Ухвала
від 28.03.2024 по справі 142/185/24
ПІЩАНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Єдиний унікальнийномер 142/185/24

Номер провадження 2-о/142/20/24

У Х В А Л А

(про залишення заяви без руху)

28 березня 2024 року смт. Піщанка

Суддя Піщанського районного суду Вінницької області Нестерук В.В., отримавши заяву ОСОБА_1 який зареєстрований та проживає в АДРЕСА_1 , заінтересована особа Крижопільський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Тульчинському районі Вінницької області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), що знаходиться в смт. Крижопіль Тульчинського району Вінницької області, вул. Соборна, 20, про встановлення факту родинних відносин, з доданими до неї матеріалами,-

В С Т А Н О В И В:

25 березня 2024 року до Піщанського районного суду Вінницької області надійшла заява ОСОБА_1 заінтересована особа Крижопільський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Тульчинському районі Вінницької області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) про встановлення факту родинних відносин, в якій заявник просить суд встановити факт родинних відносин між ним, ОСОБА_1 та ОСОБА_2 як батька та сина.

В обгрунтуванння зазначає, що він народився ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_1 , виданим Болганською сільською радою, Піщанського району Вінницької області 22 липня 1955 року, на російській мові. Вказує, що в його першому паспорті, трудовій книжці, свідоцтві про укладення шлюбу його прізвище на російській мові було зазначено як " ОСОБА_3 ". Заявник вказує, що 15 грудня 1999 року йому було видано новий паспорт, де після переведення його прізвища з російської мови на українську мову його прізвище було зазначено як " ОСОБА_4 ". Також позивач зазначає, що ІНФОРМАЦІЯ_2 в нього народився син в свідоцтві про народження серії НОМЕР_2 якого прізвище сина було записано на російській мові як " ОСОБА_2 . В подальшому сину було видано паспорт на українській мові в якому прізввище сина було зазначено як " ОСОБА_3 " та на російській мові вказано як " ОСОБА_3 ". Заявник зазначає, що невірне написання прізвища в його свідоцтві про народження та свідоцтві про народження сина, а також в його паспорті російською мовою та в перекладі на українську мову унеможливлює в даний час ним, а в майбутньому і його сином вчинити цивільні правочини по сімейних питаннях. Завянк вказує, що Факт того, що він (прізвище по паспорту) « ОСОБА_4 » ОСОБА_5 являється батьком свого сина (його прізвище по паспорту) ОСОБА_6 , підтверджується їхніми шкільними табелями, виданими йому Болганською школою Крижопільського району Вінницької області в 1966-1967 році та його сину Піщанською школою Піщанського району Вінницької області в 1993-1994 року. Також вказує, що цей факт можуть підтвердити такі особи, як ОСОБА_7 , жит. АДРЕСА_1 та ОСОБА_8 , жит. АДРЕСА_1 . Також вказує, що він звернувся до Крижопільського відділу ДРАЦС з проханням внести зміни у його свідоцтво про народження та змінити його прізвище на українській мові з « ОСОБА_4 » на його вірне прізвище « ОСОБА_3 ». Вказує, що ІНФОРМАЦІЯ_3 йому було видано свідоцтво про народження написане українською мовою де його прізвище зазначено як " ОСОБА_4 " та свідоцтво про шлюб, в якому також вказано прізвище « ОСОБА_4 ». В подальшому відділом ДРАЦС на адвокатський запит було надано відмову у зміні прізвища з " ОСОБА_4 " на " ОСОБА_3 " в актовому записі про народження, що підтверджується листом №114- 1816-25 від 28.02.2024. Заявник зазаначає, що з вказаної причини він звертається до Піщанського районного суду із заявою про встановлення факту родинних відносин між ним та його сином, так як на даний час він та його син в майбутньому не зможе вчинити правочинів по сімейних питаннях.

Відповідно до протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 27 березня 2024 року дану заяву було передано для розгляду судді Нестеруку В.В.

Частина 3 ст.294 ЦПК вказує, що справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду.

Згідно положень ч. 1 ст. 185 ЦПК України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених устаттях 175і177цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

Дослідивши вказану заяву та додані до неї матеріали, вважаю, що вона підлягає залишенню без руху з наступних підстав.

Статтями 175, 177 ЦПК України встановлено вимоги до позовної заяви та документів, що додаються до позовної заяви. Стаття 318 ЦПК встановлює вимоги до змісту заяви, що подається до суду в порядку окремого провадження у справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення.

Статтею 318 ЦПК, крім того, перелічені вимоги до змісту заяви про встановлення факту, що має юридичне значення, серед яких у заяві повинно бути зазначено:1) який факт заявник просить встановити та з якою метою; 2) причини неможливості одержання або відновлення документів, що посвідчують цей факт; 3) докази, що підтверджують факт.

Подана заява вказаним вимогам не відповідає з огляду на наступне.

Згідно п. 7 Постанови Пленуму Верховного Суду України №5 від 31.03.1995 «Про судову практику у справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» суд вправі розглядати справи про встановлення родинних відносин, коли цей факт безпосередньо породжує юридичні наслідки, наприклад, якщо підтвердження такого факту необхідне заявникові для одержання в органах, що вчиняють нотаріальні дії, свідоцтва про право на спадщину, для оформлення права на пенсію в зв`язку із втратою годувальника.

Так, п.1 ч. 1 ст. 315 ЦПК України, визначено, що суд розглядає справи про встановлення факту родинних відносин між фізичними особами.

Як вбачається з листа Крижопільського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Тульчинському районі Вінницької області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) № 114/28.18-25 від 28 лютого 2024 року наданого у відповідь на адокатський запит адвоката Гордаш Н.М. № 4 від 26 лютого 2024 року щодо внесення змін в актовому записі про народження ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , шляхом зміни призвища з " ОСОБА_4 " на " ОСОБА_3 ", адвокату ОСОБА_9 було відмовлено у його задоволенні через невідповідність адвокатського запиту п. 9 Правил державної реєстрації актів цивільної стану в України, затверджених Наказом Міністерства юстиції України від 18 грудня 2000 року № 52/5 та зазначено для внесння змін до актового запису про народження заявнику слід звернутися до відділу ДРАЦС особисто.

Разом з тим, доказів звернення заявника ОСОБА_1 до будь-якого відділу ДРАЦС з питання внесення змін до його актового запису про народження та отримання висновку відділу державної реєстрації актів цивільного стану про відмову у внесенні змін до актового запису цивільного стану із зазначенням причин такої відмови в порядку визначеному в Правилах внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 12 січня 2011 року № 96/5, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 14 січня 2011 року за № 55/18793, до заяви про встановлення факту родинних відносин заявником не долучено.

Крім того, у постанові Великої Палати Верховного Суду від 10 квітня 2019 року у справі № 320/948/18 (провадження № 14-567цс18) зроблено висновок, щоу порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, за наявності певних умов. А саме, якщо: згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення; встановлення факту не пов`язується з наступним вирішенням спору про право. Чинне цивільне процесуальне законодавство відносить до юрисдикції суду справи про встановлення фактів, від яких залежить виникнення, зміна або припинення суб`єктивних прав громадян. Проте не завжди той чи інший факт, що має юридичне значення, може бути підтверджений відповідним документом через його втрату, знищення архівів тощо. Тому закон у певних випадках передбачає судовий порядок встановлення таких фактів. Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, належать до юрисдикції суду за таких умов: факти, що підлягають встановленню, повинні мати юридичне значення, тобто від них мають залежати виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян. Для визначення юридичного характеру факту потрібно з`ясувати мету встановлення; встановлення факту не пов`язується з подальшим вирішенням спору про право. Якщо під час розгляду справи про встановлення факту заінтересованими особами буде заявлений спір про право або суд сам дійде висновку, що у цій справі встановлення факту пов`язане з необхідністю вирішення в судовому порядку спору про право, суд залишає заяву без розгляду і роз`яснює цим особам, що вони вправі подати позов на загальних підставах; заявник не має іншої можливості одержати чи відновити документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення. Для цього заявник разом із заявою про встановлення факту подає докази на підтвердження того, що до її пред`явлення він звертався до відповідних організацій за одержанням документа, який посвідчував би такий факт, але йому в цьому було відмовлено із зазначенням причин відмови (відсутність архіву, відсутність запису в актах цивільного стану тощо); чинним законодавством не передбачено іншого позасудового порядку встановлення юридичних фактів.

Проте, у заяві про встанволення факту родинних відносин заявником не зазначено з якою метою він просить суд встановити даний факт та які юридичні наслідки встановлення даного факту породжує безпосередньо для заявника.

Суд зауважує, що прецедентна практика Європейського суду з прав людини виходить з того, що реалізуючи п.1 ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, щодо доступності правосуддя та справедливого судового розгляду кожна держава учасниця цієї Конвенції вправі встановлювати правила судової процедури, в тому числі й процесуальні заборони і обмеження, зміст яких не допустити судовий процес у безладний рух.

Суд акцентує увагу заявника на тому, що право на доступ до правосуддя не є абсолютним, на цьому наголошує і Європейський суд з прав людини у своїх рішеннях «Голдер проти Великої Британії» від 21.02.1975, «Де Жуффр де ля Прадель проти Франції» від 16.12.1992, в кожному випадку позивач при зверненні до суду із позовом повинен дотримуватися норм процесуального законодавства.

Враховуючи викладене, суд, відповідно дост.185ЦПК України, вважає,що заяву ОСОБА_1 необхідно залишитибез руху,надавши заявникустрок дляусунення недоліківдля приведення заяви у відповідність до вимог ст. ст. 175, 177 ЦПК України.

Якщо заявник у встановлений строк відповідно до ухвали суду не виконає зазначені вимоги, то на підставі ч.3 ст.185 ЦПК України заява буде вважатися неподаною і буде повернута.

Керуючись ст.ст. 175, 177, 185, 258-260 ЦПК України, Законом України "Про судовий збір", -

УХВАЛИВ:

Заяву ОСОБА_1 заінтересована особа Крижопільський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Тульчинському районі Вінницької області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) про встановлення факту родинних відносин, залишити без руху.

Запропонувати заявнику усунути недоліки, про які вказано в ухвалі суду, у строк не пізніше 10 днів з дня отримання копії ухвали.

Роз`яснити заявнику, що у випадку неусунення зазначених в ухвалі недоліків заява буде вважатися неподаною та підлягатиме поверненню.

Копію ухвали направити заявнику в строки, передбачені ст. 272 ЦПК України.

Ухвала в частині визначення розміру судових витрат може бути оскаржена в апеляційному порядку до Вінницького апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги в п`ятнадцятиденний строк з дня проголошення ухвали. У разі якщо ухвалу було постановлено без участі особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п`ятнадцяти днів з дня отримання копії ухвали.

Суддя:

СудПіщанський районний суд Вінницької області
Дата ухвалення рішення28.03.2024
Оприлюднено01.04.2024
Номер документу117983866
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:.

Судовий реєстр по справі —142/185/24

Рішення від 23.01.2025

Цивільне

Піщанський районний суд Вінницької області

Нестерук В. В.

Ухвала від 04.11.2024

Цивільне

Піщанський районний суд Вінницької області

Нестерук В. В.

Ухвала від 12.04.2024

Цивільне

Піщанський районний суд Вінницької області

Нестерук В. В.

Ухвала від 28.03.2024

Цивільне

Піщанський районний суд Вінницької області

Нестерук В. В.

Ухвала від 27.03.2024

Цивільне

Піщанський районний суд Вінницької області

Гринишина А. А.

Ухвала від 26.03.2024

Цивільне

Піщанський районний суд Вінницької області

Гринишина А. А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні