Ухвала
від 26.03.2024 по справі 619/2139/24
ДЕРГАЧІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

справа № 619/2139/24

провадження № 1-кс/619/395/24

УХВАЛА

іменем України

26 березня 2024 року м. Дергачі

Слідчий суддя Дергачівського районного суду Харківської областіОСОБА_1 за участю:секретаря судового засідання ОСОБА_2 ,

розглянув у відкритому судовому засіданні скаргу голови ГО «НОН-СТОП» ОСОБА_3 на бездіяльність прокурора, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань,

в с т а н о в и в:

22березня 2024року до Дергачівського районного суду Харківської області надійшла скарга голови ГО «НОН-СТОП» ОСОБА_3 , у якій скаржник просить зобов`язати уповноважених осіб Дергачівської окружної прокуратури Харківської області внести до Єдиного реєстру досудових розслідувань відповідні відомості за його заявою від 19 березня 2024 року, та розпочати досудове розслідування.

В обґрунтування скарги зазначив, що 19 березня 2024 року за вих. № 19/03/2024-3 ним з офіційної електронної пошти ГО «НОН-СТОП» на офіційну електронну пошту Дергачівської окружної прокуратури Харківської області було подано заяву про вчинення кримінального правопорушення.

Скаржник зазначає щодо обставин вчинення кримінальних правопорушень, що в ході здійснення правозахисної діяльності ГО «НОН-СТОП» встановлено, що ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , маючи вплив на посадових осіб та працівників Харківської обласної ради, Харківської обласної військової адміністрації, зокрема ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , Дергачівської міської ради, зокрема ОСОБА_8 , Державного агентства відновлення та розвитку інфраструктури України, Служби відновлення та розвитку інфраструктури у Харківській області, зокрема ОСОБА_9 , зловживаючи службовим становищем, перебуваючи у злочинній змові з керівництвом Консорціуму "БІЛДІНГ ГРУП", код ЄДРПОУ 44050417, засновниками якого виступають ТОВ "СПЕЦБУДМОНТАЖ-УКРАЇНА", код ЄДРПОУ 36457169, ТОВ "ІНДАСТРІАЛ БІЛДІНГ ГРУП", код ЄДРПОУ 36817280, ПП "БУДІВЕЛЬНА ФІРМА "ПРОМТЕКС", код ЄДРПОУ 24340261, ТОВ "ІНКАМБІЛДІНГ", код ЄДРПОУ 39927859, створили організовану злочинну групу, діяльність якої спрямована на розкрадання і привласнення бюджетних коштів, в тому числі коштів, що надходять за міжнародними та державними програмами, ухилення від сплати податків, легалізації грошових коштів, надання та отримання неправомірної вигоди.

Таким чином в діях вищеперерахованих осіб вбачаються ознаки кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 191, ч. 3 ст. 209, ч. 3 ст. 212, ч. 1 ст. 255, ч. 2 ст. 364, ч. 1 ст. 365, ч. 3 ст. 368, ч. 3 ст. 369 КК України.

Однак, в порушення вимог ст. 214 КПК України, відомості за вказаною заявою про вчинення кримінального правопорушення до ЄРДР не внесені, не повідомлено про початок досудового розслідування, витяг з ЄРДР не надано.

У судовезасідання скаржникне з`явився, надав до суду заяву про розгляд скарги у його відсутності.

Керівник Дергачівськоїокружної прокуратуриХарківської області ОСОБА_10 надав досуду листаіз якоговбачається,що заявуголови ГО«НОН-СТОП»від 19березня 2024року щодоможливого вчиненнякримінального правопорушення,21березня 2024року за № 57-112-1055 вих. 24 було за належністю скеровано до відділу поліції № 3 ХРУП № 3 ГУНП в Харківській області для розгляду в межах компетенції щодо можливого вчинення кримінального правопорушення, відповідно до вимог чинного законодавства. Копія вищевказаного листа також адресована голові ГО «НОН-СТОП» ОСОБА_3 - до відома.

Відповідно до ч. 4 ст. 107 КПК України, фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження під час розгляду питань слідчим суддею, крім вирішення питання про проведення негласних слідчих (розшукових) дій, та в суді під час судового провадження є обов`язковим. У разі неприбуття в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у судовому провадженні, чи в разі, якщо відповідно до положень цього Кодексу судове провадження здійснюється судом за відсутності осіб, фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження в суді не здійснюється.

Дослідивши надані до суду матеріали, слідчий суддя приходить до наступного висновку.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 303 КПК України передбачено право заявника оскаржити бездіяльність слідчого, прокурора, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань після отримання заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення.

За правилами ч.1 ст. 214 КПК України, слідчий, прокурор невідкладно, але не пізніше 24 годин після подання заяви, повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення або після самостійного виявлення ним з будь-якого джерела обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, зобов`язаний внести відповідні відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань та розпочати розслідування.

Виходячи зі змісту ст. 214 КПК України, повноваженням щодо оцінки відомостей, наведених заявником, чи виявлених з іншого джерела, як таких, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, наділені слідчий, прокурор.

Відповідно до висновку, що викладений у постанові Великої Палати Верховного Суду від 30 січня 2019 року у справі № 818/1526/18 у межах процедури оскарження бездіяльності слідчого щодо невнесення відомостей про кримінальне правопорушення до ЄРДР після отримання заяви, слідчий суддя з`ясовує обставини та мотиви, з яких слідчий або прокурор дійшов висновку про відсутність підстав для внесення відомостей про кримінальне правопорушення до ЄРДР, чим саме обґрунтоване невнесення відповідних відомостей до ЄРДР, та вирішує питання про наявність або відсутність правових підстав для зобов`язання слідчого або прокурора внести інформацію про кримінальне правопорушення до ЄРДР.

Положення ст. 214 КПК України свідчать про обов`язковість вчинення дій лише щодо прийняття та реєстрації заяви, як це передбачено у частині четвертій вказаній статті, і відмова у вчиненні таких дій не допускається. При цьому зміст частини першої зазначеної статті не передбачає імперативного обов`язку слідчого чи прокурора вносити до ЄРДР всі прийняті та зареєстровані ними заяви, зокрема ті, що не містять у собі відомостей про склад кримінального правопорушення, передбаченого діючим Кримінальним кодексом України.

Тобто, положення ст.214 КПК перебувають у взаємозв`язку з ч. 1 ст. 2 КК, згідно з якою підставою кримінальної відповідальності є вчинення особою суспільно небезпечного діяння, яке містить склад злочину, передбаченого цим Кодексом, і саме тому фактичні дані, які вказують на ознаки складу злочину - кримінального правопорушення, мають бути критерієм внесення його до Єдиного реєстру досудових розслідувань.

Системний аналіз положень кримінального процесуального закону дає підстави для висновку, що реєстрації в Єдиному реєстрі досудових розслідувань підлягають не будь-які заяви чи повідомлення, а лише ті з них, які містять відомості про кримінальне правопорушення. До того ж законодавцем розмежовано поняття внесення відомостей про кримінальне правопорушення до ЄРДР у відповідності до положень ч. 1 ст.214 КПК України та прийняття і реєстрації відповідних заяв, про що йдеться у ч. 4 ст. 214 КПК України.

Окрім наведеного, суд зазначає, що завдання і функція слідчого судді, прийняття ним рішення, в тому числі при вирішенні скарг на бездіяльність слідчого чи прокурора щодо невнесення відомостей в ЄРДР, не може зводитись до формальної перевірки факту внесення чи невнесення в ЄРДР відповідних відомостей, а слідчий суддя, згідно вимог ст.94 КПК України, за своїм внутрішнім переконанням, яке ґрунтується на всебічному, повному й неупередженому дослідженні всіх обставин провадження, керуючись законом, оцінює кожний доказ з точки зору належності, допустимості, достовірності, а сукупність зібраних доказів - з точки зору достатності та взаємозв`язку для прийняття відповідного процесуального рішення.

Так, скаржник ОСОБА_3 в прохальній частині своєї скарги просить слідчого суддю зобов`язати уповноважених осіб Дергачівської окружної прокуратури внести відомості до ЄРДР та почати досудове розслідування за його заявою від 19 березня 2024 року про вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 191, ч. 3 ст. 209, ч. 3 ст. 212, ч. 1 ст. 255, ч. 2 ст. 364, ч. 1 ст. 365, ч. 3 ст. 368, ч. 3 ст. 369 КК України.

Аналіз наведених положень, встановлених обставин, дослідження доводів скарги та заяви про злочини у даному провадженні дає підстави слідчому судді дійти висновку, що невнесення відомостей за скаргою ОСОБА_3 про кримінальні правопорушення не є протиправним, оскільки прокурором виконані вимоги ч. 4 ст. 214 КПК України, тобто відповідна заява прокуратурою була прийнята і зареєстрована.

Після вивчення заяви про вчинення кримінальних правопорушень, 21 березня 2024 року за № 57-112-1055 вих. 24 прокурором заяву ГО «НОН-СТОП» скеровано до ВП № 3 ХРУП № 3 ГУНП в Харківській області за належністю - для організації перевірки вказаних доводів, відповідно до ЗУ «Про звернення громадян» та прийняття рішення, відповідно до вимог чинного законодавства. Копія вказаного листа також було адресовано голові ГО «НОН-СТОП» ОСОБА_11 з повідомленням про те, що його заяву про злочини направлено за належністю.

Прокурором наадресу судунадано копіялиста від21березня 2024 року, відповідно до якого, після отримання прокуратурою заяви про кримінальні правопорушення ОСОБА_3 від 19.03.2024, звернення голови ГО «НОН-СТОП» ОСОБА_3 було направлено до ВП № 3 ХРУП № 3 ГУНП в Харківській області для розгляду в межах компетенції та прийняття рішення відповідно до вимог чинного законодавства.

Вказане свідчить, що заява ОСОБА_3 була предметом перевірки на наявність в ній відомостей про злочини, тобто не була проігнорована чи іншим чином залишена без відповідного аналізу, тобто прокурором Дергачівської окружної прокуратури Харківської області були виконані вимоги ч. 4 ст. 214 КПК України. Викладене свідчить про відсутність підстав для задоволення скарги на даний час. Крім того, за відсутності заяви голови ГО «НОН-СТОП» у Дергачівської окружноїпрокуратури не можна зобов`язати посадових осіб прокуратури внести відомості про кримінальне правопорушення до ЄРДР, оскільки таке рішення слідчого судді завідомо не буде виконане.

Також слідчий суддя зазначає, що оскільки заява голови ГО «НОН-СТОП» ОСОБА_3 про вчинення кримінальних правопорушень була направлена за належністю, тому скаржник не позбавлений можливості у разі невнесення відомостей про вчинення кримінальних правопорушень до ЄРДР оскаржити слідчому судді таку бездіяльність уповноважених осіб Національної поліції України - ВП № 3 ХРУП № 3 ГУНП в Харківській області.

Враховуючи викладене, керуючись ст.ст. 214, 218, 303, 306, 307 309, 372, 532 Кримінального процесуального кодексу України, слідчий суддя,

у х в а л и в:

У задоволенні скарги голови ГО «НОН-СТОП» ОСОБА_3 на бездіяльність уповноважених осіб Дергачівської окружної прокуратури Харківської області, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення, викладених в заяві про вчинення кримінальних правопорушень від 19 березня 2024 року за вих. № 19/03/2024-3, до Єдиного реєстру досудових розслідувань - відмовити.

Ухвалу може бути оскаржено в апеляційному порядку безпосередньо до Харківського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 5-денний строк з дня проголошення ухвали. У разі якщо ухвалу було постановлено без участі особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом 5 днів з дня отримання копії цієї ухвали.

Слідчий суддя ОСОБА_1

СудДергачівський районний суд Харківської області
Дата ухвалення рішення26.03.2024
Оприлюднено28.03.2024
Номер документу117932054
СудочинствоКримінальне
КатегоріяПровадження за скаргами на дії та рішення правоохоронних органів, на дії чи бездіяльність слідчого, прокурора та інших осіб під час досудового розслідування бездіяльність слідчого, прокурора стосовно невнесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань

Судовий реєстр по справі —619/2139/24

Ухвала від 26.03.2024

Кримінальне

Дергачівський районний суд Харківської області

Риков М. І.

Ухвала від 23.03.2024

Кримінальне

Дергачівський районний суд Харківської області

Риков М. І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні