ОЧАКІВСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Справа № 483/102/22
Провадження № 2/483/39/2024
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 березня 2024 року м. Очаків
Очаківський міськрайонний суд Миколаївської області у складі:
головуючої судді - Шевиріної Т.Д.,
за участю секретаря - Акопової К.Р.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження в залі суду цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, -
В С Т А Н О В И В:
26 січня 2022 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, предметом якого є: визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, що відкрилася після смерті ОСОБА_3 ..
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_3 , яка склала на ім`я позивача заповіт. Він у передбачений законом строк не прийняв спадщину через те, що не знав про наявність заповіту. Оскільки нотаріусом роз`яснено про неможливість видачі свідоцтва про право на спадщину через її неприйняття у встановлений законом строк, позивач змушений звернутися з позовом до суду.
Позивач та його представник в судове засідання не з`явилися. Від представника надійшла заява про розгляд справи без їх участі.
Відповідач у судове засідання не з`явився, про причини не явки суд не повідомив, про час та місце судового засідання повідомлений належним чином.
Дослідивши долучені до матеріалів справи письмові докази, суд встановив наступні обставини та відповідні їм правовідносини.
Судом встановлено, що 17 липня 2018 року ОСОБА_3 скала заповіт, яким на випадок своєї смерті зробила розпорядження, заповівши земельну ділянку розміром 1,33 га за кадастровим номером 4825180500:01:000:0478 ОСОБА_1 (а.с. 7).
ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 померла (а.с. 6, 13).
Вирішуючи спір, суд виходить з такого.
Відповідно до ст.ст. 1216, 1217 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
За загальними положеннями про спадкування, право на спадщину виникає в день відкриття спадщини, спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (статті 1220, 1222, 1270 ЦК України).
При цьому, спадкоємець, який постійно проживав разом зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом шести місяців він не заявив про відмову від неї.
Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно зі спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини (ч. 1 ст. 1269 ЦК України).
З викладеного слідує, що право на спадщину виникає з моменту її відкриття, і закон зобов`язує спадкоємця, який постійно не проживав зі спадкодавцем, у шестимісячний строк подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.
Строк прийняття спадщини, яка відкрилася після смерті ОСОБА_3 закінчився 20 лютого 2021 року.
Після смерті ОСОБА_3 позивач у визначений законом строк не звертався до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини.
Як слідує зі спадкової справи № 10/2021 року, заведеної другою Очаківської державною нотаріальною конторою, після смерті ОСОБА_3 заведено спадкову справу за заявою її сина ОСОБА_2 (а.с. 66-126).
Судом також встановлено, що відповідачу видані свідоцтва про право на спадщину за законом на все майно спадкодавиці, крім земельної ділянки, яка увійшла до заповіту, складеного на ім`я позивача.
Статтею 1272 ЦК України визначено наслідки пропуску строку для прийняття спадщини. Зокрема, якщо спадкоємець протягом строку, встановленого ст. 1270 ЦК України, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Правила ч. 3 ст.1272ЦК України про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо: 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої заяви; 2) ці обставини визнані судом поважними.
Пленум Верховного Суду України у пункті 24 постанови «Про судову практикуу справахпро спадкування»від 30травня 2008року №7 роз`яснив, що при вирішенні питання про визначення особі додаткового строку, суд має дослідити поважність причин пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Вказаний вище висновок викладений у постановах Верховного Суду України від 04 листопада 2015 року № 6-1486цс15, від 14 вересня 2016 року у справі № 6-1215цс16 та Верховного Суду від 28 лютого 2018 року у справі № 710/1397/16-ц.
Листом нотаріусадругої Очаківськоїдержавної нотаріальноїконтори підтверджується факт пропуску позивачем строку прийняття спадщини після смерті ОСОБА_3 (а.с. 9).
З урахуванням викладеного, а також того, що позивачу не було відомо про наявність складеного на його ім`я заповіту, суд вважає причину пропуску позивачем строку для прийняття спадщини поважною, а тому визначає додатковий строк для її прийняття тривалістю три місяці з дня набрання рішенням суду законної сили.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 12, 13, 259, 263- 265 ЦПК України, суд
В И Р І Ш И В:
Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини задовольнити повністю.
Визначити ОСОБА_1 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_2 , додатковий строк для подання до нотаріальної контори заяви про прийняття спадщини, що відкрилася після смерті ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , тривалістю три місяці з дня набрання рішенням суду законної сили.
Рішення може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги до Миколаївського апеляційного суду через Очаківський міськрайонний суд Миколаївської області протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Головуюча:
Суд | Очаківський міськрайонний суд Миколаївської області |
Дата ухвалення рішення | 28.03.2024 |
Оприлюднено | 29.03.2024 |
Номер документу | 117969520 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом. |
Цивільне
Очаківський міськрайонний суд Миколаївської області
Шевиріна Т. Д.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні