ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49027
E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27.03.2024м. ДніпроСправа № 904/130/24за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Аксор Індастрі", м. Дніпро
до RICO SISTEMI S.R.L., Pisticci Scalo, Італія
про стягнення заборгованості
Суддя Крижний О.М.
Секретар судового засідання Дейнека А.В.
Представники:
Від позивача: Сова І.Г., довіреність від 01.12.2023, юрисконсульт
Від відповідача: не з`явився
СУТЬ СПОРУ:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Аксор Індастрі" звернулося до Господарського суду Дніпропетровської області з позовом, у якому просить стягнути з RICO SISTEMI S.R.L. заборгованість за поставлений товар в розмірі 24 058,47 євро, що в гривневому еквіваленті за курсом НБУ станом на 29.12.2023 складає 1 015 457,50 грн.
Позовні вимоги мотивовані неналежним виконанням відповідачем умов контракту №К-АІ-22/18 від 14.09.2018 в частині повного та своєчасного розрахунку за поставлений товар.
Представник позивача у судовому засіданні підтримав позовні вимоги та просив їх задовольнити.
Відповідач не скористався правом на участь представника у судовому засіданні та подання відзиву на позов. Причини неявки суду не повідомив. Про день, час та місце судових засідань повідомлявся належним чином, що підтверджується довідками про доставлення ухвал до електронного кабінету представника відповідача Дробот Інни Вікторівни, яка діє на підставі ордеру серія ВІ №1191353 від 15.01.2024.
Частиною 7 ст. 242 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що якщо копію судового рішення вручено представникові, вважається, що його вручено й особі, яку він представляє.
Від представника відповідача надійшло клопотання про розгляд справи без участі представника за наявними матеріалами справи.
Згідно з ч.2 ст.178 Господарського процесуального кодексу України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.
Приймаючи до уваги, що відповідач у строк, встановлений ч.1 ст.251 Господарського процесуального кодексу України та ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 08.01.2024, не подав до суду відзиву на позов, а відтак не скористався наданими йому процесуальними правами, справа може бути розглянута за наявними у ній документами відповідно до ч.2 ст.178 Господарського процесуального кодексу України.
Під час розгляду справи судом досліджені письмові докази, що містяться в матеріалах справи.
Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 08.01.2024 відкрито провадження у справі, ухвалено розглядати справу за правилами загального позовного провадження.
Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 11.03.2024 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті.
У судовому засіданні 27.03.2024 проголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, господарський суд, -
ВСТАНОВИВ:
Предметом доказування у даній справі є встановлення обставин укладення контракту №К-АІ-22/18 від 14.09.2018, строк дії контракту, умови та порядок поставки товару, строк та порядок розрахунків, наявність/відсутність часткових оплат, наявність/відсутність заборгованості покупця, періоди прострочення виконання зобов`язань.
14.08.2018 між Товариством з обмеженою відповідальністю "Аксор Індастрі" (продавець) та RICO SISTEMI S.R.L. (покупець) укладено контракт №К-АІ-22/18, відповідно до п. 1.1 якого продавець продає, а покупець купує на умовах даного контракту фурнітуру призначену для віконних, дверних та інших конструкцій, надалі товар. Найменування, асортимент, кількість та ціни на товар, зазначені в Додатках (Специфікаціях), які є невід`ємними частинами цього контракту. Сторони погоджуються з тим, що поставка товару окремими позиціями, поштучно не допускається.
Згідно х п. 1.2 контракту покупець зобов`язується прийняти та оплатити товар на умовах, викладених у цьому контракті та додатках до нього.
У відповідності з п. 2.1 контракту всі ціни і розрахунки цього контракту зазначені та здійснюються в євро. Ціна на товар, що поставляється за цим контрактом включає вартість пакування (включає вартість пакувального матеріалу і робіт по пакуванню), маркування, навантаження, вартість експортних митних процедур та інші витрати на території продавця, пов`язані з поставкою товару і погоджені сторонами (п. 2.2 контракту).
Пунктом 2.3 контракту передбачено, що загальна сума контракту складає 500000 євро.
Відповідно до п. 3.1 контракту поставка товару покупцю здійснюється на умовах FCA пр. Труда, 32, м. Дніпро, Україна у відповідності з ІNCOTERMS 2010 (місце поставки), якщо в Специфікації не обумовлене інше. Покупець зобов`язується забезпечити приймання товару протягом 14 календарних з днів з дати повідомлення продавця про готовність товару до відвантаження.
Товар супроводжується наступним документами: товарно-транспортна накладна (CMR, коносамент), рахунок-фактура або рахунок (інвойс) оригінал, сертифікат виробництва (по додатковому погодження), пакувальний лист (п. 3.3 контракту).
Згідно з п. 3.4 контракту датою поставки вважається дата навантаження товару на транспортний засіб, наданий покупцем (або третьою особою за дорученням покупця) і підписання супровідних документів покупцем (або третьою особою, уповноваженою покупцем). Датою переходу права власності на товар від продавця до покупця є дата оформлення вантажної митної декларації. Продавець не несе відповідальності за затримання поставки товару, що сталася з вини покупця чи третьої особи.
Моментом переходу ризику загибелі чи пошкодження товару є момент передачі товару покупцю чи його уповноваженій особі в місці поставки (п.3.5 контракту).
Пунктом 4.1 контракту передбачено, що форма оплати у вигляді банківського переказу валюти з рахунку покупця на рахунок продавця. оплата повинна бути здійснена покупцем не пізніше 3 робочих днів з дати відправки продавцем Специфікації, підготовленої у відповідності з п. 1.1 цього контракту і проформи-інвойс (п. 4.4 контракту).
Відповідно до п. 11.3 в редакції додаткової угоди №4 від 21.12.2021 контракт діє з моменту його підписання до 31.12.2022. Чинний контракт може бути розірвано за взаємною угодою сторін, що оформлюється у вигляді додаткової угоди до чинного контракту.
Усі спори, що виникають за цим контрактом, сторони намагатимуться врегулювати шляхом переговорів протягом 15 днів з моменту звернення однієї сторони з претензією щодо неналежного виконання цього контракту. У випадку неможливості досягнення згоди, будь-який спір підлягає передачі на розгляд у Господарський суд Дніпропетровської області. Рішення вказаного суду є обов`язковим для обох сторін, але може бути замінене дружньою згодою між сторонами. Правом, яке регулює даний контракт, є матеріальне і процесуальне право України, а також Конвенція ООН про договори міжнародної купівлі-продажі товарів від 11.04.1980 в частині, яка не передбачена чинним законодавством України і цим контрактом.
На підтвердження виконання своїх зобов`язань за контрактом щодо поставки товару відповідачеві позивач надав інвойс від 18.07.2023 на загальну суму 24 058,47 євро, CVR №110707 з відміткою перевізника про прийняття вантажу до перевезення від 18.07.2023, лист перевізника ТОВ "Альфа Тек" від 21.12.2023 №37, експортну митну декларацію від 18.07.2023 №23UA110140005831U9 та роздруківку інформації з офіційного сайту Державної митної служби України "Єдине вікно для міжнародної торгівлі" щодо статусу вказаної експортної декларації, з якої вбачається що товар виїхав х митної території України.
Позивач зазначає, що відповідач у повному обсязі не розрахувався за поставлений товар, у зв`язку з чим у нього виникла заборгованість у розмірі 24 058,47 євро, що і стало причиною виникнення спору.
Згідно зі ст. 655 Цивільного кодексу України за договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов`язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов`язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму.
Відповідно до ч. 1 ст. 193 Господарського кодексу України суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Відповідно до статті 526 Цивільного кодексу України, зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Згідно з ч. 1 ст. 530 Цивільного кодексу України встановлено, що якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Як вбачається з умов контракту (п.4.4) строк оплати поставленого товару є таким, що настав.
Доказів оплати заборгованості відповідач не надав, доводи, наведені позивачем в обґрунтування позову, не спростував.
Згідно зі ст.ст. 74, 77 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання (ст. 79 Господарського процесуального кодексу України).
Дослідивши надані сторонами докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням суд доходить висновку, що надані позивачем докази в підтвердження наявності заборгованості відповідача перед позивачем є більш вірогідними.
Враховуючи, що строк оплати за поставлений товар настав, розрахунок суми боргу позивачем здійснено правильно, тому вимога про стягнення основного боргу у розмірі 24 058,47 євро підлягає задоволенню.
Відповідно до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України судові витрати покладаються на відповідача у розмірі 15 231,86 грн.
Керуючись ст.ст. 2, 46, 73, 74, 76, 77-79, 86, 91, 129, 231, 233, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
В И Р І Ш И В:
Позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Аксор Індастрі" до RICO SISTEMI S.R.L. про стягнення заборгованості задовольнити.
Стягнути з RICO SISTEMI S.R.L. (Pisticci (MT) Zona Industriale Comparto C Lotto261 Cap 75015 Frazione: Pisticci Scalo. Italy, ідентифікаційний код 1485478103) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Аксор Індастрі" (49083, м. Дніпро, вул. Собінова, 1, ідентифікаційний код 37806217) основний борг у розмірі 24 058,47 євро (двадцять чотири тисячі п`ятдесят вісім євро 47 центів) та судовий збір у розмірі 15 231,86 грн. (п`ятнадцять тисяч двісті тридцять одна грн 68 коп).
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Центрального апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складено 28.03.2024
Суддя О.М. Крижний
Суд | Господарський суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 27.03.2024 |
Оприлюднено | 01.04.2024 |
Номер документу | 117984833 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань оренди |
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Крижний Олександр Миколайович
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Крижний Олександр Миколайович
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Крижний Олександр Миколайович
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Крижний Олександр Миколайович
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Крижний Олександр Миколайович
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Крижний Олександр Миколайович
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Крижний Олександр Миколайович
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні