Справа № 952/790/23
ЗАОЧНЕ Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
26.03.2024 Зачепилівський районний суд Харківської області в складі:
головуючого судді - Яценка Є.І.,
за участю секретаря судового засідання - Ніколенко Л.О.,
за участю сторін:
представника позивачки - ОСОБА_1 ,
представника третьої особи - Товстоног Ю.М. ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в с. Зачепилівка Харківської області в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_3 до ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , третя особа: Служба у справах дітей Зачепилівської селищної ради Харківської області, про позбавлення батьківських прав, призначення опікуна та стягнення аліментів, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_3 звернулася до суду з позовом до ОСОБА_4 та ОСОБА_5 ,в якому зазначено, що останні є батьками неповнолітніх дітей: ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . Позивачка є бабусею дітей, вони тривалий час проживають разом з нею та знаходяться на її вихованні та утриманні. Відповідач ОСОБА_4 є сином позивачки, нехтує своїми батьківськими обов`язками та власне усунувся від виховання та утримання дітей. Відповідачка ОСОБА_5 залишила дітей близько 10 років тому, раніше переодично з`являлася до них, але на даний час не приймає участі у їх вихованні, навчанні, лікуванні, матеріально не забезпечує. Відповідачі жодним чином не піклуються про дітей, не проявляють зацікавленості в їх вихованні, не приймають участі в навчальному процесі, не цікавляться станом здоров`я, не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду та лікування, незважаючи на те, що місцепроживання дітей їм добре відоме.
Тому ОСОБА_3 просить суд позбавити відповідачів батьківських прав відносно їх неповнолітніх дітей; призначити її опікуном над ними; стягувати з відповідачів на її користь аліменти на утримання неповнолітніх дітей в розмірі 1/3 частини усіх видів заробітку (доходу) та стягнути судові витрати.
В судовому засіданні представник позивачки ОСОБА_1 позов підтримала, просила його задовольнити в повному обсязі, не заперечувала проти заочного розгляду справи.
Відповідачі у судове засідання повторно не з`явилися, про день та час слухання справи були повідомлені своєчасно і належним чином в порядку ст. 128 ЦПК України, причини неявки суду не повідомили, відзиву на позов не надали. Будь-яких клопотань від відповідачів до суду не надходило.
Представник Служби у справах дітей Зачепилівської селищної ради Харківської області Товстоног Ю.М. в судовому засіданні з приводу задоволення позову не заперечувала та підтвердила факт невиконання відповідачами батьківських обов`язків щодо неповнолітніх дітей ОСОБА_6 та ОСОБА_7 , що відображено у висновку органу опіки та піклування про доцільність позбавлення відповідачів батьківських прав, та цілком відповідатиме інтересам дітей. Проти призначення позивачки опікуном також не заперечувала, оскільки діти тривалий час проживають у бабусі, яка повністю займається питаннями їхнього виховання, навчання та утримання.
Приймаючи до уваги те, що судом виконані вимоги щодо повідомлення відповідачів про розгляд справи у спосіб передбачений законом та з огляду на те, що останні не подали відзив, представник позивачки ОСОБА_1 не заперечувала проти заочного вирішення справи, суд вважає, що є передбачені ст.ст. 280,281 ЦПК України підстави для ухвалення заочного рішення на підставі наявних у справі письмових доказів.
Вислухавши учасників процесу, дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок наявних у справі доказів у їх сукупності, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що батьками ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , є відповідачі ОСОБА_5 та ОСОБА_4 .
Відповідачі з 17.07.2009 перебували у шлюбі, який рішенням Зачепилівського районного суду Харківської області від 28.02.2019 було розірвано.
Позивачка є матір`ю відповідача ОСОБА_4 , що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_1 , тобто неповнолітні діти ОСОБА_6 та ОСОБА_7 є її онуками.
Відповідно до довідки № 20-13/108 від 18.10.2023 виданої Рунівщинським старостинським округом №8 Зачепилівської селищної ради Красноградського району Харківської області ОСОБА_3 дійсно здійснює догляд та виховання за своїми двома онуками ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , які зареєстровані з нею за адресою АДРЕСА_1 , але фактично проживають за адресою АДРЕСА_2 . Батьки дітей ОСОБА_5 та ОСОБА_4 за місцем реєстрації не проживають.
Згідно довідок № 01-44/285 та 01-44/284 від 19.10.2023 виданих КЗ «Рунівщинський ліцей» Зачепилівської селищної ради Красноградського району Харківської області ОСОБА_7 навчається в 4 класі, а ОСОБА_6 навчається у 9 класі. Їхні батьки: ОСОБА_4 та ОСОБА_5 , питанням виховання, навчання та забезпечення дітей не займаються.
Відповідно до довідки КНП «Центр первинної медичної допомоги» Зачепилівської селищної ради Харківської області від 19.10.2023 при зверненні до сімейного лікаря з приводу захворювань та профілактичних оглядів дітей ОСОБА_6 та ОСОБА_7 приймала участь їх бабуся ОСОБА_3 .
Ст. 8 Закону України «Про охорону дитинства» передбачено, що кожна дитина має право на рівень життя, достатній для її фізичного, інтелектуального, морального, культурного, духовного і соціального розвитку.
Статтею 12 Закону України «Про охорону дитинства» передбачено, що на кожного з батьків покладається однакова відповідальність за виховання, навчання і розвиток дитини. Батьки, або особи, які їх замінюють, мають право і зобов`язані виховувати дитину, піклуватися про її здоров`я, фізичний, духовний і моральний розвиток, навчання, створювати належні умови для розвитку її природних здібностей, поважати гідність дитини, готувати її до самостійного життя та праці.
В силу ст. 150 СК України батьки зобов`язані піклуватися про здоров`я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток, а також здобуття дитиною повної загальної середньої освіти, готувати її до самостійного життя.
Згідно з ч.4 ст. 155 СК України ухилення кого-небудь із батьків від виконання батьківських обов`язків є підставою для покладення на них відповідальності, встановленої законом.
Стаття 164 СК України містить перелік підстав для застосування до винної особи такого виду відповідальності як позбавлення батьківських прав.
Відповідно до п.2 ч.1 ст. 164 СК України, мати, батько можуть бути позбавлені судом батьківських прав, якщо вона, він ухиляються від виконання своїх обов`язків по вихованню дитини та/або забезпечення здобуття нею повної загальної середньої освіти.
Пунктом 15 постанови Пленуму Верховного Суду України № 3 від 30.03.2007 «Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав» (зі змінами, внесеними згідно з постановою Пленуму Верховного Суду України № 20 від 19.12.2008) визначено, що позбавлення батьківських прав є крайнім заходом впливу на осіб, які не виконують батьківських обов`язків, а тому питання про його застосування слід вирішувати лише після повного, всебічного, об`єктивного з`ясування обставин справ, зокрема ставлення батьків до дітей.
В п.16 постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.03.2007 № 3 «Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав» зазначається, що особи можуть бути позбавлені батьківських прав лише щодо дитини, яка не досягла вісімнадцяти років, і тільки з підстав, передбачених ст. 164 СК України. Ухилення батьків від виконання своїх обов`язків має місце, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя, зокрема: не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини.
Згідно висновку Органу опіки та піклування виконавчого комітету Зачепилівської селищної ради Харківської області № 168/03.01-25 від 19.01.2024 орган опіки та піклування вважає за доцільне позбавити ОСОБА_5 та ОСОБА_4 батьківських прав відносно неповнолітніх дітей: ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
У зв`язку з наведеним суд прийшов до висновку, що вимоги позивачки про позбавлення батьківських прав обґрунтовані, а тому підлягають задоволенню, оскільки в судовому засіданні достовірно встановлено, що відповідачі свідомо ухиляються від виконання своїх обов`язків по вихованню та утриманню своїх двох неповнолітніх дітей, зокрема: не забезпечують здобуття дітьми повної загальної середньої освіти, не забезпечують їх харчуванням, матеріальною підтримкою, медичним доглядом, не спілкуються з дітьми та не виявляють інтересу до їхнього внутрішнього світу, не надають будь-якої допомоги на їх утримання, тобто самоусунулися від виконання батьківських обов`язків і тим самим знехтували своїми батьківськими правами та обов`язками. Тому, захищаючи права та інтереси малолітніх дітей, слід позбавити відповідачів батьківських прав.
Відповідно до ч.6 ст. 164 СК України, рішення суду про позбавлення батьківських прав після набрання ним законної сили суд надсилає органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем реєстрації народження дитини.
Крім того суд вважає, що позовна вимога про призначення ОСОБА_3 опікуном над малолітніми онуками ОСОБА_7 та ОСОБА_6 , які залишилися без батьківського піклування, підлягає задоволенню з огляду на наступне.
Нормами ст. 167 СК України закріплено порядок щодо влаштування дитини, батьки якої позбавлені батьківських прав. Зокрема у частинах 2 та 3 зазначеної норми закріплено, якщо дитина не може бути передана другому з батьків, переважне право перед іншими особами на передання їм дитини мають, за їхньою заявою, баба та дід, повнолітні брати та сестри, інші родичі дитини, мачуха, вітчим. Якщо дитина не може бути передана бабі, дідові, повнолітнім братам та сестрам, іншим родичам, мачусі, вітчиму, вона передається на опікування органу опіки та піклування.
Згідно ст.55 ЦК України опіка та піклування встановлюються з метою забезпечення особистих немайнових і майнових прав та інтересів малолітніх, неповнолітніх осіб, а також повнолітніх осіб, які за станом здоров`я не можуть самостійно здійснювати свої права і виконувати обов`язки.
Відповідно до ст. 243 СК України опіка, піклування встановлюється над дітьми-сиротами і дітьми, позбавленими батьківського піклування. Опіка встановлюється над дитиною, яка не досягла чотирнадцяти років, а піклування - над дитиною у віці від чотирнадцяти до вісімнадцяти років. Опіка, піклування над дитиною встановлюється органом опіки та піклування, а також судом у випадках, передбачених Цивільним кодексом України.
Відповідно до ст. 244 СК України опікуном, піклувальником дитини може бути за її згодою повнолітня дієздатна особа. При призначенні дитині опікуна або піклувальника органом опіки та піклування враховуються особисті якості особи, її здатність до виховання дитини, ставлення до неї, а також бажання самої дитини. Не можуть бути опікунами, піклувальниками дитини особи, зазначені в статті 212 цього Кодексу.
Статтею 63 ЦК України передбачено, що опікуном або піклувальником може бути лише фізична особа з повною цивільною дієздатністю. Фізична особа може бути призначена опікуном або піклувальником лише за її письмовою заявою. Опікун або піклувальник призначаються переважно з осіб, які перебувають у сімейних, родинних відносинах з підопічним, з урахуванням особистих стосунків між ними, можливості особи виконувати обов`язки опікуна чи піклувальника.
Згідно висновку Служби у справах дітей Зачепилівської селищної ради Харківської області № 01-26/37 від 29.01.2024 вбачається доцільність призначення опікуном ОСОБА_3 над її онуками ОСОБА_7 та ОСОБА_6 , які фактично вже перебувають під опікою бабусі.
Таким чином суд прийшов до висновку, що вимоги позивачки про встановлення опікуном над малолітніми дітьми ОСОБА_7 та ОСОБА_6 , є обґрунтованими, оскільки в судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_3 є їхньою бабусею, піклується над онуками, які проживають разом з нею, знаходяться на її вихованні та утриманні, вона бажає бути їхнім опікуном, та не має перешкод, передбачених ст. 212 СК України.
З приводу стягнення аліментів суд виходить з наступного.
Відповідно до ч.ч. 2, 3 ст. 166 СК України, особа позбавлена батьківських прав, не звільняється від обов`язку щодо утримання дитини. При задоволенні позову щодо позбавлення батьківських прав суд одночасно приймає рішення про стягнення аліментів на дитину.
За правилами ст. 180 СК України батьки зобов`язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття.
Частиною 3 ст. 181 СК України визначено, що рішенням суду кошти на утримання дитини (аліменти) присуджуються у частці від доходу її матері, батька або у твердій грошовій сумі за вибором того з батьків або інших законних представників дитини, разом з яким проживає дитина. Спосіб стягнення аліментів, визначений рішенням суду, змінюється за рішенням суду за позовом одержувача аліментів.
Згідно з ч.2 ст. 182 СК України, мінімальний розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.
В силу ч.5 ст.183 СК України той із батьків або інших законних представників дитини, разом з яким проживає дитина, має право звернутися до суду із заявою про видачу судового наказу про стягнення аліментів у розмірі на одну дитину - однієї чверті, на двох дітей - однієї третини, на трьох і більше дітей - половини заробітку (доходу) платника аліментів, але не більше десяти прожиткових мінімумів на дитину відповідного віку на кожну дитину.
Згідно з ч.1 ст. 191 СК України аліменти присуджуються за рішенням суду від дня пред`явлення позову.
З огляду на наведене, враховуючи потреби неповнолітніх дітей, те, що відповідачі, за віком є працездатними особами та можуть працювати, аліменти, спрямовані на утримання дітей, повинні бути достатніми і співрозмірними з урахуванням мети аліментного зобов`язання, суд приходить до висновку про необхідність стягнення з відповідачів аліментів на користь опікуна ОСОБА_3 на утримання малолітніх дітей: ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , у розмірі 1/3 частки заробітку (доходу), але не менше 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, щомісячно, починаючи стягувати з дня подачі позовної заяви до суду і до досягнення дітьми повноліття.
Рішення в частині стягнення аліментів в межах суми платежу за один місяць підлягає негайному виконанню.
Судом встановлено, що за звернення до суду з даним позовом позивачкою сплачено судовий збір в розмірі 1073,60 грн. відповідно до квитанції № 4 від 14.11.2023.
Враховуючи, що позовні вимоги ОСОБА_3 підлягають задоволенню, суд приходить до висновку, що у відповідності до ч.1 ст. 141 ЦПК України, з відповідачів на користь позивачки підлягають стягненню витрати з оплати судового збору, а саме по 50% від загальної суми судового збору, тобто по 536,80 грн. з кожного.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 4,12,76,141,258,263-265,280-284 ЦПК України, ст.ст. 19,150,151,164,166,180-184,192 СК України, суд, -
УХВАЛИВ:
Позов ОСОБА_3 до ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , третя особа: Служба у справах дітей Зачепилівської селищної ради Харківської області, про позбавлення батьківських прав, призначення опікуна та стягнення аліментів - задовольнити.
Позбавити ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , батьківських прав відносно його неповнолітніх дітей: ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Позбавити ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , батьківських прав відносно її неповнолітніх дітей: ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Призначити ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , РНОКПП НОМЕР_2 , опікуном над дітьми: ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Стягувати з ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , аліменти на користь опікуна ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , РНОКПП НОМЕР_2 , зареєстрованої та проживаючої за адресою: АДРЕСА_2 , на утримання неповнолітніх дітей: ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , у розмірі 1/3 частки його заробітку (доходу), але не менше 50 % прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку на кожну дитину щомісячно, починаючи з 14.11.2023 і до досягнення дітьми повноліття.
Стягувати з ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_3 , аліменти на користь опікуна ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , РНОКПП НОМЕР_2 , зареєстрованої та проживаючої за адресою: АДРЕСА_2 , на утримання неповнолітніх дітей: ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , у розмірі 1/3 частки її заробітку (доходу), але не менше 50 % прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку на кожну дитину щомісячно, починаючи з 14.11.2023 і до досягнення дітьми повноліття.
Рішення в частині стягнення аліментів у межах суми платежу за один місяць підлягає негайному виконанню.
Стягнути з ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , на користь ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , РНОКПП НОМЕР_2 , зареєстрованої та проживаючої за адресою: АДРЕСА_2 , сплачений судовий збір в розмірі 536,80 грн..
Стягнути з ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_3 , на користь ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , РНОКПП НОМЕР_2 , зареєстрованої та проживаючої за адресою: АДРЕСА_2 , сплачений судовий збір в розмірі 536,80 грн..
Відповідно до ч.5 ст. 164 СК України рішення суду про позбавлення батьківських прав після набрання ним законної сили надіслати органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем реєстрації народження дитини.
Роз`яснити, що батько, мати, які позбавлені батьківських прав, мають право на звернення до суду з позовом про поновлення батьківських прав у разі зміни поведінки особи, позбавленої батьківських прав та обставин, що були підставою для позбавлення батьківських прав.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду;
Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 ЦПК України.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених ЦПК України, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Суддя Є.І. Яценко
Суд | Зачепилівський районний суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 26.03.2024 |
Оприлюднено | 01.04.2024 |
Номер документу | 117953826 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про позбавлення батьківських прав |
Цивільне
Зачепилівський районний суд Харківської області
Яценко Є. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні