Рішення
від 27.03.2024 по справі 342/84/24
ГОРОДЕНКІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 342/84/24

Провадження № 2/342/183/2024

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 березня 2024 року м. Городенка

Городенківський районний суд Івано-Франківської області в складі:

головуючого судді Федів Л.М.

секретаря судового засідання Матієк І.П.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Городенка в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Кредитної спілки «Скарбниця» до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 про стягнення боргу за кредитним договором,

В С Т А Н О В И В :

Представник кредитної спілки «Скарбниця» (місцезнаходження: вул. Богуна, 9, м. Городенка, Івано-Франківська область) звернувся до суду з позовом до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , які проживають за адресою: АДРЕСА_1 , та просить: стягнути солідарно з відповідачів на користь кредитної спілки«Скарбниця»заборгованість закредитним договором№ 18459від 14.08.2020в розмірі43048,40грн;стягнути пропорційноз відповідачівна користьКредитної спілки «Скарбниця»судові витрати в розмірі по 1009,34 грн.

Позовнівимоги мотивованітим,що кредитнаспілка «Скарбниця», згідно Статуту, з членом кредитної спілки ОСОБА_1 14.08.2020 року уклала кредитний договір № 18459 в сумі 30 000 грн. строком на 36 місяців, тобто по 14.08.2023. Відповідно до умов кредитного договору та графіка розрахунків погашення кредиту та сплати процентів за користування ним здійснюється вкінці строку дії кредитного договору. Згідно п.3.1 кредитного договору процентна ставка за користування кредитом становила 60,00 % на рік від суми залишку кредиту за кожен день користування кредитом і не може бути збільшена без письмової згоди позичальника. Відсотки нараховуються за фактичне число календарних днів користування кредитом за виключенням дня отримання кредиту та включаючи дату його повернення. 14.08.2020 відповідач згідно видаткового касового ордеру № 5 отримала кредит в розмірі 30 000 грн. Зобов`язання відповідача за кредитним договором забезпечувалося порукою ОСОБА_2 відповідно до договору поруки № 21633 від 14.08.2020 та ОСОБА_3 відповідно до договору поруки № 21634 від 14.08.2020. Також зобов`язання відповідача за Кредитним договором забезпечувалося заставою майна відповідно до Договору застави майна № 9298 від 14.08.2020, укладеного між позивачем та відповідачем. На даний час позивачу заборгованість основної суми за кредитним договором разом з сумою нарахованих за користування ним відсотків відповідачем не повернуто та не сплачена, що є порушенням умов договору. Отже, боржник проявив недобросовісність у взаємовідносинах з кредитною спілкою, що є грубим порушенням кредитного договору № 18459 від 14.08.2020. Протягом строку договору відповідачем було здійснено оплати на погашення відсотків у сумі 18873,25 грн. та кредиту 10076,75 грн. Термін договору закінчився та відповідачем умови договору не виконано. У зв`язку із неналежним виконанням зобов`язань, кредитною спілкою неодноразово були направлені листи відповідачам про порушення умов кредитного договору та відповідно позивач вимагав виконання зобов`язань за договором. Однак, відповідачі не вчинили жодних дій відповідно до змісту листа.

Ухвалою судді Андріюк І.Г. від 23 січня 2024 року прийнято дорозгляду тавідкрито провадженняу цивільнійсправі запозовною заявоюкредитної спілки«Скарбниця» до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 простягнення боргуза кредитнимдоговором.Справу постановлено розглядати в порядку спрощеного позовного провадження в судовому засіданні з викликом сторін.

На підставі розпорядження керівника апарату суду №66 від 06.02.2024, вказану справу за повторним автоматизованим розподілом справ передано судді Федів Л.М.

Ухвалою судді Федів Л.М. від 08 лютого 2024 року прийнято справу № 342/81/24 до свого провадження. Повторно розпочато розгляд справи по суті та постановлено проводити за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін. Судове засідання призначено на 05.03.2024 року о 10 год. 15 хв. в приміщенні Городенківського районного суду Івано-Франківської області (м. Городенка вул. Героїв Євромайдану, 7, зал судових засідань № 2).

У зв`язку із неявкою в судове засідання 05.03.2024 відповідачів ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , судове засідання було відкладено на 09:45 год. 27 березня 2024 року.

В судове засідання 27 березня 2024 року учасники справи не з`явилися.

Представник позивача кредитної спілки «Скарбниця» по довіреності Семенюк О.Г., 05 березня 2024 року, подала заяву про розгляд справи у її відсутності. Позовні вимоги підтримує в повному обсязі та просить задовільнити. У разі неявки відповідачів в судове засідання, не заперечує щодо заочного розгляду справи.

Відповідач ОСОБА_1 04 березня 2024 року подала до суду заяву про розгляд справи без її участі. Позовні вимоги визнає.

Відповідачі ОСОБА_2 , ОСОБА_3 в судові засідання призначені по справі жодного разу не прибули з невідомих суду причин, про час та місце розгляду справи були повідомлені у встановленому законом порядку. Відзив на позовну заяву відповідачі не подали та клопотання про відкладення розгляду справи 27.03.2024 від відповідачів до суду не надходило.

Передбачених ч.2 статті 223 ЦПК України підстав для відкладення розгляду справи судом не встановлено, судом прийнято рішення про розгляд справи за відсутності сторін. У зв`язку з неявкою в судове засідання всіх учасників справи фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється, відповідно до положень ч.2 ст.247 ЦПК України.

Розгляд справи здійснюється у порядку спрощеного позовного провадження згідно гл.10 Розділу ІІІ ЦПК України.

Проаналізувавши викладені в позовній заяві обґрунтування позивача, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому їх дослідженні, врахувавши також правові норми, які регулюють спірні правовідносини, суд дійшов наступного висновку.

Відповідно до ч.1 ст.4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Згідно ч.1 ст.81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Згідно ст. 3 Закону України "Про кредитні спілки" кредитна спілка може укладати від свого імені договори та інші угоди, які не суперечать цьому Закону. За правилами ст. 5 Закону України "Про кредитні спілки" кредитні спілки в Україні діють відповідно до цього Закону, інших законів України та виданих відповідно до них нормативно-правових актів.

Згідно з ч. 1 ст. 1 Закону України "Про кредитні спілки" кредитна спілка це неприбуткова організація, заснована фізичними особами, професійними спілками, їх об`єднаннями на кооперативних засадах з метою задоволення потреб її членів у взаємному кредитуванні та наданні фінансових послуг за рахунок об`єднаних грошових внесків членів кредитної спілки. Абзацом третім ч. 1 ст.21 цього Закону передбачено, що кредитна спілка відповідно до свого статуту надає кредити своїм членам на умовах їх платності, строковості та забезпеченості в готівковій та безготівковій формі.

Згідно з п. 3 ч. 1 ст. 1 Закону України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг" фінансовий кредит - кошти, які надаються у позику юридичній або фізичній особі на визначений строк та під процент.

Відповідно до ч. 1 ст. 1054 ЦК України за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов`язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов`язується повернути кредит та сплатити проценти.

Згідно зі ст.1048 ЦК України, позикодавець має право на одержання від позичальника процентів від суми позики, якщо інше не встановлено договором або законом. Розмір і порядок одержання процентів встановлюється договором. Якщо договором не встановлений розмір процентів, їх розмір визначається на рівні облікової ставки Національного банку України.

Згідно зі ст.638 ЦК України договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди. Договір укладається шляхом пропозиції однієї сторони укласти договір (оферти) і прийняття пропозиції (акцепту) другою стороною.

Судом встановлено, що 14 серпня 2020 року до кредитного комітету КС «Скарбниця» із заявою про отримання кредиту звернулася ОСОБА_1 . В поданій заяві ОСОБА_1 просила надати їй кредит в сумі 30 000, 00 грн. для ремонту нерухомого майна строком на 36 місяців.

14 серпня 2020 року між кредитною спілкою «Скарбниця» та ОСОБА_1 було укладено договір про споживчий кредит № 18459 про надання коштів у позику, в тому числі і на умовах фінансового кредиту № 4. Відповідно до п.1 даного Договору кредитодавець зобов`язується надати позичальнику споживчий кредит у сумі 30 000,00 грн. на засадах строковості, зворотності, цільового використання, платності та забезпеченості, а позичальник зобов`язується повернути кредит та сплатити проценти за користування кредитом на умовах, визначених цим Договором. Кредит надається строком на 36 місяців від дати отримання позичальником кредиту (п.2.1 Договору). Відповідно до п. 2.4 позичальник зобов`язується повернути кредит та сплатити проценти за користування кредитом з дотриманням Графіка платежів, що є невід`ємною частиною цього Договору до закінчення строку, визначеного п.2.1 цього Договору. Кредит надається на умовах періодичної сплати процентів і сплати основної суми кредиту в кінці строку дії кредитного договору. Згідно п. 3.1, 3.2, 3.3 цього Договору плата за користування кредитом (проценти) є фіксованою та становить 60,00 % річних від суми залишку кредиту за кожен день користування кредитом і не може бути збільшена без письмової згоди позичальника. Проценти нараховуються за фактичне число календарних днів користування кредитом за виключенням дня отримання кредиту та включаючи дату його повернення. Нарахування процентів за цим Договором здійснюється з урахуванням числа днів у календарному році (вихідних, святкових та неробочих днів включно). Кількість днів у році приймається за 365 (366). Розмір та строк сплати процентів і основної суми кредиту встановлюється Графіком платежів. Графік платежів відповідає умовам, зазначеним у п.2.4 цього Договору. Сума процентів за користування кредитом, передбачена Графіком платежів є дійсною за умови дотримання позичальником строків сплати, передбачених Графіком платежів. Відповідно до п.4.1 цього Договору зобов`язання позичальника щодо своєчасного повернення кредиту та сплати процентів за користування кредитом забезпечується порукою та заставою. Згідно п.4.2., 4.2.1, 4.2.2, 4.2.3 з метою своєчасного повернення кредиту, сплати процентів за користування кредитом та інших платежів в забезпечення виконання даного Договору між спілкою та позичальником укладені Договір поруки № 21633, Договір поруки № 21634 від 14.08.2020 та Договір застави № 9298 від 14.08.2020, які оформлені згідно з вимогами чинного законодавства і є невід`ємною частиною даного Договору. Відповідно до п.4.5 даного Договору крім визначеного п.4.1 цього Договору кредит також забезпечується всім належним позичальнику на праві власності майном і коштами, на які згідно чинного законодавства України може бути звернено стягнення. Пунктами 7.1, 7.2., 7.3 даного Договору визначено,що сторони несуть відповідальність за порушення умов цього Договору згідно чинного законодавства України. Порушенням умов цього Договору є його невиконання або неналежне виконання, тобто виконання з порушенням умов, визначених змістом цього Договору. За прострочення позичальником строків сплати, передбачених графіком платежів та/або п.п.2.1, 5.2.8, 5.8, або 9.2 цього Договору позичальник із урахуванням індексу інфляції за весь час прострочення, а також 60,00% річних від простроченої суми.

Даний договір підписаний 14 серпня 2020 року кредитодавцем, позичальником та поручителями. Цього дня було підписано кредитодавцем та позичальником ОСОБА_1 та поручителями ОСОБА_2 , ОСОБА_3 додаток № 1 до Договору про споживчий кредит № 18459 від 14.08.2020 Графік платежів, яким встановлено періодичність та розміри платежів позичальника з повернення кредиту та сплати процентів за користування кредитом.

14 серпня 2020 року відповідачем ОСОБА_1 було підписано паспорт споживчого кредиту.

Також, 14 серпня 2020 року було укладено:

- договір поруки № 21633 між КС «Скарбниця» та ОСОБА_2 з метою забезпечення умов Договору про споживчий кредит № 18459 від 14.08.2020. Відповідно до п.2.1 даного Договору відповідальність поручителя настає в тому разі, якщо позичальник не виконує або неналежним способом виконує свої грошові зобов`язання згідно Кредитного договору № 18459 від 14.08.2020;

- договір поруки № 21634 між КС «Скарбниця» та ОСОБА_3 з метою забезпечення умов Договору про споживчий кредит № 18459 від 14.08.2020. Відповідно до п.2.1 даного Договору відповідальність поручителя настає в тому разі, якщо позичальник не виконує або неналежним способом виконує свої грошові зобов`язання згідно Кредитного договору № 18459 від 14.08.2020.

Крім того, 14.08.2020 між КС «Скарбниця» та позичальником ОСОБА_1 було укладено Договір застави майна № 9298 до кредитного договору № 18459 від 14.08.2020. Відповідно до п.1.1 даного Договору заставодавець передав у заставу заставодержателю для забезпечення кредиту на суму 30 000 грн. за кредитним договором № 18459 від 14.08.2020 належне останньому на правах власності майно, а саме згідно з Додатком № 1 до цього Договору, яке забезпечує повну оплату кредиту, нарахування процентів за користування кредитом та інших платежів, передбачених цим Договором і вищезазначеним Кредитним договором.

Підтвердженням отримання кредиту 14.08.2020 ОСОБА_1 у розмірі 30000 грн за кредитним договором, є копія видаткового касового ордеру від 14.08.2020.

З вищенаведеного слідує, що позивач свої зобов`язання за договором про споживчий кредит № 18459 від 14.08.2020 перед відповідачем ОСОБА_1 виконав, згідно даного Договору надав їй кредит в розмірі 30000,00 грн., що підтверджується підписом ОСОБА_1 на підтвердженні отримання кредиту.

Відповідно до положень ст.ст.525, 526,530,610, ч.1 ст.612 ЦК України зобов`язання повинні виконуватись належним чином, у встановлений термін, відповідно до умов договору та вимог чинного законодавства. Порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).

Статтею 610 ЦК України визначено, що порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежневи конання). Відповідно до ст. 611 ЦК України, у разі порушення зобов`язання, настають правовінаслідки, встановлені договором або законом.

Однак, у зв`язку із тим, що ОСОБА_1 ігнорувала графік розрахунків станом на 11.01.2024 заборгованість за кредитом ОСОБА_1 перед позивачем становить 43048,40 грн., яка складається із основної суми кредиту 19923,25 грн. та нарахованих несплачених процентів 23125,15 грн.

Згідно ч.1 ст.546 ЦК України одним і видів забезпечення виконання зобов`язання є порука. Статтею 553 ЦК України визначено, що за договором поруки поручитель поручається перед кредитором боржника за виконання ним свого обов`язку. Поручитель відповідає перед кредитором за порушення зобов`язання боржником. На підставі ч.1 та ч.2 ст.554 ЦК України у разі порушення боржником зобов`язання, забезпеченого порукою, боржник і поручитель відповідають перед кредитором як солідарні боржники, якщо договором поруки не встановлено додаткову (субсидіарну) відповідальність поручителя. Поручитель відповідає перед кредитором у тому ж обсязі, що і боржник, включаючи сплату основного боргу, процентів, неустойки, відшкодування збитків, якщо інше не встановлено договором поруки.

Будь-яких доказів, які б спростовували проведений позивачем розрахунок заборгованості відповідачами суду не представлено.

Враховуючи наведене та беручи до уваги те, що відповідач ОСОБА_1 позовні вимоги визнає, відповідачі ОСОБА_2 , ОСОБА_3 в судове засідання не з`явилися для дачі особистих пояснень та не подали до суду відзив на позовну заяву для спростування позовних вимог позивача, суд приходить до висновку, що позов слід задовольнити, питання судових витрат вирішити згідно вимог ст. 141 ЦПК України.

На підставі ст.526, 527, 530, 553-559, 610, 611, 625, 1054 ЦК України, керуючись ст.ст. ст.ст. 258, 259, 264, 265, 268, 273, 352, 354 ЦПК України , суд

У Х В А Л И В:

Позов задовольнити.

Стягнути солідарно з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , на користь Кредитної спілки «Скарбниця»заборгованість за кредитним договором № 18459 від 14.08.2020 в сумі 43048,40 грн (сорок три тисячі сорок вісім гривень 40 коп.)

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 на користь Кредитної спілки «Скарбниця»судові витрати по оплаті судового збору в розмірі 1009,33 грн.

Стягнути з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 на користь Кредитної спілки «Скарбниця»судові витрати по оплаті судового збору в розмірі 1009,33 грн.

Стягнути з ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 на користь Кредитної спілки «Скарбниця»судові витрати по оплаті судового збору в розмірі 1009,33 грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Івано-Франківського апеляційного суду протягом тридцятиднів з дня складення судового рішення.

Місцезнаходження позивача Кредитної спілки «Скарбниця»- вул. Богуна,9 м.Городенка Коломийський район Івано-Франківська область, 78103, код ЄДРПОУ 25068803.

Місце проживання відповідача ОСОБА_1 -АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 .

Місце реєстрації проживання відповідача ОСОБА_2 - АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_2 .

Місце реєстрації проживання відповідача ОСОБА_3 - АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 .

Судове рішення складене 27.03.2024.

Суддя: Федів Л. М.

СудГороденківський районний суд Івано-Франківської області
Дата ухвалення рішення27.03.2024
Оприлюднено29.03.2024
Номер документу117959695
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них страхування, з них інших видів кредиту

Судовий реєстр по справі —342/84/24

Рішення від 27.03.2024

Цивільне

Городенківський районний суд Івано-Франківської області

Федів Л. М.

Ухвала від 08.02.2024

Цивільне

Городенківський районний суд Івано-Франківської області

Федів Л. М.

Ухвала від 23.01.2024

Цивільне

Городенківський районний суд Івано-Франківської області

Андріюк І. Г.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовахліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні