Справа №944/1293/24
Провадження №2-о/944/122/24
УХВАЛА
28.03.2024 року м.Яворів
Суддя Яворівського районного суду Львівської області Швед Н.П.,розглянувши заяву ОСОБА_1 заінтересовані особи Яворівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Яворівському районі Львівської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про встановлення неправильності в актових записах цивільного стану,-
в с т а н о в и л а:
ОСОБА_1 звернулася до суду із заявою в порядку окремого провадження, в якій просить встановити факт неправильності запису: в актовому записі про шлюб її батьків: ОСОБА_2 та ОСОБА_3 за №12 від 25 червня 1967 року в Книзі реєстрації актів цивільного стану про шлюб, який складений виконавчим комітетом Бердихівської сільської ради Яворівського району Львівської області, запису щодо місця народження нареченоого, із внесенням змін до даного актового запису в графі «Відомості прб нареченого» щодо запису місця народження з «Україна Львівська область Яворівський район село Бердичів» на «Німеччина містоГайдельберг»; в актовому записі про народження ОСОБА_4 за №39 від 14 липня 1968 року в Книзі реєстрації актів цивільного стану про народження, який складений виконавчим комітетом Бердихівської сільської ради Яворівського району Львівської області, запису щодо прізвища та імені дитини, прізвищ батьків, дати народження батька, із внесенням змін до даного актового запису в графі «Відомості про дитину» щодо запису прізвища та імені з « ОСОБА_4 » на « ОСОБА_5 », в графі «Відомості про батька» змінити прізвище батька з « ОСОБА_6 » на « ОСОБА_6 », дати народження батька з «1946» на «1944», в графі «Відомості про матір» змінити прізвище матері з « ОСОБА_6 » на « ОСОБА_6 ».
Оглянувши матеріали заяви та додані до неї документи, приходжу до такого висновку.
Згідно із частиною 1статті 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Частиною 1статті 293 ЦПК Українипередбачено, що окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Відповідно до п.5 ч.2ст.293ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо з заяви про встановлення факту, що має юридичне значення, вбачається спір про право, а якщо спір про право буде виявлений під час розгляду справи, - залишає заяву без розгляду (частина четвертастатті 315 ЦПК України).
Визначальною обставиною під час розгляду заяви про встановлення певних фактів у порядку окремого провадження є те, що встановлення такого факту не пов`язане з наступним вирішенням спору про право цивільне.
Під спором про право необхідно розуміти певний стан суб`єктивного права; спір є суть суперечності, конфлікт, протиборство сторін, спір поділяється на матеріальний і процесуальний. Таким чином, виключається під час розгляду справ у порядку окремого провадження існування спору про право, який пов`язаний з порушенням, оспорюванням або
невизнанням, а також недоведенням наявності суб`єктивного права за умов, що є певні особи, які перешкоджають у реалізації такого права.
Отже, у порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо згідно із законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав осіб, а також встановлення факту не пов`язується із наступним вирішенням спору про право.
Як вбачається із заяви та долучених до неї документів, заявниця зазначає, що її в наявному актовому записі про її народження неправильно вказано її прізвище, ім`я та інші неточності, а також в актовому записі про шлюб її батьків наявна неправильність запису місця народження її батька.
Вказує, що у досудовому порядку вона зверталась із заявою до Яворівського відділу ДРАЦС про внесення змін до актового запису про її народження за №39 від 14.07.1968 року, а саме в графі «відомості про дитину» змінити прізвище та ім`я дитини з « ОСОБА_5 » на « ОСОБА_5 », в графі «відомості про батька» змінити прізвище батька з « ОСОБА_6 » на « ОСОБА_6 », дату народження батька з «1946 року» на «1944 рік» та в графі «відомості про матір» змінити прізвище матері з « ОСОБА_6 » на « ОСОБА_6 », а також внести зміни до актового запису про шлюб моїх батьків за №12 від 25.06.1967 року в графі «відомості про нареченого» змінити місце народження нареченого з «Україна Львівська область Яворівський район село Бердихів» на «Німеччина місто Гайдельберг», однак їй було відмовлено у задоволенні заяви.
Фактично заявниця не погоджується з висновком від 14.02.2024року про відмову у внесенні змін до актового запису про її народження №39 від 14.07.1968 року, та актового запису про шлюб її батьків за №12 від 25.06.1967 року. Відтак між заявницею та відділом державної реєстрації актів цивільного стану виник спір з приводу наявності чи відсутності підстав для внесення змін до актового запису про її народження.
Порядок внесення змін в записи актів цивільного стану передбаченийЗаконом України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану»та Правилами внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджениминаказом Міністерства юстиції України 12 січня 2011 року №96/5(далі - Правила).
Відповідно до п.1.7 Правил, зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису, за винятком випадків, встановлених у пункті 2.28 розділу II цих Правил. У разі зберігання актового запису цивільного стану (метричного запису) у державному архіві, внесення змін до актового запису (метричного запису) проводиться зазначеною установою за повідомленням відділу державної реєстрації актів цивільного стану.
Згідно із ч.1ст.22 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав.
За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому.
У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку вказуються причини відмови та зазначається про можливість її оскарження в судовому порядку.
З огляду на наведені норми, законом встановлено інший порядок встановлення факту неправильності у актових записах і внесення в них змін, після відповідної відмови органу державної реєстрації актів цивільного стану.
За правилами пункту 1 частини першої ст.19 КАС України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема спорах фізичних чи юридичних осіб із суб`єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
Зі змісту пунктів 1, 2 частини першоїстатті 4 КАС Українивбачається, що адміністративна справа - це переданий на вирішення адміністративного суду публічно-
правовий спір, де, зокрема, хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв`язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій.
Отже, юрисдикція адміністративного суду поширюється на публічно-правові спори, ознаками яких є не лише спеціальний суб`єктний склад (хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції), але й спеціальні підстави виникнення, пов`язані з виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій.
Критеріями відмежування справ цивільної юрисдикції від інших є, по-перше, наявність у них спору про право, яке має існувати на час звернення до суду, а, по-друге, суб`єктний склад такого спору, в якому однією зі сторін є, як правило, фізична особа.
У цій справі спірні правовідносини пов`язані з відмовою органу державної реєстрації актів цивільного стану внести зміни до актового запису про її народження з підстав наявності суттєвих розбіжностей у наданих нею та зібраних відділом документів щодо правильності написання її прізвища , імені, прізвищ її батьків, дати та місця народження.
З огляду на наведене, даний спір є публічно-правовим та вимоги щодо внесення змін до актового запису не підлягають розгляду у порядку цивільного судочинства, а оскарження відмови органу реєстрації актів цивільного стану внести зміни до актового запису чи відновити актовий запис здійснюється у порядку адміністративного судочинства, що само по собі є спором про право.
Вказане також узгоджується із правовою позицією, викладеною в постанові Великої Палати Верховного Суду від 14 листопада 2018 року у справі № 425/2737/17, у якій зазначено, що у справах про оскарження відмови внести за заявою особи зміни до актового запису цивільного стану суд за правилами адміністративного судочинства вивчає наявність чи відсутність достатніх підстав для прийняття відповідного рішення, зокрема, перевіряє чи відповідні рішення прийняті на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а також, чи прийняті вони обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення. Завдання адміністративного суду у таких справах полягає, насамперед, у перевірці додержання процедури розгляду та прийняття органом реєстрації актів цивільного стану відповідного рішення.
Відповідно до ч.1ст.186 ЦПК Українисуддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо заява не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
З огляду на наведене, слід відмовити у відкритті провадження за заявою ОСОБА_1 заінтересовані особи Яворівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Яворівському районі Львівської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про встановлення неправильності в актових записах цивільного стану.
Керуючись ст.ст.186,293,259,260,353-354 ЦПК України, суддя,-
у х в а л и л а :
Відмовити у відкритті провадження у справі за заявою ОСОБА_1 заінтересовані особи Яворівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Яворівському районі Львівської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про встановлення неправильності в актових записах цивільного стану.
На ухвалу може бути подана апеляційна скарга до Львівського апеляційного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня отримання її копії.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо її не було подано, а в разі подання апеляційної скарги, ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя: ШВЕД Н.П.
Суд | Яворівський районний суд Львівської області |
Дата ухвалення рішення | 28.03.2024 |
Оприлюднено | 29.03.2024 |
Номер документу | 117962846 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:. |
Цивільне
Яворівський районний суд Львівської області
Швед Н. П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні