Справа № 626/958/24
Провадження № 2-о/626/113/2024
РІШЕННЯ
Іменем України
27.03.2024 року м. Красноград
Красноградський районний суд Харківської області в складі:
головуючого судді Гусара П.І.,
за участю секретаря Івашкіної Т.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Краснограді, у відсутності сторін, цивільну справу за заявою ОСОБА_1 із заінтересованою особою Красноградською міською радою Харківської області про встановлення факту родинних відносин між фізичними особами,
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до суду з заявою про встановлення факту родинних відносин між фізичними особами, а саме що він є сином померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 .
В обґрунтування заяви представник заявника ОСОБА_1 ОСОБА_3 зазначив, що ІНФОРМАЦІЯ_2 народилася ОСОБА_4 (мати заявника). 22.09.1973 року між ОСОБА_5 та ОСОБА_6 укладено шлюб, який було зареєстровано Виконавчим комітетом Октябрської сільської ради Красноградського району Харківської області. Прізвище дружини після реєстрації шлюбу змінено з « ОСОБА_7 » на « ОСОБА_8 ». У 1974 році подружжя переїхало на постійне місце проживання до Білоруської Радянської Соціалістичної Республіки (далі - БРСР), проте, у 1975 році шлюб між ОСОБА_2 та ОСОБА_6 було розірвано на території БРСР. На даний час Україна припинила з Республікою Білорусь дипломатичні відносини, у зв`язку із чим отримати свідоцтво про розірвання шлюбу між ОСОБА_2 та ОСОБА_6 наразі не можливо. Згодом, на початку 1976 року ОСОБА_2 познайомилася із ОСОБА_9 , із яким склалися романтичні стосунки. ОСОБА_2 та ОСОБА_9 мешкали разом однією сім`єю на території БРСР, проте, шлюб не укладали. ІНФОРМАЦІЯ_3 у ОСОБА_2 та ОСОБА_9 народився син (заявник). У зв`язку із тим що шлюб не укладався, актовий запис про народження дитини складено зі слів матері Боричевською сільською радою Пінського району Брестської області БРСР. Так, матір`ю дитини зареєстровано « ОСОБА_2 », запис про батька здійснено за дійсним ім`ям та по-батькові « ОСОБА_10 », проте прізвище записано за матір`ю - « ОСОБА_8 ». Одночасно із цим, при реєстрації в сільській раді здійснено описку у прізвищі батьків, що потягнуло невідповідність прізвища матері та дитини: « ОСОБА_8 » та « ОСОБА_8 ». У 1981 році ОСОБА_2 та ОСОБА_9 разом із сином ОСОБА_11 (заявником) переїхали мешкати до Красноградського району Харківської області та оселилися. Шлюб ОСОБА_2 та ОСОБА_9 не укладали. ІНФОРМАЦІЯ_4 помер ОСОБА_9 , а ІНФОРМАЦІЯ_1 у віці 68 років померла мати заявника - ОСОБА_2 . Після смерті ОСОБА_2 відкрилася спадщина на належну їй земельну ділянку площею 6,228 га. Отже, встановлення факту родинних стосунків необхідно заявнику для прийняття спадщини за матір`ю ОСОБА_2 . З метою реалізації права на спадкування, заявник звернувся до приватного нотаріуса Красноградського районного нотаріального округу Харківської області - Ковтун Л.О., проте, постановою від 31.01.2024 року заявнику відмовлено у вчиненні нотаріальної дії, а саме у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом після смерті матері ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 . Довідкою Красноградської міської ради № 39 від 13.02.2023 року додатково підтверджується реєстрація і проживання ОСОБА_2 з 2004 року по день смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 разом з сином ОСОБА_1 , за адресою: АДРЕСА_1 . Іншим чином заявник не може встановити факт родинного зв`язку з матір`ю ніж ухвалення судового рішення.
Ухвалою Красноградського районного суду Харківської області від 04.03.2024 року провадження у справі відкрито, розгляд справи призначено здійснювати за правилами окремого провадження.
Від представника заявника ОСОБА_1 ОСОБА_3 26.03.2024 року до суду надійшли письмові заява в яких просить розглядати справу за його відсутності, заяву підтримує в повному обсязі.
Від заінтересованої особи Красноградської міської ради 11.03.2024 року надійшла письмова заяви в якій не заперечує проти встановлення факту родинних відносин за заявою ОСОБА_1 .
Враховуючи, що в судове засідання не з`явились всі учасники справи, відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Суд, дослідивши надані докази у їх сукупності, вважає заяву такою, що підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судовим розглядом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_2 народилася ОСОБА_4 (мати заявника), що підтверджується дублікатом свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 від 13.09.1984 року.
22.09.1973 року між ОСОБА_5 та ОСОБА_6 укладено шлюб, який було зареєстровано Виконавчим комітетом Октябрської сільської ради Красноградського району Харківської області, про що було складено актовий запис № 19, що підтверджується витягом з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію шлюбу від 01.02.2024 року.
Прізвище дружини після реєстрації шлюбу змінено з « ОСОБА_7 » на « ОСОБА_8 ».
У 1974 році подружжя переїхало на постійне місце проживання до Білоруської Радянської Соціалістичної Республіки (далі - БРСР), проте, у 1975 році шлюб між ОСОБА_2 та ОСОБА_6 було розірвано на території БРСР.
Законом України № 2783-IX «Про зупинення дії та вихід з Конвенції про правову допомогу і правові відносини у цивільних, сімейних та кримінальних справах та Протоколу до Конвенції про правову допомогу і правові відносини у цивільних, сімейних та кримінальних справах від 22 січня 1993 року» зупинено дії Конвенції про правову допомогу і правові відносини у цивільних, сімейних та кримінальних справах, вчиненої від імені України у м. Мінську 22 січня 1993 року і ратифікованої Законом України від 10 листопада 1994 року №240/94-ВР, та Протоколу до Конвенції про правову допомогу і правові відносини у цивільних, сімейних та кримінальних справах від 22 січня 1993 року, вчиненого від імені України у м. Москві 28 березня 1997 року і ратифікованого Законом України від 3 березня 1998 року №140/98-ВР, у відносинах з Російською Федерацією та Республікою Білорусь, що позбавляє заявника отримати дипломатичним шляхом свідоцтво про розірвання шлюбу між ОСОБА_2 та ОСОБА_6 .
Згодом, на початку 1976 року ОСОБА_2 познайомилася із ОСОБА_9 , із яким склалися романтичні стосунки. ОСОБА_2 та ОСОБА_9 мешкали разом однією сім`єю на території БРСР, проте, шлюб не укладали.
ІНФОРМАЦІЯ_3 у ОСОБА_2 та ОСОБА_9 народився син (заявник).
У зв`язку із тим що шлюб не укладався, актовий запис про народження дитини складено зі слів матері Боричевською сільською радою Пінського району Брестської області БРСР.
Так, матір`ю дитини зареєстровано « ОСОБА_2 », запис про батька здійснено за дійсним ім`ям та по-батькові « ОСОБА_10 », проте прізвище записано за матір`ю - « ОСОБА_8 ».
Одночасно із цим, при реєстрації в сільській раді здійснено описку у прізвищі батьків, що потягнуло невідповідність прізвища матері та дитини: « ОСОБА_8 » та « ОСОБА_8 ».
У 1981 році ОСОБА_2 та ОСОБА_9 разом із сином ОСОБА_11 (заявником) переїхали мешкати до Красноградського району Харківської області та оселилися.
Шлюб ОСОБА_2 та ОСОБА_9 не укладали.
ІНФОРМАЦІЯ_4 помер ОСОБА_9 , що підтверджується свідоцтвом про смерть НОМЕР_3 , зареєстрованого Ленінською сільською радою Красноградського району,
ІНФОРМАЦІЯ_1 у віці 68 років померла мати заявника - ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про смерть Серія НОМЕР_4 .
Після смерті ОСОБА_2 відкрилася спадщина на належну їй земельну ділянку площею 6,228 га, кадастровий номер 6323382000:06:000:0027, місце розташування: Зорянська сільська рада Красноградського району Харківської області.
З метою реалізації права на спадкування, заявник звернувся до приватного нотаріуса Красноградського районного нотаріального округу Харківської області - Ковтун Л.О., проте, постановою від 31.01.2024 року заявнику відмовлено у вчиненні нотаріальної дії, а саме у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом після смерті матері ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , та яка постійно проживала та була зареєстрована на день смерті за адресою: АДРЕСА_1 . Спадкову, справу після смерті ОСОБА_2 заведено не було. В той же час виявлено, що документів, які підтверджують родинний зв`язок ОСОБА_1 та його матері ОСОБА_2 на руках у спадкоємця відсутні, що унеможливлює видачу свідоцтва про право на спадщину на вказане майно.
Довідкою Красноградської міської ради № 39 від 13.02.2023 року додатково підтверджується реєстрація і проживання ОСОБА_2 з 2004 року по день смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 разом з синам ОСОБА_12 , за адресою: АДРЕСА_1 .
В ході судового розгляду судом встановлено, що у заявника виникла необхідність підтвердити родинний зв`язок з матір`ю для прийняття спадщини.
Відповідно до п.5 ч.2 ст.293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту родинних відносин між фізичними особами.
У відповідності до роз`яснень, викладених в п.п.1,5 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» №5 від 31.03.1995, суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, якщо встановлення факту не пов`язується з наступним вирішенням спору про право.
Встановлення даного факту родинних відносин заявнику необхідно для оформлення спадщини після смерті матері ОСОБА_2 .
Іншим чином ніж ухвалення судового рішення заявник не може підтвердити факт родинних відносин з матір`ю, оскільки відсутні дипломатичні зв`язку з Республікою Білорусь.
За змістом положень ст. 76 ЦПК України, доказами є будь - які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами, висновками експертів, показаннями свідків.
Згідно з ч.2 ст.319 ЦПК України, у рішенні суду повинно бути зазначено відомості про факт, встановлений судом, мету його встановлення, а також докази, на підставі яких суд установив цей факт.
Факт заявник просить встановити з метою оформлення спадщини після смерті матері.
Вказаний факт унеможливлює видачу свідоцтва про право на спадщину на заявлене спадкоємцям спадкове майно.
Як встановлено в ході судового розгляду, метою встановлення факту родинних відносин не пов`язується з наступним вирішенням спору про право, оскільки заінтересована особа не заперечує проти встановлення даного факту. Іншим чином ніж ухвалення судового рішення заявник не може підтвердити факт родинних відносин.
Враховуючи вищевикладені обставини та досліджені судом докази, суд вважає встановленим факт родинних відносин між фізичними особами.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.12,81,247,263-265,315,319 ЦПК України, суд-
В И Р І Ш И В:
Заяву ОСОБА_1 про встановлення факту родинних відносин між фізичними особами - задовольнити.
Встановлення факту родинних відносин між фізичними особами, а саме що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , РНОКПП НОМЕР_5 , є сином померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , РНОКПП НОМЕР_1 .
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення в Харківський апеляційний суд.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя
Суд | Красноградський районний суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 27.03.2024 |
Оприлюднено | 01.04.2024 |
Номер документу | 117982418 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:. |
Цивільне
Красноградський районний суд Харківської області
Гусар П. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні