ДАРНИЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.КИЄВА
справа № 753/15026/23
провадження № 2-о/753/28/24
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"28" березня 2024 р. м. Київ
Дарницький районний суд міста Києва у складі:
головуючого - судді Маркєлової В.М., присяжних - Зайця Є.Я., Камінської Ж.О.,
за участю:
секретаря судового засідання Сірокваши К.А.,
заявника ОСОБА_1 ,
представника заявника - адвоката Вітра В.М.,
представника особи, яку просять визнати недієздатною - адвоката Циби Д.М.,
представника заінтересованої особи - Деревянко А.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами окремого провадження цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа - Орган опіки та піклування Дарни цької районної в місті Києві державної адміністрації про визнання особи недієздатною, встановлення над нею опіки та призначення опікуна,
У С Т А Н О В И В:
29.08.2023 до Дарницького районного суду м. Києва звернувся адвокат Вітер В`ячеслав Миколайович, який діє в інтересах ОСОБА_1 з заявою, в якій просить:
- визнати недієздатною ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ;
- встановити опіку над ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ;
- призначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , опікуном над ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Відповідно до протокола автоматизованого розподілу справ між суддями від 29.08.2023 для розгляду справи визначено суд у складі головуючої судді Маркєлової В.М.
Відповідно до протокола автоматичного визначення присяжних від 29.08.2023 визначено основних присяжних Зайця Є.В., Камінську Ж.О.
Ухвалою Дарницького районного суду м. Києва від 01.09.2023 суд:
- прийняв заяву до розгляду та відкрив провадження у справі;
- залучив до участі у справі як заінтересовану особу: Орган опіки та піклування Дарницької районної в місті Києві державної адміністрації;
- призначив справу до судового розгляду по суті на 28.09.2023 о 15 год. 30 хв.;
- призначив ОСОБА_2 , адвоката для представництва її інтересів як особи, щодо якої судом розглядається питання про визнання її недієздатною через Регіональний центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги у місті Києві (Лівобережний київський місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги).
Одночасно із заявою про визнання особи недієздатною та призначення опікуна адвокат Вітер В.М. подав клопотання про призначення у справі судово-психіатричної експертизи, на розгляд якої просила поставити наступні питання:
1) чи страждає ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на будь-яке хронічне, стійке психічне захворювання?
2) чи здатна ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за станом здоров`я усвідомлювати значення своїх дій та чи може вона керувати ними?
3) чи потребує ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у встановленні над нею опіки?
Проведення експертизи просив доручити експертам Державної установи «Інститут психіатрії, судово-психіатричної експертизи та моніторингу наркотиків Міністерства охорони здоров`я України (04080, м. Київ, вул. Кирилівська, буд. 103).
На обґрунтування клопотання про призначення у справі судово-психіатричної експертизи представник заявника зазначив, що для встановлення здатності усвідомлювати значення своїх дій та керування ними ОСОБА_2 необхідні спеціальні знання в області психіатрії, тому виникла необхідність проведення зазначеної експертизи.
Заявник у судовому засіданні підтримав клопотання про призначення у справі судово-психіатричної експертизи.
Представник заінтересованої особи та представник особи, яку просять визнати недієздатною - адвокат Циба Д.М. не заперечували проти задоволення клопотання про призначення у справі судово-психіатричної експертизи.
З урахуванням положень ст. 299 ЦПК України особа, щодо якої розглядається справа про визнання фізичної особи недієздатною, не викликалась у судове засідання.
Заслухавши заявника, його представника, інших учасників процесу, дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про необхідність проведення експертизи у цій справі з огляду на таке.
Щодо клопотання про призначення у справі судово-психіатричної експертизи, суд зазначає таке.
Відповідно до вимог ст. 103 ЦПК України, суд призначає експертизу у справі за сукупності таких умов: 1) для з`ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо; 2) сторонами (стороною) не надані відповідні висновки експертів із цих самих питань або висновки експертів викликають сумніви щодо їх правильності. У разі необхідності суд може призначити декілька експертиз, додаткову чи повторну експертизу. При призначенні експертизи судом експерт або експертна установа обирається сторонами за взаємною згодою, а якщо такої згоди не досягнуто у встановлений судом строк, експерта чи експертну установу визначає суд. Суд з урахуванням обставин справи має право визначити експерта чи експертну установу самостійно. У разі необхідності може бути призначено декілька експертів для підготовки одного висновку (комісійна або комплексна експертиза). Питання, з яких має бути проведена експертиза, що призначається судом, визначаються судом. Учасники справи мають право запропонувати суду питання, роз`яснення яких, на їхню думку, потребує висновку експерта. У разі відхилення або зміни питань, запропонованих учасниками справи, суд зобов`язаний мотивувати таке відхилення або зміну. Питання, які ставляться експерту, і його висновок щодо них не можуть виходити за межі спеціальних знань експерта. Призначений судом експерт невідкладно повинен повідомити суд про неможливість проведення ним експертизи через відсутність у нього необхідних знань або без залучення інших експертів.
Враховуючи суть заяви, і обставини, які підлягають зясуванню у цій справі, суд формулює запитання експерту наступним чином:
1) Чи страждає ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на будь-який хронічний, стійкий психічний розлад?
2) Чи здатна ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за своїм психічним станом усвідомлювати значення своїх дій та чи може вона керувати ними?
Суд не ставить експерту питання № 3 - «Чи потребує ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у встановленні над нею опіки?», оскільки це питання виходить за межі спеціальних знань експерта.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 105 ЦПК України призначення експертизи судом є обов`язковим, якщо у справі необхідно встановити психічний стан особи.
Відповідно до ч. 1 ст. 298 ЦПК України суд за наявності достатніх даних про психічний розлад здоров`я фізичної особи призначає для встановлення її психічного стану судово-психіатричну експертизу.
Зважаючи на необхідність спеціальних знань фахівця при визначенні психічного стану ОСОБА_2 , суд вважає за необхідне призначити у справі судово-психіатричну експертизу.
Проведення експертизи суд доручає експертам Державної установи ««Інститут судової психіатрії Міністерства охорони здоров`я України»» (04080, м. Київ, вул. Кирилівська, 103).
Відповідно по п. 5 ч. 1 ст. 252 ЦПК України суд може за заявою учасника справи, а також з власної ініціативи зупинити провадження у справі у випадку призначення судом експертизи.
Враховуючи, що для проведення експертизи потрібен тривалий час, суд вважає за можливе зупинити провадження у справі на час проведення експертизи.
Керуючись нормами ст.103-105,п. 5 ч. 1 ст. 252, п. 9 ч. 1 ст. 253,260, ст. 261, ч. 1, 2 ст. 273, ст. 298, ст. 352, п. 12 ч. 1 ст. 353, ст. 354, 355 ЦПК України, суд
П О С Т А Н О В И В:
Задовольнити частково клопотання представника заявника про призначення у справі судово-психіатричної експертизи.
Призначити у цивільній справі № 753/15026/23 за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа - Орган опіки та піклування Дарницької районної в місті Києві державної адміністрації про визнання особи недієздатною, встановлення над нею опіки та призначення опікуна судово-психіатричну експертизу.
На вирішення експертів поставити наступні питання:
1) Чи страждає ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на будь-який хронічний, стійкий психічний розлад?
2) Чи здатна ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за своїм психічним станом усвідомлювати значення своїх дій та чи може вона керувати ними?
Проведення експертизи суд доручає експертам Державної установи «Інститут судової психіатрії Міністерства охорони здоров`я України» (04080, м. Київ, вул. Кирилівська,103).
Попередити експертів про відповідальність за завідомо неправдивий висновок (ст.384 КК України) або за відмову від виконання покладених обов`язків (ст. 385 КК України).
Провадження у справі на час проведення експертизи зупинити.
Копію ухвали про призначення у справі судово-психіатричної експертизи направити експертам Державної установи ««Інститут судової психіатрії Міністерства охорони здоров`я України» (04080, м. Київ, вул. Кирилівська, 103) для виконання.
Провадження у справі на час проведення експертизи зупинити.
Ухвала в частині зупинення провадження у справі може бути оскаржена до Київського апеляційного суду протягом п`ятнадцяти днів з моменту її проголошення.
Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.
Суддя В.М. Маркєлова
Присяжні Є.Я. Заєць
Ж.О. Камінська
Суд | Дарницький районний суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 28.03.2024 |
Оприлюднено | 01.04.2024 |
Номер документу | 117972848 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, з них: |
Цивільне
Дарницький районний суд міста Києва
Маркєлова В. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні