ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАКАРПАТСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Коцюбинського, 2А, м. Ужгород, 88000, e-mail: inbox@zk.arbitr.gov.ua, вебадреса: http://zk.arbitr.gov.ua
УХВАЛА
"28" березня 2024 р. м. УжгородСправа № 907/313/24
За заявою Товариства з обмеженою відповідальністю "ІФ-10 ЛАЙНЕР", м. Київ
про забезпечення позову до подання позовної заяви
Особи, які можуть отримати статус учасника справи:
Товариства з обмеженою відповідальністю "ІФ-10 ЛАЙНЕР", м. Київ - (позивач)
Товариства з обмеженою відповідальністю "МАЛАНА - Г", м. Мукачево (відповідач)
Суддя Ремецькі О.Ф.
Представники: без повідомлення учасників справи
в с т а н о в и в:
Товариство з обмеженою відповідальністю "ІФ-10 ЛАЙНЕР", м. Київ звернулося до Господарського суду Закарпатської області із заявою про вжиття заходів забезпечення позову до подачі позовної заяви, якою просить суд: вжити заходів забезпечення позову шляхом накладення арешту на грошові кошти у розмірі 96 400 грн 00 коп на рахунках наявних у ТОВ «МАЛАНА-Г».
Розглянувши заяву про забезпечення позову суд прийшов до висновку про повернення заявнику заяви про забезпечення позову без розгляду, з огляду на наступне.
Відповідно до статті 136 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) господарський суд за заявою учасника справи має право вжити передбачених статтею 137 цього Кодексу заходів забезпечення позову. Забезпечення позову допускається як до пред`явлення позову, так і на будь-якій стадії розгляду справи, якщо невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист, або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду, а також з інших підстав, визначених законом.
Згідно частини 1 статті 139 ГПК України, заява про забезпечення позову подається в письмовій формі, підписується заявником і повинна містити:
1) найменування суду, до якого подається заява;
2) повне найменування (для юридичних осіб) або ім`я (прізвище, ім`я та по батькові) (для фізичних осіб) заявника, його місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України, реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серію паспорта для фізичних осіб - громадян України, номери засобів зв`язку та адресу електронної пошти, за наявності;
3) предмет позову та обґрунтування необхідності забезпечення позову;
4) захід забезпечення позову, який належить застосувати, з обґрунтуванням його необхідності;
5) ціну позову, про забезпечення якого просить заявник;
6) пропозиції заявника щодо зустрічного забезпечення;
7) інші відомості, потрібні для забезпечення позову.
Крім того, приписами частини 2 наведеної статті визначено, що якщо заява про забезпечення позову подається до відкриття провадження у справі, в такій заяві додатково зазначаються повне найменування (для юридичних осіб) або ім`я (прізвище, ім`я та по батькові) (для фізичних осіб) інших осіб, які можуть отримати статус учасника справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштові індекси, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України, реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України, відомі номери засобів зв`язку та адреси електронної пошти.
Розглянувши заяву про забезпечення позову, проаналізувавши норми господарського процесуального законодавства України, суд відзначає наступне.
Заявником не дотримано вимог п. 7 ч. 1 ст. 139 ГПК України, оскільки у заяві про забезпечення позову відсутні відомості, потрібні для забезпечення позову.
Так в обґрунтування поданої заяви представник заявника вказує на те, що за умовами Договору поставки № 19/12/2023-01 ТОВ «ІФ-10 Лайнер» повністю виконало взяті на себе зобов`язання з оплати товару у повному обсязі у порядку 100% попередньої оплати товару. ТОВ «Малана-Г» замовлений та оплачений в повному обсязі товар не поставило взагалі, прострочивши термін поставки товару на 1, 5 календарних місяця. Будь які спроби Позивача повернути сплачені за товар були невдалими. ТОВ «Малана-Г» на зв`язок не виходить, за місцем знаходження Відповідача не існує. З наведеного вище слідує, що Відповідач це шахрайське підприємство, що отримує кошти за неіснуючий товар, а потім просто зникає.
Водночас, за умовами Договору поставки № 19/12/2023-01 вбачається, що поставка товару відбувається за рахунок Покупця шляхом самостійного вивезення автотранспортом Покупця (базис поставки FCA) в момент передачі (навантаження) Товару Покупця або його перевізнику, що фіксується в товарно транспортних (видаткових) накладних, які є документом, що підтверджують факт приймання передачі Товару.
Згідно положень ст. 693 ЦКУ, якщо договором встановлений обов`язок покупця частково або повністю оплатити товар до його передання продавцем (попередня оплата), покупець повинен здійснити оплату в строк, встановлений договором купівлі-продажу, а якщо такий строк не встановлений договором, - у строк, визначений відповідно до статті 530 ЦКУ.
Відповідно до ч. ч. 2, 3 ЦКУ ст. 693 ЦКУ, якщо продавець, який одержав суму попередньої оплати товару, не передав товар у встановлений строк, покупець має право вимагати передання оплаченого товару або повернення суми попередньої оплати.
Разом з тим, доказів звернення заявника до Товариства з обмеженою відповідальністю "МАЛАНА - Г" з вимогою про передачу товару або повернення суми попередньої оплати до заяви не додано, як і не додано інших доказів, що вказують на можливість виникнення перешкод для виконання рішення суду.
За змістом частин 1, 4 статті 139 Господарського процесуального кодексу України заява про забезпечення позову подається в письмовій формі та підписується заявником. У заяві можуть бути зазначені кілька заходів забезпечення позову, що мають бути вжиті судом, із обґрунтуванням доцільності вжиття кожного з цих заходів.
Разом із тим, частиною 5 статті 139 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що до заяви додаються документи, що підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі.
Відповідно до частини 2 статті 123 Господарського процесуального кодексу України розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Відповідно до частини 2 статті 123 Господарського процесуального кодексу України розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Згідно з частиною 1 статті 6 Закону "Про судовий збір" судовий збір перераховується у безготівковій або готівковій формі, у тому числі з використанням електронного платіжного засобу або за допомогою платіжних пристроїв, в тому числі з використанням платіжних систем через мережу Інтернет у режимі реального часу. Сплата судового збору за допомогою електронного платіжного засобу оформляється квитанцією платіжного термінала, чеком банкомата, сліпом або іншими документами за операціями з використанням електронних платіжних засобів у паперовій або електронній формі. Сплата судового збору за допомогою платіжного пристрою оформляється за допомогою касового документа (квитанції, чека тощо), який містить усі обов`язкові реквізити касового документа.
Постановою Правління Національного банку України від 29.07.2022 року № 163 затверджена Інструкція про безготівкові розрахунки в національній валюті користувачів платіжних послуг (далі - Інструкція).
Пунктами 9, 10 розділу І Інструкції передбачено, що ініціатор має право оформити платіжну інструкцію в електронній або паперовій формі. Ініціатор заповнює реквізити платіжної інструкції державною мовою з урахуванням вимог, зазначених в указівках щодо заповнення реквізитів платіжної інструкції, оформленої в паперовій або електронній формі (додаток), та вимог розділів II-IV, VI цієї Інструкції. Ініціатор має право заповнювати реквізити платіжної інструкції латинськими літерами, якщо це передбачено правилами платіжної системи/внутрішніми правилами надавача платіжних послуг.
Пунктом 37 Інструкції визначено, що платіжна інструкція, оформлена платником в електронній або паперовій формі, повинна містити такі обов`язкові реквізити, як, зокрема, призначення платежу.
З додатку до Інструкції вбачається, що одним із реквізитів платіжної інструкції є "Призначення платежу", який заповнюється з урахуванням вимог, установлених Інструкцією.
За умовами пункту 41 Інструкції платник заповнює реквізит "Призначення платежу" платіжної інструкції так, щоб надавати отримувачу коштів повну інформацію про платіж та документи, на підставі яких здійснюється платіжна операція. Повноту інформації визначає платник з урахуванням вимог законодавства України.
Отже, платіжна інструкція на безготівкове перерахування судового збору, квитанція установи банку про прийняття платежу готівкою чи інші документи додаються до позовної заяви (заяви, скарги) і мають містити відомості про те, яка саме позовна заява (заява, скарга, дія) оплачується судовим збором.
Враховуючи наведене, у даному випадку необхідними реквізитами платіжного документа, який підтверджує сплату судового збору за подання заяви про забезпечення позову в установлених порядку і розмірі є, зокрема, відомості про оплату судового збору за подання такої заяви про забезпечення позову.
У той же час до заяви про забезпечення позову від 25.03.2024 року додано копію квитанції від 22.03.2024 року № 9187-3560-3217-2647 на суму 1 514,00 грн., в якій у графі "Призначення платежу" вказано: "101 25634036; Судовий збір, за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ІФ-10 ЛАЙНЕР", Господарський суд Закарпатської області".
За таких обставин, зазначена копія квитанції не може бути прийнята судом як належний доказ сплати судового збору саме за подання заяви про забезпечення позову від 25.03.2024 року.
Частиною 7 ст. 140 ГПК України визначено, що суд, встановивши, що заяву про забезпечення позову подано без додержання вимог статті 139 цього Кодексу, повертає її заявнику, про що постановляє ухвалу.
За таких обставин, заява Товариства з обмеженою відповідальністю "ІФ-10 ЛАЙНЕР", м. Київ про забезпечення позову до подання позовної заяви від 25.03.2024 підлягає поверненню заявнику.
Керуючись ст. 139, 140, 232, 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, суд
УХВАЛИВ:
1. Заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "ІФ-10 ЛАЙНЕР", м. Київ про забезпечення позову до подання позовної заяви (вх. №02.3.1-02/329/24 від 25.03.2024) - повернути заявнику.
2. Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання - 28.03.2024 та може бути оскаржена в порядку, передбаченому статтями 253 - 259 Господарського процесуального кодексу України, з урахуванням підпункту 17.5 пункту 17 розділу ХІ "Перехідні положення" Господарського процесуального кодексу України.
Суддя О.Ф. Ремецькі
Суд | Господарський суд Закарпатської області |
Дата ухвалення рішення | 28.03.2024 |
Оприлюднено | 01.04.2024 |
Номер документу | 117985093 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Закарпатської області
Ремецькі О.Ф.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні