Справа № 683/1614/14-ц
6/683/21/2024
У Х В А Л А
20 березня 2024 року м. Старокостянтинів
Старокостянтинівський районний суд Хмельницької області
в складі: головуючої-судді Бондарчук Л.А.
секретаря Поважнюк Т.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Старокостянтинів заяву товариства з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія «ЕЛІТ ФІНАНС» про заміну сторони виконавчого провадження, видачу дубліката виконавчого документа та поновлення пропущеного строку для пред`явлення виконавчого документа до виконання,
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія «ЕЛІТ ФІНАНС» (надалі ТОВ «ФК «ЕЛІТ ФІНАНС») звернулося до суду з заявою про заміну стягувача ТОВ «Фінансова компанія» «ФІНРАЙТ» на правонаступника - ТОВ «ФК «ЕЛІТ ФІНАНС», видачу дублікатів виконавчих документів, виданих у справі №683/1614/14-ц на підставі рішення Старокостянтинівського районного суду Хмельницької області від 06 листопада 2014 року, та поновлення строку для їх пред`явлення до виконання, посилаючись на те, що 31 березня 2020 року між АТ «ІМЕКСБАНК» та ТОВ «ФК «ФІНРАЙТ» укладено Договір №126 про відступлення прав вимоги, згідно з умовами якого право вимоги до позичальника за зобов`язаннями передбаченими кредитним договором № 999-00042515/1 від 04 липня 2013 р., перейшло до ТОВ «ФК «ФІНРАЙТ».
06 грудня 2021 року між ТОВ «ФК «ФІНРАЙТ» та ТОВ «ФК» «ЕЛІТ ФІНАНС» - Новий кредитор, укладено Договір факторингу № 001/06/12, згідно з умовами якого право вимоги до позичальника за зобов`язаннями передбаченими вищевказаним кредитним договором перейшло до ТОВ «ФК» «ЕЛІТ ФІНАНС» .
Представник заявника у судове засідання не з`явився, в матеріалах справа міститься заява про розгляд справ за його відсутності.
Боржник ОСОБА_1 , яка належним чином повідомлена про час і місце розгляду заяви про заміну сторони виконавчого провадження, не з`явилась, причини неявки не відомі.
28жовтня 2014року Старокостянтинівськимрайонним судомХмельницької областіухвалено заочнерішення,яким позовпублічного акціонерноготовариства «ІМЕКСБАНК»до ОСОБА_1 про стягненнязаборгованості закредитним договоромзадоволено повністю,стягнуто з ОСОБА_1 на користьпублічного акціонерноготовариства «ІМЕКСБАНК»заборгованість закредитним договором№ 999-00042515/1від 04липня 2013року станомна 15травня 2014року урозмірі 44776(сорокчотири тисячісімсот сімдесятшість)гривні 62копійок,та судовівитрати урозмірі 447,77гривень.
31 березня 2020 року між АТ «ІМЕКСБАНК» та ТОВ «ФК» «ФІНРАЙТ» укладено Договір № 126 про відступлення прав вимоги, згідно з умовами якого право вимоги до позичальника за зобов`язаннями передбаченими кредитним договором № 999-00042515/1 від 04 липня 2013 р., перейшло до ТОВ «ФК «ФІНРАЙТ».
06 грудня 2021 року між ТОВ «ФК «ФІНРАЙТ» та ТОВ «ФК» «ЕЛІТ ФІНАНС» - Новий кредитор, укладено Договір факторингу № 001/06/12, згідно з умовами якого право вимоги до позичальника за зобов`язаннями передбаченими кредитним договором №999-00042515/1 від 04 липня 2013 р., перейшло до ТОВ «ФК» «ЕЛІТ ФІНАНС».
Відповідно до частини першої статті 512 ЦК України кредитор у зобов`язанні (крім випадків, передбачених статтею 515 ЦК України) може бути замінений іншою особою внаслідок, зокрема, правонаступництва, а згідно зі статтею 514 цього Кодексу до нового кредитора переходять права первісного кредитора в зобов`язанні в обсязі і на умовах, що існували на момент переходу цих прав, якщо інше не встановлено договором або законом.
Згідно з вимогами ч.1 ст.442 ЦПК України, у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження суд замінює сторону виконавчого провадження її правонаступником.
Відповідно до положень ч.5 ст.15 Закону України «Про виконавче провадження» у разі вибуття однієї із сторін виконавець за заявою сторони, а також заінтересована особа мають право звернутися до суду із заявою про заміну сторони її правонаступником. Для правонаступника усі дії, вчинені до його вступу у виконавче провадження, є обов`язковими тією мірою, якою вони були б обов`язковими для сторони, яку правонаступник замінив.
За змістом статті 512 ЦК України, статті 442 ЦПК України та статті 15 Закону України «Про виконавче провадження» у разі вибуття кредитора в зобов`язанні він замінюється правонаступником.
Виходячи із цих норм, зокрема, пунктів 1 і 2 частини першої статті 512 ЦК України, у разі передання кредитором своїх прав іншій особі за правочином (відступлення права вимоги) чи правонаступництва (припинення юридичної особи шляхом злиття, приєднання, поділу, перетворення або ліквідації, спадкування) на стадії виконання судового рішення відбувається вибуття кредитора.
Така заміна кредитора відбувається поза межами виконавчого провадження у разі смерті кредитора, припинення юридичної особи чи відступлення права вимоги.
У зв`язку з такою заміною кредитора відбувається вибуття цієї особи з виконавчого провадження, у зв`язку із чим припиняється її статус сторони виконавчого провадження і її заміна належним кредитором проводиться відповідно до частини п`ятої статті 15 Закону України «Про виконавче провадження», статті 442 ЦПК України за заявою заінтересованої сторони зобов`язання, якою є правонаступник, що отримав від попереднього кредитора всі права та обов`язки в зобов`язанні, у тому числі й право бути стороною виконавчого провадження.
Виходячи зі змісту статей 512, 514 ЦК України, статті 15 Закону України «Про виконавче провадження», з урахуванням положень статті 442 ЦПК України, заміна кредитора у зобов`язанні можлива з підстав відступлення вимоги (цесія), правонаступництва (смерть фізичної особи, припинення юридичної особи) тощо, до нового кредитора переходять права первісного кредитора у зобов`язанні в обсязі і на умовах, що існували на момент переходу цих прав, у тому числі бути стороною виконавчого провадження шляхом подання ним та розгляду судом заяви про заміну стягувача.
Аналогічний правовий висновок викладено у постанові Верховного Суду України від 20 листопада 2013 року у справі № 6-122цс13 та постанові Верховного Суду від 30 січня 2019 року у справі № 2-230/11 (провадження № 61-46230св18).
Отже, підставою для заміни сторони виконавчого провадження, тобто процесуального правонаступництва, є наступництво у матеріальних правовідносинах, унаслідок якого відбувається вибуття сторони зі спірних або встановлених судом правовідносин і переходу до іншої особи прав і обов`язків вибулої сторони в цих правовідносинах. Аналогічний правовий висновок викладено у Постанові ВС від 19.02.2020р. по справі №2-3897/10.
Крім того, норма статті 442 ЦПК України має імперативний характер, оскільки в ній прямо визначено правило поведінки, а саме: замінити сторону виконавчого провадження, а не замінювати сторону виконавчого провадження лише у відкритому виконавчому провадженні чи за інших обставин.
Таким чином, заміна сторони виконавчого провадження її правонаступником може відбуватися як при відкритому виконавчому провадженні, так і при відсутності виконавчого провадження, тобто може бути проведена на будь-якій стадії процесу. Без заміни сторони
виконавчого провадження правонаступник позбавлений процесуальної можливості ставити питання про відкриття виконавчого провадження та вчиняти інші дії згідно із Законом України «Про виконавче провадження».
Відповідно до п. 17.4 Перехідних положень ЦПК України у разі втрати виконавчого документа суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, незалежно від того, суд якої інстанції видав виконавчий документ, може видати його дублікат, якщо стягувач або державний виконавець, приватний виконавець звернувся із заявою про це до закінчення строку, встановленого для пред`явлення виконавчого документа до виконання.
Головним критерієм для можливості задоволення відповідного роду заяв є саме дотримання строку встановленого для пред`явлення виконавчого документа до виконання.
Згідно зінформацією зАвтоматизованої системивиконавчих провадженнявиконавче провадження№ 65044934з примусовоговиконання виконавчоголиста щодоБоржника булозавершено вСтарокостянтинівському відділідержавної виконавчоїслужби уХмельницькому районіХмельницької областіЦентрального-Західногоміжрегіонального управлінняМіністерства юстиції (м. Хмельницький). Станом на день подання заяви оригінал виконавчого листа щодо Боржника на примусовому виконанні не перебуває, тому сам факт відсутності виконавчого документа у стягувача та в органі державної виконавчої служби свідчить про те, що його було втрачено.
Виходячи з дати ухвалення рішення суду, що набрало законної сили 11.11.2014 року, з урахуваннямст. 12 ЗУ «Про виконавче провадження»,в редакції,діючій намомент виникненняспірних правовідносин,згідно якоївиконавчі документиможуть бутипред`явленідо примусового виконання протягом року, оскільки заявник звернувся з відповідною заявою лише 03.01.2024 року, не надав суду інформації щодо можливого переривання строку пред`явлення виконавчого документу до виконання, суд вважає вказаний строк пропущеним.
Згідно з ч.1, 2 ст. 433 ЦПК України,у разі пропуску строку для пред`явлення виконавчого документа до виконання з причин, визнаних судом поважними, пропущений строк може бути поновлено.Заява про поновлення пропущеного строку для пред`явлення виконавчого документа, виданого судом, подається до суду, який розглядав справу як суд першої інстанції.Заява про поновлення пропущеного строку для пред`явлення виконавчого документа, виданого іншими органами (посадовими особами), подається до суду за місцем виконання відповідного рішення.
У своїй заяві ТОВ «ФК «ЕЛІТ ФІНАНС» вказує, що пред`явлення виконавчого документа до виконання припадав на період ліквідації АТ «ІМЕКСБАНК», однак жодних доказів на підтвердження вказаного твердження заявником не надано.
Окрім цього, вимоги заявника щодо поновлення строку для пред`явлення виконавчого документа до виконання є похідною вимогою, що виключає можливість її задоволення з підстав недоведеності вимоги для видачі дублікату виконавчого листа.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення вимог провидачу дублікатів виконавчих листів та поновлення строку для їх пред`явлення до виконання.
Керуючись ст. 260,261,433,442, п.17.4 Перехідних положень ЦПК України,
УХВАЛИВ:
Заяву товариства з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія «ЕЛІТ ФІНАНС» про заміну сторони виконавчого провадження, видачу дубліката виконавчого документа та поновлення пропущеного строку для пред`явлення виконавчого документа до виконання задовольнити частково.
Замінити сторону стягувача товариство з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія» «ФІНРАЙТ» на правонаступника товариство з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія «ЕЛІТ ФІНАНС» у справі № 683/1614/14-ц.
В іншій частині вимог товариства з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія «ЕЛІТ ФІНАНС» відмовити.
Ухвала набирає законної сили негайно після проголошення.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Хмельницького апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом 15 днів з дня складання повної ухвали.
Суддя
Суд | Старокостянтинівський районний суд Хмельницької області |
Дата ухвалення рішення | 20.03.2024 |
Оприлюднено | 28.03.2024 |
Номер документу | 117939622 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Інші скарги та заяви в процесі виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) |
Цивільне
Старокостянтинівський районний суд Хмельницької області
Бондарчук Л. А.
Цивільне
Старокостянтинівський районний суд Хмельницької області
Бондарчук Л. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні