємством не було надано, також не надано станом на 03.02.2023р. (п`ятий день перевірки).

На адресу Головного управління ДПС в Одеській області було направлено запит від 09.01.2023 №157/7/20-40-07-17-11, щодо надання інформації відносно господарської діяльності TOB "Н.К.С.-13" (податковий номер 35987810), яке мало взаємовідносини з ТОВ "АСК- Торгагротранс" за період червень - грудень 2021 року, з приводу постачання товару (шини автомобільні).

Контролюючим органом отримано відповідь від 17.01.2023 №193/7/15-32-07-05-07, відповідно до якої повідомлено, що в межах Рекомендованого порядку взаємодії підрозділів ДПС, затвердженого наказом ДФС України від 28.07.2015 № 543 "Про забезпечення комплексного контролю податкових ризиків з ПДВ" не доводилось до відпрацювання наявних ймовірних схем ухилення за участю TOB "Н.К.С.- 13" (податковий номер 36987810), що перебував у господарських взаємовідносинах з ТОВ "АСК- Торгагротранс" за період червень - грудень 2021 року. Контрольно-перевірочні заходи (документальні виїзні/невиїзні перевірки), зустрічні звірки TOB "Н.К.С.-13" (податковий номер 36987810) за період червень-грудень 2021 року, та включають взаємовідносини (податковий номер 36987810) з ТОВ "АСК-ТОРАГРОТРАНС" податковий номер 39247469), в Головному управлінні ДПС в Одеській області не проводилися. Комісією регіонального рівня відповідно до п.6 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування з Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 грудня 20 9- р. № 1165 прийнято рішення від 25.01.2022 № 5055 про відповідність платника податку критеріям ризиковості. Комісією регіонального рівня відповідно до п. 6 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 р. № 1165, з урахуванням отриманих від платника податку інформації та копій відповідних документів від 18.01.2022 № 1 прийнято рішення від 08 02.2022 №10713 про відповідність платника податку критеріям ризиковості.

Також, від ДПС України отримано лист, в якому повідомлено, що відповідно до баз даних ІКС "Архів електронної звітності" та ІКС "Податковий блок" встановлено, що залишок від`ємного значення сформовано за рахунок придбання дизельного палива, автомобільних шин та мастил.

Згідно з ІКС "Податковий блок" наявна інформація про відповідність контрагента - постачальника TOB "Н.К.С.- 13" (податковий номер 36987810) критеріям ризиковості згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 р. № 1165, дата знесення запису 25.01.2022 року.

Крім того, у ході проведення перевірки встановлено наступне.

ТОВ "Н.К.С.-13" за період червень-грудень 2021 року здійснював придбання автомобільних шин в асортименті та великої кількості, які у подальшому були реалізовані на адресу ТОВ "АСК-Торгагротранс". Відповідно аналізу ЄРПН, а саме придбання товару по ланцюгу постачання не встановлено придбання наступних автомобільних шин - Шина 155/70R13 75Т Rosava WQ-101, Автошина 175/70R13 PREMIORRI ViaMaggiore Л ЗН Сер. Т 82 1 1с Україна, 195/75R16C 107/105R VANPRO B3 KORMORAN ШИНА (2021, Сербія), 215/55R16 93H DYNAXER HP4 Kleber шина (2021, Польща), Автошина 215/65R16 ITEGRO Л ДН Сер. 98V 2 1с Україна, Автошина Premiorri Vimero-Van 205/65 R16C 107/105R Україна, 215/60R16 99H VENTUS PRIME 3 K125 Hankook шина, Шина 185/60R14 82H N-BLUE HD PLUS (Nexen), 195/60R15 88V VENTUS PRIME 3 K125 Hankook шина (2021, Угорщина), Автошина 175/70R13 PREMIORRI ViaMaggiore Л ЗН Сер. Т 82 1 1с Україна, Автошина 195/55R15 85T PREMIORRI ViaMaggiore Rosava, Автошина 165/70R14 ViaMaggiore T 81 ЗН, Автошина 175/65 R14 PREMIORRI ViaMaggiore Л ЗН Сер. Т82 1 1с Україна, Автошина 175/70R13 PREMIORRI ViaMaggiore Л ЗН Сер. Т 82 1 1с Україна, Автошина 215/55 R17 94W Premiorri Solazo S Plus Л, Автошина 225/65R16С SNOWGARD-VAN ЛГ Зм Сер. R 112/110 3 1c Україна, як вітчизняного так і імпортного походження. ТОВ "Н.К.С.-13" у періоді 2021-2022 роках не було імпортером.

Також, встановлено, що автомобільні шини - 195/65R15 M+S 95T Snow XL Kormoran шина, 205/55R16 M+S 94H Snow XL Kormoran шина, 215/60R17 M+S 96H Snow Kormoran шина, 215/65R16 M+S 102H SUV Snow XL Kormoran шина, 215/65R16C M+S 109/107R Transalp 2 Kleber шина, 205/60R16 M+S 96H Snow XL Kormoran шина, 195/70R15C M+S 104/102R Transalp 2 Kleber шина, 205/65R16 M+S 95H Snow Kormoran шина, 215/65R16 M+S 102H SUV Snow XL Kormoran шина, 205/65R16 M+S 95H Snow Kormoran шина, 215/65R17 M+S 99H Snow Kormoran шина, 205/55R16 M+S 94H Snow XL Kormoran шина, 215/50R17 M+S 95V Snow XL Kormoran шина, 205/60R16 M+S 96H Snow XL Kormoran шина, 205/65R16 M+S 95H Snow Kormoran шина, 215/70R15C M+S під\шип 109/107R VANPRO WINTER Kormoran шина, 185/65R14 M+S під\шип 86T Extreme Stud Kormoran шина, 195/65R15 M+S 95T Snow XL Kormoran шина з кодами УКТЗЕТ 4011100090, 4011201000, ТОВ "Н.К.С.-13" придбавало по ланцюгу постачання у Приватне Підприємство "ШипШина" (податковий номер 35145549), яке зареєстроване в ГУ ДПС у Львівській області (Залізничний р-н м. Львова), є імпортером, але відповідно до вантажно - митних декларацій за 2021 рік підприємством придбавались автомобільні шини з відмінною номенклатурою, а ніж та яка була реалізована на адресу ТОВ "Н.К.С.-13", саме - Шини та покришки пневматичні гумові нові для вантажних автомобілів та автобусів з індексом навантаження не більш як 121. Торгівельна марка "Kormoran", Шини та покришки пневматичні гумові нові для вантажних автомобілів та автобусі з індексом навантаження не більш як 121. Торгівельна марка "Kleber", Шини гумовi пневматичнi автомобiльнi, новi, безкамернi, радiальнi, для легкових автомобiлiв та позашляховикiв (включаючи вантажопасажирськi автомобiлi-фургони) марки "Pirelli", Шини гумовi пневматичнi автомобiльнi, новi, безкамернi, радiальнi, для легкових автомобiлiв та позашляховикiв (включаю чи вантажопасажирськi автомобiлi-фургони та гоночнi автомобiлi). Торгiвельна марка "Han., Шини та покришки пневматичні гумові нові для вантажних автомобілів та автобусів з індексом навантаження не більш як 121. Торгівельна марка "Kormoran", а також встановлено, що по ланцюгу постачання Приватне Підприємство "ШипШина" (податковий номер 35145549) не придбавало шини з вищенаведеною номенклатурою. ТОВ "Н.К.С.-13" придбавало шини - Автошини 185/60R15 88T XL ICEWAYS 2 LASSA, Автошини 185/60R15 88T XL ICEWAYS 2 LASSA, Автошини 235/70R16 106H COMPETUS WINTER 2+ LASSA, Автошини 205/65R16C 107/105R WINTUS 2 LASSA у ТОВ "АСКАНІЯ АВТО" (податковий номер 33830230), яке є імпортером, але відповідно до вантажно - митних декларацій за 2021 рік підприємством придбавались автомобільні шини з відмінною номенклатурою, а ніж та яка була реалізована на адресу ТОВ "Н.К.С.-13", а саме - Автомобільні шини пневматичнi гумовi новi для вантажних автомобiлiв, з iндексом навантаження бiльш нiж Автомобільні шини пневматичнi гумовi новi,для легкових автомобiлiв, та легких вантажiвок: 205/55R16 91V Impetus Revo-100 шт. 225/55R18 98V COMPETUS WINTER 2-69 шт., Автомобільні шини пневматичнi гумовi новi, для легкових автомобiлiв, та легких вантажiвок: 205/55R16 91V Impetus Revo-100 шт. 225/55R18 98V COMPETUS WINTER 2-69 шт., Автомобільні шини пневматичнi гумовi новi, для легкових автомобiлiв, та легких вантажiвок: 215/65 R16 98H TOYO OBSERVE GSi6 LS-42 шт. 225/60 R17 99H TOYO OBSERVE GSi6 LS-130 шт. 225/65 R17 102H, Автомобільні шини пневматичні гумові нові для вантажних автомобілів, з індексом навантаження не більш ніж 121: 215/65R16C 109/107T TRANSWAY 2-104 шт. 225/70R15C 112/110R TRANSWAY-135 шт.

З урахуванням змісту поведінки заявника у спірних правовідносинах, неподання контролюючому органу у ході здійснення заходу податкового контролю оригіналів первинних документів та документів про фізичне переміщення та зберігання товару суд визнає обгрунтованими відображені в Акті судження суб"єкта владних повноважень про те, що джерело походження товару, реалізованого на адресу ТОВ "АСК-Торгагротранс" невідоме, а отже неможливий його рух по всьому ланцюгу постачання у зв`язку із відсутністю факту (джерела) його законного введення в обіг або реального задекларованого виробництва.

Подання заявником частини цих документів до суду у даному конкретному випадку не свідчить про відсутність події та складу податкового правопорушення, позаяк під час проведення перевірки з питання правомірності формування від"ємного значення з ПДВ (а також бюджетного відшкодування з ПДВ) за відсутності оригіналів первинних документів та суміжних документів про фізичний рух і зберігання товару суб"єкт владних повноважень об"єктивно позбавлений можливості підтвердити правильність відомостей документів обов"язкової податкової звітності платника.

Таке управлінське волевиявлення суб"єкта владних повноважень не може бути визнано судом неправомірним, позаяк відповідає змісту ч.2 ст.2 КАС України та п.109.1 ст.109 Податкового кодексу України в обсязі оригіналів документів, фізично наданих платником податків контролюючому органу під час перевірки.

По взаємовідносинам з ТОВ "ВЕСТ КАРД"

За даним епізодом заявником було включено до складу податкового кредиту в червні - грудні 2021 року суму ПДВ 2.648.333,43 грн., у т.ч. червень 2021р. - 281666,68 грн., липень 2021р.- 285000,01 грн., серпень 2021р. - 229166,08 грн., вересень 2021р. - 271666,69 грн., жовтень 2021р. - 431666,68 грн., листопад 2021р. - 569166,68 грн., грудень 2021р. - 580000,01 грн.

Зі змісту Акту перевірки вбачається, що до перевірки надано лише скановані копії первинних документів, а саме договір, видаткові накладні, платіжні доручення, акт приймання-передачі товарів, оборотно - сальдові відомості, жодного оригіналу зазначених документів до перевірки надано не було.

Так, у ході перевірки було використано наступні скановані копії первинних, бухгалтерських та інших документів по операціях з контрагентом - постачальником ТОВ "ВЕСТ КАРД" за червень, липень, серпень, вересень, жовтень, листопад, грудень 2021 року: договір постачання товару №П15101 від 10.11.2020 року; податкові накладні на загальну суму 15.890.000,58 грн., у т.ч. ПДВ 2.648.333,43 грн. (арк. 73-78 Акту перевірки); видаткові накладні на загальну суму 15.628.714,14 грн., у т.ч. ПДВ 2.604.262,93 грн. (арк. 78 Акту перевірки); акти приймання-передачі товарів (арк. 78-79 Акту перевірки); платіжні доручення на загальну суму 15.300.000,00 грн., у т.ч. ПДВ 2.550.000,00 грн. (арк. 79-81 Акту перевірки); оборотно-сальдову відомість по рахунку 631 "Розрахунки з вітчизняними постачальниками" за період 01.06.2021 року по 31.12.2021 року по взаємовідносинам з ТОВ "ВЕСТ КАРД".

З наданих заявником до матеріалів справи документів вбачається, що 10 листопада 2020 року між TOB "АСК - Торгагротранс" (Покупець) та ТОВ "ВЕСТ КАРД" (Постачальник) укладено Договір поставки партіями з використанням паливних карток №П15101, за яким Постачальник зобов`язується передавати у власність Покупця (поставляти) Товари, (надавати Послуги) (нафтопродукти в асортименті, скраплений газ. а також супутні товари, поставка яких здійснюється з використанням паливних карток), а Покупець зобов`язується приймати у власність Товари (Послуги) та оплачувати їх вартість на умовах, передбачених даним Договором. Товари згідно даного Договору постачаються Покупцю для виробничого споживання останнім.

На підтвердження поставки товару від ТОВ "ВЕСТ КАРД" по Договору поставки партіями з використанням паливних карток №П15101 від 10.11.2020 р. заявником до суду надані наступні документи:

- видаткові накладні: №66213 від 30.06.2021, №78682 від 31.07.2021, №88780 від 31.08.2021, № 105481 від 30.09.2021, № 118555 від 31.10.2021, № 127880 від 30.11.2021, № 141000 від 31.12.2021;

- податкові накладні та Витяги з Єдиного реєстру податкових накладних: Податкові накладні №13912 від 01.06.2021р., № 13913 від 02.06.2021р., № 13914 від 02.06.2021р. , № 13915 від 07.06.2021р. , № 13916 від 08.06.2021р. , № 13917 від 08.06.2021р. , № 13918 від 10.06.2021р. , № 13919 від 11.06.2021р. , Витяг з Єдиного реєстру податкових накладних №43294 за 18.06.2021 р., № 13920 від 15.06.2021 р., Витяг з Єдиного реєстру податкових накладних № 43320, Податкова накладна № 19469 від 18.06.2021 р., Витяг з Єдиного реєстру податкових накладних № 43376, Податкова накладна № 25596 від 22.06.2021 р., Податкова накладна № 25595 від 22.06.2021 р., Витяг з Єдиного реєстру податкових накладних № 43517, Податкова накладна № 25597 від 24.06.2021 р., Витяг з Єдиного реєстру податкових накладних № 43566, Податкова накладна № 9099 від 02.07.2021 р., Податкова накладна № 9100 від 06.07.2021 р., Податкова накладна № 9101 від 08.07.2021 р., Податкова накладна № 15248 від 13.07.2021р., Податкова накладна № 15249 від 14.07.2021р., Витяг з Єдиного реєстру податкових накладних № 44027, Податкова накладна № 23578, Витяг з Єдиного реєстру податкових накладних № 44366, Податкова накладна № 23579 від 19.07.2021р., Податкова накладна № 23580 від 21.07.2021р., Витяг з Єдиного реєстру податкових накладних № 44390, Податкова накладна № 23581 від 23.07.2021р., Податкова накладна № 30644 від 26.07.2021р., Витяг з Єдиного реєстру податкових накладних № 44457, Податкова накладна № 30646 від 27.07.2021р., Податкова накладна № 30645 від 27.07.2021р., Витяг з Єдиного реєстру податкових накладних № 44468, Податкова накладна № 9661 від 02.08.2021 р., Витяг з Єдиного реєстру податкових накладних № 44605, Податкова накладна № 7906 від 06.08.2021 р., Витяг з Єдиного реєстру податкових накладних № 44617, Податкова накладна № 9662 від 09.08.2021 р., Витяг з Єдиного реєстру податкових накладних № 44615, Податкова накладна № 14608 від 12.08.2021 р., Податкова накладна № 14609 від 13.08.2021 р., Витяг з Єдиного реєстру податкових накладних № 44660, Податкова накладна № 23359 від 16.08.2021 р., Витяг з Єдиного реєстру податкових накладних № 44823, Податкова накладна № 23360 від 18.08.2021р., Податкова накладна № 23361 від 19.08.2021р., Податкова накладна № 23363 від 20.08.2021р., Податкова накладна № 23362від 20.08.2021р., Витяг з Єдиного реєстру податкових накладних № 44985, Податкова накладна № 29588 від 27.08.2021 р., Витяг з Єдиного реєстру податкових накладних № 44989, Податкова накладна № 29589 від 30.08.2021 р., Витяг з Єдиного реєстру податкових накладних № 44892, Податкова накладна № 12273 від 02.09.2021р., Податкова накладна № 12274від 03.09.2021р., Податкова накладна № 12275від 06.09.2021р., Податкова накладна № 12276 від 07.09.2021р., Витяг з Єдиного реєстру податкових накладних №45226, Податкова накладна №12277 від 09.09.2021 р., Витяг з Єдиного реєстру податкових накладних № 45224, Податкова накладна № 12278 від 10.09.2021р., Податкова накладна № 14720від 13.09.2021р., Податкова накладна № 14721від 14.09.2021р., Податкова накладна № 14722 від 15.09.2021р., Витяг з Єдиного реєстру податкових накладних №45266, Податкова накладна № 19785 від 17.09.2021р., Податкова накладна № 19786від 17.09.2021р., Податкова накладна № 19787 від 20.09.2021р., Витяг з Єдиного реєстру податкових накладних № 45490, Податкова накладна № 25589 від 22.09.2021 р., Витяг з Єдиного реєстру податкових накладних № 45749, Податкова накладна № 25591 від 24.09.2021 р., Витяг з Єдиного реєстру податкових накладних № 45552, Податкова накладна № 30003 від 28.09.2021 р., Витяг з Єдиного реєстру податкових накладних № 45583, Податкова накладна № 31699 від 30.09.2021 р., Витяг з Єдиного реєстру податкових накладних № 45612, Податкова накладна № 8812 від 01.10.2021 р., Податкова накладна № 8813 від 04.10.2021 р., Податкова накладна № 8814 від 06.10.2021 р., Витяг з Єдиного реєстру податкових накладних № 45812, Податкова накладна № 8815 від 08.10.2021 р., Витяг з Єдиного реєстру податкових накладних № 45813, Податкова накладна №14545 від 11.10.2021р., Податкова накладна № 14546 від 12.10.2021р. , Витяг з Єдиного реєстру податкових накладних № 45896, Податкова накладна №14548 від 13.10.2021р., Податкова накладна №14547 від 13.10.2021р. , Витяг з Єдиного реєстру податкових накладних № 45967, Податкова накладна №19299 від 18.10.2021р. , Податкова накладна №19300 від 19.10.2021р., Витяг з Єдиного реєстру податкових накладних № 45969, Податкова накладна № 19301 від 20.10.2021 р., Витяг з Єдиного реєстру податкових накладних № 46031, Податкова накладна № 25003 від 22.10.2021 р. , Податкова накладна № 25004 від 22.10.2021 р., Податкова накладна № 25002 від 22.10.2021 р. , Витяг з Єдиного реєстру податкових накладних № 46058, Податкова накладна № 25005 від 25.10.2021 р. , Витяг з Єдиного реєстру податкових накладних № 46059, Податкова накладна № 30944 від 26.10.2021 р., Податкова накладна № 30945 від 27.10.2021 р. , Витяг з Єдиного реєстру податкових накладних № 46097, Податкова накладна № 30946 від 28.10.2021 р., Податкова накладна № 30947 від 29.10.2021 р. , Податкова накладна № 30950 від 29.10.2021 р. , Податкова накладна № 30948 від 29.10.2021 р, Податкова накладна № 30949 від 29.10.2021 р. , Витяг з Єдиного реєстру податкових накладних № 46976, Податкова накладна № 10707 від 01.11.2021 р. , Податкова накладна № 10708 від 02.11.2021 р. , Податкова накладна № 10709 від 03.11.2021 р. , Податкова накладна № 10710 від 04.11.2021 р., Податкова накладна № 10711 від 05.11.2021 р., Податкова накладна № 10713 від 08.11.2021 р. , Податкова накладна № 10712 від 08.11.2021 р., Витяг з Єдиного реєстру податкових накладних № 46377, Податкова накладна № 10714 від 09.11.2021р. , Податкова накладна № 10715 від 10.11.2021р., Витяг з Єдиного реєстру податкових накладних № 46402, Податкова накладна № 16631від 11.11.2021р., Податкова накладна № 16632від 12.11.2021р. , Податкова накладна № 16633від 15.11.2021р., Витяг з Єдиного реєстру податкових накладних № 46502, Податкова накладна № 27850 від 17.11.2021р., Податкова накладна № 27849 від 17.11.2021 р. , Податкова накладна № 27852 від 18.11.2021р. , Податкова накладна № 27851від 18.11.2021р., Податкова накладна №27853 від 19.11.2021р., Витяг з Єдиного реєстру податкових накладних № 46601, Податкова накладна № 27854 від 22.11.2021 р. , Витяг з Єдиного реєстру податкових накладних № 46685, Податкова накладна № 27855 від 23.11.2021р., Податкова накладна № 27856 від 24.11.2021р., Податкова накладна № 27858 від 25.11.2021р., Податкова накладна № 27857 від 25.11.2021р., Витяг з Єдиного реєстру податкових накладних №46723, Податкова накладна №33787 від 26.11.2021р., Податкова накладна №33788 від 29.11.2021р., Витяг з Єдиного реєстру податкових накладних № 46724, Податкова накладна №11604 від 01.12.2021р., Податкова накладна № 11606від 02.12.2021р., Податкова накладна №11605від 02.12.2021р., Податкова накладна № 11607від 03.12.2021р. , Витяг з Єдиного реєстру податкових накладних № 47093, Податкова накладна №11608 від 06.12.2021р., Податкова накладна №11609 від 07.12.2021р. , Податкова накладна № 11610 від 09.12.2021р. , Податкова накладна №11611 від 10.12.2021р. , Витяг з Єдиного реєстру податкових накладних № 47099, Податкова накладна №17665від 14.12.2021р., Податкова накладна №17666від 15.12.2021р., Витяг з Єдиного реєстру податкових накладних № 47100, Податкова накладна № 20824 від 17.12.2021 р., Податкова накладна № 20825 від 20.12.2021 р. , Витяг з Єдиного реєстру податкових накладних № 47278 , Податкова накладна № 28054від 21.12.2021р. , Податкова накладна № 28055від 21.12.2021р., Податкова накладна № 28057від 22.12.2021р., Податкова накладна № 28056 від 22.12.2021р., Податкова накладна № 28058 від 23.12.2021р. , Податкова накладна № 28059 від 23.12.2021р., Податкова накладна № 28060 від 24.12.2021р., Витяг з Єдиного реєстру податкових накладних № 47279 , Податкова накладна № 34113 від 28.12.2021р., Податкова накладна № 34114 від 30.12.2021р., Витяг з Єдиного реєстру податкових накладних № 47329;

- акти приймання - передачі товарів за періоди: з 01 червня 2021 по 30 червня 2021 року, з 01 липня 2021 по 31 липня 2021 року, з 01 серпня 2021 по 31 серпня 2021 року, з 01 вересня 2021 по 30 вересня 2021 року, з 01 жовтня 2021 по 31 жовтня 2021 року, з 01 листопада 2021 по 30 листопада 2021 року, з 01 грудня 2021 по 31 грудня 2021 року;

- платіжні доручення за період з 01.06.2021 по 31.12.2021.

По взаємовідносинам з ПП "ПРОФІТ-АГРО"

За даним епізодом заявником було включено до складу податкового кредиту в липні - вересні 2021 року суму ПДВ 477.903,62 грн., у т.ч. липень 2021р. - 176.448,86 грн., серпень 2021р. - 126.783,08 грн., вересень 2021р. - 174.671,68 грн.

Зі змісту Акту перевірки вбачається, що в ході перевірки не надано договір поставки, видаткові накладні, товарно - транспортні накладні, рахунки-фактури. До перевірки надано лише скановані копії первинних документів, а саме платіжні доручення, оборотно - сальдові відомості, жодного оригіналу зазначених документів до перевірки надано не було.

Так, у ході перевірки було використано наступні скановані копії первинних, бухгалтерських та інших документів по операціях з контрагентом - постачальником ПП "ПРОФІТ- АГРО" за липень, серпень, вересень 2021 року: договір транспортно-експедиційних послуг №011120/1 від 01.11.2020 року; податкові накладні на загальну суму 2.867.421,67 грн., у т.ч. ПДВ 477.903,62 грн. (арк. 84-86 Акту перевірки); акти надання послуг на загальну суму 2.867.421,67 грн., у т.ч. ПДВ 477903,62 грн. (арк. 86 Акту перевірки); платіжні доручення на загальну суму 2.867.421,67 грн., у т.ч. ПДВ 477.903,62 грн. (арк. 86-87 Акту перевірки); оборотно-сальдову відомість по рахунку 631 "Розрахунки з вітчизняними постачальниками" за період 01.07.2021 року по 31.09.2021 року по взаємовідносинам з ПП "ПРОФІТ- АГРО".

З наданих заявником до матеріалів справи документів вбачається, що 01 листопада 2020 року між ТОВ "АСК - Торгагротранс" (Замовник) та ПП "ПРОФІТ- АГРО" (Виконавець) укладено Договір транспортно-експедиційних послуг №011120/1, за яким Виконавець зобов`язується по мірі вимог Замовника прийняти до перевезення вантаж, а Замовник зобов`язаний надати до перевезення вантаж. Для виконання перевезення Виконавець надає Замовнику вантажні автомобілі, вантажопідйомність яких відповідає наданій за заявкою Замовника кількості, специфіці і вазі вантажів. Виконавець виконує для Замовника транспортно-експедиційні операції та послуги по вивозу та завозу вантажів із пунктів, вказаних Замовником.

В підтвердження виконання умов договору №011120/1 від 01.11.2020р. заявником до суду надані наступні документи:

- акти надання послуг: №24 від 22.07.2021, №25 від 22.07.2021, №26 від 26.07.2021, №27 від 26.07.2021, №28 від 27.07.2021, №29 від 27.07.2021, №30 від 29.07.2021, №31 від 31.07.2021, №32 від 31.07.2021, №33 від 02.08.2021, №34 від 27.08.2021, №35 від 31.08.2021, №36 від 01.09.2021, №37 від 07.09.2021, №38 від 09.09.2021, №39 від 09.09.2021, №40 від 10.09.2021. №41 від 10.09.2021. №42 від 16.09.2021, №43 від 16.09.2021, №44 від 21.09.2021, №45 від 22.09.2021. №46 від 22.09.2021, №47 від 27.09.2021;

- податкові накладні та Витяги з Єдиного реєстру податкових накладних: Податкова накладна № 1 від 22.07.2021р. , Податкова накладна № 2 від 22.07.2021р., Податкова накладна № 3від 26.07.2021р., Податкова накладна № 4 від 26.07.2021р., Податкова накладна № 5 від 27.07.2021 р. , Податкова накладна № 6 від 27.07.2021 р. , Розрахунок коригування № 10 від 27.07.2021 р. , Податкова накладна № 7 від 29.07.2021 р. , Податкова накладна № 8 від 31.07.2021 р. , Податкова накладна № 9 від 31.07.2021 р. , Витяг з Єдиного реєстру податкових накладних № 44457 за 12.08.2021 р. , Витяг з Єдиного реєстру податкових накладних № 44468 за 13.08.2021 р. , Податкова накладна № 1 від 02.08.2021 р. , Витяг з Єдиного реєстру податкових накладних № 44749 за 28.08.2021 р. , Податкова накладна № 2 від 27.08.2021 р. , Витяг з Єдиного реєстру податкових накладних № 45112 за 14.09.2021 р. , Податкова накладна № 3 від 31.08.2021 р. , Витяг з Єдиного реєстру податкових накладних № 45109 за 13.09.2021 р. , Податкова накладна № 1 від 01.09.2021 р. , Податкова накладна № 2 від 07.09.2021 р. , Витяг з Єдиного реєстру податкових накладних № 45507 за 30.09.2021 р. , Податкова накладна № 3 від 09.09.2021 р. , Податкова накладна № 4 від 09.09.2021 р. , Податкова накладна № 5 від 10.09.2021 р. , Податкова накладна № 6 від 10.09.2021 р., Витяг з Єдиного реєстру податкових накладних № 45490 за 29.09.2021 р., Податкова накладна № 7 від 16.09.2021 р. , Податкова накладна № 8 від 16.09.2021 р., Податкова накладна № 9 від 21.09.2021 р. , Податкова накладна № 10від 22.09.2021р. , Податкова накладна №11 від 2.09.2021р. , Податкова накладна № 12від 27.09.2021р., Витяг з Єдиного реєстру податкових накладних № 45642 за 12.10.2021 р. ;

- виписку з банку по взаємовідносинам з ПП "ПРОФІТ-АГРО" за період з 01.06.2021 р. по 31.12.2021 р. щодо оплата вартості наданих послуг.

По взаємовідносинам з ТОВ "ТЕХНОТОРГ-ДОН"

За даним епізодом заявником було включено до складу податкового кредиту за період червень - грудень 2021 року суму ПДВ 519.991,66 грн. у т. ч. за червень 2021 року на загальну суму ПДВ 76 433,05 грн., за липень 2021 року на загальну суму ПДВ 85 872,38 грн., за серпень 2021 року на загальну суму ПДВ 86 035,22 грн., за вересень 2021 року на загальну суму ПДВ 67 503,41 грн., за жовтень 2021 року на загальну суму ПДВ 98 133,38 грн., за листопад 2021 року на загальну суму ПДВ 47 688,61 грн., за грудень 2021 року на загальну суму ПДВ 58 325,61 грн.

Зі змісту Акту перевірки вбачається, що в ході перевірки не надано договір поставки, видаткові накладні, товарно - транспортні накладні, рахунки-фактури. До перевірки надано лише скановані копії первинних документів, а саме платіжні доручення, оборотно - сальдові відомості, жодного оригіналу зазначених документів до перевірки надано не було.

Так, у ході перевірки було використано наступні скановані копії первинних, бухгалтерських та інших документів по операціях з контрагентом - постачальником ТОВ "ТЕХНОТОРГ-ДОН" за червень-грудень 2021 року: 586 податкових накладних на загальну суму 3.119.649,96 грн., у т.ч. ПДВ 519.991,66 грн. (арк. 89 Акту перевірки); платіжні доручення на загальну суму 3.154.676,40 грн., у т.ч. ПДВ 524.279,40 грн. (арк. 89 Акту перевірки); оборотно-сальдову відомість по рахунку 631 "Розрахунки з вітчизняними постачальниками" за період 01.07.2021 року по 31.12.2021 року по взаємовідносинам з ТОВ "ТЕХНОТОРГ-ДОН".

З наданих заявником до матеріалів справи документів вбачається, що заявником з ТОВ "ТЕХНОТОРГ-ДОН" було укладено Договір купівлі-продажу № ХА 0560 від 11 лютого 2019 року, за умов якого ТОВ "ТЕХНОТОРГ-ДОН" (Продавець) зобов`язується передавати у власність Покупцю (ТОВ "АСК-Торгагротранс"), а Покупець у порядку й на умовах, передбачених даним Договором, зобов`язується приймати та оплачувати запасні частини до техніки.

На підтвердження виконання вказаного договору заявником надано до суду видаткові накладні за червень 2021 року в кількості 90 шт., за липень 2021 року в кількості 116 шт., за серпень 2021 року в кількості 96 шт., за вересень 2021 р. в кількості 91 шт., за жовтень 2021р. в кількості 105 шт., за листопад 2021 р. в кількості - 54 шт., за грудень 2021р. - 72 шт.; податкові накладні за червень 2021 року в кількості 90 шт., за липень 2021 року в кількості 116 шт., за серпень 2021 року в кількості 96 шт., за вересень 2021 р. в кількості 91 шт., за жовтень 2021р. в кількості 105 шт., за листопад 2021 р. в кількості - 54 шт., за грудень 2021р. - 72 шт. з Витягами з Єдиного реєстру податкових накладних; виписку з банку по взаємовідносинам з ТОВ "ТЕХНОТОРГ-ДОН" за період з 01.06.2021 р. по 31.12.2021 р. щодо оплата вартості товару.

По взаємовідносинам з ТОВ "Укргрузавто-транс"

За даним епізодом заявником було включено до складу податкового кредиту за період червень - листопад 2021 року суму ПДВ 546.755,32 грн., у т. ч. за червень 2021 року на загальну суму ПДВ 31627,76 грн., за липень 2021 року на загальну суму ПДВ 252 397,82 грн., за серпень 2021 року на загальну суму ПДВ 116 234,44 грн., за вересень 2021 року на загальну суму ПДВ 125 900,25 грн., за жовтень 2021 року на загальну суму ПДВ 10 199,25 грн., за листопад 2021 року на загальну суму ПДВ 10 395,8 грн.

Зі змісту Акту перевірки вбачається, що в ході перевірки не надано договір надання послуг, акти приймання-передачі наданих послуг. До перевірки надано лише скановані копії первинних документів, а саме платіжні доручення, оборотно - сальдові відомості, жодного оригіналу зазначених документів до перевірки надано не було.

Так, у ході перевірки було використано наступні скановані копії первинних, бухгалтерських та інших документів по операціях з контрагентом - постачальником ТОВ "Укргрузавто-транс" за червень-листопад 2021 року: 30 податкових накладних на загальну суму 3.280.531,77 грн., у т.ч. ПДВ 546.755,32 грн. (арк. 90 Акту перевірки); платіжні доручення на загальну суму 3.364.146,57 грн., у т.ч. ПДВ 560.691,09 грн. (арк. 90 Акту перевірки); оборотно-сальдову відомість по рахунку 631 "Розрахунки з вітчизняними постачальниками" за період 01.07.2021 року по 30.11.2021 року по взаємовідносинам з ТОВ "Укргрузавто-транс".

З наданих заявником до матеріалів справи документів вбачається, що заявником з ТОВ "Укргрузавто-транс" було укладено Договір перевезення вантажу № 30072020 від 01 липня 2020 року.

На підтвердження виконання вказаного договору заявником до суду надано наступні документи:

- акти приймання - передачі наданих послуг (надання транспортних послуг з перевезення вантажа) №№43-48, №№54-62, №№49-53, №№63-66, №№68-75, №67, №76, №93, №№77-92, №№94-110, №№113-127;

- податкові накладні за червень 2021 року №№1-6, №№14-22, №№9-13, за липень 2021 року №№1-13, №№14-30, за серпень 2021 року №№1-11, за вересень 2021 року №№2-7, №№10-19, за жовтень 2021 року №5, №6, №8, за листопад 2021 року №№1-3 з Витягами з Єдиного реєстру податкових накладних;

- виписку з банку по взаємовідносинам з ТОВ "Укргрузавто-транс" за період з 01.06.2021 р. по 31.12.2021 р. щодо оплата вартості наданих послуг.

По взаємовідносинам з ПП "ТРАК-ШИНА-СЕРВІС"

За даним епізодом заявником було включено до складу податкового кредиту за період червень - грудень 2021 року суму ПДВ 560.118,82 грн., у т. ч. за червень 2021 року на загальну суму ПДВ 117 465,82 грн., за липень 2021 року на загальну суму ПДВ 43 088,30 грн., за серпень 2021 року на загальну суму ПДВ 57 580,01 грн., за вересень 2021 року на загальну суму ПДВ 154 576,68 грн., за жовтень 2021 року на загальну суму ПДВ 80 518,85 грн., за листопад 2021 року на загальну суму ПДВ 51 968,34 грн., за грудень 2021 року на загальну суму ПДВ 54 920,82 грн.

Зі змісту Акту перевірки вбачається, що в ході перевірки не надано договір надання послуг, договір постачання товару, товарно-транспортні накладні, рахунки-фактури. До перевірки надано лише скановані копії первинних документів, а саме платіжні доручення, акти надання послуг, видаткові накладні, оборотно - сальдові відомості, жодного оригіналу зазначених документів до перевірки надано не було.

Так, у ході перевірки було використано наступні скановані копії первинних, бухгалтерських та інших документів по операціях з контрагентом - постачальником ПП "ТРАК-ШИНА-СЕРВІС" за червень-грудень 2021 року: 30 податкових накладних на загальну суму 3.360.712,92 грн., у т.ч. ПДВ 560.118,82 грн. (арк. 92 Акту перевірки); акти здачи - прийняття робіт (арк. 92-94 Акту перевірки); видаткові накладні на загальну суму 3.247.698,00 грн., у т.ч. ПДВ 541.283,00 грн. (арк. 94 Акту перевірки); платіжні доручення на загальну суму 3.703.983,00 грн., у т.ч. ПДВ 617.330,50 грн. (арк. 90 Акту перевірки); оборотно-сальдову відомість по рахунку 631 "Розрахунки з вітчизняними постачальниками" за період 01.06.2021 року по 30.12.2021 року по взаємовідносинам з ПП "ТРАК-ШИНА-СЕРВІС"; оборотно-сальдову відомість по рахунку 231 "Виробництво" (автомобільний транспорт) за період 01.06.2021 року по 30.12.2021 року по взаємовідносинам з ПП "ТРАК-ШИНА-СЕРВІС"; оборотно-сальдову відомість по рахунку 92 "Адміністративні витрати" за період 01.06.2021 року по 30.12.2021 року по взаємовідносинам з ПП "ТРАК-ШИНА-СЕРВІС".

З наданих заявником до матеріалів справи документів вбачається, що заявником з ПП "ТРАК-ШИНА-СЕРВІС" було укладено Договір поставки (відстрочка з лімітом) № 010415/3/П від 01 квітня 2015 року (предметом якого була поставка автомобільних товарів) та Договір купівлі - продажу та надання послуг №01/09/2020 від 01 вересня 2020 року (предметом якого є поставка товару, у тому числі, але не виключно - автопокришки, автодиски, ремонт шин та дисків та інше) та надання послуг по шиномонтажним роботам.

На підтвердження виконання вказаних договорів заявником до суду надано наступні документи:

- акти здачі-прийняття робіт: № 4309 від 02.06.2021, № 4591 від 10.06.2021, №4789 від 16.06.2021, № 4828 від 17.06.2021, №5014 від 23.06.2021, № 5160 від 29.06.2021, № 5485 від 07.07.2021, № 5957 від 19.07.2021, № 6057 від 21.07.2021, № 6064 від 22.07.2021, № 6153 від 24.07.2021, № 6652 від 04.08.2021, № 6657 від 04.08.2021, № 6716 від 06.08.2021, № 6799 від 09.08.2021, № 6845 від 09.08.2021, №6891 від 10.08.2021, № 7021 від 13.08.2021, № 7098 від 16.08.2021, № 7203 від 18.08.2021, № 7229 від 19.08.2021, № 7243 від 19.08.2021, № 7277 від 20.08.2021, № 7295 від 20.08.2021, № 7426 від 25.08.2021, № 7428 від 25.08.2021, № 7430 від 25.08.2021, № 7536 від 28.08.2021, № 7573 від 30.08.2021, № 7769 від 02.09.2021, № 7859 від 03.09.2021, № 7883 від 06.09.2021, № 7930 від 06.09.2021, № 7993 від 07.09.2021, № 7999 від 07.09.2021, № 8030 від 08.09.2021, № 8042 від 08.09.2021, № 8100 від 10.09.2021, № 8157 від 10.09.2021, № 8158 від 10.09.2021, № 8159 від 11.09.2021, № 8161 від 11.09.2021, № 8301 від 14.09.2021, № 8418 від 17.09.2021, № 8458 від 18.09.2021, № 8478 від 20.09.2021, № 8709 від 25.09.2021, № 8883 від 30.09.2021. № 8985 від 04.10.2021, № 9058 від 05.10.2021, № 9107 від 06.10.2021, № 9230 від 09.10.2021, №9360 від 12.10.2021, № 9392 від 13.10.2021, № 9546 від 18.10.2021, № 9589 від 19.10.2021, № 9796 від 23.10.2021, № 9807 від 23.10.2021, № 9820 від 25.10.2021, № 10076від 30.10.2021, № 10102 від 01.11.2021, № 10232від 03.11.2021, № 10453 від 08.11.2021, № 10455 від 08.11.2021, № 10532 від 10.11.2021, № 10722 від 13.11.2021, № 10723 від 13.11.2021, № 10751 від 15.11.2021, № 10819 від 16.11.2021, № 10854 від 16.11.2021, № 10883від 17.11.2021, № 10982від 19.11.2021, № 11118 від 22.11.2021.№ 11317 від 26.11.2021 .№ 11667 від 04.12.2021.№ 11723 від 07.12.2021.№ 11935від 11.12.2021,№ 12001від 14.12.2021.№ 12035від 14.12.2021, № 12140 від 17.12.2021.№12214 від 18.12.2021.№ 12246 від 20.12.2021.№ 12279 від 20.12.2021 .№ 12316 від 21.12.2021, № 12317 від 21.12.2021, № 12408 від 23.12.2021;

- видаткові накладні: №984 від 01.06.2021. №1034 від 07.06.2021. №1202 від 29.06.2021. №1203від 29.06.2021.№1295від 08.07.2021. № 1484 від 27.07.2021.№ 1544 від 31.07.2021. №2282від 01.10.2021.№3188від 01.12.2021. №3189 від 01.12.2021. №3314від 09.12.2021. №4282від 01.06.2021.№4545від 09.06.2021. №4592 від 10.06.2021.№4790від 16.06.2021. №4829від 17.06.2021.№5015від 23.06.2021. №5161 від 29.06.2021. №5169 від 29.06.2021. №5170 від 29.06.2021. №5175 від 29.06.2021. №5350 від 03.07.2021. №5398 від 05.07.2021. №5561 від 08.07.2021. №5956 від 10.07.2021. №5969 від 20.07.2021. №6058 від 21.07.2021. №6086 від 22.07.2021. №6228від 26.07.2021. №6497 від 02.08.2021. №6567 від 03.08.2021. №6653від 04.08.2021. №6659 від 04.08.2021, №7005 від 12.08.2021. №7107 від 16.08.2021. №7230 від 19.08.2021. №7281 від 20.08.2021, №7300 від 20.08.2021. №7427 від 25.08.2021. №7429 від 25.08.2021. №7431 від 25.08.2021, №7537 від 28.08.2021. №7575 від 30.08.2021. №7714 від 01.09.2021. №7770 від 02.09.2021, №7863 від 04.09.2021.№7876 від 04.09.2021. №7880 від 06.09.2021. №7881 від 06.09.2021, №7882 від 06.09.2021. №7884 від 06.09.2021. №7931 від 06.09.2021. №7991 від 07.09.2021, №7992 від 07.09.2021. №7994 від 07.09.2021. №8000 від 07.09.2021. №8022 від 07.09.2021, №8043 від 08.09.2021. №8160 від 11.09.2021. №8162 від 11.09.2021. №8203 від 13.09.2021, №8415від 17.09.2021. №8417 від 17.09.2021. №8479 від 20.09.2021. №8550 від 21.09.2021. №8619 від 23.09.2021. №8661від 24.09.2021. №8741 від 27.09.2021. №8744 від 27.09.2021. №8745 від 27.09.2021. №8746від 27.09.2021. №8884 від 30.09.2021. №8919 від 01.10.2021. №8986 від 04.10.2021. №9059від 05.10.2021. №9084 від 06.10.2021. №9108 від 06.10.2021. №9182 від 08.10.2021. №9197від 08.10.2021. №9231 від 09.10.2021. №9359 від 12.10.2021. №9361 від 12.10.2021. №9382від 13.10.2021. №9462 від 15.10.2021. №9508 від 13.10.2021. №9590 від 19.10.2021. №9808 від 23.10.2021. №9821 від 25.10.2021. №10033 від 29.10.2021. №10050 від 29.10.2021. №10103 від 01.11.2021. №10233 від 03.11.2021. №10431 від 08.11.2021. №10454 від 08.11.2021. №10456 від 08.11.2021. №10533 від 10.11.2021. №10580 від 10.11.2021. №10724 від 13.11.2021. №10752 від 15.11.2021. №10797 від 15.11.2021. №10855 від 16.11.2021. №11119 від 22.11.2021. №11318 від 26.11.2021. №11679 від 06.12.2021, №11724 від 07.12.2021. №11776 від 08.12.2021. №11807 від 09.12.2021. №11943 від 11.12.2021. №12247 від 20.12.2021. №12289 від 18.12.2021. №12318 від 21.12.2021. №12409 від 21.12.2021;

- податкові накладні за червень 2021 року №32, №49, №77, №259, №334, №386, №385, №610, №611, №655, №654, №860, №859, №1032, №1027, №1042, №1017, №1018, №1043, №1026, за липень 2021 року №111, №158, №251, №329, №361, №772, №773, №785, №873, №874, №903, №880, №978, №1056, №1117, №1306, за серпень 2021 року №30, №92, №194, №187, №188, №193, №246, №388, №341, №438, №562, №579, №672, №664, №796, №839, №822, №821, №877, №908, №896, №881, №1036, №1038, №1040, №1037, №1035, №1039, №1161, №1162, №1200, №1198, за вересень 2021 року №16, №83, №84, №185, №203, №189, №211, №207, №208, №209, №210, №267, №268, №337, №338, №340, №341, №346, №347, №373, №381, №397, №398, №464, №535, №536, №540, №537, №538, №539, №579, №689, №815, №817, №818, №870, №891, №890, №970, №1061, №1117, №1118, №1180, №1216, №1214, №1215, №1213, №1377, №1378, за жовтень 2021 року №41, №21, №86, №85, №173, №172, №208, №231, №232, №307, №330, №362, №363, №480, №478, №479, №640, №506, №523, №594, №679, №733, №734, №990, №991, №977, №1003, №1004, №1240, №1261, №1302, за листопад 2021 року №20, №19, №150, №151, №387, №386, №361, №384, №385, №521, №466, №467, №683, №682, №684, №709, №757, №710, №816, №817, №786, №844, №964, №1107, №1108, №1348, №1349, за грудень 2021 року №52, №51, №228, №248, №293, №294, №369, №400, №436, №541, №548, №605, №639, №760, №839, №917, №905, №870, №869, №949, №950, №948, №1062, №1063 з Витягами з Єдиного реєстру податкових накладних;

- виписку з банку по взаємовідносинам з ПП "ТРАК-ШИНА-СЕРВІС" за період з 01.06.2021 р. по 31.12.2021 р. щодо оплата вартості наданих послуг та поставки товару.

Інших документів, у тому числі, щодо господарських взаємовідносин з іншими контрагентами-постачальниками, ані до перевірки, ані під час розгляду справи заявником не надано.

У письмових поясненнях відповідач зазначив, що за період проведення перевірки посадовими особами ТОВ "АСК-Торгагротранс" надавались виключно скановані копії документів фінансово-господарської діяльності, у незначній кількості, вибірково, у не повному обсязі, про що і були складені акти про ненадання в запитуваному обсязі документів при проведенні документальної перевірки.

Таке твердження викладено на 69 аркуші Акту перевірки по взаємовідносинам з ТОВ "Н.К.С.-13", на 81 аркуші Акту перевірки по взаємовідносинам з ТОВ ''ВЕСТ КАРД" , на 87 аркуші Акту перевірки по взаємовідносинам з ПП "ПРОФІТ-АГРО", на 89 аркуші Акту перевірки по взаємовідносинам з ТОВ "ТЕХНОТОРГ-ДОН", на 91 аркуші Акту перевірки по взаємовідносинам з ТОВ "Укргрузавто-транс", на 94 аркуші Акту перевірки по взаємовідносинам з ПП "ТРАК-ШИНА-СЕРВІС".

Дане твердження Акту перевірки заявником під час розгляду справи не спростовано.

Таким чином, суд не знаходить підстав для висновку про те, що у ході проведення перевірки заявником оригіналами первинних документів було підтверджено право на формування податкового кредиту з ПДВ у зносинах з TOB 'Н.К.С.-13" (податковий номер 36987810), ТОВ ''ВЕСТ КАРД" (податковий номер 43603592), ПП "ПРОФІТ-АГРО" (податковий номер 38398226), ТОВ "ТЕХНОТОРГ-ДОН" (податковий номер 31764816), ТОВ "Укргрузавто-транс'' (податковий номер 42320386), ПП "ТРАК-ШИНА-СЕРВІС" (податковий номер 37023311) та іншими контрагентами - постачальниками (документи, з якими взагалі не подано ані до перевірки, ані до суду) не виникає, оскільки заявником не дотримано обов`язкових умов для виникнення такого права - виникнення об`єкту оподаткування, що передбачено вимогами ст. 185, п. 198.1 ст. 198 Податкового кодексу України.

Суд відзначає, що у зв`язку з ненаданням ТОВ "АСК-Торгагротранс" жодних оригіналів та копій первинних бухгалтерських документів та інших документів в ході проведення перевірки по взаємовідносинам з вищенаведеними контрагентами-постачальниками та іншими контрагентами посадові особи контролюючого органу правомірно вимушено керувалися вимогами абзацу першого п.44.6 ст.44 Податкового кодексу України.

Продовжуючи вирішення спору, суд відзначає, що критерії законності управлінського волевиявлення (як у формі рішення, так і у формі діяння) владного суб`єкта викладені законодавцем у приписах ч.2 ст.2 КАС України, а обов`язок доведення факту дотримання цих критеріїв покладений на владного суб`єкта ч.2 ст.77 КАС України і повинен виконуватись шляхом подання до суду доказів і наведення у процесуальних документах адекватних аргументів відповідності закону вчиненого волевиявлення і безпідставності доводів іншого учасника справи.

Разом із тим, суд вважає, що саме лише неспростування владним суб`єктом задекларованого, але не підтвердженого документально твердження приватної особи про конкретну обставину фактичної дійсності, не означає реального існування такої обставини.

І хоча спір безумовно підлягає вирішенню у порядку ч.2 ст.77 КАС України, однак суд повторює, що реальність (справжність та правдивість) конкретної обставини фактичної дійсності не може бути сприйнята доведеною виключно через неспростування одним із учасників справи (навіть суб`єктом владних повноважень) декларативно проголошеного, але не доказаного твердження іншого учасника справи, позаяк протилежне явно та очевидно прямо суперечить меті правосуддя - з`ясування об`єктивної істини у справі.

До того ж і у силу правового висновку постанови Верховного Суду від 25.06.2020р. по справі №520/2261/19 визначений ст. 77 КАС України обов`язок відповідача суб`єкта владних повноважень довести правомірність рішення, дії чи бездіяльності не виключає визначеного частиною першою цієї ж статті обов`язку позивача довести ті обставини, на яких ґрунтуються його вимоги.

Перевіряючи наведені учасниками спору аргументи приєднаними до справи доказами, оцінивши добуті докази за правилами ст.ст.72-77, 90, 211 КАС України, підсумовуючи викладені вище міркування, суд доходить до переконання про те, що владний суб`єкт у спірних правовідносинах забезпечив дотримання ч.2 ст.19 Конституції України, позаяк під час реалізації управлінської функції контролю правильно з`ясував обставини фактичної дійсності, належно розтлумачив зміст норм права, надав правильну кваліфікацію діянням приватної особи, унаслідок чого вчинене управлінське волевиявлення узгоджується зі змістом нормативного регламентування та з характером, предметом та наслідками вчинків приватної особи.

Згідно з ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Тлумачення змісту ч.1 ст.2 КАС України було надано Верховним Судом у постанові від 07.11.2019р. по справі № 826/1647/16 (адміністративне провадження № К/9901/16112/18), де указано, що обов`язковою умовою визнання протиправним управлінського волевиявлення суб`єкта владних повноважень є доведеність приватною особою факту порушення власних прав та охоронюваних законом інтересів.

Оцінивши добуті по справі докази в їх сукупності за правилами ст.ст.72-77, 90, 211 КАС України, суд доходить до переконання про те, що у ході розгляду справи суб`єктом владних повноважень доведено дотримання вимог ч.2 ст.19 Конституції України та ч.2 ст.2 КАС України, позаяк обставини спірних правовідносин з"ясовані із достатньою повнотою, зміст належної норми закону витлумачений вірно, зважено на усі юридично значимі фактори та зроблено юридично правильний і документально доведений висновок про те, що відскановані копії документів не можуть підтвердити право на формування податкового кредиту з ПДВ.

Окрім того, відсутність належним чином складених первинних документів, свідчить також і не про виконання платником податків, свого податкового обов`язку, визначеного п. 36.1 ст. 36, п. 44.1 ст. 44 ПК України, зокрема, в частині визначення об`єктів оподаткування та/ або податкових зобов`язань, на підставі належним чином складених первинних документів.

Отже, у даному конкретному випадку факт порушення права заявника у сфері публічних правовідносин у галузі податкової справи не знайшов свого підтвердження у ході розгляду справи, що є визначеною процесуальним законом підставою для відмови у позові.

При розв`язанні спору, суд, зважаючи на практику Європейського суду з прав людини щодо застосування ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року (далі за текстом Конвенція; рішення від 21.01.1999р. у справі Гарсія Руїз проти Іспанії, від 22.02.2007р. у справі Красуля проти Росії, від 05.05.2011р. у справі Ільяді проти Росії, від 28.10.2010р. у справі Трофимчук проти України, від 09.12.1994р. у справі Хіро Балані проти Іспанії, від 01.07.2003р. у справі Суомінен проти Фінляндії, від 07.06.2008р. у справі Мелтекс ЛТД (MELTEX LTD) та Месроп Мовсесян (MESROP MOVSESYAN) проти Вірменії), надав оцінку усім юридично значимим факторам і обставинам справи, дослухався до усіх ясно і чітко сформульованих та здатних вплинути на результат вирішення спору аргументів сторін, виклав власні мотиви конкретного тлумачення змісту належних норм матеріального і процесуального права.

Розгорнуті і детальні мотиви та висновки суду з приводу юридично значимих аргументів, доводів учасників справи та обставин справи викладені у тексті судового акту.

Розподіл судових витрат по справі слід здійснити відповідно до ст.139 КАС України та Закону України "Про судовий збір".

Керуючись ст.ст. 8, 19, 124, 129 Конституції України, ст.ст.6-9, ст.ст.72-77, 211, 241-244, 246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

вирішив:

Позов - залишити без задоволення.

Роз`яснити, що судове рішення виготовлено у повному обсязі у порядку ч.3 ст.243 КАС України та підписано - 25.03.2024 року; набирає законної сили відповідно до ст.255 КАС України (після закінчення строку подання скарги усіма учасниками справи або за наслідками процедури апеляційного перегляду; підлягає оскарженню до Другого апеляційного адміністративного суду у строк згідно з ч.1 ст.295 КАС України (протягом 30 днів з дати виготовлення повного судового рішення).

СуддяО.В. Старосєльцева

СудХарківський окружний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення12.03.2024
Оприлюднено28.03.2024
Номер документу117919444
СудочинствоАдміністративне
КатегоріяСправи з приводу адміністрування податків, зборів, платежів, а також контролю за дотриманням вимог податкового законодавства, зокрема щодо адміністрування окремих податків, зборів, платежів, з них податку на додану вартість (крім бюджетного відшкодування з податку на додану вартість, податку на додану вартість із ввезених на митну територію України товарів (продукції), зупинення реєстрації податкових накладних)