Ухвала
від 26.03.2024 по справі 243/4300/23
СЛОВ'ЯНСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Єдиний унікальний номер 243/4300/23

Провадження номер 1-кп/243/314/2024

УХВАЛА

про здійснення спеціального судового провадження та призначення кримінального провадження до судового розгляду

26 березня 2024 року м. Слов`янськ

Слов`янський міськрайонний суд Донецької області у складі:

головуючий суддя ОСОБА_1 ,

за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 ,

прокурора ОСОБА_3 ,

представника потерпілого ОСОБА_4 ,

захисника адвоката ОСОБА_5 ,

розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні у режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів на підставі наказу № 29 "Про впровадження дистанційної роботи Слов`янського міськрайонного суду Донецької області" від 10.05.2022 матеріали кримінального провадження, внесеного до ЄРДР за № 62021050010000705 від 28 грудня 2021 за обвинуваченням:

ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця смт.Нью-Йорк Донецької області, громадянина України, з вищою освітою, який працював Святогірським міським головою, раніше не судимого, який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , мешкав за адресою: АДРЕСА_2 ,

у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.ч.2, 4, 5 ст.191, ч.1, 2 ст.366 КК України,

ВСТАНОВИВ:

В провадженні Слов`янського міськрайонного суду Донецької області перебуває кримінальне провадження за обвинуваченням ОСОБА_6 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.ч.2, 4, 5 ст.191, ч.1, 2 ст.366 КК України.

У підготовчому судовому засіданні прокурор заявив клопотання про здійснення спеціального судового провадження. В обґрунтування клопотання посилається на те, що місцезнаходження ОСОБА_6 на даний час невідоме, він переховується на тимчасово непідконтрольній українській владі території України та його оголошено у розшук. 02.08.2023 року слідчим суддею Індустріального районного суду м.Дніпропетровська надано дозвіл на здійснення спеціального досудового розслідування у межах кримінального провадження за № 62021050010000705 від 28.12.2021 року відносно ОСОБА_6 . За таких обставин виклик ОСОБА_6 до суду здійснювався шляхом розміщення повістки про виклик на офіційному сайті Офісу Генерального прокурора та опублікування оголошення у друкованому засобі масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження газеті "Урядовий кур`єр" більш як два рази, але на виклики суду він жодного разу не з`являвся. Посилаючись на наведені обставини та положення ч.3 ст.323 КПК України, прокурор просить надати дозвіл на здійснення спеціального судового провадження стосовно обвинуваченого ОСОБА_6 .

Представник потерпілого підтримав позицію прокурора.

Захисник обвинуваченого ОСОБА_6 адвокат ОСОБА_5 не заперечувала проти задоволення клопотання прокурора про здійснення спеціального судового провадження.

У підготовчому судовому засідання не взяв участі обвинувачений ОСОБА_6 , який належним чином повідомлявся про дату, час та місце проведення підготовчого судового засідання шляхом направлення повістки за останнім відомим місцем проживання, розміщення відповідної інформації на офіційному веб-порталі Слов`янського міськрайонного суду Донецької області, розміщення повістки про виклик на офіційному сайті Офісу Генерального прокурора та публікації повістки про виклик у засобі масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження - газеті "Урядовий кур`єр". За змістом положення ч.2 ст.314 КПК України підготовче судове засідання може здійснюватися за відсутністю обвинуваченого у випадку, коли здійснювалося спеціальне досудове розслідування.

Заслухавши думку учасників процесу, суд приходить до наступного.

Відповідно ч.5 ст.139 КПК України ухилення від явки на виклик слідчого, прокурора чи судовий виклик слідчого судді, суду (неприбуття на виклик без поважної причини більш як два рази) підозрюваним, обвинуваченим та оголошення його у міждержавний та/або міжнародний розшук є підставою для здійснення спеціального досудового розслідування чи спеціального судового провадження.

Згідно з ч. 3 ст.323 КПК України судовий розгляд у кримінальному провадженні щодо злочинів, зазначених у частині другій статті 2971 цього Кодексу, може здійснюватися за відсутності обвинуваченого (in absentia), крім неповнолітнього, який переховується від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України, на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, з метою ухилення від кримінальної відповідальності ( спеціальне судове провадження) та/або оголошений в міжнародний розшук.

Частиною 2 статті 2971 КПК України визначено, що спеціальне досудове розслідування здійснюється на підставі ухвали слідчого судді у кримінальному провадженні щодо злочинів, передбачених, зокрема, частиною другою-п`ятою статті 191 Кримінального кодексу України (у випадку зловживання службовою особою своїм службовим становищем), стосовно підозрюваного, крім неповнолітнього, який переховується від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України, на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або оголошений у міжнародний розшук.

Здійснення спеціального досудового розслідування щодо інших злочинів не допускається, крім випадків, коли злочини вчинені особами, які переховуються від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України, на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або оголошені у міжнародний розшук, та розслідуються в одному кримінальному провадженні із злочинами, зазначеними у цій частині, а виділення матеріалів щодо них може негативно вплинути на повноту досудового розслідування та судового розгляду.

Отже, Кримінальним процесуальним кодексом України встановлено перелік правових підстав, за сукупності яких можливе проведення спеціального судового провадження, а саме: - обвинувачення у вчиненні певних видів злочинів; - підтвердження того, що обвинувачений знав або повинен був знати про розпочате кримінальне провадження; - ухилення від явки на судовий виклик (неприбуття на виклик без поважної причини більш як два рази); - підтвердження того, що обвинувачений переховується від органів суду на тимчасово окупованій території України, на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, з метою ухилення від кримінальної відповідальності (спеціальне судове провадження) та/або оголошений в міжнародний розшук.

У рішенні ЄСПЛ "Меденіца проти Швейцарії" суд зазначив, що існування процедури заочного кримінального провадження не викликає заперечень лише за умови, що при цьому дотримуються гарантії, що забезпечують права людини, закріплені Конвенцією. Ключове значення в цьому випадку відіграє повідомлення особи про порушене проти неї кримінальне провадження, яке мало бути здійснене відповідно до процесуальних і матеріальних вимог, що гарантують ефективне здійснення її прав, при тому, що неясна і неофіційна інформація є недостатньою (справа "Сейдовіч проти Італії").

За змістом обвинувального акту ОСОБА_6 обвинувачується у вчиненні злочинів, передбачених ч.ч.2, 4, 5 ст.191, ч.1, 2 ст.366 КК України.

Відповідно до ч. 1 ст. 12-1 Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України" від 15.04.2014 якщо остання відома адреса місця проживання (перебування), місцезнаходження чи місця роботи учасників справи знаходиться на тимчасово окупованій території, суд викликає або повідомляє учасників справи, які не мають офіційної електронної адреси, про дату, час і місце першого судового засідання у справі через оголошення на офіційному веб-сайті судової влади України (з посиланням на веб-адресу відповідної ухвали суду в Єдиному державному реєстрі судових рішень), яке повинно бути розміщене не пізніше ніж за двадцять днів до дати відповідного судового засідання. Суд викликає або повідомляє таких учасників справи про дату, час і місце інших судових засідань чи про вчинення відповідної процесуальної дії через оголошення на офіційному веб-сайті судової влади України (з посиланням на веб-адресу відповідної ухвали суду в Єдиному державному реєстрі судових рішень), яке повинно бути розміщене не пізніше ніж за десять днів до дати відповідного судового засідання або вчинення відповідної процесуальної дії. З опублікуванням такого оголошення особа вважається повідомленою про дату, час і місце розгляду справи.

Отже, ОСОБА_6 обвинувачується у вчиненні кримінальних правопорушень, щодо яких допускається спеціальне провадження. Про дату, час та спосіб проведення підготовчого судового засідання був повідомлений належним чином.

Також, ч.3 ст.12 Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України" від 15.04.2014 за № 1207-VII передбачено, що ухилення від явки на виклик слідчого, прокурора чи судовий виклик слідчого судді, суду (неприбуття на виклик без поважної причини більш як два рази) підозрюваним, обвинуваченим, який перебуває на тимчасово окупованій території України, та оголошення його у розшук є підставою для здійснення спеціального досудового розслідування чи спеціального судового провадження в порядку, передбаченому Кримінальним процесуальним кодексом України, з особливостями, встановленими цим Законом.

Крім того, п. 2 ч. 3 ст.12 Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України" від 15.04.2014 за № 1207-VII встановлено, що вимога про оголошення у міждержавний або міжнародний розшук не поширюється на випадки, якщо вирішується питання про застосування стосовно цих осіб спеціального кримінального провадження.

Відповідно до ст.5 Закону України "Про здійснення правосуддя та кримінального провадження у зв`язку з проведенням антитерористичної операції" ухилення від явки на виклик слідчого, прокурора чи судовий виклик слідчого судді, суду (неприбуття на виклик без поважної причини більш як два рази) підозрюваним, обвинуваченим, який перебуває в районі проведення антитерористичної операції, та оголошення його у розшук є підставою для здійснення спеціального досудового розслідування чи спеціального судового провадження в порядку, передбаченому Кримінальним процесуальним кодексом України, з особливостями, встановленими цим Законом. Вимога про оголошення у міждержавний або міжнародний розшук не поширюється на випадки, якщо вирішується питання про застосування стосовно цих осіб спеціального кримінального провадження.

Враховуючи клопотання прокурора, до якого додані матеріали про те, що обвинуваченому відомо про розпочате кримінальне провадження, він перебуває на тимчасово окупованій території України, переховується від органу досудового розслідування та суду, що підтверджується протоколом огляду інтернет-сторінки, на якій розміщено інформацію про його перехід на бік окупантів, відомостями про призначення на посаду міського голови окупаційною адміністрацією, а також копією ухвали Жовтневого районного суду міста Дніпропетровська від 02 вересня 2022 року про обрання відносно нього запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою у кримінальному провадженні, яке здійснюється за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 111 КК України, тобто державної зради, суд вважає за необхідне постановити ухвалу про здійснення спеціального судового провадження стосовно обвинуваченого ОСОБА_6 в спеціальному судовому провадженні.

Заслухавши думку учасників процесу, які вважали за можливе призначити справу до судового розгляду, суд приходить до висновку, що:

1) дана справа підсудна Слов`янському міськрайонному суду Донецької області;

2) справа підлягає розгляду у відкритому судовому засіданні;

3) до судового розгляду необхідно викликати учасників судового провадження;

4) підстав для прийняття рішень, передбачених п. п. 1-4 ч. 3 ст. 314 КПК України, немає.

Згідно з ч.1,2 ст.31 КПК України кримінальне провадження в суді першої інстанції здійснюється суддею одноособово, крім випадків, передбачених ч.2, 3, 12 цієї статті. Кримінальне провадження в суді першої інстанції щодо злочинів, за вчинення яких передбачено покарання у виді позбавлення волі на строк більше десяти років, здійснюється колегіально судом в складі трьох суддів лише за клопотанням обвинуваченого. Від обвинуваченого ОСОБА_6 клопотання про розгляд кримінального провадження колегіально судом в складі трьох суддів не надійшло, тому кримінальне провадження розглядатиметься суддею одноособово.

Згідно ч. 1 ст. 3141 КПК України з метою забезпечення суду інформацією, що характеризує обвинуваченого, а також прийняття судового рішення про міру покарання представник уповноваженого органу з питань пробації складає досудову доповідь за ухвалою суду. Відповідно до ч. 2 ст. 3141 КПК України, досудова доповідь складається щодо особи, обвинуваченої у вчиненні злочину невеликої або середньої тяжкості, або тяжкого злочину, нижня межа санкції якого не перевищує п`яти років позбавлення волі. З обвинувального акта вбачається, що ОСОБА_6 інкримінується вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч.5 ст.191 КК України, нижня межа санкції якого перевищує 5 років позбавлення волі, тому підстав для складання досудової доповіді немає.

З огляду на вищенаведене суд вважає за необхідне призначити кримінальне провадження за обвинуваченням ОСОБА_6 кримінальних правопорушень, передбачених ч.ч.2, 4, 5 ст.191, ч.1, 2 ст.366 КК України, до судового розгляду.

На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 314, 3141, 2971, 323 КПК України, суд

УХВАЛИВ:

Клопотання прокурора про здійснення спеціального судового провадження - задовольнити.

Здійснювати спеціальне судове провадження у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 62021050010000705 від 28 грудня 2021 за обвинуваченням ОСОБА_6 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.ч.2, 4, 5 ст.191, ч.1, 2 ст.366 КК України.

Призначити кримінальне провадження в порядку спеціального судового провадження до судового розгляду у відкритому судовому засіданні на 24 квітня 2024 року о 13-00 год. у режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів у системі EasyCon.

Кримінальне провадження здійснювати суддею одноособово.

Викликати в судове засідання прокурора, представника потерпілого та захисника.

Повідомити обвинуваченого про час та місце судового засідання, а також прийняте рішення про здійснення спеціального судового провадження щодо нього шляхом розміщення цієї інформації в засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження.

У випадку якщо підстави для здійснення спеціального судового провадження перестануть існувати, подальший судовий розгляд розпочати спочатку згідно із загальними правилами, передбаченими КПК України.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Повний текст ухвали виготовлений 26.03.2024 о 09-55 год.

Суддя ОСОБА_1

СудСлов'янський міськрайонний суд Донецької області
Дата ухвалення рішення26.03.2024
Оприлюднено28.03.2024
Номер документу117923076
СудочинствоКримінальне
КатегоріяЗлочини проти власності Привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем

Судовий реєстр по справі —243/4300/23

Вирок від 20.12.2024

Кримінальне

Слов'янський міськрайонний суд Донецької області

Дюміна Н. О.

Ухвала від 24.09.2024

Кримінальне

Слов'янський міськрайонний суд Донецької області

Дюміна Н. О.

Ухвала від 24.09.2024

Кримінальне

Слов'янський міськрайонний суд Донецької області

Дюміна Н. О.

Ухвала від 26.03.2024

Кримінальне

Слов'янський міськрайонний суд Донецької області

Дюміна Н. О.

Ухвала від 26.03.2024

Кримінальне

Слов'янський міськрайонний суд Донецької області

Дюміна Н. О.

Ухвала від 23.08.2023

Кримінальне

Слов'янський міськрайонний суд Донецької області

Дюміна Н. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні