Справа № 529/97/24
Провадження № 2/529/135/24
УХВАЛА
про призначення судової експертизи
25 березня 2024 року Диканський районний суд Полтавської області в складі :
головуючого судді Петенко Л.Є.
з участю секретаря Звягольської В.А.
відповідача - ОСОБА_1
розглянувши у відкритому підготовчому засіданні, в залі суду, в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_1 про визнання заповіту недійсним
встановив:
В провадженні Диканського районного суду Полтавської області перебуває вище вказана справа.
29.02.2024 позивачем ОСОБА_2 до суду подано клопотання про призначення судово-психіатричної експертизи, на вирішення якої поставити питання зазначені у клопотанні. Проведення такої експертизи позивач ОСОБА_2 просить доручити Полтавськійфілії судово-психіатричних експертиз державної установи «Інститут психіатрії, судово-психіатричної експертизи та моніторингу наркотиків МОЗ України».
В обґрунтування клопотання позивач ОСОБА_2 вказав, що за життя його батько хворів на рак ротоглотки, в тому числі іншими хронічними захворюваннями, які негативно впливають на психоемоційний стан та викликають психічні відхилення. Останній проходив курси поліхіміотерапії згідно протоколів лікування в умовах відділення пухлин голови та шиї КП «ПОКОД ПОР». На думку позивача ОСОБА_2 заповіт підлягає визнанню недійсним, оскільки на момент його складання і посвідчення його батько ОСОБА_3 не усвідомлював значення своїх дій, через вище вказану тяжку хворобу, почали явно простежуватися проблеми з психікою та пам`яттю.
Також для проведення експертизи позивач просить витребувати з комунального підприємства «Полтавський обласний клінічний онкологічний диспансер Полтавської обласної ради» оригінал медичної картки хворого ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , а також оригінали виписок з медичної картки хворого, які необхідні для проведення судово-психіатричної експертизи.
В підготовче засідання ОСОБА_2 не з`явився, однак подав до суду заяву про розгляд справи у його відсутність.
В підготовчому засіданні відповідачка ОСОБА_1 при розгляді клопотання про призначення судово-психіатричної експертизи покладається на розсуд суду.
Диканська селищна рада Полтавського району Полтавської області в якості третьої особи подала до суду письмове пояснення, у яких просить відмовити у задоволенні позову.
Краснокутська державна нотаріальна контора Харківської області, як третя особа по справі подала до суду клопотання про розгляд справи у відсутність її представника. При вирішенні спору покладається на розсуд суду.
Дослідивши заяву позивача, заслухавши думку відповідачки, суд приходить до наступного висновку.
Відповідно до ч. 1ст. 103 ЦПК Українисуд призначає експертизу у справі за сукупності таких умов: для з`ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо; сторонами (стороною) не надані відповідні висновки експертів із цих самих питань або висновки експертів викликають сумніви щодо їх правильності.
Згідно ч. 1ст. 104 ЦПК Україниекспертиза призначається ухвалою суду, де зазначаються: підстави проведення експертизи, питання, з яких експерт має надати суду висновок, особу (осіб), якій доручено проведення експертизи, перелік матеріалів, що надаються для дослідження, та інші дані, які мають значення для проведення експертизи.
Судова експертиза повинна призначатися лише у разі дійсної потреби у спеціальних знаннях для встановлення фактичних даних, що входять саме до предмету доказування, тобто у разі, коли висновок експерта не можуть замінити інші засоби доказування.
Відповідно до п. 16 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 9 від 06.11.2009 «Про судову практику розгляду цивільних справ про визнання правочинів недійсними» роз`яснено, що правила ст. 225 ЦК України поширюються на ті випадки, коли фізичну особу не визнано недієздатною, однак у момент вчинення правочину особа перебувала в такому стані, коли вона не могла усвідомлювати значення своїх дій та (або) не могла керувати ними (тимчасовий психічний розлад, нервове потрясіння тощо). Для визначення наявності такого стану на момент укладення правочину суд за вимогами ст. 103 ЦПК України призначає експертизу за умов з`ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо.
Предметом позову є вимоги про визнання заповіту недійсним із підстав передбачених ст.225 ЦК України, а саме, що ОСОБА_4 на час посвідчення оскаржуваного заповіту не усвідомлював значення своїх дій та не міг ними вільно керувати.
В порядку п. 2 ч. 1 ст.105 ЦПК України, призначення експертизи судом є обов`язковим у разі заявлення клопотання про призначення експертизи хоча б однією із сторін, якщо у справі потрібно встановити психічний стан особи.
Таким чином, з огляду на вище викладені обставини, для правильного вирішення та з`ясування обставин, що мають значення для справи, суд приходить до висновку за необхідне призначити посмертну судово-психіатричну експертизу з метою встановлення характеру і ступеню ушкодження здоров`я та встановлення психічного стану ОСОБА_3 на час складання заповіту, а отже клопотання позивача ОСОБА_2 підлягає задоволенню.
В зв`язку з призначенням експертизи відповідно до вимог п. 5 ч. 1 ст. 252 ЦПК України провадження в справі підлягає зупиненню на час проведення експертизи.
Керуючись ст. 105, 252, 298, 260, 353 ЦПК України, суд
вирішив:
Клопотання позивача ОСОБА_2 про призначення судово-психіатричної експертизи, задовольнити.
Призначити по справі за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_1 про визнаннязаповіту недійсним посмертну судово-психіатричну експертизу.
На вирішення експерта поставити наступні запитання:
-чи страждав ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на яке-небудь психічне захворювання в період з 24.09.2021 року під час онкологічного захворювання та проходження відповідного лікування по день смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 ?
-чи був у ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , хронічний стійкий психічний розлад в період з 24.09.2021 року по день смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 ?
-якщо так, то чи був здатний ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , усвідомлювати значення своїй дій та (або) керувати ними в період з 24.09.2021 року по день смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 ?
-чи міг ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з урахуванням стану здоров`я, в момент складання та підписання заповіту на ім`я ОСОБА_1 , посвідченого Диканською селищною радою Полтавської області, усвідомлювати значення своїх дій під час тяжкого захворювання - плоско клітинної карциноми, з урахуванням проходження відповідного лікування в умовах відділення пухлин голови та шиї КП «ПОКОД ПОР» в період з 03.02.-08.02.2022 року, 31.03.-05.04.2022 року, 26.04.-01.05.2022
Проведення експертизи доручити експертам Полтавської філії судово-психіатричної експертизи державної установи «Інститут психіатрії, судово-психіатричної експертизи та моніторингу наркотиків МОЗ України» (м. Полтава, вул. Медична, 1).
Попередити експерта про кримінальну відповідальність за ст.ст.384, 385 КК України.
На розгляд експерту надати матеріали цивільної справи №529/97/24 (№2/529/135/24).
Обов`язок по оплаті експертизи покласти на позивача ОСОБА_2 .
Витребувати у комунального підприємства «Полтавський обласний клінічний онкологічний диспансер Полтавської обласної ради» оригінал медичної картки хворого ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , а також оригінали виписок з медичної картки хворого.
Провадження по справі до закінчення проведення експертизи зупинити.
Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до Полтавського апеляційного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Головуюча: Л.Є. Петренко
Суд | Диканський районний суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 25.03.2024 |
Оприлюднено | 29.03.2024 |
Номер документу | 117947012 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за заповітом |
Цивільне
Диканський районний суд Полтавської області
Петренко Л. Є.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні