Єдиний унікальний номер 317/7199/23
Провадження № 2/317/279/2024
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 березня 2024 року м. Запоріжжя
Запорізький районний суд Запорізької області у складі:
головуючого судді Сакояна Д.І.
за участі:
секретаря судового засідання Сидоренка І.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у загальному позовному провадженні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до територіальної громади в особі Широківської сілсьької ради Запорізького району Запорізької області про визначення додаткового строку для подання заяви на прийняття спадщини,-
ВСТАНОВИВ:
У грудні 2023 року позивач ОСОБА_1 звернувся до Запорізького районного суду Запорізької області з позовом до територіальної громади в особі Широківської сільської ради Запорізького району Запорізької області про визначення додаткового строку для подання заяви на прийняття спадщини.
В обґрунтування позову ОСОБА_1 зазначає, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла його мати ОСОБА_2 . Після смерті матері залишилось спадкове майно у вигляді земельної ділянки площею 1,5416 га, кадастровий номер земельної ділянки: 2322187900:01:002:2130, та частини двокімнатної квартири АДРЕСА_1 .
Позивач зареєстрованийта постійнопроживає ум.Дніпрі.Його матипостійно проживалата булазареєстрована подень смертіза адресоюспадкової квартири.Разом знею намомент смертізареєстрованих осібнемає.Строк дляприйняття спадщини,що відкриласяпісля смерті ОСОБА_2 ,припав наперіод воєнногостану вУкраїні.24.02.2022розпочалося військовевторгнення РосійськоїФедерації натериторію України.Указом ПрезидентаУкраїни від24.02.2022№ 64/2022«Про введеннявоєнного станув Україні»,затвердженим ЗакономУкраїни від24.02.2022№ 2102-ІХ,у зв`язкуз військовоюагресією РосійськоїФедерації протиУкраїни,введено вУкраїні воєннийстан із05год.30хв.24лютого 2022року строкомна 30діб.У подальшомуУказами ПрезидентаУкраїни,затвердженими відповіднимиЗаконами України,у зв`язкуз триваючою широкомасштабною збройною агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до п. 20 ч.1 ст. 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» продовжувалися строки дії воєнного стану в Україні.
У квітні 2023 року він потрапив на прийом до нотаріуса у м. Дніпрі, який надав йому роз`яснення про те, що перебіг строку на подачу заяви на спадщину зупиняється на час дії воєнного стану, але не більше ніж на чотири місяці, тобто до шестимісячного терміну для прийняття спадщини додано ще чотири місяці (разом 10 місяців), щоб звернутися до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини. Також нотаріус зазначив, що йому потрібно подати заяву до нотаріуса Запорізького району Запорізької області за місцем відкриття спадщини.
06.11.2023 він звернувся до приватного нотаріуса Запорізького районного нотаріального округу Дмитрієвої Н.П. із заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину за законом після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 матері.
Постановою приватного нотаріуса Запорізького районного нотаріального округу Дмитрієвої Н.П. № 526/02-31 від 06.11.2023 йому відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом, оскільки на день смерті ОСОБА_2 місце проживання ОСОБА_1 було зареєстровано окремо від спадкодавця та позивач не подав заяву про прийняття спадщини в строк, встановлений ст. 1270 ЦК України, тож він вважається таким спадкоємцем, що спадщину не прийняв.
За таких обставин позивач не може отримати свідоцтво про право на спадщину за законом після смерті матері через відмову нотаріуса з причини пропуску строку на прийняття спадщини, у зв`язку з чим позивач змушений звернутися до суду для визначення йому додаткового строку для подання ним заяви про прийняття спадщини.
У період строку на подання заяви про прийняття спадщини та по теперішній час він працює начальником групи 1.2, сектору 1, відділу 156 у Державному підприємстві «Конструкторське бюро «Південне» ім.М.К.Янгеля. Складні умови праці, зумовлені умовами воєнного стану в Україні, виробничою необхідністю, особливим характером, специфікою та особливостями роботи позивача в Державному підприємстві «Конструкторське бюро «Південне» ім. М.К. Янгеля по розробці та модернізації виробів у інтересах Міністерства оборони України, організації та проведення їх полігонних випробувань, пов`язаних з відрядженнями по Україні у травні, червні, липні та серпні 2023 року, в тому числі постійної участі у роботах підприємства протягом повного 8-ми годинного робочого часу, а у деякі періоди навіть 12-ти годинного робочого дня, перешкоджали зверненню позивача до нотаріальної контори в строки, встановлені ст.1270 ЦК України.
Також позивач посилається на умови воєнного часу, ускладнені ситуацією в Україні, внаслідок здійснення російськими військами в межах повномасштабного вторгнення окупаційних військ Російської Федерації до України, артилерійські обстріли, ракетні удари по м. Запоріжжю та Запорізькому району Запорізької області, по м. Дніпро та Дніпропетровській області, які становили загрозу життю, здоров`ю та безпеці, а також проживання та працевлаштування позивача в м. Дніпрі.
Усе це, на переконання позивача, свідчить про існування об`єктивних, істотних труднощів для своєчасного подання позивачем заяви про прийняття спадщини. Вищевикладені причини пропуску строку для прийняття спадщини позивач просить суд визнати поважними та визначити йому додатковий строк три місяці для подання заяви про прийняття спадщини, відкритої після смерті ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Ухвалою Запорізького районного суду Запорізької області від 18.12.2023 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження.
Повідомлений належним чином про дату, час та місце розгляду справи позивач ОСОБА_1 у судове засідання не з`явився, про час, дату та місце розгляду справи повідомлявся належним чином. У заяві від 27.03.2024 позивач ОСОБА_1 просив суд здійснювати розгляд справи за відсутності позивача.
Повідомлений належним чином про дату, час та місце розгляду справи представник відповідача у судове засідання не з`явився. У відзиві на позов від 30.01.2024 представник відповідача, не висловивши точки зору з приводу позовної заяви, зазначив, що просить суд розглянути справу у відповідності до вимог чинного законодавства без участі відповідача.
Згідно із ч. 1 ст. 223 ЦПК України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України у разі, неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши надані докази, суд встановив наступне.
Кожна особа має право звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів (ч. 1 ст. 4 ЦПК України).
Згідно з ч. 1 ст. 13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців) (ст. 1216 ЦК України).
Згідно з приписами ст. 1220 ЦК України, спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою. Часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою (частина третя статті 46 цього Кодексу).
Положеннями ст. 1217 ЦК України встановлено, що спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Відповідно до копії свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 , виданого 15.02.2023 Соборним відділом державної реєстрації актів цивільного стану у місті Дніпрі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , актовий запис №746.
Згідно з копією свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 , виданого 08.06.1971 ЗАГС м. Сизрань Карагандинської області, батьками ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , є ОСОБА_3 та ОСОБА_2 .
Після смерті ОСОБА_2 залишилося спадкове майно у вигляді:
1/2 частини житлового будинку, розташованого за адресою: АДРЕСА_2 , що підтверджується копією свідоцтва про право власності, виданого 21.01.2005 ВАТ «Відрадненське»;
земельної ділянки з кадастровим номером 2322180400:06:001:0015, що підтверджується копією державного акту на право приватної власності на землю серії ІV-ЗП № 008504.
Факт належності ОСОБА_2 означеного нерухомого майна підтверджується також й інформаційною довідкою з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо суб`єкта № 353464809 від 07.11.2023.
Згідно з довідкою Виконавчого комітету Широківської сільської ради Запорізького району Запорізької області № 476 від 26.01.2024, за адресою: АДРЕСА_2 була зареєстрована ОСОБА_2 з 09.09.2008 по день смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 . На день смерті інших зареєстрованих осіб немає.
Відповідно до ст. 1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк в шість місяців, який починається з моменту відкриття спадщини.
Строк для прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 розпочався з дати її смерті та закінчився 09.08.2023.
Як видно із матеріалів спадкової справи, крім ОСОБА_1 інших спадкоємців немає.
За приписами ст. 1272 ЦК України, якщо спадкоємець протягом строку, встановленого ст. 1270 цього Кодексу, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Звернувшись до суду з позовом при визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, позивач зобов`язаний повідомити суду поважні причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами, які перешкодили йому звернутися до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини у встановлений законом строк, а також надати докази на підтвердження своїх доводів та вимог.
Частина третя статті 1272 ЦК України може застосовуватись, якщо: 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої заяви; 2) ці обставини визнані судом поважними.
Вирішуючи питання поважності причин пропущення шестимісячного строку, визначеного статтею 1270 ЦК України для прийняття спадщини, суд повинен враховувати, що такі причини визначаються у кожному конкретному випадку, з огляду на обставини кожної справи.
З урахуванням наведеного, якщо спадкоємець пропустив шестимісячний строк для подання заяви про прийняття спадщини з поважних причин, закон гарантує йому право на звернення до суду з позовом про визначення додаткового строку на подання такої заяви.
Суд не може визнати поважними такі причини пропуску строку для подання заяви про прийняття спадщини як юридична необізнаність позивача щодо строку та порядку прийняття спадщини, необізнаність особи про наявність спадкового майна, похилий вік, непрацездатність, встановлення судом факту, що має юридичне значення для прийняття спадщини (наприклад, встановлення факту проживання однією сім`єю), невизначеність між спадкоємцями хто буде приймати спадщину, відсутність коштів для проїзду до місця відкриття спадщини, несприятливі погодні умови.
Рішення обґрунтовується лише тими доказами, які одержані у визначеному законом порядку та досліджені в тому судовому засіданні, в якому ухвалюється рішення. Обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Встановлюючи наявність або відсутність фактів, якими обґрунтовані вимоги чи заперечення, визнаючи одні та відхиляючи інші докази, суд повинен мотивувати свої дії та враховувати, що доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Якщо у спадкоємця не було перешкод для подання заяви, він не скористався правом на прийняття спадщини, то немає правових підстав для визначення додаткового строку для прийняття спадщини.
Подібний висновок викладений у постановах Верховного Суду: справа №520/10377/17, провадження № 61-48230св18 від 17.06.2020; справа №720/1079/19, провадження № 61-14663св20 від 11.08.2021; справа № 592/18695/18, провадження № 61-13558св19 від 22.01.2020.
Як зазначає у позовній заяві ОСОБА_1 , він не мав можливості звернутись до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини після смерті своєї матері через умови воєнного стану та складні умови праці, зумовлені умовами воєнного стану, виробничою необхідністю, особливим характером, специфікою та особливостями роботи в ДП «Конструкторське бюро «Південне» ім. М.К. Янгеля.
На переконання суду, наведені позивачем аргументи у якості перешкод для вчасного звернення до нотаріуса, є обґрунтованими.
На підставі Указу Президента України № 64/2022 від 24.02.2022 «Про введення воєнного стану в Україні» в Україні запроваджено правовий режим воєнного стану, який неодноразово продовжувався і діє на теперішній час.
У матеріалах справи наявна копія трудової книжки, яка підтверджує факт працевлаштування позивача у ДП «Конструкторське бюро «Південне» ім. М.К. Янгеля, а також характеристика № 35/151 від 16.11.2023 й довідки № 35/1010 та 35/1028 від 16.11.2023, які підтверджують ускладнені умови праці позивача, на які він посилався у позові.
Верховний Суд в постанові від 20.10.2021 у справі № 405/7111/19-ц (провадження № 61-10591св21) зробив правовий висновок, згідно з яким при оцінці наявності поважних причин для визначення додаткового строку на прийняття спадщини, суди повинні розмежовувати два періоди та оцінювати наявність об`єктивних, непереборних перешкод для реалізації особою права на прийняття спадщини. Перший період період визначений законом для прийняття спадщини (6 місяців від дня відкриття спадщини), а другий період від дня закінчення шестимісячного строку для прийняття спадщини до дня звернення до суду із позовом при визначенні додаткового строку для прийняття спадщини. Оцінка поважності причин пропуску строку звернення із заявою про прийняття спадщини повинна, у першу чергу, стосуватися періоду від моменту відкриття спадщини й до спливу шестимісячного строку, встановленого законом для її прийняття. Саме протягом цього періоду мають існувати об`єктивні та істотні перешкоди для прийняття спадщини. Інші періоди досліджуються, якщо ці перешкоди почали існувати протягом шестимісячного строку та тривали до моменту звернення до нотаріуса або до суду.
У цьому контексті суд враховує, що шестимісячний строк для подання заяви про прийняття спадщини закінчився 09.08.2023. Із заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину ОСОБА_1 звернувся до нотаріуса 06.11.2023, а із даним позовом позивач звернувся 12.12.2023. Між закінченням строку на прийняття спадщини та зверненням позивача до суду пройшов незначний період часу, тобто судом не встановлення суттєвого зволікання позивача.
За вказаних обставин, враховуючи наявність у позивача поважної причини пропуску строку на прийняття спадщини, суд вважає необхідним визначити позивачу ОСОБА_1 додатковий строк на прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 . Разом із тим, на переконання суду визначення двомісячного строку для прийняття спадщини є достатнім для реалізації позивачем свого права.
На підставі вищенаведеного, керуючись ст. 3, 12, 13, 19, 23, 76-83, 89, 141, 247, 258-259, 263-265 ЦПК України,-
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_3 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_3 ) до територіальної громади в особі Широківської сільської ради Запорізького району Запорізької області (код у ЄДРПОУ 26013402, адреса: 70413, Запорізька область, Запорізький район, с. Широке, вул. Центральна, буд. 1) про визначення додаткового строку для подання заяви на прийняття спадщини задовольнити частково.
Визначити ОСОБА_1 додатковий строк тривалістю у два місяці для подання заяви про прийняття спадщини, яка відкрилась після смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 .
В іншій частині позову відмовити.
Рішення суду може бути оскаржено шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Запорізького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Д.І. Сакоян
Суд | Запорізький районний суд Запорізької області |
Дата ухвалення рішення | 27.03.2024 |
Оприлюднено | 28.03.2024 |
Номер документу | 117926088 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом. |
Цивільне
Запорізький районний суд Запорізької області
Сакоян Д. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні