Справа: 164/212/24
п/с 2/164/355/2024
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
(з а о ч н е)
28 березня 2024 року Селище Маневичі
Маневицький районний суд Волинської області в складі:
головуючого судді Токарської І.С.,
з участю секретаря Гейко І.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в селище Маневичі цивільну справу за позовом органу опіки та піклування Маневицької селищної ради в інтересах дітей - ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , третя особа на стороні позивача, яка не заявляє самостійних вимог - ОСОБА_7 до ОСОБА_8 про позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів, -
В С Т А Н О В И В:
Орган опіки та піклування виконавчого комітету Маневицької селищної ради звернувся до суду із позовом, який мотивував тим, що ОСОБА_8 перебувала в шлюбі з ОСОБА_9 , в якому народилося десять дітей, четверо з яких досягли повноліття. У липні 2019 року шлюб між подружжям було розірвано. З того часу ОСОБА_8 проживає з співмешканцем, від якого ІНФОРМАЦІЯ_1 народила сина. Батько дітей ОСОБА_9 переїхав на проживання в м. Вараш Рівненської області, де мав постійне місце роботи та можливість допомагати і матеріально утримувати своїх дітей, яких забрати на постійне місце проживання не міг, оскільки жив у кімнаті гуртожитку підприємства, в якому працював. 22 квітня 2022 року ОСОБА_9 був мобілізований до лав ЗСУ, а 02 січня 2024 року зник безвісти в районі населеного пункту Синьківка Харківської області. За час проживання в с. Нові Підцаревичі, ОСОБА_8 зарекомендувала себе з негативної сторони, так як часто вживала спиртні напої, офіційної роботи не мала, не доглядала за дітьми та їхнім вихованням не займалась. У зв`язку із цим, 23 листопада 2021 року службою у справах дітей Маневицької селищної ради діти були взяті на облік, як такі, що перебувають у складних життєвих обставинах та проживають у сім`ї, де батьки ухиляються від виконання батьківських обов`язків. Зважаючи на викладене, просили суд позбавити батьківських прав ОСОБА_8 щодо неповнолітніх дітей ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_6 ; стягнути з ОСОБА_8 аліменти на утримання дітей в розмірі 1/2 частки з усіх видів заробітку (доходу), але не менше 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, щомісячно, починаючи з дня подачі позовної заяви до суду і до їх повноліття.
В судове засідання представник позивача органу опіки та піклування Маневицького селищної ради Вершкова Л.В. не з`явилася, проте подала до суду заяву про розгляд справи у її відсутності, позовні вимоги підтримує та просить позов задоволити повністю. Щодо ухвалення заочного рішення не заперечує.
Від третьої особи ОСОБА_7 надійшла заява про розгляд справи у її відсутності, позовні вимоги підтримує в повному обсязі.
Відповідач ОСОБА_8 в судове засідання не з`явилася, хоча про місце та час розгляду справи повідомлялася належним чином, що підтверджуєтьсярозпискою,наявною вматеріалах справи. Правом подати відзив не скористалася.
На підставі ч. 1 ст. 280 ЦПК України суд може ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів за одночасного існування таких умов: відповідач належним чином повідомлений про дату, час і місце судового засідання; відповідач не з`явився в судове засідання без поважних причин або без повідомлення причин; відповідач не подав відзив; позивач не заперечує проти такого вирішення справи.
За таких обставин та з огляду на те, що позивач не заперечила щодо заочного розгляду справи, судом постановлено ухвалити заочне рішення, що відповідатиме вимогам ст. 280 ЦПК України.
Проаналізувавши матеріали справи, суд приходить наступного висновку.
Відповідно до частини першої статті 19 Конвенції про права дитини від 20 листопада 1989 року, ратифікованої Верховною Радою України 27 лютого 1991 року (далі - Конвенція), держава вживає усіх необхідних заходів з метою захисту дитини від відсутності піклування або недбалого ставлення до неї з боку батьків.
За положеннями частин першої, другої статті 27 цієї Конвенції кожна дитина має право на рівень життя, необхідний для її фізичного, розумового, духовного, морального і соціального розвитку. Батьки несуть основну відповідальність за забезпечення в межах своїх здібностей і фінансових можливостей умов життя, необхідних для розвитку дитини.
Згідно зістаттею 51 Конституції України сім`я, дитинство, материнство і батьківство охороняються державою.
Відповідно до частини восьмоїстатті 7 СК Українирегулювання сімейних відносин має здійснюватися з максимально можливим урахуванням інтересів дитини.
Згідно з частинами другою та четвертоюстатті 155 СК Українибатьківські права не можуть здійснюватися всупереч інтересам дитини. Ухилення батьків від виконання батьківських обов`язків є підставою для покладення на них відповідальності, встановленої законом.
Відповідно до частини першоїстатті 164 СК Українимати, батько можуть бути позбавлені судом батьківських прав, якщо вона, він: 1) не забрали дитину з пологового будинку або з іншого закладу охорони здоров`я без поважної причини і протягом шести місяців не виявляли щодо неї батьківського піклування; 2) ухиляються від виконання своїх обов`язків щодо виховання дитини та/або забезпечення здобуття нею повної загальної середньої освіти; 3) жорстоко поводяться з дитиною; 4) є хронічними алкоголіками або наркоманами; 5) вдаються до будь-яких видів експлуатації дитини, примушують її до жебракування та бродяжництва; 6) засуджені за вчинення умисного кримінального правопорушення щодо дитини.
Згідно з частинами першою, другою статті 3 Конвенції передбачено, що в усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється якнайкращому забезпеченню інтересів дитини. Дитині забезпечується такий захист і піклування, які необхідні для її благополуччя, беручи до уваги права й обов`язки її батьків, опікунів чи інших осіб, які відповідають за неї за законом.
Відповідно до статті 18 Конвенції батьки або у відповідних випадках законні опікуни несуть основну відповідальність за виховання і розвиток дитини. Найкращі інтереси дитини є предметом їх основного піклування.
Устатті 7 СК Українивизначено необхідність забезпечення дитині можливості здійснення її прав, установленихКонституцією України, Конвенцією, іншими міжнародними договорами України, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України; регулювання сімейних відносин має здійснюватися з максимально можливим урахуванням інтересів дитини.
Аналіз наведених норм права дає підстави для висновку, що права батьків щодо дитини є похідними від прав та інтересів дитини на гармонійний розвиток та належне виховання, й, у першу чергу, повинні бути визначені та враховані інтереси дитини, виходячи із об`єктивних обставин спору, а тільки потім права батьків.
Із рішення Маневицького районного суду Волинської області від 29 травня 2019 року вбачається, що шлюб між ОСОБА_10 та ОСОБА_9 розірвано, після розірвання шлюбу позивачу залишити прізвище ОСОБА_11 (а.с. 13).
Судом установлено, що відповідач є матір`ю неповнолітніх ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , що підтверджується відповідними свідоцтвами про народження дітей (а.с. 14-19).
Відповідно до сповіщення сім`ї № 2 від 09 січня 2024 року, батько дітей ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , стрілець-зенітник зенітно-ракетного взводу 1 механічного батальйону в/ч НОМЕР_1 зник безвісти 02 січня 2024 року в районі Синьківка Харківської області, виконуючи свій військовий обов`язок (а.с. 21).
Із характеристики, виданої старостою сіл Велика Ведмежка, Нові Підцаревичі ОСОБА_12 , вбачається, що ОСОБА_8 зареєстрована в АДРЕСА_1 , розлучена, офіційно ніде не працює. З квітня 2022 року в селі не проживає. З дітьми бачиться дуже рідко, не виконує свої материнські обов`язки, часто вживає алкогольні напої (а.с. 20).
Актами обстеження умов проживання підтверджується, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_6 проживають разом із бабусею ОСОБА_7 в АДРЕСА_2 . Для дітей створені належні умови їх проживання та виховання (а.с. 30-36).
Згідно з висновком органу опіки та піклування, затвердженого рішенням виконавчого комітету Маневицької селищної ради Волинської області від 25 січня 2024 року № 13, є доцільним позбавити батьківських прав ОСОБА_8 щодо ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_6 (а.с. 55-59).
Враховуючи наведені обставини, суд приходить висновку, що оскільки ОСОБА_8 ухиляється від виконання обов`язків по вихованню дітей, що обумовлено її винною поведінкою та свідомим нехтуванням своїх обов`язків, а тому, захищаючи права та інтереси дітей, відповідачку слід позбавити батьківських прав відносно неповнолітніх ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_3 , ОСОБА_6 . Позбавлення ОСОБА_8 батьківських прав відповідатиме інтересам дітей.
Відповідно до ч. 3 ст. 166 СК України при задоволенні позову щодо позбавлення батьківських прав суд одночасно приймає рішення про стягнення аліментів на дитину.
Згідно з ст. 180, ч. 3 ст. 181 вказаного Кодексу батьки зобов`язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття, за рішенням суду кошти на утримання дитини (аліменти) присуджуються у частці від доходу її матері, батька і (або) у твердій грошовій сумі.
Статтею 182 Сімейного кодексу України унормовано, що при визначенні розміру аліментів суд враховує: стан здоров`я та матеріальне становище дитини; стан здоров`я та матеріальне становище платника аліментів; наявність у платника аліментів інших дітей, непрацездатних чоловіка, дружини, батьків, дочки, сина; наявність рухомого та нерухомого майна, грошових коштів; доведені стягувачем аліментів витрати платника аліментів, у тому числі на придбання нерухомого або рухомого майна, сума яких перевищує десятикратний розмір прожиткового мінімуму для працездатної особи, якщо платником аліментів не доведено джерело походження коштів; інші обставини, що мають істотне значення. Розмір аліментів має бути необхідним та достатнім для забезпечення гармонійного розвитку дитини. Мінімальний розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.
Враховуючи, що позбавлення батьківських прав не звільняє від обов`язку щодо утримання дітей, суд приходить висновку про стягнення з ОСОБА_8 аліментів на утримання неповнолітніх дітей ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_6 в розмірі 1/2 частки з усіх видів заробітку (доходу), але не менше 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, щомісячно, починаючи з 30 січня 2024 року і до досягнення дітьми повноліття.
На підставі п. 1 ч. 1 ст. 430 ЦПК України суд допускає до негайного виконання рішення в частині стягнення аліментів в межах суми платежу за один місяць.
На підставі ст. 51 Конституції України, ст. ст. 7, 155, 164, 166, 180-182 СК України, керуючись ст. ст. 2, 89, 141, 200, 263- 267 ЦПК України, -
У Х В А Л И В :
Позов задовольнити.
Позбавити батьківських прав ОСОБА_8 щодо неповнолітніх дітей - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_9 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_6 .
Стягувати з ОСОБА_8 аліменти на утримання неповнолітніх дітей ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_9 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , в розмірі 1/2 частки з усіх видів заробітку (доходу), але не менше 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, щомісячно, починаючи з 30 січня 2024 року і до досягнення дітьми повноліття.
Рішення в частині стягнення аліментів у межах суми платежу за один місяць підлягає до негайного виконання.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача.
Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Позивач - орган опіки та піклування виконавчого комітету Маневицької селищної ради, адреса: 44601, сел. Маневичі Камінь-Каширського району Волинської області, вул. Незалежності, 30, ЄДРПОУ 44622349.
Відповідач ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_10 , ідентифікаційний номер НОМЕР_2 , адреса: АДРЕСА_3 .
Третя сторона на стороні позивача, яка не заявляє самосійні вимоги ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_11 , адреса: АДРЕСА_4 .
Повний текст судового рішення складено 28 березня 2024 року.
Суддя
Маневицького районного суду І.С. Токарська
Суд | Маневицький районний суд Волинської області |
Дата ухвалення рішення | 28.03.2024 |
Оприлюднено | 01.04.2024 |
Номер документу | 117989620 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про позбавлення батьківських прав |
Цивільне
Маневицький районний суд Волинської області
Токарська І. С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні