Рішення
від 27.03.2024 по справі 334/11200/23
ЛЕНІНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М. ЗАПОРІЖЖЯ

Дата документу 27.03.2024

Справа № 334/11200/23

Провадження № 2/334/599/24

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 березня 2024 року

Ленінський районний суд м. Запоріжжя у складі:

головуючого судді Гнатюка О.М.,

при секретарі Алєйніковій О.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Запоріжжі цивільну справу за позовом Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Дегтярьова-12» до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , яка діє в своїх інтересах та в інтересах неповнолітньої ОСОБА_6 , про стягнення заборгованості зі сплати внесків на утримання багатоквартирного будинку,-

ВСТАНОВИВ:

6.12.2023 року представник позивача звернувся з позовом до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , яка діє в своїх інтересах та в інтересах неповнолітньої ОСОБА_6 про солідарне стягнення заборгованості з оплати послуг з управління багатоквартирним будинком, утримання багатоквартирного будинку та прибудинкові території за період з 01.12.2021 року по 31.10.2023 року в загальному розмірі 8835,45 грн., 3% річних у сумі 245,60 грн., інфляційні втрати в сумі 678,78 грн. разом із судовими витратами у вигляді судового збору 2147,20 грн.

В обґрунтування позову зазначає, що відповідачі є співвласниками квартири АДРЕСА_1 , в якому створено ОСББ «Дегтярьова-12». Згідно протоколу № 5 загальних зборів ОСББ від 6.06.2021 року, внесок на утримання будинку та прибудинкової території становить 5,85 грн. на 1 кв.м. для власників квартир та нежитлових приміщень 1 поверху, 6,50 грн. на 1 кв.м. для власників квартир та нежитлових приміщень з 2-го по 9-й поверх.

Відповідачі обов`язкові внески не сплачують, у зв`язку із чим, згідно розрахунку заборгованості, за період з 01.12.2021 року по 31.10.2023 року утворилась заборгованість по внескам на утримання будинку у розмірі 8835,45 грн., 3% річних у сумі 245,60 грн., інфляційні втрати в сумі 678,78 грн. разом із судовими витратами у вигляді судового збору 2147,20 грн.

На підставі вищевикладеного, просить позов задовольнити.

Сторони по справі у судове засідання не з`явилися, про час та дату судового розгляду справи повідомлялися належним чином та своєчасно, причини неявки суду не повідомили, відповідачі відзиву на позов не надали.

Відповідно до ч.2 ст.247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Відповідно до ч. 8 ст.178 ЦПК України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений законом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Відповідачі у визначений строк не надали суду відзив на позовну заяву, тому у відповідності до ст.ст. 279, 280, 281 ЦПК України, суд ухвалив провести заочний розгляд справи у порядку спрощеного провадження.

Розглянувши матеріали справи, оцінивши та дослідивши у сукупності докази у справі, суд приходить до наступних висновків.

Згідно ч. 3 ст. 12 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до ст.15 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку», співвласник зобов`язаний виконувати обов`язки, передбачені статутом об`єднання та виконувати рішення статутних органів, прийнятих у межах їхніх повноважень.

Згідно ст. 322 Цивільного кодексу України власник зобов`язаний утримувати майно, що йому належить, якщо інше не встановлено договором або законом.

Згідно з протоколом № 5 загальних зборів ОСББ від 6.06.2021 року, внесок на утримання будинку та прибудинкової території становить 5,85 грн. на 1 кв.м. для власників квартир та нежитлових приміщень 1 поверху, 6,50 грн. на 1 кв.м. для власників квартир та нежитлових приміщень з 2-го по 9-й поверх.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 є співвласниками квартири АДРЕСА_2 в розмірі по 1/7 частки квартири, яка розташована за адресою: АДРЕСА_3 , відповідно до інформації з інформаційної довідки 157510174 від 26.02.2019 року з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна.

Отже відповідачі є співвласниками багатоквартирного будинку АДРЕСА_3 в розумінні Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку».

Внески на утримання і ремонт приміщень або іншого майна, що перебуває у спільній власності, визначаються статутом об`єднання та/або рішенням загальних зборів (ст. 23 Закону).

Порядок сплати, перелік та розміри внесків і платежів співвласників, у тому числі відрахувань до резервного та ремонтного фондів, встановлюються загальними зборами об`єднання відповідно до законодавства та статуту об`єднання відповідно до ч. 6 ст. 21 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку».

До виключної компетенції загальних зборів співвласників, рішення яких, прийняте у відповідності до Статуту, є обов`язковим для всіх співвласників, відноситься, зокрема: визначення порядку сплати, переліку та розмірів внесків і платежів співвласників, як випливає із змісту ч. 9 ст. 10 Закону.

Частка співвласника у загальному обсязі внесків і платежів на утримання, реконструкцію, реставрацію, проведення поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення спільного майна у багатоквартирному будинку встановлюється пропорційно до загальної площі квартири (квартир) та/або нежитлових приміщень, що перебувають у його власності, як свідчить зміст ч. 1 ст. 20 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку».

Відповідно до ст. 526 ЦК України зобов`язання повинно виконуватися належним чином згідно до вимог договору та цивільного законодавства.

Обов`язок співвласника своєчасно і в повному обсязі сплачувати належні внески і платежі встановлений статтею 15 Закону.

Відповідно до статті 41 Конституції України, кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю.

Відповідно до частини першої статті 322 ЦК України власник зобов`язаний утримувати майно, що йому належить, якщо інше не встановлено договором або законом.

Стаття 360 ЦК України передбачає зобов`язання співвласника, відповідно до своєї частки у праві спільної часткової власності, брати участь у витратах на управління, утримання та збереження спільного майна, у сплаті податків, зборів (обов`язкових платежів), а також нести відповідальність перед третіми особами за зобов`язаннями, пов`язаними із спільним майном, тобто нести витрати, які є об`єктивно необхідними для підтримання спільного майна у належному стані.

Якщо хтось із співвласників відмовиться брати участь у витратах, інші співвласники можуть здійснити їх самостійно і вимагати від цього співвласника відшкодування понесених витрат у судовому порядку або ж безпосередньо звернутись до суду з позовом про примусове стягнення з співвласника, який відмовився нести тягар утримання спільного майна, коштів для цієї мети.

Це, зокрема, витрати, об`єктивно необхідні для належного функціонування спільного майна, тобто для підтримання його технічних, санітарно-гігієнічних, екологічних та естетичних характеристик будинку, які визначають його експлуатаційні якості.

При цьому тлумачення вказаної статті свідчить, що управління, утримання та збереження спільного майна не охоплює собою житлово-комунальні послуги. Це зумовлено тим, що житлово-комунальні послуги надаються на підставі договору про надання таких послуг. Більше того, житлово-комунальні послуги надаються не квартирі, як об`єкту права власності, а певному суб`єкту - власнику (співвласнику, наймачу, суб`єкту сервітуту тощо) квартири, який проживає в ній. По своїй суті надання житлово-комунальних послуг направлене на задоволення потреб власника (співвласника, наймача, суб`єкта сервітуту тощо) квартири і споживаються саме відповідним суб`єктом, а не для управління, утримання та збереження квартири, що перебуває в спільній частковій власності.

Враховуючи, що відповідачі є власниками спірного майна, загальними зборами ОСББ визначено розмір внесків на утримання багатоквартирного будинку, проте відповідачі не виконують свої зобов`язання щодо участі в утриманні багатоквартирного будинку належним чином, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими, тому позов підлягає задоволенню в частині стягнення заборгованості з відповідачів пропорційно розміру частки у праві власності на квартиру.

Згідно з ч. 2 ст. 625 Цивільного кодексу України, боржник, якій прострочив виконану грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванні встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також 3% річних від прострочені суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Відповідачі не спростували наданий позивачем розрахунок заборгованості, хоча такий процесуальний обов`язок передбачений ст.ст.12,13 ЦПК України.

Отже, суд враховує, що наданий позивачем розрахунок заборгованості не спростовано належними та допустимими доказами, а також не надано альтернативного розрахунку.

Відповідно до ст. 141 ЦПК України з відповідачів підлягають стягненню витрати, понесені позивачем по оплаті судового збору.

Керуючись ст.ст. 12, 13, 76-81, 95, 258-259, 263-265, 268, 280, 354 ЦПК України, суд

УХВАЛИВ:

Позов Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Дегтярьова-12» до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , яка діє в своїх інтересах та в інтересах неповнолітньої ОСОБА_6 , про стягнення заборгованості зі сплати внесків на утримання багатоквартирного будинку задовольнити частково.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Дегтярьова-12» заборгованість зі сплати внесків на утримання багатоквартирного будинку за період з 01.12.2021 року по 31.10.2023 року в розмірі 1394,26 грн.

Стягнути з ОСОБА_2 на користь Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Дегтярьова-12» заборгованість зі сплати внесків на утримання багатоквартирного будинку за період з 01.12.2021 року по 31.10.2023 року в розмірі 1394,26 грн.

Стягнути з ОСОБА_3 на користь Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Дегтярьова-12» заборгованість зі сплати внесків на утримання багатоквартирного будинку за період з 01.12.2021 року по 31.10.2023 року в розмірі 1394,26 грн.

Стягнути з ОСОБА_4 на користь Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Дегтярьова-12» заборгованість зі сплати внесків на утримання багатоквартирного будинку за період з 01.12.2021 року по 31.10.2023 року в розмірі 1394,26 грн.

Стягнути з ОСОБА_5 , яка діє в своїх інтересах та в інтересах неповнолітньої ОСОБА_6 , на користь Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Дегтярьова-12» заборгованість зі сплати внесків на утримання багатоквартирного будинку за період з 01.12.2021 року по 31.10.2023 року в розмірі 2788,52 грн.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Дегтярьова-12» суму судового збору у розмірі 306,74 грн.

Стягнути з ОСОБА_2 на користь Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Дегтярьова-12» суму судового збору у розмірі 306,74 грн.

Стягнути з ОСОБА_3 на користь Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Дегтярьова-12» суму судового збору у розмірі 306,74 грн.

Стягнути з ОСОБА_4 на користь Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Дегтярьова-12» суму судового збору у розмірі 306,74 грн.

Стягнути з ОСОБА_5 , яка діє в своїх інтересах та в інтересах неповнолітньої ОСОБА_6 на користь Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Дегтярьова-12» суму судового збору у розмірі 613,48 грн.

В іншій частині вимог відмовити.

Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, яку може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

Позивач має право оскаржити заочне рішення в загальному порядку, встановленому цим Кодексом.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Запорізького апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення не були вручені у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Суддя: Гнатюк О. М.

СудЛенінський районний суд м. Запоріжжя
Дата ухвалення рішення27.03.2024
Оприлюднено03.04.2024
Номер документу118030410
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них надання послуг

Судовий реєстр по справі —334/11200/23

Рішення від 27.03.2024

Цивільне

Ленінський районний суд м. Запоріжжя

Гнатюк О. М.

Ухвала від 11.12.2023

Цивільне

Ленінський районний суд м. Запоріжжя

Гнатюк О. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні