Справа № 689/3341/23
2/689/129/24
РІШЕННЯ
Іменем України
(заочне)
25.03.2024 року с-ще Ярмолинці
Ярмолинецький районний суд Хмельницької області -
головуючий-суддя Баськов М. М.
за участю:
секретаря судового засідання Грановської Д. А.
представниці позивача ОСОБА_1
розглянувши увідкритому судовомузасіданні взалі судув смт.Ярмолинці цивільнусправу запозовом Акціонерноготовариства "Хмельницькобленерго"в особівідокремленого підрозділуХмельницький районелектричних мережАкціонерного товариства"Хмельницькобленерго" до ОСОБА_2 про відшкодування вартості необлікованої електроенергії,
встановив:
У грудні 2023 року Акціонерне товариство "Хмельницькобленерго" в особі відокремленого підрозділу - Ярмолинецького району електричних мереж, який в подальшому був реорганізований в Хмельницький район електричних мереж (далі АТ Хмельницькобленерго, Ярмолинецький РЕМ) звернулося до суду з позовом до ОСОБА_2 про стягнення з відповідачки на користь позивача 21381 грн. в рахунок відшкодування збитків внаслідок використання необлікованої електричної енергії.
На обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив, що 16 жовтня 2021 року представниками Ярмолинецького РЕМ у споживача ОСОБА_2 в її будинку по АДРЕСА_1 , було виявлено безоблікове використання електричної енергії, яке полягало у самовільному безобліковому приєднанні електропроводки до мережі оператора системи розподілу шляхом приєднання проводів електропроводки до ПЛ-0,4 кВ на опорі, чим було порушено 5.5.5. Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14.03.2018 № 312 (далі - ПРРЕЕ).
На місці виявлення вказаних порушень працівниками Ярмолинецького РЕМ в присутності ОСОБА_2 був складений акт про порушення № В 000849, при цьому остання ніяких зауважень щодо складеного акту не висловлювала та погодилася із виявленими порушеннями, підписавши акт про порушення та схему, яка є додатком до акту.
24 листопада 2021 року на засіданні комісії Ярмолинецького РЕМ по розгляду актів про порушення ПРРЕЕ в присутності споживача ОСОБА_2 було визначено обсяг та вартість необлікованої електричної енергії, що становить 23324 грн. 80 коп.
27 травня 2022 року між АТ "Хмельницькобленерго" і ОСОБА_2 було укладено договір № 190167 про реструктуризацію вартості електроенергії, не облікованої внаслідок порушення ПРРЕЕ, згідно якого сторони досягли згоди про реструктуризацію вартості необлікованої електричної енергії у розмірі 23324,80 грн. терміном дії до 26 травня 2023 року.
02 грудня 2022 року ОСОБА_2 проведено оплату по акту в сумі 1943,80 грн. Решту заборгованості в сумі 21381 грн. відповідачка відмовляється добровільно сплачувати, посилаючись на важке матеріальне становище, через що завдані позивачу збитки підлягають стягненню в судовому порядку.
В судовому засіданні представниця позивача заявлені вимоги підтримала, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві.
Відповідачка, яка у встановленому порядку була оповіщена про час і місце розгляду справи, в судове засідання не з"явилася, причини неявки не повідомила, відзиву на позов та будь-яких клопотань, заяв від відповідачки не суду не надходило, відтак у відповідності до ч. 8 ст. 178 ЦПК України, суд розглядає справу за наявними у справі матеріалами, і, відповідно до ч. 1 ст. 280 ЦПК України, ухвалює рішення при заочному розгляді справи.
Заслухавши представницю позивача, дослідивши докази по справі, суд прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.
Судом встановлено, що 16 жовтня 2021 року представниками Ярмолинецького РЕМ у ОСОБА_2 в її будинку по АДРЕСА_1 , було виявлено безоблікове використання електричної енергії, яке полягало у самовільному безобліковому приєднанні електропроводки до мережі оператора системи розподілу шляхом приєднання проводів електропроводки до ПЛ-0.4 кВ на опорі, чим було порушено 5.5.5. ПРРЕЕ.
Тоді ж, на місці виявлення вказаних порушень працівниками Ярмолинецького РЕМ в присутності ОСОБА_2 був складений акт про порушення № В 000849, при цьому остання ніяких зауважень щодо складеного акту не висловлювала та погодилася із виявленими порушеннями, підписавши акт про порушення та схему, яка є додатком до акту.
Крім того, на місці виявлення вказаного порушення в присутності ОСОБА_2 був вилучений зразок проводу самовільного безоблікового приєднання електропроводки до мережі оператора системи розподілу.
Дані обставини підтверджуються: актом про порушення № В 000849 від 16.10.2021 (а.с. 7), схемою (додаток № 1) до акту про порушення (а.с. 8), актом № В 000849 від 16.10.2021 про збереження пломб (а.с. 9), фотознімками із місця виявлення порушення (а.с. 10-11).
24 листопада 2021 року на засіданні комісії Ярмолинецького РЕМ по розгляду актів про порушення ПРРЕЕ в присутності споживача ОСОБА_2 було визначено обсяг та вартість необлікованої електричної енергії, що становить 23324 грн. 80 коп., при цьому остання не оспорювала визначену комісією суму збитків, що підтверджується відповідним протоколом № 25 від 24.11.2021 (а.с. 12, 13).
27 травня 2022 року між АТ "Хмельницькобленерго" і ОСОБА_2 було укладено договір № 190167 про реструктуризацію вартості електроенергії, не облікованої внаслідок порушення ПРРЕЕ, згідно якого сторони досягли згоди про реструктуризацію вартості необлікованої електричної енергії у розмірі 23324,80 грн., яка утворилась у формі протокольного рішення комісії від 24.11.2021 за актом про порушення № В 000849 від 16.10.2021. За цим договором ОСОБА_2 взяла на себе зобов"язання починаючи з дати підписання договору, але не пізніще 25.06.2022 щомісячно протягом 12 місяців (до 26 травня 2023 року) перераховувати на рахунок АТ "Хмельницькобленерго" платіж з реструктуризованої суми, за яким наступив строк оплати згідно встановленого графіку (а.с. 15).
02 грудня 2022 року ОСОБА_2 проведено оплату по акту в сумі 1943,80 грн., що підтверджується квитанцією № 60 (а.с. 16).
Відносини щодо постачання фізичним особам електричної енергії регулюються статтею 714 ЦК України, положеннями Закону України Про ринок електричної енергії від 12.04.2017 № 2019-VIII в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин (далі Закон № 2019-VIII) та Правилами роздрібного ринку електричної енергії, затвердженими постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14.03.2018 № 312.
Відповідно до частини першої статті 714 ЦК України за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов`язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов`язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання.
Частинами першою та другою статті 77 Закон № 2019-VIII передбачено, що учасники ринку, які порушили нормативно-правові акти, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, несуть відповідальність згідно із законом. Правопорушеннями на ринку електричної енергії є, зокрема, крадіжка електричної енергії, самовільне підключення до об`єктів електроенергетики, споживання електричної енергії без приладів обліку.
Пунктом 1.1.1. ПРРЕЕ визначено, що ці Правила регулюють взаємовідносини, які виникають під час купівлі-продажу електричної енергії між електропостачальником (електропостачальниками) та споживачем (для власного споживання), а також їх взаємовідносини з іншими учасниками роздрібного ринку електричної енергії, визначеними цими Правилами.
Учасниками роздрібного ринку є: електропостачальники, оператор системи передачі, оператори систем розподілу, у тому числі оператори малих систем розподілу, споживачі, основні споживачі, субспоживачі, виробники електричної енергії, які підпадають під визначення розподіленої генерації, та інші учасники ринку, які надають послуги, пов`язані з постачанням електричної енергії споживачу з метою використання ним електричної енергії на власні потреби.
Ці Правила є обов`язковими для виконання усіма учасниками роздрібного ринку.
Відповідно до пункту 1.1.2. ПРРЕЕ акт пропорушення -документ установленоїформи,який складаєтьсядля фіксаціїфакту порушенняна об`єктіспоживача цихПравил (абз. 6); необлікована електрична енергія - обсяг електричної енергії, використаний споживачем або переданий транзитом в електромережі, що належать іншим власникам електричних мереж, але не врахований розрахунковими засобами комерційного обліку або врахований неправильно (абз. 39).
За приписами п.п. 20 п. 5.5.5. ПРРЕЕ споживач електричної енергії зобов`язаний, зокрема, не допускати безоблікового використання електричної енергії, а також відшкодовувати збитки, завдані оператору системи та/або споживачу (основному споживачу), у разі виявлення безоблікового використання електричної енергії.
За змістом пункту 8.2.5. ПРРЕЕ у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником оператора системи, від якого споживач одержує електричну енергію, порушень цих Правил, у тому числі фактів безоблікового споживання електричної енергії, на місці виявлення порушення у присутності споживача (представника споживача) або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки (за умови посвідчення цієї особи), оформлюється акт про порушення згідно з формою, наведеною в додатку 9 до цих Правил.
В акті про порушення мають бути зазначені зміст виявленого порушення з посиланням на відповідні пункти цих Правил та всі необхідні для визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії параметри, що характеризують електроустановку споживача, схему підключення електроустановки споживача та її графічне зображення із зазначенням: меж балансової належності; перерізів та матеріалу всіх проводів (кабелів), наявних у схемі підключення; номінальної сили струму спрацювання комутаційних апаратів, задіяних у схемі підключення; фазування лічильника на дату оформлення акта про порушення.
Споживачі, представники оператора системи, інші особи, присутні при перевірці, під час здійснення перевірки електроустановок мають право здійснювати фото- та відеозйомку для фіксації виявлених порушень та/або відмови споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписувати акт про порушення, про що зазначається в акті про порушення.
В акті про порушення заповнюються всі графи та рядки без пропусків. Виправлення чи підчищення не допускаються. Текст повинен бути однозначним, без можливості подвійного тлумачення.
В акті зазначаються заходи, яких було вжито або яких необхідно вжити для усунення допущених порушень. Акт про порушення складається у двох примірниках, один з яких передається або надсилається споживачеві. Акт про порушення підписується представником (представниками) оператора системи, який (які) брали участь у перевірці, та споживачем (представником споживача) або іншою особою, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки (за умови посвідчення цієї особи). До акта про порушення сторонами можуть бути додані пояснення, зауваження та докази, перелік яких (за наявності) зазначається в цьому акті.
За приписами пункту 8.2.6. ПРРЕЕ на підставі акта про порушення уповноваженими представниками оператора системи під час засідань комісії з розгляду актів про порушення визначаються обсяг необлікованої електричної енергії та сума завданих споживачем збитків.
Комісія з розгляду актів про порушення створюється оператором системи і має складатися не менше ніж з 3 уповноважених представників оператора системи.
Споживач має право бути присутнім на засіданні комісії з розгляду актів про порушення. Споживач має бути повідомлений оператором системи про місце, час і дату засідання комісії не пізніше ніж за 7 календарних днів до призначеної дати засідання.
Рішення комісії оформлюється протоколом, копія якого видається споживачу.
У разі причетності споживача до порушення цих Правил у протоколі зазначаються відомості щодо обсягу та вартості необлікованої електричної енергії. В такому разі разом з протоколом споживачу надаються розрахунок обсягу та вартості необлікованої електричної енергії з посиланням на відповідні пункти глави 8.4 цього розділу та розрахункові документи для оплати необлікованої електричної енергії та/або збитків.
Визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії здійснюється оператором системи на підставі акта про порушення, складеного у порядку, визначеному цими Правилами, у разі виявлення самовільного підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі оператора системи з порушенням схеми обліку.
Відповідно до абз. 1 та п.п. 3 п. 8.4.8. ПРРЕЕ кількість днів, протягом яких споживання електричної енергії здійснювалося з порушенням вимог цих Правил, визначається виходячи з кількості робочих днів електроустановки споживача, а у разі, якщо споживач здійснив самовільне підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі з порушенням схеми обліку, вчинив інші дії, що призвели до споживання необлікованої електричної енергії, виявити які представники оператора системи під час проведення контрольного огляду засобу комерційного обліку не мали можливості - з дня останньої технічної перевірки або набуття споживачем права власності/користування на об`єкт (якщо технічну перевірку у період з дати набуття споживачем права власності/користування на об`єкт до дати виявлення порушення не було проведено) до дня виявлення порушення, але не більше загальної кількості робочих днів у дванадцяти календарних місяцях, що передували дню виявлення порушення.
Суд вважає, що акт про порушення від 16.10.2021 № В 000849 складений відповідно до наведених вище вимог ПРРЕЕ, він містить інформацію та опис вчиненого споживачем (відповідачкою) порушення ПРРЕЕ, відомості для визначення обсягу вартості збитків, завданих споживанням необлікованої електричної енергії. Текст в акті викладений чітко та без можливості подвійного тлумачення. Під час перевірки проведена фотофіксація виявленого порушення, а споживач ОСОБА_2 підписала акт без будь-яких зауважень.
Засідання комісії з розгляду актів про порушення проведено за участі ОСОБА_2 та відповідає зазначеним вище вимогам ПРРЕЕ.
Розрахунок вартості необлікованої електричної енергії проведений відповідно до вимог пунктів п.п. 4, 13 п. 8.4.8. ПРРЕЕ (а. с. 12, 13).
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог АТ Хмельницькобленерго до ОСОБА_2 в частині стягнення збитків, заподіяних безобліковим користуванням електричною енергією, а тому позов підлягає задоволенню.
Відповідно до ст. 141 ЦПК України, з ОСОБА_2 на користь АТ Хмельницькобленерго в особі відокремленого підрозділу Хмельницького району електричних мереж підлягає стягненню судовий збір в розмірі 2648,00 грн.
На підставі ст. 714 ЦК України, ст. 77 Закону України Про ринок електричної енергії, керуючись ст. 12, 13, 81, 141, 263-265, 280-282 ЦПК України, суд
вирішив:
Позов задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , ід.н. НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) на користь Акціонерного товариства Хмельницькобленерго в особі відокремленого підрозділу - Хмельницького району електричних мереж (29000, вул. Степана Бандери, 30, м. Хмельницький Хмельницької області, код ЄДРПОУ 22764703) 21381,00 грн. (двадцять одну тисячу триста вісімдесят одну гривню) в рахунок відшкодування збитків внаслідок використання необлікованої електричної енергії.
Стягнути з ОСОБА_2 на користьАкціонерного товаристваХмельницькобленерго вособі відокремленогопідрозділу -Хмельницького районуелектричних мережсудовий збірв розмірі2648,00грн.(двітисячі шістсотсорок вісімгривень).
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача.
Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
На рішення може бути подано апеляційну скаргу до Хмельницького апеляційного суду протягом 30 днів з дня складання повного судового рішення.
Суддя Микола БАСЬКОВ
Суд | Ярмолинецький районний суд Хмельницької області |
Дата ухвалення рішення | 25.03.2024 |
Оприлюднено | 28.03.2024 |
Номер документу | 117927333 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них надання послуг |
Цивільне
Ярмолинецький районний суд Хмельницької області
Баськов М. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні