Постанова
від 25.03.2024 по справі 529/778/23
ПОЛТАВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД

ПОЛТАВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД

Справа № 529/778/23 Номер провадження 22-ц/814/1436/24Головуючий у 1-й інстанції Петренко Л.Є. Доповідач ап. інст. Дорош А. І.

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 березня 2024 року м. Полтава

Полтавський апеляційний суд у складі колегії суддівсудової палатиз розглядуцивільних справ:

Головуючого судді - доповідача Дорош А.І.

Суддів:Лобова О.А., Триголова В.М.

при секретарі: Кортун І.В.

учасники справи:

представник заявника ОСОБА_1

переглянув усудовому засіданнів м.Полтавацивільну справуза апеляційноюскаргою Харківської обласної прокуратури

на рішення Диканського районного суду Полтавської області від 16 листопада 2023 року, ухвалене суддею Петренко Л.Є., повний текст рішення складено дата не вказана

у справі за заявою керівника Богодухівської окружної прокуратури в інтересах держави в особі Золочівської селищної ради Богодухівського району Харківської області про визнання спадщини відумерлою, -

В С Т А Н О В И В:

27 квітня 2023 року керівник Богодухівської окружної прокуратури Харківської області в інтересах держави в особі Золочівської селищної ради Харківської області звернувся до Диканського районного суду Полтавської області (на підставі розпорядження Верховного Суду від 14.03.2022 року №7/0/9-22 «Про зміну територіальної підсудності судових справ в умовах воєнного стану змінено територіальну підсудність судових справ Золочівського районного суду Харківської області на Диканський районний суд Полтавської області») з заявою про визнання спадщини відумерлою, в якій просив суд визнати відумерлою спадщину, яка відкрилась після смерті ОСОБА_2 , що складається із земельної ділянки площею 4,3912 га, з кадастровим номером 6322683500:01:002:0076, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована на території колишньої Лютівської сільської ради Золочівського району Харківської області, та передати цю земельну ділянку у власність територіальної громади Золочівської селищної ради Богодухівського районуХарківської області.

Заява мотивована тим, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка проживала в с. Відрожденівське Золочівського району Харківської області, померла ІНФОРМАЦІЯ_2 . Після її смерті відкрилася спадщина, яка складається із земельної ділянки площею 4,3912 га, з кадастровим номером 6322683500:01:002:0076, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована на території колишньої Лютівської сільської ради Золочівського району Харківської області (нині - Золочівської селищної ради Богодухівського району Харківської області). Вказана земельна ділянка належала померлій ОСОБА_2 на підставі державного акта на право власності на земельну ділянку, серія ХР № 084952. Після смерті ОСОБА_2 спадкова справа не заводилася, заповіт вона не залишала, заяви про прийняття або відмову від прийняття спадщини ніхто не подавав, відомості про наявність спадкоємців відсутні. Орган місцевого самоврядування, який уповноважений здійснювати заходи щодо звернення до суду із заявою про визнання спадщини відумерлою - Золочівська селищна рада Богодухівського району Харківської області, відповідну заяву до суду не подав, внаслідок чого селищний бюджет недоотримує кошти за використання вказаної вище земельної ділянки, що є порушенням інтересів держави, а тому із заявою про визнання спадщини відумерлою звертається прокурор в інтересах держави в особі зазначеної селищної ради.

Рішенням Диканськогорайонного судуПолтавської областівід 16листопада 2023року узадоволенні заяви Богодухівської окружної прокуратури Харківської області в інтересах держави в особі Золочівської селищної ради Богодухівського району Харківської області про визнання спадщини відумерлою - відмовлено.

Рішення судупершої інстанціїмотивоване тим,що відомості про склад сім`ї ОСОБА_3 на час її смерті заявником не надано, що унеможливлює визначити осіб, які були зареєстровані (проживали) на момент смерті ОСОБА_3 та могли бути спадкоємцями в порядку ст. 1268 ЦК України. Таким чином, доказів, наданих заявником, є недостатньо для вирішення справи та прийняття рішення щодо визнання спадщини після смерті ОСОБА_3 відумерлою. За таких обставин, суд першої інстнацї дійшов висновку, що заявлені вимоги про визнання спадщини відумерлою та передачу її територіальній громаді відповідно до закону задоволенню не підлягають.

В апеляційній скарзі Харківська обласна прокуратура, посилаючись на невідповідність висновків суду першої інстанції обставинам справи, що мають значення для справи; порушення судом першої інстанції норм процесуального права та неправильне застосування норм матеріального права, просить рішення суду першої інстанції скасувати і ухвалити нове рішення, яким заяву задовольнити у повному обсязі.

Апеляційна скарга мотивована тим, що суд першої інстанції, відмовляючи у задоволенні позову, прийшов до висновку про те, що матеріали справи не містять відомостей щодо осіб, які могли б проживати разом з померлою особою до відкриття спадщини, а тому визнання спадщини відумерлою може порушити права інших осіб, тому відсутні підстави для визнання спадщини відумерлою. Проте, з матеріалів справи вбачається, що згідно Спадкового реєстру спадкова справа після смерті ОСОБА_2 не заводилася, заяви про прийняття або про відмову від спадщини ніхто не подавав, відомості про наявність спадкоємців відсутні. Згідно відомостей Олександрівського старотинського округу ОСОБА_2 на день смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 зареєстрована та проживала одна. Зазначене свідчить про те, що у померлої відсутні спадкоємці, що спростовує висновки суду про відмову у задоволенні заяви. Із системного аналізу положень ст. 1277 ЦК України вбачається, що умовою для визнання спадщини відумерлою Законом передбачено наявність інформації зі Спадкового реєстру про заведену спадкову справу. Вказує, що оскільки спірна земельна ділянка має ознаки відумерлої спадщини, то вона має бути передана до територіальної громади Золочівської селищної ради. Зазначає, що на час ухвалення рішення у справі позивачем доведено належними та допустимими доказами факт відсутності спадкоємців за заповітом та за законом з моменту відкриття 12.11.2009 року спадщини після смерта ОСОБА_3 . При цьому, посилається на відповідні постанови Верховного Суду.

Відзив на апеляційну скаргу не надходив.

Апеляційна скарга підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Відповідно до ч. 3 ст. 3 ЦПК України провадження в цивільних справах здійснюється відповідно до законів, чинних на час вчинення окремих процесуальних дій, розгляду і вирішення справи.

Відповідно до ч. 1. ст. 352 ЦПК України учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов`язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково.

Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 367 ЦПК України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними в ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції досліджує докази, що стосуються фактів, на які учасники справи посилаються в апеляційній скарзі та (або) відзиві на неї.

Відповідно до ч. 1 ст. 368 ЦПК України справа розглядається судом апеляційної інстанції за правилами, встановленими для розгляду справи в порядку спрощеного позовного провадження, з особливостями, встановленими цією главою.

Згідно встановлених судом першої інстанції обставин, що відповідно до копії актового запису про смерть №11 від 13.11.2009 року вбачається, що в с. Відродженівське Золочівського району Харківської області померла ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_3 (а.с. 13).

Після смерті ОСОБА_3 відкрилася спадщина, яка складається із земельної ділянки площею 4,3912 га, з кадастровим номером 6322683500:01:002:0076, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що розташована на території колишньої Лютівської сільської ради Золочівського району Харківської області.

Вказана земельна ділянка належала померлій ОСОБА_3 на підставі державного акта на право власності на земельну ділянку, серія ХР №084952 (а.с. 14-15).

Відповідно до довідки Богодухівської державної нотаріальної контори станом на 25.04.2023 року спадкова справа після померлої ОСОБА_3 не заводилася, заяви про прийняття або відмову від прийняття спадщини ніхто не подавав (а.с. 29).

23.02.2023 року керівник Богодухівської окружної прокуратури Харківської області Коптєв Я. звернувся до Золочівської селищної військової адміністрації Богодухівського району Харківської області із запитом щодо вжиття заходів стосовно звернення до суду про визнання відумерлою спадщини після смерті ОСОБА_3 (а.с. 272-26).

З відповіді Золочівської селищної військової адміністрації Богодухівського району Харківської області від 02.03.2023 року на вказаний вище запит прокуратури вбачається, що Золочівською селищною радою проводилася робота щодо пошуку можливих спадкоємців покійного ОСОБА_4 . Золочівська селищна рада не має можливості отримати актуальну інформацію зі Спадкового реєстру у зв`язку із тимчасовим призупиненням роботи Золочівської державної нотаріальної контори через ведення активних бойових дій на території Золочівської селищної територіальної громади, а також у зв`язку із відсутністю відповідних бюджетних асигнувань на оплату витягів із реєстру. Відповідно Золочівською селищною радою не вживалися заходи щодо визнання відумерлою спадщини після смерті ОСОБА_3 (а.с. 24-26).

Відповідно до Інформаційної довідки зі Спадкового реєстру (спадкові справи та видані на їх підставі свідоцтва про право на спадщину) інформація за вказаними параметрами після смерті ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , відсутня (а.с. 12).

При вирішенні спору суд першої інстанції виходив з наступного.

Згідно ст.334ЦПК України заява про визнання спадщини відумерлою у випадках, встановлених Цивільним кодексом України, подається до суду за місцем відкриття спадщини або за місцезнаходженням нерухомого майна, що входить до складу спадщини.

Статтею 338ЦПК України визначено, що суд, встановивши, що спадкоємці за заповітом і за законом відсутні або спадкоємці усунені від права на спадкування, або спадкоємці не прийняли спадщину чи відмовилися від її прийняття, ухвалює рішення про визнання спадщини відумерлою та про передачу її територіальній громаді відповідно до закону.

За ч. 2 ст.158ЗК України виключно судом вирішуються спори з приводу володіння, користування, розпорядження земельними ділянками, що перебувають у власності громадян і юридичних осіб.

Відповідно до ст.1277ЦК України вбачається, що у разі відсутності спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття, суд визнає спадщину відумерлою за заявою відповідного органу місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини.

Здійснення права на спадкування передбачається як поданням заяви про прийняття спадщини нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування (ст.1269 ЦК України), так і шляхом постійного проживання разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, спадкоємець не заявив про відмову від неї (ст. 1268 ЦК України).

Апеляційний суд у складі колегії суддів не погоджується з висновками суду першої інстанції, виходячи з наступного.

Предметом заяви є визнання відумерлою спадщину, яка відкрилася після смерті ОСОБА_2 , що складається із земельної ділянки площею 4,3912 га, з кадастровим номером 6322683500:01:002:0076, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована на території колишньої Лютівської сільської ради Золочівського району Харківської області, та передати цю земельну ділянку у власність територіальної громади Золочівської селищної ради Богодухівського району Харківської області.

Згідно ч.1,2,3ст.1277ЦК України уразі відсутностіспадкоємців зазаповітом іза законом,усунення їхвід правана спадкування,неприйняття нимиспадщини,а такожвідмови відїї прийняттяорган місцевогосамоврядування замісцезнаходженням нерухомогомайна,а завідсутності нерухомогомайна -місцезнаходженням основноїчастини рухомогомайна зобов`язанийподати досуду заявупро визнанняспадщини відумерлою. Особи, які мають право або зобов`язані подати заяву про визнання спадщини відумерлою, мають право на одержання із Спадкового реєстру інформації про заведену спадкову справу та видане свідоцтво про право на спадщину. Заява про визнання спадщини відумерлою подається після спливу одного року з часу відкриття спадщини. Спадщина, визнана судом відумерлою, переходить у власність територіальної громади за місцезнаходженням нерухомого майна, а за відсутності нерухомого майна - місцезнаходженням основної частини рухомого майна.

Правильно встановившифактичні обставинисправи,суд першоїінстанції прийшов допомилкового висновкупро відмовуу позовіз тихпідстав,що відомості про склад сім`ї ОСОБА_3 на час її смерті заявником не надано, що унеможливлює визначити осіб, які були зареєстровані (проживали) на момент смерті ОСОБА_3 та могли бути спадкоємцями в порядку ст. 1268 ЦК України.

Як вбачається з матеріалів справи, ІНФОРМАЦІЯ_2 померла ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується копією актового запису про смерть №11 від 13.11.2009 року, серія НОМЕР_1 (а.с. 13).

Згідно копії актового запису про смерть №11 від 13.11.2009 року, серія НОМЕР_1 , ОСОБА_2 на день смерті проживала за адресою: АДРЕСА_1 .

Після смерті ОСОБА_3 відкрилася спадщина, яка складається із земельної ділянки площею 4,3912 га, з кадастровим номером 6322683500:01:002:0076, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що розташована на території колишньої Лютівської сільської ради Золочівського району Харківської області, яка належала померлій ОСОБА_3 на підставі державного акта на право власності на земельну ділянку, серія ХР №084952 (а.с. 14-15).

Згідно довідки Богодухівської державної нотаріальної контори станом на 25.04.2023 року спадкова справа після померлої ОСОБА_3 не заводилася, заяви про прийняття або відмову від прийняття спадщини ніхто не подавав (а.с. 29).

Згідно Інформаційної довідки зі Спадкового реєстру (спадкові справи та видані на їх підставі свідоцтва про право на спадщину) інформація за вказаними параметрами після смерті ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , відсутня (а.с. 12).

Отже, після відкриття ІНФОРМАЦІЯ_2 спадщини після смерті ОСОБА_3 , спадкові справи відсутні, відсутні дані про її спадкоємців за заповітом чи за законом.

Крім цього, з листа Золочівської селищної військової адміністрації Богодухівського району Харківської області від 02.03.2023 року №02-01-19/109 вбачається, що Золочівською селищною радою проводилася робота щодо пошуку можливих спадкоємців з метою недопущення їх прав, проте, вони виявлені не були і рішенням ІХ сесії Золочівської селищної ради VІІІ скликання «Про взяття на облік та передачу і оренду земельних ділянок, власники яких померли і відсутні спадкоємці» від 03.08.2018 року №1300 земельну ділянку з кадастровим номером 6322683500:01:002:0076 було прийнято під управління та передано в оренду на 49 років, але до моменту набрання законної соли рішенням суду про визнання земельної ділянки відумерлою спадщиною та передачу її в комунальну власність (а.с. 24-26).

При розгляді справи по суті, суд першої інстанції звернув увагу на те, що в актовому записі про смерть №11 від 13.11.2009 року, серія НОМЕР_1 , ОСОБА_3 заявником про смерть останньої вказано ОСОБА_5 , адреса якого: АДРЕСА_2 (а.с. 13).

З матеріалів справи вбачається, що згідно відповіді Золочівської селищної ради від 27.04.2023 року №02-01-19/638, ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , на день своєї смерті ІНФОРМАЦІЯ_4 був зареєстрований за адресою: АДРЕСА_3 . Разом з ним за вказаною адресою була зареєстрована дружина ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_5 (а.с. 30).

Згідно відповіді Дергачівського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Харківському районі Харківській області від 12.10.2023 року: - ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , помер ІНФОРМАЦІЯ_7 , місце проживання померлої особи: АДРЕСА_2 , актовий запис про смерть №02 від 21.03.2017 року, складений виконавчим комітетом Лютівської сільстької ради Золочівського району Харківської області; - ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , померла ІНФОРМАЦІЯ_8 , місце проживання померлої особи: АДРЕСА_2 , актовий запис про смерть №04 від 11.03.2016 року, складений виконавчим комітетом Світличненської сільської ради Золочівського району Харківської області (а.с. 55).

Таким чином, з матеріалів справи не вбачається, ким доводиться заявник ОСОБА_5 померлій ОСОБА_3 , а також не вбачається ким померлій ОСОБА_7 доводяться ОСОБА_4 та ОСОБА_6 , відносно яких заявником надалалися суду першої інстанції копії актових записів про смерть. Доказів щодо родинних відносин між ОСОБА_3 та вказаними особами, доказів щодо їх спільного проживання тощо матеріали справи не містять.

По справі не вбачається, з яких фактичних обставин суд першої інстанції виходив при ухваленні рішення, прийшовши до висновку про те, що заявником не надано відомості про склад сім`ї ОСОБА_3 на час її смерті, що унеможливлює визначити осіб, які були зареєстровані (проживали) на момент смерті ОСОБА_3 та могли бути спадкоємцями в порядку ст. 1268 ЦК України, що стало підставою для відмови у задоволенні заяви.

З аналізу вище вказаних доказів, вбачається, що померла ОСОБА_3 на день смерті була зареєстрована та проживала за адресою: АДРЕСА_1 . Інші особи ОСОБА_5 , ОСОБА_4 та ОСОБА_6 на час своєї смерті були зареєстровані за іншими адресами. Матеріали справи не містять доказів родинного споріднення між померлою ОСОБА_3 та вказами особами. За змістом ст. 1277 ЦК України законодавець не зобов`язує суд при розгляді заяви про визнання спадщини відумерлою визначати коло осіб, які були зареєстровані (проживали) на момент смерті ОСОБА_3 та можуть бути спадкоємцями в порядку ст. 1268 ЦК України. По справі не вбачається, що існують інші особи, які б заявляли про своє право на спадщину після смерті померлої ОСОБА_3 .

З урахуванням викладеного, колегія суддів приходить до висновку про скасування рішення суду першої інстанції з ухваленням нового судового рішення.

Згідно п.2 ч.1 ст. 374 ЦПК України суд апеляційної інстанції за результатами розгляду апеляційної скарги має право скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити у відповідній частині нове рішення або змінити рішення.

Згідно п. 3,4 ч.1, ч. 2 ст. 376 ЦПК України підставами для скасування судового рішення повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни судового рішення є невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи; порушення норм процесуального права та неправильне застосування норм матеріального права.

Керуючисьст.ст.367ч.1,2,368ч.1,374ч.1п.2,376,ч.1п.3,4,381 384ЦПК України,Полтавський апеляційнийсуд ускладі колегіїсуддів судовоїпалати зрозгляду цивільнихсправ,-

П О С Т А Н О В И В:

Апеляційну скаргу Харківської обласної прокуратури задовольнити.

Рішення Диканського районного суду Полтавської області від 16 листопада 2023 року - скасувати і ухвалити нове рішення.

Заяву керівникаБогодухівської окружноїпрокуратури вінтересах державив особіЗолочівської селищноїради провизнання спадщинивідумерлою задовольнити.

Визнати відумерлою спадщину, яка відкрилася після смерті ОСОБА_2 , що складається із земельної ділянки площею 4,3912 га, з кадастровим номером 6322683500:01:002:0076, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована на території колишньої Лютівської сільської ради Золочівського району Харківської області.

Передати земельну ділянку площею 4,3912 га, з кадастровим номером 6322683500:01:002:0076, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована на території колишньої Лютівської сільської ради Золочівського району Харківської області, у власність територіальної громади Золочівської селищної ради Богодухівського району Харківської області.

Постанова судуапеляційної інстанціїнабирає законноїсили здня їїприйняття,касаційна скаргана неїподається протягомтридцяти днівз дняїї проголошеннябезпосередньо досуду касаційноїінстанції,у разіпроголошення лишевступної тарезолютивної частинисудового рішення,зазначений строкобчислюється здня складенняповного судовогорішення.

Повний текст постанови складено 25 березня 2024 року.

СУДДІ: А. І. Дорош О. А. Лобов В. М. Триголов

СудПолтавський апеляційний суд
Дата ухвалення рішення25.03.2024
Оприлюднено28.03.2024
Номер документу117933618
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи окремого провадження Справи про визнання спадщини відумерлою

Судовий реєстр по справі —529/778/23

Постанова від 25.03.2024

Цивільне

Полтавський апеляційний суд

Дорош А. І.

Ухвала від 09.02.2024

Цивільне

Полтавський апеляційний суд

Дорош А. І.

Ухвала від 29.01.2024

Цивільне

Полтавський апеляційний суд

Дорош А. І.

Рішення від 16.11.2023

Цивільне

Диканський районний суд Полтавської області

Петренко Л. Є.

Ухвала від 01.05.2023

Цивільне

Диканський районний суд Полтавської області

Петренко Л. Є.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні